Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Тест: Який із вас філолог?

Опубліковано

0%

1. Почнемо з найлегшого. Що таке пóрскавка?

Правильно! Неправильно!

Це коректна заміна поширеному слову «бризкалка», яким пояснюють пристрій для оприскування, наприклад, кімнатних рослин.

2. А чи знаєте, що таке дармови́с?

Правильно! Неправильно!

Так називають предмети, які чіпляють, підвішують до чого-небудь для прикраси — підвіски. У сучасному розумінні — брелоки.

3. Ускладнюємо. Кого чи що називають ляпави́цею?

Правильно! Неправильно!

Про ляпавицю або сльоту говорять, згадуючи мокрі тротуари та калюжі.

4. Коли вживають вигук «Аж гульк!», що мають на увазі?

Правильно! Неправильно!

Цим вигуком описують поширене серед молоді слово «опана», вживається при описі раптовості.

5. Чи знайоме вам слово «бáско»?

Правильно! Неправильно!

Баско сталося — це про лихо. Сподіваємося, вам рідко доведеться вживати це слово.

6. Неталáном звуть кого?

Правильно! Неправильно!

«І неталан наш, і талан, як кажуть люде — все од Бога», — писав Тарас Шевченко. Найчастіше так говорять про невдачу та злу долю.

7. Гаразд, а чи знайоме вам слово «домувáти»?

Правильно! Неправильно!

Саме цим ми й займалися на карантині — домували. Це означає сидіти вдома, проводити вдома час, доглядати дім або вести домашнє господарство.

8. Ану спробуємо так: що таке мачýлка?

Правильно! Неправильно!

Мачулка — це те, що ми помилково звемо «мочалкою», а це калька з російської.

9. Хмм, спробуйте-но пояснити, що таке лíжник.

Правильно! Неправильно!

Це домоткана ковдра з овечої вовни, яку виготовляють на Закарпатті. Використовують ліжник як покривало для ліжка, підлоги або лежанки.

10. Завершимо важкеньким. Бýзько — що воно таке?

Правильно! Неправильно!

Так в народі звуть птаха — білого лелеку. Його ще кличуть чорногуз, бусел, боцюн, гайстер тощо.

Тест: Який із вас філолог?
Якщо ви іноземець і вирішили перевірити свої знання з української мови, то не засмучуйтеся — вам ще є чого повчитися. Але ж якщо ви українець, ваші знання не тішать. Мерщій беріться за словник, накидайте на себе ліжник і надолужуйте згаяне, бо буде баско.
Ви точно трішки орієнтуєтеся в мовознавстві, але цього недостатньо, щоб сьогодні вас вітали зі святом. Щоб не назвали вас неталаном, радимо приділити багато часу словничку української мови. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви майже філолог — плюсик вам у карму.
Ваші знання з мовознавства — достатні для того, щоб звати себе корінним українцем. Звичайно, є куди зростати. Коли будете домувати, підхопіть у бібліотеці словничок та приділіть трішки часу для власного зростання. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви майже філолог — плюсик вам у карму.
Аж гульк! А ви чудово володієте знаннями з мовознавства, і це нас дуже тішить. Продовжуйте у тому ж дусі, навчайте колег — і тоді істинних цінителів української мови та культури нашої країни ставатиме ще більше. P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви точно філолог — плюсик вам у карму.
Та ви справжній гуру мовознавства! Схоже, або ви філолог із двадцятилітнім досвідом, або істинний українець, який усім серцем кохає культуру своєї країни. Пишаємося вами й вітаємо з Днем філолога! P.S. А якщо ви помітили, що замість «вірно» мало б бути «правильно», то ви точно філолог — плюсик вам у карму.

Поділіться своїми результатами:

Військо

«Це один із найбільших обмінів»: Україна повернула додому 175 воїнів (ФОТО)

Опубліковано

З російського полону звільнено 175 українських захисників. Окрім того, завдяки іншими заходам поза обмінами, додому повертаються ще 22 воїни.

Про це повідомляє Президент України Володимир Зеленський.

«Це один із найбільших обмінів. Повертаються наші солдати, сержанти та офіцери. Воїни, які боролися за нашу свободу в лавах Збройних Сил, ВМС, Нацгвардії, Сил територіальної оборони та прикордонної служби. Захищали Україну на різних напрямках – у Маріуполі, на «Азовсталі», на Донеччині, Луганщині, Херсонщині, а також Харківщині, Миколаївщині, Запоріжжі, Сумщині та Курщині», — написав Володимир Зеленський у телеграм. 

Президент подякував команді, яка займається пошуком українських полонених та обмінами, а також партнерам, особливо Об’єднаним Арабським Еміратам, за те, що сьогоднішній обмін став можливим.

Читайте також: 150 українських військових повернули з полону (ФОТО)

Фото: телеграм-канал Володимира Зеленського.

Читати далі

Культура

Українські призери Олімпійських ігор долучилися до фотопроєкту «Спорт читає»

Опубліковано

Українські призери та переможці Олімпійських ігор долучилися до соціально-освітнього фотопроєкту «Спорт читає». Ініціативу запустили задля популяризації активного способу життя та читання.

Про це повідомили в Київській міській державній адміністрації.

Що відомо про проєкт

Ініціативу запустив Центр підтримки спортсменів за підтримки Міністерства молоді та спорту України й Департаменту молоді та спорту КМДА. У межах цього проєкту впродовж березня організовують літературні читання спортсменів у київських бібліотеках, книгарнях, під час спільних тренувань та інших заходів.

«Сьогодні надзвичайно важливо об’єднати молодь навколо розумних і активних звичок — читання та занять спортом. Адже поєднання фізичної активності та інтелектуального розвитку формує сильну, мотивовану та успішну особистість. У сучасному світі цифрові технології відіграють значну роль, і соціальні мережі — такі як TikTok та Instagram — стали важливими платформами комунікації. Водночас ми прагнемо показати, що світ не обмежується лише онлайн-простором — є книги, які надихають, змінюють життя та допомагають досягати нових вершин», — зазначила директорка Департаменту молоді та спорту КМДА Юлія Хан.

Читайте також: Сергій Жадан до дня народження Костенко анонсував велике інтерв’ю з письменницею (ВІДЕО)

Хто долучився до фотопроєкту

Фотографом проєкту став військовослужбовець ЗСУ Олег Пальчик. Він зробив знімки таких спортсменів:

  • «бронзових» призерок Олімпійських ігор з артистичного плавання Марини та Влади Алексіївих;
  • олімпійської чемпіонки з фехтування Юлії Бакастової;
  • шестиразового чемпіона та восьмиразового призера Паралімпійських ігор з плавання Євгенія Богодайка;
  • олімпійського чемпіона зі спортивної гімнастики Олега Верняєва;
  • «бронзової» призерки Олімпійських ігор з легкої атлетики Ірини Геращенко;
  • «срібного» та «бронзового» призера юнацьких Олімпійських ігор Владислава Грика;
  • гравця юнацької та олімпійської збірних України з футболу Георгія Єрмакова;
  • гравця національної збірної України з футболу Івана Калюжного;
  • «срібної» та «бронзової» призерки Олімпійських ігор з боротьби Ірини Коляденко;
  • «срібної» призерки Чемпіонату світу Юлії Левченко;
  • «бронзової» призерки Олімпійських ігор з художньої гімнастики Ганни Різатдінової та інших.

Презентація та відкриття фотовиставки проведуть у Києві 28 березня о 18:30. Захід відбудеться у ТРЦ Gulliver під час фестивалю Book&Art Fest.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» проведе у Києві безплатну лекцію «Невідомий вокзал».

Фото обкладинки: сайт КМДА

Читати далі

Культура

Картини, які «малює» дрон: це анонімний митець зі Львова, що креативно збирає на військо

Опубліковано

Головний Герой — це митець, який спостерігає за людьми та відображає світ у віртуальній реальності. Так йому вдається рекламувати Україну за кордоном, а також займатися мистецтвом і соціальними проєктами.

Цьогоріч у березні минає рік, відколи художник створив власний канал і провів три сезони своєї гри. У другому сезоні йому вдалося продати картину частинами за мільйон гривень і переказати ці кошти для війська, а ще — придбати дрон-розміновувач і з його допомогою створити 25 картин: 

«Завдяки продажу цих картин я купую нові дрони для війська — такий собі дроноворот дронів у природі».

У третьому сезоні Головний Герой створив чат-бот, через який можна задонатити свої речі та послуги. Він надалі дивує своїх підписників та через віртуальну реальність говорить про Україну та весь світ.

Головний Герой

митець і волонтер.

Хто такий Головний Герой

Сам я родом із Заходу України, а свої фото та відео у віртуальній реальності знімаю у Львові. Це місто є для мене таким теплим і ламповим сервером, у якому живуть дуже круті люди. 

Усе для мене почалося з мистецтва і того, яким я як художник бачу цей світ. Як головний герой гри, книги чи кіно я ходжу вулицями Львова, тому люди можуть бачити все через моє сприйняття. Я показую світ так, ніби ми живемо у віртуальній реальності, проходимо різні виклики, виконуємо завдання та досліджуємо перехожих, наче персонажів гри.

Одне з фото у віртуальній реальності від Головного Героя. Фото з його соцмереж

Я вирішив залишатися анонімним, щоб завжди можна було показувати щирі живі емоції. Моє справжнє ім’я знають не так багато людей, і якби мене впізнавали на вулицях, ефект уже був би не той. У цьому й рецепт успіху моїх фото та відео — це не постанова.

Мовчки підходив до людей і знімав їхню реакцію

Як і багато інших людей, я любив грати у комп’ютерні ігри, коли був підлітком. Зараз моє покоління підросло, ми трохи інакше дивимось на світ. Коли мої батьки дізналися про канал, то не зрозуміли, в чому суть відео. 

Тоді в шапці профілю я написав «Тестую цю реальність», а вони вважали, що в мене почалися проблеми з психікою. Вони не грали в комп’ютерні ігри та не розуміли контексту та концепції — ходити, наче герой гри, та показувати іншим події від першої особи.

Парк у центрі Львова, який став віртуальною реальністю. Фото надав Головний Герой

Але я радий, що багато інших зрозуміли цей підхід. Батькам же я довго пояснював, навіщо так роблю, що це мій мистецький погляд на цей світ, такий собі соціальний експеримент — і вони нарешті зрозуміли. Якщо раніше це було в стилі «Ми викликаємо найкращих лікарів, щоб тобі допомогли», то тепер мама запитує, чи є в мене настрій сьогодні походити містом та зняти щось нове.

Мої відео в стрічці — це такий собі тест на вік, тому вони виглядають дивними для старших людей. Рік тому я почав вести канал, і вже на третій день ролики залітали на мільйони переглядів. Я шукав, чи хтось уже робив щось подібне, але не знайшов, і тому зрозумів, що справа в оригінальності. 

Під час комп’ютерної гри ми не спілкуємося з іншими персонажами, а от вони можуть нам щось говорити й давати вказівки чи завдання. От якось я підійшов до чоловіка й мовчав, а він десь хвилину говорив мені «Зайдіть на кебабчик».

Перший сезон: 12 картин як ключ до тисячі доларів

Після того, як мої відео стали популярними, підписники пропонували, щоб я взяв якийсь квест і наче проходив рівні гри. Але натомість я вирішив сам зробити квест для підписників і пов’язати його з мистецтвом — написав 12 картин і заховав їх по місту. Позаду кожної картини було слово, і всі ці 12 слів були фразою-ключем до криптогаманця з тисячею доларів.

Одна з картин, які люди шукали під час квесту. Фото надав Головний Герой

Люди мали шукати картини протягом трьох днів, і тоді дуже сплячий кавовий Львів відчув, що відбувається щось цікаве. Я й сам не очікував, що люди з таким ентузіазмом шукатимуть полотна, аби знайти код.

Наприкінці першого дня один з шукачів віддав свою картину на концерті гурту «Курган і Агрегат», де її розіграли за 60 тисяч гривень. Коли вона з’явилася на сцені, люди гучно аплодували, бо знали про нашу історію.

Потім власники полотен створили власний чат. Хтось знав одне слово, хтось два, і тоді з’явилося питання, як же відкрити криптогаманець і поділити гроші — люди домовлялись цілий місяць, шукають справедливе для усіх рішення. Я ж не заходив у цей чат, аби не впливати на рішення людей. Все ж було прийнято рішення поділити кошти порівну. Майже всі надіслали виграні гроші на допомогу армії.

«Курган і Агрегат» розіграли одну з картин на своєму концерті. Фото надав Головний Герой

Другий сезон: картина за мільйон гривень

Після першого квесту я вирішив ділити свої відео на сезони, аби в кожному була якась цікава подія, присвячена допомозі ЗСУ. Класичні збори зараз йдуть дуже складно, тому я вирішив створювати нові формати.

Картина по частинах за мільйон. Фото надав Головний Герой

Коли мій канал перейшов позначку 100 тисяч підписників, я вирішив втілити свою давню ідею — створити картину, розділити її та продати різним власникам: за кожен квадратний сантиметр людина надсилала на банку 20 гривень. Можна було купити будь-яку площу — одна людина придбала 5 тисяч квадратних сантиметрів за 100 тисяч гривень. 

Після цього люди потрапляють у закритий телеграм-канал, де є тільки співвласники, які вирішують всі питання щодо полотна голосуванням — наприклад, що робити з вільним простором на звороті. Так ми шляхом голосування придумали розмістити там 20 етапів становлення української нації у вигляді наскельних малюнків.

Зворотній бік картини за мільйон. Фото надав Головний Герой

Я продав цю картину за місяць, а більшість коштів надіслав на допомогу військовим: за 500 тисяч придбав дрон-розміновувач «Змій», по 100 тисяч ми перерахували на інженерну бригаду 3-ї ОШб, школу для юних інженерів у Львові, 47-му бригаду «Магура» та підтримали ще кілька невеликих зборів. 

Зараз для співвласників я щовівторка проводжу в чаті радіоефіри з різними цікавими людьми: коміками, поетами, блогерами, айтівцями, істориками. Картина продовжує жити, і колективна власність розвивається, адже власники можуть продавати свої частини, тому інші також можуть приєднатися до спільноти.

Комік Даня Повар на виставці картин у Києві. Фото надав Головний Герой

Зараз полотно зберігається в аукціонному домі Golden’s у Києві — найдорожчій галереї України, яка має належні умови для зберігання творів мистецтва.

Замість пензлика — дрон-розміновувач

Коли я придбав дрон-розміновувач «Змій», то побачив, як потрібна ця техніка, й захотів підтримати українських інженерів. 

Так вирішив створити 25 картин за допомогою дрона, який щітками «малює» на полотні. Це дуже символічно, адже в нас є 24 області та півострів Крим. Якраз та частина територій, куди дійшла нога російського солдата, візуально побита «Змієм». 

Це також відображення сучасного життя в мистецтві. Деякі митці використовують пензлики, деякі — акрилові фарби або олію, а хтось — дрони-розміновувачі.

​​

Одна з картин, написаних за допомогою дрона-розміновувача. Фото надав Головний Герой

Згодом я зробив виставку цих дронових картин і вирішив, що всі кошти від продажу будуть використані на створення нових дронів.

Іноземці кажуть, що ми — приклад здорового суспільства 

Сьогодні найкращим маркетинговим ходом для України є пошук зв’язку між людьми. Іноземці можуть дізнатися про Україну з виступів політиків, статей в журналах і відео з ютуб-каналів, але щоб світ нам більше співчував та зрозумів, яких людей треба підтримувати, ми маємо різними способами розповідати про нашу державу.

У нас чудові люди, архітектура, технології, високий рівень взаємодопомоги та підтримки. Для багатьох іноземців ми раніше були лише пострадянською країною, а насправді в нас тут багата культура ідентичність.

Читайте також: Як достукатися до тих, хто не знає, що таке війна? Дар’я Коломієць про культурну дипломатію в США

Одне з фото у віртуальній реальності від Головного Героя. Фото з його соцмереж

Попри все, ми вижили та існуємо досі, тому маємо кричати про це на весь світ, кожен своїм способом. І часто від іноземної аудиторії я отримую відгуки про те, що ми є прикладом здорового суспільства.

Багато хто коментує мої відео, де я підходжу до людей на вулиці, та запитує, чи взагалі так можна було. А ще вони питають, чи можна до нас приїхати. Я ж, коли бачу, що на канал підписуються відомі іноземні блогери, пишу їм особисто та запрошую приїхати в Україну, адже тут вони можуть побачити, що таке війна, та зрозуміти, про що нині говорить світ. Поки жодна людина не відвідала нас, але я дуже стараюся. Зараз домовляюся з іноземним бітмейкером, аби він приїхав сюди і написав альбом.

Третій сезон: через чат-бот можна задонатити свої речі та послуги 

Коли я почав третій сезон, то вирішив зробити акцент на тому, аби дати «друге життя» непотрібним речам. Для початку записав відео, як обмінююся речами з людьми на вулиці — домінявся з банану до FPV дрона. А потім вирішив створити такий проєкт, аби люди могли долучатися зі своїми речами та продавати їх за донати для ЗСУ.

Так виник Головний Ринок, завдяки якому можна задонатити свою річ. Якщо іншій людині вона сподобалася, то та її купує прямим донатом на банку. Модератор підтверджує оплату, і так усі виграють: продавець, покупець і найголовніше — наше військо, в якого з’являється більше ресурсів, аби боротися з ворогом.

Передача дрона-розміновувача на фронт відразу після мистецької сесії. Фото надав Головний Герой

Мені важливо, щоб люди отримали корисний досвід і зрозуміли, що свої речі чи послуги можна використовувати для нашої перемоги. За перші два дні від запуску через Головний Ринок люди додали речей на 250 тисяч гривень. Далі ми працювали з програмістами та скоро будемо більше рекламувати проєкт. Зараз ми накопичили на банці понад 170 тисяч.

Усі кошти йдуть на підтримку патронатної та безпілотної служб 47-ї бригади «Маґура» — я спеціально їздив до військових, аби дізнатися про їхні потреби. Зараз маємо спрямовувати всі зусилля на боротьбу з ворогом і допомогу військовим. Я роблю це за допомогою мистецтва й обіцяю надалі дивувати підписників.

Читати далі

Шопочитати