Економіка і бізнес
Томос для України. Що буде після отримання автокефалії?
Синод Вселенського патріархату підтвердив своє попереднє рішення надати автокефалію церкві в Україні. Про це повідомляє УП.
Цій заяві передувало дводенне обговорення українського питання. Учасники Синоду заслухали доповідь екзархів Вселенського патріарха, яких він призначив у вересні для підготовки створення в Україні помісної церкви.
Що саме вирішив Синод Вселенського патріархату?
Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України. Хоча формально, цього ще не сталося, але слова із Константинополя дають зрозуміти, що назад дороги немає. Томос буде, але дещо згодом.
До того українські православні ієрархи мають провести об’єднавчий собор і створити нову Православну церкву, яка, власне, і отримає томос.
Також, за даними ВВС Україна, Константинополь вирішив відновити представництво Вселенського патріарха у Києві, скасувавши дію Синодального листа від 1686 року, який фактично підпорядкував Київську митрополію Московському патріархату. Синод також зняв анафему з предстоятеля Української православної церкви (УПЦ) Київського патріархату Філарета, відновивши його в канонічному сані.
Що буде далі?
Чернетка томосу вже написана. Текст патріаршої грамоти писали провідні фахівці з канонічного права і церковної історії. У документі детально прописані історичні передумови надання церковної незалежності, а також перераховані всі юридичні аспекти створення та подальшого життя нової Української православної церкви.
Наступним кроком на шляху надання автокефалії може бути проведення Собору нової помісної церкви, яка має обрати предстоятеля. Для цього в Україні можуть продовжити роботу екзархи (посланці, які мають провести консультації і переговори з усіма учасниками майбутнього об’єднання церков) Вселенського патріархату, які й організують цей собор.
Саме предстоятелю майбутньої церкви можуть згодом вручити Томос щодо автокефалії.
За томос Синод буде голосувати. У разі позитивного рішення – патріарх Варфоломій підпише грамоту, після чого створення церкви юридично можна буде вважати доконаним фактом.
Хто очолить українську церкву?
Наразі найімовірнішим претендентом на посаду майбутнього глави помісної церкви називають нинішнього предстоятеля УПЦ КП Філарета.
РПЦ в 1997 році наклала на нього анафему. Саме Філарет у 90-х роках минулого століття очолив частину ієрархів УПЦ, які від’єднались від РПЦ і почали розбудовувати незалежну українську церкву, яку наразі не визнають інші православні церкви світу.
Скасування Константинополем анафеми відкриває шлях до обрання головою нової церкви Філарета.
Яким був шлях до автокефалії?
Влада України, а також представники різних православних церков України звернулись до Вселенського патріарха про надання автокефалії ще у квітні.
В Україні з 90-х існувала тільки одна канонічна і визнана іншими церквами світу православна структура – УПЦ Московського патріархату. УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна церква світовим православ’ям не визнавались.
Саме останні дві церкви, а також частина єпископів УПЦ МП, звернулись до патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію.
Це викликало різку негативну реакцію РПЦ, голова якої Кирило 31 серпня зустрівся з Вселенським патріархом та намагався переконати відкласти українське питання.
Проте вже на початку вересня відбувся Синакс (зібрання архієреїв) Вселенського патріархату, на якому теоретично обґрунтовували можливість надання українській церкві автокефалії. Російська ж церква наполягає, що Константинополь не має права це робити.
До 1686 року Київська митрополія підпорядковувалась Вселенському патріархату, проте у силу різних обставин патріарх дозволив Московському патріарху тимчасове управління.
У Константинополі наполягають – то було тимчасове рішення й вони досі мають канонічне право проголосити автокефалію православної церкви у Києві. У РПЦ не погоджуються з тимчасовістю того рішення.
[su_button url=”https://www.liqpay.ua/ru/checkout/i56624243821″ target=”blank” style=”flat” background=”#F2AF1C” color=”#000″ size=”5″ center=”yes” radius=”10″ icon=”icon: credit-card” icon_color=”#000″ text_shadow=”0px 0px 0px #c7c7c7″ desc=”Вас буде перенаправлено на сайт liqpay” rel=”lightbox”]Підтримати проект[/su_button]
Економіка і бізнес
З 29 січня Міністерство соціальної політики України впроваджує нову програму субсидій, яка допоможе внутрішньо переміщеним особам (ВПО) покривати витрати на оренду житла.
Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України.
Хто може отримати субсидію
Допомогу призначають ВПО, які:
- виїхали з тимчасово окупованих регіонів або зон бойових дій;
- не мають власного житла в умовно безпечних регіонах;
- втратили житло через його знищення чи непридатність для проживання.
Субсидію можуть отримати сім’ї, які витрачають понад 20% свого доходу на оренду. Для родин із доходом меншим за 5840 грн на одну особу (два прожиткових мінімуми) компенсація покриватиме значну частину орендної плати.
Читати також: Озеленити балкони та звузити дороги — урбаністка пропонує, як покращити українські міста
Як подати документи
Подати заяву можна:
- у сервісному центрі Пенсійного фонду;
- у Центрі надання адмінпослуг (ЦНАП);
- онлайн через портал електронних послуг ПФУ або мобільний додаток.
Що потрібно
- Договір оренди житла;
- заяву за встановленою формою;
- за потреби — довіреність або документи, що підтверджують особливі обставини.
Документи подають разом орендар і власник житла. Якщо власник перебуває в іншому регіоні чи за кордоном, він може скористатися електронною формою або передати право подачі через довірену особу.
Нагадаємо, що у Вишгороді відкрили нове реабілітаційне відділення з укриттям (ФОТО).
Фото: Freepik.
Економіка і бізнес
У Троїцькій громаді Дніпропетровської області відкрили оновлений Центр надання адміністративних послуг. Будівлю для нового офісу відремонтували коштом місцевого бюджету, а меблі та обладнання надали міжнародні партнери.
Про це повідомляє Конгрес місцевих та регіональних влад.
Нові можливості для громади
Перший ЦНАП у громаді з’явився у 2021 році. Тоді він працював у приміщенні сільської ради, яке не могло вмістити всіх охочих отримати послуги. Щоб вирішити проблему, місцева влада придбала будівлю поруч і відремонтувала її.
«Попри складнощі через війну, нам вдалося створити сучасний і зручний простір для мешканців. Люди можуть отримувати послуги з комфортом, і це приклад успішної роботи громади», — зазначив заступник начальника Дніпропетровської ОВА Іван Начовний.
Читати також: «Такі простори дають зрозуміти — ти не сам»: в Києві відкрили хаб для ВПО з Донеччини
Послуги ЦНАПа
У ЦНАПі працюють чотири адміністратори. Серед найпопулярніших послуг — оформлення виплат, компенсацій, реєстрація місця проживання, майна та шлюбів. У планах — видача паспортів і водійських посвідчень.
Офіс обслуговує не лише мешканців Троїцької громади. Завдяки зручному розташуванню до ЦНАПу звертаються жителі сусідніх населених пунктів. Для зручності громада також створила два віддалені робочі місця в старостинських округах.
Меблі та обладнання для Центру закупило Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).
Нагадаємо, що у ЦНАПах тепер видаватимуть витяг із Єдиного держреєстру ветеранів війни.
Фото: Конгрес місцевих та регіональних влад.
Економіка і бізнес
Судновласник іноземного судна Stavanger виплатив Україні $2,4 млн компенсації за розлив небезпечної речовини в порту «Південний». Це перший у країні випадок, коли іноземна компанія відшкодувала збитки за шкоду екології.
Про це повідомляє пресслужба Офісу генпрокурора.
Що сталося
Інцидент стався у 2020 році. Під час розвантаження судна розлилося 8,5 тонни небезпечної суміші пальмового олеїну та стеарину. Це грубе порушення норм Міжнародної конвенції 1973 року про запобігання забруднення з суден, яка вимагає дотримання стандартів охорони морського середовища.
Україна оцінила збитки в $2,41 млн (64,8 млн грн за курсом на той час) і подала позов проти власника судна.
Читати також: Українських моряків звільнили з полону єменських хуситів
Як відшкодовували збитки
- У 2022 році судновласник виплатив першу частину компенсації — 36,5 млн грн;
- у січні 2025 року завершив виплати, перерахувавши залишок у розмірі 28,2 млн грн.
В Офісі генпрокурора зазначили, що це перший випадок, коли Україні вдалося довести відповідальність іноземного судновласника за екологічну шкоду та отримати компенсацію в таких масштабах.
Нагадаємо, що уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО).
Фото: Freepik.