Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Замість Tinder – вечорниці. Як залицялися та фліртували наші предки?

Опубліковано

Почнемо з найлегшого: що таке вечорниці?

Правильно! Неправильно!

Вечорниці – це зібрання молоді, хлопців та дівчат, де, як правило, ніколи не було дорослих.

Де зазвичай збиралася молодь під час вечорниць?

Правильно! Неправильно!

Коли збиратися на вулиці було вже надто холодно, молодь збиралася в хаті. Власне, саме тому вечорниці починалися восени. Як правило, житло належало вдові чи самотній жінці. «Оренду» за приміщення сплачували дівчата: харчами або роботою.

Для чого молодь ходила на вечорниці?

Правильно! Неправильно!

На вечорниці дівчата приносили із собою роботу – пряли, вишивали, плели. А між працею – танцювали, співали та жартували. Утім це не голова соціальна функція вечорниць. Туди приходили, аби познайомитися з представниками іншої статі та, як варіант, підшукати партнера(-ку) для шлюбу. Такий собі Tinder минулого. Крім звичайних загравань молодь практикувала й спільну ночівлю на вечорницях. Однак ночівля – це не синонім сексу. За спільним правилом, молодь могла хіба що цілуватися чи обійматися.

Чому вечорниці та подібні зібрання засуджували?

Правильно! Неправильно!

Вечорниці часом критикували й засуджували, оскільки вважали такі зібрання епіцентром розпусти. За даними, які відшукала дослідниця Ірина Ігнатенко, майже половина дівчат, які ходили на вечорниці, втрачали цноту до шлюбу. Особливо гостро молодь критикувало духовенство, а порушників навіть грозилися відлучити від церкви. То чи завжди вечорниці порушували якісь «етичні норми» тогочасного суспільства? Ні. На противагу осуду церкви є чимало спогадів, в яких вказано, що нічого «аморального» на цих вечорах не відбувалося.

А що таке «притула»?

Правильно! Неправильно!

Притула (або ж «гра в притулу») – це обійми, поцілунки та особлива техніка сексу, яка не передбачала позбавлення дівчини цноти. Пара імітувала статевий акт, адже погоджувалася, що повноцінний секс можливий лише після шлюбу. Однак через вже згаданий брак сексуальної освіти інколи дівчата все ж вагітніли. Вважалося, що в притулу варто «грати» лише з людиною, у якій ти вже точно впевнений(-а) та з якою заплановано весілля.

Як називали дівчину, яка народила позашлюбну дитину?

Правильно! Неправильно!

Дівчину, яка народила дитину поза шлюбом, називали «покритка». Термін пов’язаний з обрядом покривання голови хусткою. Після цього покритка не могла одягатися як незаміжня чи брати участь у вечорницях.

Що дозволялося робити молоді в громадських місцях?

Правильно! Неправильно!

Так, максимум, який могли собі публічно дозволити хлопець із дівчиною до шлюбу, – це привітання. За обійми ці поцілунки їх могли засудити. Натомість під час зібрань без «зайвих» очей (скажімо, на вечорницях), хлопці дозволяли собі значно більше. Вони могли залицятися жартами, натяками чи навіть фізичними контактами

Якого хлопця наші предки вважали ідеальною парою для дівчини?

Правильно! Неправильно!

Напевно, чесність та розум також відігравали чималу роль, але ключовим «показником» для юнаків була працьовитість, а отже – і заможність. Наші предки навіть намагалися перевірити її! Наприклад, під час оглядин представники нареченої приходили до жениха, аби оцінити його статки. Однак родина хлопця могли схитрувати: позичити худобу у сусідів, розвісити всюди ярма та збрую. Словом, робили все, аби показати: худоба у нас є, а працю він любить.

А якою мала бути «ідеальна» для шлюбу дівчина?

Правильно! Неправильно!

Батьки хлопця насамперед оцінювали статки майбутньої нареченою. Чим більше грошей – тим вищі шанси на заміжжя. Інколи заможність ставала вирішальним фактором. Крім того, представники нареченого мали дізнатися, наскільки дівчина хазяйновита та вправна господиня. Для цього з питаннями навідувалися до сусідів та знайомих. Ще один важливий момент – здоров’я, адже фізична праця вимагала чималої кількості сил та витривалості. Та якщо ви обрали варіант з «незайманою» – ви також були близькі до істини. Дівчата, які втратили цноту до шлюбу, мали вкрай мало шансів на подружнє життя.

Що хлопці найчастіше дарували дівчатам?

Правильно! Неправильно!

Найпопулярнішими подарунками в часи наших предків були хустки або намисто.

А що дарували хлопцям?

Правильно! Неправильно!

Дівчата могли подарувати парубкам вишиту річ, а на Великдень – писанку. Утім як з чоловічими, так і з жіночими подарунками, це лише найбільш поширені та доступні варіанти. Дарувати могли й будь-що інше.

З якого віку в українському суспільстві укладали шлюби?

Правильно! Неправильно!

За словами кандидатки історичних наук Ірини Ігнатенко, шлюби, як правило, укладали з періоду настання статевої зрілості. Для дівчат маркером був початок менструації, яка засвідчувала готовність до шлюбу та народження дітей. Орієнтовно, це 15-16 років. «Дедлайн» – 18-річчя. У такому ж віці до шлюбу вступали й хлопці.

Замість Tinder – вечорниці. Як залицялися та фліртували наші предки?
Схоже, вам краще поки не поспішати на вечорниці. А якщо серйозно, усі перелічені в тесті факти – це минуле. Добре було б його знати, але ще краще – розуміти, що всі негативні стереотипи, переконання та упередження залишилися там, у столітній давнині.
Йой, непоганий результат! Зіркою вечорниць ви б, напевно, не стали, але дещо про звичаї та традиції наших предків ви знаєте.
Здається, у часи наших предків ви могли б без проблем підшукати собі пару або стати зіркою вечорниць. Вашим знанням про звичаї та традиції українців можна хіба що позаздрити. Чудовий результат!

Поділіться своїми результатами:

Економіка

Подружжя з Черкас облаштувало майстерню з виготовлення килимів ручної роботи

Опубліковано

Підприємці з Черкас Сергій Таморка та його дружина Ельвіра завдяки гранту налагодили виробництво килимів ручної роботи. Розпочинали свій шлях у бізнесі з виробництва одягу, але завжди мріяли виготовляти килими.

Їхню історію успіху розповіли у Міністерстві економіки України.

Коли на початку повномасштабного вторгнення Сергій та Ельвіра розпродали увесь товар. Постало питання: що ж робити далі? Виявилось, що стресові обставини – той період, коли розумієш, чого хочеш насправді. Подружжя прийняло рішення більше не відкладати мрії на потім й розпочали виготовлення килимів.

Перший крок – навчання. Досвіду роботи в цій сфері у Сергія з дружиною не було, тому вони вивчали техніки та постійно вдосконалювалися. Перші замовлення надходили від друзів, а навички пара отримувала самостійно, слідкуючи за творчістю майстрів з усього світу.

Читайте такожМайже кожен житель села переконаний – у його криниці найчистіша вода. Але це не так. Як на Полтавщині очищають питну воду для переселенців та військових

«Нам подобається створювати щось своє, постійно розвиватись та втілювати цікаві проєкти у життя. Існує дуже багато технік виготовлення килимів, останнім часом ми робимо акцент на 3D виробах – це тривимірні килими, що можуть відтворювати різні образи та малюнки. Це не лише елемент декору, а й унікальний подарунок, який може бути створений за вашим особистим дизайном», – розповідає Сергій.

На момент створення виробництва килимів подружжю не вистачало фінансів для закупівлі матеріалів. Сергій подав заявку на грант за програмою «Власна справа» й отримав (хоч і не з першого разу) гроші. Грант допоміг закупити необхідне обладнання, тканини та сировину, а також переїхати в більшу студію.

Килими ручної роботи Roots Rugs замовляють переважно з-за кордону, особливо зі Сполучених Штатів Америки та частково з Азії.

Про грант

Урядовий проєкт єРобота містить грантові програми, спрямовані на стимулювання підприємницької діяльності та створення робочих місць. Зокрема, це програми мікрогрантів на відкриття чи розвиток власного бізнесу, грантів на створення й розвиток переробних підприємств, закладки саду та виноградарства, тепличного господарства. Подати заявку на отримання гранту можуть як чинні підприємці, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Наразі приймання заявок на всі напрямки програми єРобота триває. Подача заявки здійснюється через портал Дія.

Нагадаємо, у Полтаві завдяки гранту відкрили ігровий клуб-кав’ярню.

Також ми розповідали, як у Вінниці подруги на грант запустили бізнес із виготовлення свічок Ya Svit.

Фото: Міністерство економіки України.

Читати далі

Суспільство

Світовий Конґрес Українців та фонд Сергія Притули зібрали $1,2 млн на бронемашин для розмінування Херсонщини

Опубліковано

Світовий Конґрес Українців та Благодійний фонд Сергія Притули, у співпраці з Конґресом Українців Канади та Українським Конгресовим  Комітетом Америки, завершили благодійний тур «Непереможні, коли об’єднані – Invincible When United» східними регіонами Канади та США та зібрали майже $1,2 млн на закупівлю бронемашин для розмінування України.

Про це ШоТам повідомили ініціатори акції.

Зазначається, що Торонто, Оттава, Монреаль, Нью-Йорк, Вашингтон, Філадельфія та Чикаго увійшли до списку міст благодійного туру, що був націлений на підвищення обізнаності українських громад та збір коштів для безпечного гуманітарного розмінування Херсонської області.  

Загальна сума зібраних коштів становить 1,192 млн доларів або 45,7 млн гривень. Ці кошти підуть на закупівлю та доставку понад 20 автомобілів Land Rover Snatch, броньованої військової версії Land Rover Defender. Броньовані машини посилять спроможності груп Херсонської обласної військової адміністрації з гуманітарного розмінування. Організації-партнери спільно доставлять бронемашини після закупівлі. 

Читайте також: «Наша місія – зробити українське поле безпечним». У стартапі Efarm.pro винайшли трактор-розміновувач на автопілоті. Як він працює

«Ми показали велику єдність у співпраці задля спільної мети – перемоги України. Командою ми придбаємо броньовану техніку для розмінування. Підтримка Збройних Сил України була основною метою СКУ від початку повномасштабного вторгнення Росії. У боротьбі за перемогу України кожен з нас грає важливу роль, і ми повинні щодня думати про те, що ми можемо зробити, щоб допомогти Україні досягти успіху. Ми не можемо дозволити собі припинити працювати над досягненням нашої мети; час – важливий. Тож маємо продовжувати працювати над нашою спільною візією і заохочувати українців та наших друзів підтримувати Україну», – сказав Павло Ґрод, президент СКУ.

Про благодійну ініціативу

Платформа UniteWithUkraine — це глобальна благодійна ініціатива Світового Конґресу Українців, спрямована на збір коштів для закупівлі та постачання необхідних тактичних медичних засобів, бронетехніки, дронів та іншого необхідного обладнання на підтримку захисників України. Від лютого 2022 року ініціатива UniteWithUkraine зібрала понад 55 мільйонів доларів від донорів з понад 70 країн для підтримки Сил територіальної оборони Збройних Сил України та інших безпекових структур України.

Нагадаємо, Сили територіальної оборони ЗСУ отримали британські бронетранспортери FV432 від Світового конгресу українців (СКУ).

Також Світовий конгрес українців передав допомогу для бойових медиків ЗСУ.

Фото: надане ШоТам.

Читати далі

Технології

Винахідник зі Слов’янська змайстрував диван на колесах (ВІДЕО)

Опубліковано

Нарешті в Україні винайшли диван, на якому можна їздити. Транспорт мрії створив винахідник зі Слов’янська.

Як йому це вдалося, розповідає ШоТам.

«Думаю: “А на чому ти відчуваєш максимальний комфорт? Та на дивані, звичайно ж!”. Це максимально зручна штука. Ну, і виникла ідея зробити так, щоб він рухався. Виїжджаю там десь кави попити в парк. Це прикольно», — Аркадій Фішман, винахідник.

Інженер-розробник з 20-річним досвідом

Аркадій — інженер-розробник з 20-річним досвідом. Конструював майже все: від обладнання для заводів до дерев’яних дитячих іграшок. Його найяскравіша розробка — інтроцикл. Це транспорт на одному великому колесі, аналогів якому нема у світі.

«Мені дуже подобається ідея засобу пересування на одному колесі. Я вирішив, що треба сісти зручно, як у кріслі, і спроєктував так, щоб можна було сісти вдвох. Що то за транспорт такий, якщо не можна ніяку дівчину покатати, правильно? Нащо тоді він потрібний?», — Аркадій Фішман, винахідник.

До 24 лютого Аркадій також робив сухе вино та започаткував винний фестиваль у Слов’янську. Але повномасштабне вторгнення перекреслило захоплення та плани.

Дивіться відеоДва куми з Прикарпаття створили дрон-заміновувач для ЗСУ

«Як я о 5 ранку 24 лютого прокинувся від вибухів, то одразу стало зрозуміло, що вином я вже не займаюся. Що треба збирати речі та їхати де-небудь у той бік, де вибухів немає», — Аркадій Фішман, винахідник.

Диван на колесах складається з дощок та обладнання з інтроциклу

Разом з 6-річним сином Аркадій виїхав на Тернопільщину. З дружиною, що зараз за кордоном, чоловік розлучений 4 роки. Сина виховує сам. Взимку 2023 року Аркадію спало на думку зробити диван на колесах. Транспорт складається з дощок та обладнання з інтроциклу.

Щойно Аркадій виїхав на вулицю, перехожі почали його знімати та викладати відео в соцмережі. А чоловік радіє, що підіймає людям настрій і підвозить усіх охочих.

«Чому я створив його? Тому що вважаю, що життя в переважній більшості сумне та сіре. Якщо ти хочеш його якось підфарбувати яскравими фарбами, то маєш це робити власноруч», — Аркадій Фішман, винахідник.

Наразі Аркадій усі сили вкладає в розвиток власного бізнесу — овочевої консервації. Через сторінку в соціальній мережі продає закрутки, снеки та соуси за власними рецептами.

Читайте також«План народився просто в дорозі». Як компанія «ТАНА» з Луганщини евакуювала не лише виробництво, а й всю команду

«Розробив два рецепти взагалі нових. Я чогось подібного не знайшов. В’ялений солодкий перець в олії — це перша страва. Друга — я зробив томатну пастилу, тільки не дитячу, а гостру», — Аркадій Фішман, винахідник.

Планує нові винаходи і шукає дівчину

Але Аркадій планує і нові винаходи та відкритий до будь-яких пропозицій.

«Інженер проєктує будь-що, було б фінансування. Тобто від підводного човна до літака — обмежень ніяких немає взагалі. Навіть ні, не до літака — до космічної ракети. Обмеження по дальності польоту моєї думки — його майже не існує», — Аркадій Фішман, винахідник.

А ще шукає другу половинку, щоб разом кататися на дивані.

«Моє серце вільне. Шукаю дівчину», — Аркадій Фішман, винахідник.

Попри війну, чоловік намагається не втрачати оптимізм і дарувати радість собі й оточенню.

Нагадаємо, у Київській політехніці студенти створюють унікальний вітчизняний колінний протез.

Також ми розповідали, як на Харківщині створили машину для розмінування, що знешкоджує протипіхотні міни.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так,...

Суспільство3 дні тому

Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Територія прифронтових областей України все ще забруднена вибухонебезпечними предметами. Наприклад, згідно з даними ДСНС, близько...

Суспільство3 дні тому

Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

14-річний Віктор стоїть у вітальні й розказує кільком десяткам дітей і дорослих, що вміє складати...

Суспільство4 дні тому

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», –...

РЕКЛАМА: