Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Українська амазонка чи російська генійка? Ким насправді була Олександра Екстер?

Опубліковано

Вже за «класичною» схемою російська пропаганда привласнила Олександру Екстер, одноосібно охрестивши її «російською художницею». А де народилася мисткиня?

Правильно! Неправильно!

Олександра Екстер народилася 1882 року в польському Білостоку в родині білоруського єврея та грекині. Однак вже у трирічному віці сім’я майбутньої художниці переїхала до Сміли, а згодом – до Києва.

Скільки років Екстер прожила в Україні?

Правильно! Неправильно!

Саме так, більше половини свого життя Олександра Екстер прожила в Україні.

Що пов’язує Олександру Екстер із українськими авангардистами Олександром Богомазовим та Олександром Архипенком?

Жінка з птахами
Правильно! Неправильно!

Олександра Екстер закінчила київську гімназію Святої Ольги, а згодом – і столичне художнє училище. Саме там вона перетнулася із майбутніми геніями авангарду Богомазовим та Архипенком – вони вчилися разом. До речі, серед викладачів української мисткині був і Микола Пимоненко – український художник та один із організаторів Київського художнього училища.

У 1914 році Екстер не стримує любові до кольорів і пише «Натюрморт з писанками», у якому використовує нетипові для кубічного стилю яскраві кольори. Цим Екстер надихнула на використання кольорів у кубізмі одного зі всесвітньо відомих художників. Хто це?

Натюрморт з писанками
Правильно! Неправильно!

Уявіть, знаменитий Пікассо розширив свою палітру саме завдяки українці! Екстер познайомилася із Пікассо завдяки французькому поету та художнику Гійому Аполлінеру, який відкрито захоплювався творчістю нашої мисткині. Роботи Екстер та особисте спілкування з українкою підштовхнули Пікассо розширити свою палітру та використовувати всю гаму кольорів.

До речі, а що «привезла» Екстер до України з мандрівки Францією?

Правильно! Неправильно!

Додому художниця «повернулася» із кубофутуризмом, ставши засновницею цього жанру в Україні.

Екстер активно спілкувалася та товаришувала не лише з європейськими, а й українськими митцями. Одного з них навіть можна назвати близьким другом художниці. Знаєте, про кого ми?

Правильно! Неправильно!

Другом Екстер був геній авангарду Казимир Малевич. Подейкують, що художниця була єдиною людиною, якій митець дозволяв заходити в майстерню, поки він працює над новою картиною. Крім того, з 1915 року Олександра Екстер стала учасницею об’єднання «Супремус», яке заснував Малевич.

Яке прізвисько Екстер отримала від дослідників футуризму?

Правильно! Неправильно!

Екстер і донині називають «амазонкою авангарду». При чому, авангарду українського. Однак російська колоніальна машина вправно записала її в ряди власних авангардистів, тож і досі поруч із прізвищем українки можна зустріти маніпулятивне «амазонка російського авангарду».

Олександра Екстер шалено захоплювалася українським народним мистецтвом. А де вона відкрила його для себе?

Правильно! Неправильно!

Особисте і близьке знайомство Олександри Екстер із українським народним мистецтвом відбулося у Вербівцях, що поблизу Черкас. За словами дослідника творчості Екстер Георгія Коваленка, цей світ у Вербівці визначив у живописі художниці його колористичну стихію та став джерелом образності: «Вона здійснювала справжні наукові експедиції в пошуках старовинних селянських вишивок, літургійного шиття, предметів ткацтва».

Однак вишивка – не єдина слабкість Екстер. Яке українське мистецтво настільки сподобалося художниці, що «переїхало» з нею до Франції?

Три жіночі фігури
Правильно! Неправильно!

Олександра Екстер захоплювалася керамікою із села Дибинці (нині – Обухівський район Київської області). Мотиви гончарство можна з легкістю відшукати в роботах української мисткині. Скажімо, у її київському «Натюрморті з українською мискою» відтворено білі дибинецькі керамічні вироби. Колекцію дибинецької кераміки Екстер навіть привезла із собою у Францію.

1918 року, повернувшись до Києва, Олександра Екстер відкриває власну художню майстерню – передусім для митців, які вже знайомі з азами живопису. На які традиції орієнтувалася Екстер під час викладання?

Жінка з рибою
Правильно! Неправильно!

У своїй майстерні Екстер намагалася спрямувати живопис своїх учнів у русло європейських традицій та тамтешніх сучасних тенденцій. «Школа Екстер» не була традиційною школою з системною освітою. Але перетворилася на місце зустрічі та спілкування українських митців.

Влітку того самого року Олександра Екстер ініціювала Перший всеукраїнський з’їзд діячів української культури. Якій темі була присвячена її доповідь?

Правильно! Неправильно!

Чому саме ця тема? Екстер – не лише талановита художниця, але й відома реформаторка сценографії. Вона першою почала створювати об'ємні багатоярусні декорації замість пласких намальованих і наполягла, аби театральні костюми були співзвучними з кольоровим рішенням фону. «Якомога більше творчості, якомога менше провінційності», – відповідала Олександра Екстер на питання про те, що треба для розвитку українського театру.

1925 року художниця емігрувала до Франції. Утім творчість вона не покинула: українка оформлювала книжки та викладала в Академії сучасного мистецтва Фернана Леже. А вгадаєте, що дещо дратувало її учнів?

Правильно! Неправильно!

Екстер не забувала про Україну навіть після еміграції. І йдеться не лише про керамічні вироби, які вона бережно перевезла до Франції. Ось, що пише у «Щоденнику» Павло Челіщев – колишній киянин, який навчався в Академії: «Екстер блискуче викладає. Єдине, що трошки мене й інших учнів дратує, це те, що вона дуже часто згадує Україну, яку ніхто не знає».

Нещодавно у Києві з’явилася вулиця Олександри Екстер. А пам’ятаєте, чиє ім’я вона носила до цього?

Ескізи театральних костюмів
Правильно! Неправильно!

Донедавна вулиця Олександри Екстер носила ім’я російської поетки Марини Цвєтаєвої. Однак, на щастя, українські міста поступово позбавляються російських топонімів і замість чужих нашій культурі імен з’являються прізвище справжніх українців та українок. Так сталося і з Олександрою Екстер. Столиця нарешті знайшла місце для амазонки українського авангарду.

Тобто Екстер більшу частину життя прожила в Україні, захоплювалася народним мистецтвом, любила Київ і навіть створила там власну школу, а росіяни все одно вважають її «своєю». Невже вони просто вкрали нашу мисткиню?

Правильно! Неправильно!

Саме так, і нічого неочікуваного в цьому немає. Так само росіяни привласнили собі Архипа Куїнджі, Казимира Малевича, Іллю Ріпина, Давида Бурлюка і десятки (якщо не сотні) інших українських митців і науковців. Кейс Олександри Екстер – лише черговий доказ недолугості імперської колоніальної машини. Екстер була українкою, яка любила Україну та згадувала про неї навіть після еміграції до Франції.

Українська амазонка чи російська генійка? Ким насправді була Олександра Екстер?
Здається, ви щойно лише відкрили для себе ім’я української художниці Олександри Екстер. І це, безсумнівно, чудово. Адже попереду – ще глибше знайомство із творчістю амазонки українського авангарду. Мисткині, яка вплинула на творчість Пікассо. Українки, яку нахабно привласнила російська колоніальна машина.
Непоганий результат! Схоже, ви не перше читаєте про Олександру Екстер та її творчість, проте деякі питання все ж виявилися занадто складними. Але це й не дивно, адже російська колоніальна машина роками працює над привласненням чужого, ігноруючи справжню історію. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, для когось українка Екстер стане справжнім відкриттям. Так само, як Куїнджі, Барлюк та Айвазовський.
Що ж, цей тест виявився занадто легким для вас. Схоже, ви ніколи не вважали Екстер російською художницею і точно маєте щонайменше кілька аргументів на користь України. А тому російська колоніальна машина просто безсила перед вашими знаннями. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, для когось із них українка Екстер стане справжнім відкриттям. Так само, як Куїнджі, Барлюк та Айвазовський.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Києві оновили 3D-конструкцію «KYIV» із назвами міст-побратимів

Опубліковано

Біля будівлі Київської міської державної адміністрації з’явилася нова 3D-конструкція «KYIV». На ній написані назви міст-побратимів столиці.

Про це повідомило Управління туризму та промоцій КМДА.

Символ вдячності та дружби

Київ має понад 70 міст-побратимів, які надають фінансову та гуманітарну допомогу, беруть участь у соціальних ініціативах та підтримують відновлення інфраструктури.

«Ця конструкція є символом дружби та взаємопідтримки. Її встановили на знак вдячності нашим партнерам за їхню допомогу та співпрацю», — зазначили в Управлінні туризму та промоцій КМДА.

Попередню конструкцію замінили через її незадовільний технічний стан. Нову версію встановлено за підтримки депутатського корпусу Київради.

Читати також: У Києві запалили головну ялинку України (ФОТО)

Що дає статус міста-побратима

Побратимські зв’язки між містами передбачають обмін досвідом, знаннями та культурною співпрацею. Це допомагає спільно працювати над розв’язанням актуальних проблем і розвивати сфери туризму, економіки, урбаністики та ЖКГ.

Завдяки співпраці між містами проводяться обміни делегаціями, художніми виставками, літературними заходами та іншими культурними ініціативами, які сприяють зміцненню партнерських відносин.

Нагадаємо, що на Київщині відбудували міст через річку Ірпінь (ФОТО).

Фото: сайт Управління туризму та промоцій КМДА.

Коментарі

Читати далі

Військо

Україна передала Силам оборони перші ракети-дрони «Пекло» з дальністю 700 км

Опубліковано

Президент Володимир Зеленський передав Силам оборони новітні ракети-дрони «Пекло», розроблені українським концерном «Укроборонпром». Ці боєприпаси мають дальність польоту понад 700 кілометрів і здатні досягати швидкості 700 км/год завдяки реактивному двигуну.

Про це повідомляє міністр стратегічних галузей промисловості Герман Сметанін.

Новий рівень озброєння

«Пекло» класифікується як ракета-дрон — інноваційна розробка, створена з нуля всього за рік. За словами міністра стратегічних галузей промисловості Германа Сметаніна, боєприпас уже успішно застосовується на полі бою. Перша партія, що налічує кілька десятків одиниць, передана до Сил оборони.

Читати також: Сили оборони у 2025 році отримають 30 тисяч дронів для ударів углиб росії

Основні характеристики «Пекла»

  • Дальність польоту: понад 700 км;
  • швидкість: до 700 км/год;
  • вартість: значно нижча за російські крилаті ракети аналогічної ефективності.

Нагадаємо, що Нідерланди виділять Україні 22 мільйони євро на ППО та кібербезпеку.

Фото: телеграм Германа Сметаніна.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві запалили головну ялинку України (ФОТО)

Опубліковано

На Софійській площі у Києві урочисто засвітили вогні головної ялинки України. Це стало традиційним святом, яке щороку припадає на День святого Миколая — 6 грудня.

Про це повідомляє Віталій Кличко.

Чим особлива цьогорічна ялинка

  • Білосніжний колір: символізує початок світлого шляху, оновлення та святкову чистоту.
  • Розміри: штучна конструкція заввишки 15 метрів — вище за минулорічну.
  • Прикраси: 2 тисячі бірюзових іграшок, світло-блакитна гірлянда завдовжки 2 кілометри.

За словами міського голови Віталія Кличка, дизайн ялинки поєднується з архітектурою Софії Київської, а це об’єднує традиції та сучасність.

Фото: Роман Пєтушков/Каштан NEWS

Читати також: На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Фотозона «Крила Фенікса»

Поруч із ялинкою облаштовано фотозону. Вона стане не лише місцем для фото, а й нагадуванням про стійкість та відродження, притаманні українцям.

Головна ялинка, як і торік, встановлена за кошти меценатів, підтверджуючи, що спільні зусилля здатні дарувати радість і надію навіть у складні часи.

Нагадаємо 10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети.

Фото обкладинки: телеграм Віталія Кличка.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта1 тиждень тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...