

Суспільство
ТОП-10 позитивних новин тижня
Редакція #ШоТам зібрала ТОП-10 найбільш позитивних новин тижня, що минає, 27 травня – 2 червня. Останній робочий тиждень весни приніс чимало хорошого, і ми підібрали для вас найцікавіше в одному матеріалі: від технічних новинок і онлайн-мапи старовинних дерев до обов’язкової вакцинації дітей та проекту офіцери громад. Саме ці новини найактивніше читали на нашому сайті.
1. Компанія “Богдан” презентувала в Україні новий електрокросовер
Компанія “Богдан-Автотрейд” представила новий електрокросовер JAC IEV7S. Як відомо, “Богдан-Автотрейд” – офіційний дистриб’ютор китайської компанії JAC в Україні, яка представила свій новий продукт – електрокросовер JAC iEV7S.
За словами представників компанії, навіть взимку при -20 градусів Цельсія автомобіль проїжджає не менше, ніж 250 км на одній зарядці. JAC iEV7S обладнаний підігрівом передніх сидінь, зручними кріслами з бічною підтримкою, клімат-контролем, круїз-контролем, системою кругового огляду 360 градусів. Крім цього, електромобіль має один з найбільш містких багажників у своєму класі.
2. Український бренд випустив колекцію екологічних сумок-сіток
Дбати про екологію – модно! У буквальному сенсі: український бренд RITO спільно з організацією “Україна без сміття” випустив капсульну колекцію екологічних і симпатичних сумок-сіток. Одна еко-сумка замінить покупцеві приблизно сто поліетиленових пакетів на рік.
У RITO в свою чергу зробили сумки не тільки практичними, але і модними, щоби з ними захотілося ходити кожен день. Вартість торбини – 450 гривень. Весь прибуток від продажів екосумок-сіток RITO перераховує громадської організації “Україна без сміття”.
3. У центрі Львова облаштують сухий фонтан за 3,5 млн грн
На місці фонтану «Кульбаба», що на площі Галицькій у Львові, облаштують сухий фонтан. Уже розпочали підготовчі роботи, їх виконує приватне підприємство “Патронат”. Загалом реконструкція триватиме п’ять місяців.
«Кульбабу» планували реконструювати ще торік. Тоді його вартість мала становити 1,5 млн грн. Однак Галицька райадміністрація провела тендер лише цього року, тож вартість робіт становитиме 3,5 млн грн.
4. Українських дільничних замінять офіцери громад
В Україні стартує проект “Поліцейський офіцер громади” для роботи в об’єднаних територіальних громадах.
Поліцейський офіцер громади – це офіцер поліції, який орієнтований на вирішення безпекових проблем саме своєї територіальної громади. Він доступний для населення, тому що постійно знаходиться поруч з людьми. Проект має охопити понад 29 тисяч населених пунктів і вже до кінця 2020 року запрацює по всій територій України.
5. В Україні відкрили новий завод із виробництва сільськогосподарської техніки
На Рівненщині в Здолбунові відкрили один з найбільших в Україні заводів з виробництва машин для скошування сільськогосподарських культур «МААНС».
Завод «МААНС» є одним з найбільших українських виробників обладнання та запчастин до с/г техніки. Він виробляє жатки, візки до жаток, запасні частини до сільськогосподарської техніки. Завод має у своєму розпорядженні сучасні та функціональні виробничі приміщення площею 9000 кв. м. На підприємстві встановлено сучасне обладнання для розкрою, гнуття, штампування, термообробки, фрезерування, зварювання та шліфування металу.
6. На Вінниччині будують біогазову станцію на буряковому жомі
Біля села Широка Гребля, що на Вінниччині, будується біогазова станція, яка працюватиме на буряковому жомі та силосі. Біогаз видобуватимуть для спалення та виробництва електроенергії за спеціальною технологією Adverio Engineering (Нідерланди).
Передбачається, що за рік комплекс зможе переробляти 31000 тонн бурякового жому. З 1 тонни сировини планується отримувати 100-140 кубометрів біогазу, з якого в свою чергу генеруватимуть 3 МВт-год електричної та аналогічну кількість теплової енергії.
7. Українські літаки Ан-32 переходять на біопаливо
Українські військово-транспортні літаки Ан-32, які стоять на озброєнні ВПС Індії, отримали сертифікацію для польотів з використанням біопалива.
Пальне для Ан-32 буде містити 10% біопалива, виробленого з насіння і плодів декількох видів місцевих дерев. ВПС Індії прийняли таке рішення на основі серії випробувань, які пройшли у 2018 році.
8. В Україні вакцинація дітей стала обов’язковою
У Міністерстві охорони здоров’я України і Міносвіти України нагадують, що, згідно з законом, відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або у дитини є медичні протипоказання до вакцинації.
Відповідно до Календаря до 6 років діти мають отримати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції.
У 6-річному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.
9. Український мультфільм покажуть у країнах ЄС
Анімаційна стрічка “Мавка. Лісова пісня” вийде у кінопрокат в Німеччині та низці німецькомовних країн. Пакет прав на показ придбав німецько-австрійський дистриб’ютор. Український мультфільм побачать у Німеччині, Австрії, Люксембурзі, Ліхтенштейні, Швейцарії та в Альто Адідже в Італії.
«Мавка. Лісова пісня» — другий повнометражний мультфільм української студії Animagrad (FILM.UA Group), який зараз перебуває на стадії продакшену. Мультфільм створюють за мотивами драматичної поеми Лесі Українки «Лісова пісня», а також на основі українських міфів та культурних традицій.
10. В Україні створили інтерактивну онлайн-мапу найстаріших дерев
Київський еколого-культурний центр разом із картографічним онлайн-сервісом Visicom Maps розробили та запустили інтерактивну онлайн-мапу старих дерев України. З мапи можна дізнатися, де саме розташовані рослини, а також отримати про них інформаційну довідку — там описано стан, вік, висоту й особливості кожного дерева чи куща.
Загалом, на мапі позначено більше 400 дерев. Переглянути мапу можна тут. Загалом, на мапі позначено більше 400 дерев.
Це поки що найцікавіші позитивні новини тижня, за версією наших читачів. Сподіваємося, далі буде ще краще!
Суспільство

Сумська міська рада нагородила 13-річного Кирила Ілляшенка почесною відзнакою «За заслуги перед містом» III ступеня. Хлопець врятував пасажирів автобуса, який загорівся внаслідок ракетного обстрілу росіян, що стався 13 квітня.
Про це повідомив в. о. Сумського міського голови Артем Кобзар.
Вчинок хлопця
Під час поїздки до спортивного залу разом із мамою Кирило опинився в автобусі, що потрапив під удар. Унаслідок вибуху двері заблокувало.
Хлопець вибрався через розбите вікно, після чого допоміг іншим пасажирам покинути транспорт і надавав допомогу пораненим на вулиці. Попри поранення уламками, він діяв рішуче та швидко.
Читайте також: «Амбасадорки сили духу»: українські гімнастки здобули визнання міжнародного класу
Окрім почесної відзнаки від міської ради, Кирило отримав подарунок від туристичної компанії «Еліта-Тур» — безплатну двотижневу путівку до дитячого табору «Мандарин» у Болгарії.
Кирило навчається у восьмому класі Сумської школи №4 та займається вільною боротьбою в ДЮСШ «Факел».

Нагадаємо, що 12-річна дівчинка з Черкас встановила рекорд Гіннеса у спортивній дисципліні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка очільника МВС Ігоря Клименка
Суспільство

Під час весняних обліків у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику зафіксували стадо з 23 оленів шляхетних. Це найбільша кількість цього виду, яку реєстрували на території заповідника від початку спостережень.
Про це повідомили в заповіднику.
Щорічне обстеження заповідника
Щовесни фахівці проводять маршрутні обліки копитних тварин, зокрема за слідами та екскрементами, що дозволяє визначати місця проживання й маршрути міграції. Копитні залишають сліди до 20 разів на добу, що допомагає формувати точні дані навіть за умов мінімального візуального контакту.
Читайте також: Львів’янка представить Україну на Miss Eco International у сукні з цитатами класиків (ВІДЕО)
Весняні обліки показали зростання чисельності коней Пржевальського та оленя шляхетного, водночас чисельність лося європейського дещо зменшилася. Однією з причин зниження популяції лосів може бути обмеження їхньої сезонної міграції через державний кордон.
«Загалом, дані весняних обліків та спостережень у Чорнобильському заповіднику свідчать про позитивну динаміку: зростання чисельності окремих видів, активне використання пасовищ і розширення ареалів»‚ — написали у заповіднику.


Раніше ми писали, що в Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото: Сергій Жила
Суспільство

У пікові весняні дні «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд №159/160 за маршрутом Київ – Трускавець – Київ. Потяг курсуватиме наприкінці квітня та на початку травня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
З Києва поїзд вирушатиме 25, 26, 27 квітня та 2, 3, 4 травня 2025 року о 10:16 з прибуттям до Трускавця о 19:37.
У зворотному напрямку — з Трускавця до Києва — він курсуватиме тими ж днями з відправленням о 09:03 та прибуттям о 19:11.
Поїзд зупиняється у Львові та Дрогобичі, що дозволяє зручно подорожувати пасажирам з різних регіонів заходу України.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» у Гайвороні встановила новий національний рекорд.
Також ми писали, що на залізничному вокзалі у Києві військовий відкрив пекарню мережі Lviv Croissants (ФОТО).
Фото обкладинки: «Укрзалізниця»