Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Символ свободи та незалежності. Що ви знаєте про історію українського прапора? (ТЕСТ)

Опубліковано

Коли в українські історії вперше промайнула згадка про синій та жовтий кольори на офіційній символіці?

Правильно! Неправильно!

Перше поєднання синього й жовтого кольорів на офіційній символіці датують 1256 роком. Йдеться про герб Львова із зображенням жовтого лева на синьому фоні. Це – подарунок місту від князя Данила Галицького. Крім того, золотий та синій кольорі використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.

Скільки разів проголошували Українську державність під синьо-жовтим прапором?

Правильно! Неправильно!

Під синьо-жовтим стягом тричі проголошували Українську державність: у 1917, 1941 та 1990 роках.

Наш прапор має чітку пропорцію, закріплену на законодавчому рівні. Яку саме?

Правильно! Неправильно!

«Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3», – йдеться в постанові Про Державний прапор України.

Над яким морським судном вперше замайорів синьо-жовтий прапор?

Правильно! Неправильно!

12 лютого 1992 року український прапор вперше було піднято на морському кораблі – теплоході «Кременчук», який перебував в порту іспанської Валенсії. До цього діяла постанова, що до утворення реєстру кораблів усі морські судна мають ходити під радянським стягом. Однак капітан «Кременчука» В'ячеслав Кисловський вирішив інакше та доручив боцману зшити із двох сигнальних прапорів синьо-жовтий стяг, який і був урочисто піднятий над судном.

У 1989 році український прапор вперше за радянських часів підняли під час мітингу. Хто це зробив?

Правильно! Неправильно!

26 квітня 1989 року львів’янин та активіст Товариства Лева Юрко Волощак вперше в Україні підняв національний прапор на мітингу на честь річниці Чорнобильської катастрофи. Це відбулося на площі Ринок у Львові й стало першим за радянських часів випадком публічного підняття українського національного прапора.

У якому місті синьо-жовтий прапор вперше підняли над офіційною радянською будівлею?

Правильно! Неправильно!

14 березня 1990 року в місті Стрий, що на Львівщині, підняли національний прапор над будівлею міської ради. Це був перший прецедент публічного підняття українського стяга над офіційною радянською установою.

З якою подією пов'язане святкування Дня прапора саме 23 серпня?

Правильно! Неправильно!

Так, за офіційною версією, 23 серпня 1991 року група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор у сесійний зал Верховної Ради. Водночас варто зазначили, що безпосередні учасники подій називають іншу дату – 24 серпня. Утім саме ця подія обґрунтуванням для заснування нового свята – Дня державного прапора України. До речі, Жадан потрапив до переліку варіантів не випадково – він справді народився 23 серпня.

Окей, а коли синьо-жовтий стяг офіційно затвердили Державним прапором України?

Правильно! Неправильно!

Саме 18 вересня президія Верховної ради своєю постановою «Про прапор України» фактично надала синьо-жовтому стягу статус офіційного прапора країни. Відтоді під цим прапором починають зустрічати іноземні делегації, складати військову присягу тощо.

А знаєте, звідки взявся міф про те, що кольори на нашому прапорі треба змінити місцями, оскільки таке розташування може символізувати біду?

Правильно! Неправильно!

У 1992 році художниця з Китаю Мао Мао запропонувала президенту України Леоніду Кравчуку змінити розташування кольорів на прапорі. Вона наполягала, що таке поєднання символізує біду для української держави.

19 листопада 1997 року Леонід Каденюк вперше розгорнув український прапор на орбіті Землі, перебуваючи на борту шатлу «Колумбія». А хто зробив це вдруге?

Леонід Каденюк.
Правильно! Неправильно!

Так-так, саме Рендольф Брезнік! Він вдруге в історії розгорнув український стяг на навколоземній орбіті (408 кілометрів над Землею) у липні 2017 року. Звідки у нього наш прапор? Справа в тому, що восени 2008 року Брезнік усиновив хлопчика з Дніпра. А разом із сином американець повернувся додому ще й з українським стягом.

Як гадаєте, що зафіксовано на цих кадрах?

wikipedia.org
Правильно! Неправильно!

Це фото, без перебільшення, історичне. Адже на ньому зафіксовано першу появу українського прапора на Олімпійських іграх. Щоправда, у доволі незвичний спосіб. 27 липня 1976 року у Монреалі під час півфіналу з футболу між збірними НДР і СРСР двадцятирічний представник української діаспори в Канаді Данило Мигаль вибіг на поле і станцював гопак у вишиванці з синьо-жовтим прапором.

«На твоєму ж прапорі — Вільна Україна з вільними громадянами, держава, в якій не буде соціального визиску і національного гніту. Отже, борючись із темрявою, ти несеш своєму народові світло Правди». Кому належать ці слова?

Прапор України на звільненому від окупантів острові Зміїний.
Правильно! Неправильно!

Це цитала Василя Стуса з «Пам’ятки для українського борця за волю».

Символ свободи та незалежності. Що ви знаєте про історію українського прапора? (ТЕСТ)
Ой, лишенько! Хтось сьогодні дізнався чимало нового про український прапор. Чи можна назвати цей результат поганим? Звісно, ні! Адже тепер ви можете розповісти друзям чимало цікавих фактів про стяг, під яким виборюється наша свобода.
Непоганий результат! Схоже, ви не вперше цікавитесь історією українського прапора. Але деякі питання все ж виявилися заскладними. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися щось нове про наш стяг!
Ов-ва! Вашим знанням може позаздрити будь-хто! Чудовий результат! Не забудьте поділитися цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися щось нове про прапор України.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так, згідно з інформацією МОЗ, станом на січень 2024 року з початку повномасштабної війни понад 70 000 медпрацівників пройшли навчання за програмою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) від Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає про те, як отримати психологічні послуги на первинній ланці. 

Як сімейні лікарі надають психологічну допомогу: приклад Ворзельської амбулаторії

В Україні 865 медзакладів уже надають психологічні послуги в межах проєкту МОЗ «Інтеграція послуги з охорони психічного здоров’я на первинній ланці медичного обслуговування». 

У Ворзельській амбулаторії на Київщині пацієнти та пацієнтки також мають можливість знайти психологічну підтримку в лікарів. Тут щодня приймають 2-3 людей, які звертаються зі скаргами на свій психологічний стан. Найчастіше це ті, що пережили окупацію російськими збройними силами чи постраждали від вибухонебезпечних предметів. 

Пацієнтка чекає на прийом у коридорі Ворзельської амбулаторії. Фото: ШоТам

«Пацієнти(-ки) звертаються не відразу з тим, що можуть сказати про погіршення сну, роздратованість. Вони можуть звертатися з різними ознаками порушення фізичного здоров’я», – розповідає сімейна лікарка Ворзельської амбулаторії Оксана Бруяка.

У медичному закладі сімейний лікар, терапевт чи педіатр може:

 • оцінити психічний стан пацієнта/-ки;
 • надати медичну та психологічну допомогу;
 • виписати ліки;
 • направити на додаткові лабораторні дослідження;
 • скласти план лікування;
 • надати психологічну підтримку членам родини пацієнта/-ки чи тим, хто доглядає за ним/нею;
 • навчити техніки самодопомоги.

Перевірити, чи ваш медичний заклад підписав з НСЗУ пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» на ці послуги, можна за посиланням. 

Лікарі первинної ланки також можуть перенаправити пацієнтів до профільних спеціалістів – психологів чи лікарів-психіатрів.

Лікарі Ворзельської амбулаторії за роботою. Фото: ШоТам

«До Ворзеля приїжджають фахівці-психологи з міжнародної гуманітарної місії «Лікарі світу». Також у нас є лікар-психіатр – він працює в Бучанському консультативно-діагностичному центрі», – розповідає Оксана Бруяка.

Звернутися до сімейного лікаря можна навіть перебуваючи за кордоном

Звернутися до сімейних лікарів за психологічною підтримкою можна й онлайн у лікарнях, які надають послуги дистанційно. 

У Ворзельській амбулаторії є пацієнти(-ки), які мають підписані декларації, але територіально перебувають за кордоном. Такі пацієнти(-ки) отримують психологічну допомогу онлайн або їх перенаправляють до інших фахівців. 

Де ще можна отримати психологічну допомогу

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) в липні 2023 року оприлюднила карту з усіма медзакладами, які надають психологічну та психіатричну допомогу безоплатно. Наразі можна звернутися до понад 12 тисяч лікарів по всій Україні.

Читайте також: Психологічна допомога: чому це важливо та як організувати в громаді

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Читати далі

Суспільство

Розробили інтерактивну мапу книжкової екосистеми України

Опубліковано

Український інститут книги запустив інтерактивну карту книжкової екосистеми України.

Про це повідомили на сайті інституту.

«Набуття звички читання як щоденної практики є вкрай важливим завданням державної політики України, адже це впливатиме не лише на формування читацької грамотності та якість здобуття освіти, а також на розвиток критичного мислення, самореалізацію українців та розвиток людського потенціалу загалом», — ідеться в повідомленні.

Зазначається, що інтерактивна мапа книжкової екосистеми України сприятиме популяризації читання та наблизить книгу до українського читача.

Інтерактивна мапа – це зручний і корисний інструмент, що містить багато інформації про місця та події, які потрібні читацькій аудиторії.

Читайте такожЯк українці рятували Луганську бібліотеку в евакуації

У першому шарі зібрана інформація про книгарні України. Найближчим часом на мапу додадуть шари з літературними музеями та книжковими фестивалями.

На сьогодні на карті відмічено 447 книжкових магазинів, а з самою картою можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, біженка з Київщини відкрила українську бібліотеку в Катовіце.

Також ми розповідали, що у Вінниці відкрили мобільну бібліотеку для неформального навчання молоді і дітей.

Фото: ubi.org.ua.

Читати далі

Можливості

Запустили курс-симулятор для Product Mobile менеджерів із можливістю отримати грант на навчання

Опубліковано

В Україні запустили evergreen курс-симулятор для Product Mobile Manager’ів. Заявку на курс можна подати у будь-який момент, а тим, хто пройде тестування буде надана можливість отримати грант на безкоштовне навчання.

Про це ШоТам повідомили ініціатори ініціативи, якими виступили стартап-студія Kiss My Apps, фінтех-стартап Saldo Apps та компанія кар’єрного розвитку в диджитал Choice31.

Зазначається, що після успішного завершення курсу та захисту фінального проєкту студенти можуть отримати job offer в Kiss My Apps.

Як отримати грант

Для того, щоб отримати грант на безкоштовне навчання, студентам потрібно:

 • мати досвід роботи від 1 року у будь-якій сфері,
 • володіти англійською мовою на рівні B2+,
 • мати бажання створювати мобільні застосунки, якими будуть користуватись мільйони людей по всьому світу,
 • успішно пройти тестування за посиланням.

Основні критерії відбору аплікантів – це критичне мислення, логіка та аналітичний склад розуму.

Чому це важливо

Учасники курсу матимуть можливість прокачати свої навички управління продуктом, монетизації та взаємодії з різними відділами, використовуючи формат симулятора. Симулятор – це формат, який включає відеоуроки, тести та розрахункові завдання та випадки з послідовними поясненнями. Курс розрахований на 2 місяці навчання, після цього періоду доступ буде закрито. При цьому студенти можуть самостійно обирати зручний час занять і пройти курс швидше, якщо бажають.

Читайте також: Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

В кінці курсу учасники опанують:

 • як розробляти бізнес-план,
 • знайти нішу,
 • придумати застосунок,
 • проаналізувати ринок,
 • сформувати скоуп фіч для MVP, пріорітизувати їх,
 • підготувати план дій та розвиток на найближчий час.

Підсумкова робота покаже, наскільки студенти змогли засвоїти знання, отримані на курсі. Фінальне завдання потрібно оформити в презентацію та захистити в форматі pitch deck англійською. Студенти, які захистять свою роботу отримають можливість працювати в Kiss My Apps.

«Kiss My Apps зростає х3 вже третій рік поспіль, що значно швидше ринку, тому щоб тримати цей темп далі, ми готові інвестувати в навчання і наймати інтернів. У нашому портфелі вже більше 30 застосунків різних розмірів та напрямків, серед яких Utilities, Business, Education, Lifestyle, Health&Fitness. Кожного місяця ми лончимо нові додатки, тож потребуємо більше Product Mobile Manager’ів», – пояснив Дмитро Лола, СEO Kiss My Apps.

У компанії вирішили розширити свою програму стажування, запускаючи курс-симулятор як покращений формат Product Manager Internship. Впродовж трьох років інтернатур, із 3 000 студентів, які подавали заявку, навчання пройшли 84, а оффер отримали та прийняли 19 джуніор спеціалістів і перші випускники вже стали сеньйорами та викладають на цьому курсі.

Про грантове навчання

Грантове навчання дає одну можливість пройти курс безкоштовно, у разі помилок доступ до курсу буде обмежений. Проте навіть у цьому випадку студенти можуть придбати навчання та пройти завдання необмежену кількість разів, щоб представити свій проєкт на захист перед Head of Product та отримати можливість працевлаштуватись у Kiss My Apps.

Про авторів ініціативи

Kiss My Apps — це стартап-студія, яка спеціалізується на створенні та розвитку мобільних продуктів у форматі співзасновництва. За 2023 рік загальний MRR продуктів, що входять до Kiss My Apps, зріс у п’ять разів, зараз продукти залучають до 2 млн нових користувачів щомісяця, а загальна аудиторія становить майже 35 млн користувачів.

Нагадаємо, Міністерство цифрової трансформації запускає навчальну програму для 30 стартапів, які отримають підтримку та поради від провідних фахівців технологічної галузі.

Раніше ми повідомляли, що Франко-українська торгово-промислова палата оголосила гранти для жінок-підприємиць.

Фото: надане ШоТам.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство13 години тому

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так,...

Суспільство16 години тому

Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Територія прифронтових областей України все ще забруднена вибухонебезпечними предметами. Наприклад, згідно з даними ДСНС, близько...

Суспільство18 години тому

Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

14-річний Віктор стоїть у вітальні й розказує кільком десяткам дітей і дорослих, що вміє складати...

Суспільство2 дні тому

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», –...

РЕКЛАМА: