

Технології
Фізик з Одеси створив акустичну систему з кокосового горіха вартістю 14 000 євро
Фізик з Одеси створив акустичну систему з кокосового горіха. Вона видає 110 дБ і коштує 14 000 євро. Про це повідомляє ain.ua.
31-річний Максим Чижов живе в Одесі і будує український бренд преміальних акустичних систем на основі кокосового горіха з власним серійним виробництвом. Одна така система коштує більше десятка тисяч євро – і за словами розробника, для своїх характеристик це низька ціна.
За освітою Максим – магістр теоретичної фізики, все своє життя він присвятив акустиці. На його рахунку більше 20 патентів у США, Європі і Україні на технології, які лягли в основу його акустичних систем.
Починав з телевізора
Максим розповідає, що зробив перший прототип з телевізора з кінескопом, мережевого адаптера, музичного центру та кількох деталей, які потрапили під руку. Тоді остаточно вирішив, що хоче займатися фізикою.
“Цікаво склалося, що в цей же рік, гуляючи в універмазі, я натрапив на кокосовий горіх – відразу ж дуже вражений його незвичайним властивостям – він неймовірно твердий і легкий. Вдома я його акуратно розкрив, встановив динамік і почув чудовий звук.
На деякий час обидві розробки відклав в сторону – доводилося працювати. Я збирав традиційні акустичні системи на замовлення. Через два роки вступив на фізфак ОНУ І.І. Мечникова, кафедру теоретичної фізики. У нас в групі було всього 7 чоловік”, – розповів винахідник.

На другому курсі універу Максим познайомився зі своїм першим інвестором – директором одного з магазинів Hi-End апаратури в Одесі і розповів про свої ідеї – іонна система його зацікавила, а ось на «волохатий кокос з динаміком» він відреагував з насмішкою – «це не серйозно, заховай!». Від нього й отримав перші в своєму житті $ 100 – на які побудував прототип іонної системи.
Як працює система?
Ноу-хау в тому, що звук створюється прямо в повітрі. Це ідеальне джерело звуку: у нього немає ніяких механічних обмежень, які можуть призводити до спотворень. Повітря не вагається, а пульсує у всьому діапазоні і тому не знаходить перешкод.
Сьогодні система працює за схожим принципом, що і побутової іонізатор: продукуються іони позитивної і негативної полярності, які потім зустрічаються один з одним, обмінюються зарядами. Цей процес супроводжується підвищенням тиску, яке можна модулювати, тобто дуже швидко змінювати і отримувати високоякісний звук.
На початку 2017 роки команда представила готовий демонстраційний прототип іонної акустики Waveion на міжнародній виставці споживчої електроніки і товарів CES, в Лас-Вегасі.
“Нашою системою зацікавилися представники безлічі великих фірм, серед яких Harman, Samsung, Bose, що неймовірно надихнуло”, – розповідає Максим Чижов.
Як він зазначає, такого роду винахід тягне за собою необхідність винаходів і в інших галузях, і вдалося вирішити всі технічні завдання. Однак проявилася одна, зовсім непримітна складність – в цій системі мікро- і наночастинки піску утворюють незвичайну хімічну сполуку з вуглекислим газом.

Незвичайність в тому, що вуглекислий газ і пісок не реагують між собою, однак в разі електричних іонообмінних процесів утворюють специфічне з’єднання. Це з’єднання знижує інтенсивність генерації іонів, таким чином знижується електрична і акустична потужність іонного гучномовця.
Підхід в розробці Copra – це ідеальне відтворення звуку для кожного діапазону окремо. “Ми виділяємо чотири діапазони, кожен з яких опрацьовуємо унікальним чином, як в технічному сенсі посилення і звуковідтворення, так і в особливостях поширення, не вносячи жодних викривлень і змін в сигнал”, – каже Максим.
Які технічні характеристики Copra?
Акустичні системи важать по 38 кг, забезпечуючи максимальну гучність в 110 дБ при потужності 1,2 кВт. Це гучність великого симфонічного оркестру, при цьому вона охоплює весь чутний діапазон – від найнижчих до найвищих частот.
У плані гучності і якості, точності звучання акустика еквівалентна системам Hi-End класу масою під 100 кг.
Copra – це архітектор звуку. Перша динамічна, фізично змінна акустична система, яка генерує високоякісне дифузне звукове поле. Корпус виконаний з двох абсолютно різних матеріалів: нижня частина системи відлита з полімер. Такий матеріал абсолютно не підходить для середніх частот – наприклад, для діапазону голосу – він його сильно спотворює. Зате ідеально підходить для низьких частот.
“Верхню частину ми зробили з того самого кокосового горіха. Це унікальний матеріал – міцний, легкий, в ньому безліч мікроволокон і мікропор, тому шкаралупа дуже глуха і при великих вібраційних навантаженнях звук не набуває резонансу на відміну від будь-якого іншого матеріалу твердого корпусу”, – додає винахідник.
Якщо поставити акустику Copra біля стіни, то частина горіхів можна направити на стіни, стелю, підлогу. Тоді звук буде відображатися і начеб створювати віртуальну музичну реальність: ви почуєте звук позаду, збоку, зліва, поринете в нього.
Система дозволяє досягати максимального ефекту присутності. Уявіть, що ви чуєте спів птахів і дзюрчання струмка, або раптовий удар блискавки. Це як наркотик – і за таку якість і потужність люди платять великі гроші.
Коштує система разом з підсилювачем – 14 000 євро. Надалі буде дорожче. Але важливо розуміти, що Copra – прецизійна, електромеханічна система високої потужності.
“Ми позиціонуємо себе, як українська фірма. Ми хочемо виробляти акустику в рідній країні, і не переносити виробничі потужності кудись, де дешевше. Ми будемо виходити на західні ринки – Європу і США – під українським брендом”, – запевняє одесит.

Технології

Opendatabot створив на базі штучного інтелекту інструмент, який генерує стисле резюме судових документів. Зареєстровані користувачі можуть отримати виклад та основні деталі справи за кілька секунд. Також програма спрощує написані юридичною мовою тексти.
Про це повідомили в пресслужбі компанії.
Як допомагає «Бабуся»
ШІ-помічник аналізує судову справу та видає резюме за лічені секунди. Інструмент доступний у сервісі пошуку судових рішень «Бабуся». Для цього потрібно перейти на будь-який судовий документ та обрати розділ «ШІ-аналіз судового документа». Функція доступна всім зареєстрованим користувачам.
У стислому викладі є інформація про:
- сторони;
- суть справи;
- фактичні обставини;
- правові питання;
- позиції сторін;
- розгляд справи;
- мотивацію та рішення суду тощо.
Читайте також: На Закарпатті військовому створили два протези для ніг на 3D-принтері
Практичне застосування ШІ-помічниці
За словами розробників, у першу чергу, сервіс стане в пригоді юристам та іншим правникам, а також журналістам, які працюють з судовою статистикою.
«Сервіс «Бабуся» не просто економить час завдяки швидкому доступу до рішень (на відміну від державного реєстру), а й революціонізує аналіз документів. Це справжній прорив для презентації справи клієнту. За лічені секунди система аналізує десятки сторінок тексту й надає структуроване резюме: учасники справи, суть спору, ключові факти, правові питання, мотивацію суду та підсумкове рішення. Замість годин читання — хвилини розуміння», — коментує Денис Лихопьок, адвокат, арбітражний керуючий, член кваліфікаційної комісії арбітражних керуючих.
Як повідомила команда сервісу, вони продовжують працювати над тим, щоб юридичні справи й дані стали зрозумілішими для українців. Для цього ресурси постійно оновлюють згідно з популярними запитами користувачів.
Нагадуємо, що в Сумах науковці створили 3D-моделі зруйнованих обстрілами архітектурних пам’яток.
Фото обкладинки: сайт Opendatabot
Технології

У Закарпатській обласній клінічній лікарні імені Андрія Новака військовий із Вінниччини з подвійною ампутацією отримав нові протези ніг, виготовлені за допомогою 3D-принтера.
Про це повідомив голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.
Захисник Василь отримав поранення на Харківщині, його лікували у різних регіонах. Після прибуття на Закарпаття менш ніж за два тижні отримав шанс знову стати на обидві ноги. Це перший випадок у лікарні, коли фахівці протезували пацієнта з обома ампутованими кінцівками.
За словами Мирослава Білецького, сучасний 3D-принтер, переданий американськими партнерами, дозволяє за лічені години надрукувати чашу для протеза й значно прискорює реабілітацію. Незабаром Василь розпочне відпрацювання ходьби з новими пристроями.
Читайте також: Норвегія інвестує $580 млн у розробку та виробництво морських дронів в Україні

Нагадаємо, що у Львові розробили спеціальні протези, аби втілити мрію ветерана (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Мирослава Білецького
Технології

Музей Голодомору завершив зацифрування 167 аудіокасет, на яких записали 373 унікальні свідчення тих, хто пережив Голодомор. Всі записи опублікують на сайті Музею Голодомору в розділі «Свідчення».
Про це повідомили в музеї.
Записи на касети зробили на початку 2000-х студенти, краєзнавці та музейні працівники в різних регіонах України. Вони містять детальні спогади тих, хто пережив штучний голод, організований комуністичним тоталітарним режимом понад 90 років тому. Кожне свідчення відображає особистий досвід виживання, взаємодопомоги та спротиву.
Після здобуття Україною незалежності намагалися зберегти родинні спогади про Голодомор, оскільки радянська влада тривалий час засекречувала архіви й переслідувала за будь-які згадки про геноцид. Багато історій дійшли до нас завдяки сімейним колекціям, які дослідники зафіксували на магнітній плівці.
Читайте також: У Києві зацифрували плиту з рельєфом вершника, якій близько тисячі років (ВІДЕО)
Оскільки аудіокасети з часом руйнуються, переведення матеріалів у цифровий формат гарантує їхнє збереження для майбутніх поколінь. Голоси свідків тепер зберігаються у високоякісних аудіофайлах, які можна прослухати в будь-який час на сайті Музею Голодомору.
Проєкт «Історія, збережена в “цифрі”» реалізували за підтримки Європейського Союзу в межах програми «Дім Європи».
Нагадаємо, що історики знайшли нові артефакти Пилипа Орлика та найдавніший козацький документ українською.
Фото обкладинки: Freepik