Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Що ви знаєте про Григорія Сковороду?

Опубліковано

Сковорода народився у вільній козацькій родині Сави та Пелагеї. А де саме?

Фото: freeradio.com.ua.
Правильно! Неправильно!

Майбутній філософ народився 3 грудня 1722 року у Чорнухах на Полтавщині. Батько – Сава Сковорода – був козаком, а в мирний час продавав вино та займався шинкуванням.

Григорій Сковорода був талановитим педагогом і ніколи не карав учнів та не бив різками. Водночас філософ мав власну систему оцінювання – замість балів. Яку «оцінку» міг отримати найкращий учень?

Правильно! Неправильно!

Учнів, які схоплювали все на льоту, філософ називав "зверок вострий", за хороші відповіді можна було отримати оцінку "вельми тямкий", а якщо тексту було забагато і не в тему, то варто очікувати на "повне безглуздя".

Що найбільше в житті цінував Сковорода?

Фото: starylev.com.uа.
Правильно! Неправильно!

Найбільше Сковороді імпонує саме спокій. Зокрема, у його творі «Ой ти, пташко жовтобоко» є такі слова: «Нехай у тих мозок рветься, хто високо вгору дметься. А я буду собі тихо коротати милий вік. Так мине мене все лихо, щаслив буду чоловік».

Образ чого згадується у творах Сковороди понад 1000 разів?

Правильно! Неправильно!

Так-так, у творах Сковороди образ серця з’являється 1146 разів. Для нього серце – єство людини, таємнича Божа іскра, що є в кожному з нас. А водночас – бездонна душевна глибина та «арена вічної борні добра та зла». Зрештою, ви точно чули таку цитату філософа: «Всяк є тим, чиє серце в нім».

На якому з цих музичних інструментів Сковорода не вмів грати?

Правильно! Неправильно!

Музикою Гриць захопився ще в дитинстві. Почалося все зі звичайної сопілки, вирізаної з гілки дерева. А в зрілому віці Григорій Сковорода вже грав на флейті, скрипці, бандурі та гуслях. І саме флейта була постійною супутницею філософа під час мандрів. Для нього музика була чимось чарівним, всесильним, особливим: «Музика – це великі ліки в скорботі, втіха в печалі, забава в щасті».

Сковорода захоплювався Харковом та по-особливому любив це місто. Настільки, що вигадав для нього власну назву. Знаєте, яку?

Правильно! Неправильно!

Сковорода назвав Харків Захарполісом, тобто містом Захара на честьбіблійного пророка Захарії.

А як називав Григорій Савич себе?

Правильно! Неправильно!

Сковорода називав себе «Варсава», що дослівно означає «син Сави» – «Савич». А оскільки ім’я батька філософа означає «сокій», то маємо повну розшифровку такого псевдоніму – «Син спокою».

Сковорода був вегетаріанцем і не вживав м’яса. На його думку, воно…

Фото: gwaramedia.com.
Правильно! Неправильно!

Саме так, розпалює плоть. У листах до Михайла Ковалинського Григорій Савич радив не вживати м’яса, оскільки воно «розпалює плоть».

Попри відмову від м’яса, мислитель обожнював сир. Вгадаєте, який саме?

Правильно! Неправильно!

Сковорода не просто любив, а обожнював сир! Саме цей продукт був для нього чи не найкращим подарунком. Але особливо захоплювався автор пармезаном.

Хто з сучасних український авторів назвив Сковороду «першим українським хіпі».

Правильно! Неправильно!

«Першим хіпі» в Україні Григорія Сковороду назвив Юрій Андрухович. Визначення може здаватися доволі нестандартним як для легендарного філософа. Утім з погляду сучасності він і справді був «неформалом», що жив за власними принципами та законами.

Для чого студенти Києво-Могилянської академії щороку збираються біля пам’ятника Сковороді?

Фото: vechirniy.kyiv.ua.
Правильно! Неправильно!

Так, усе доволі прозаїчно й просто – щороку студенти влаштовують акцію «Чистий Сковорода» та миють пам’ятник видатному філософу. А ще вірять, що цей «обряд» дозволяє легше впоратися із наступною сесією.

Що ви знаєте про Григорія Сковороду?
Йой. Здається, світ ловив-ловив і все ж спіймав вас. Небагацько правильних відповідей, але це чудовий привід, аби дізнатися більше про Григорія Сковороду! А ще не забудьте поділитися цим тестом із друзями, можливо, вони ще не знають про хіпі, фаната сиру та вегетеріанця Сковороду.
Ще зовсім трохи, і світ не зміг би вас спіймати! Непоганий результат, ви точно цікавилися постаттю Сковороди та бачили його не лише на 500-гривневій банкноті. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони повторити ваш результат.
Скільки-скільки балів? Що ж, світ дуже засмучений, але визнає, що так і не зміг вас спіймати! Чудовий результат! Схоже, філософія та погляди Сковороди у чомусь є близькими для вас. Поділіться цим тестом із друзями, аби перевірити, чи зможуть вони дати стільки ж правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так, згідно з інформацією МОЗ, станом на січень 2024 року з початку повномасштабної війни понад 70 000 медпрацівників пройшли навчання за програмою mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) від Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає про те, як отримати психологічні послуги на первинній ланці. 

Як сімейні лікарі надають психологічну допомогу: приклад Ворзельської амбулаторії

В Україні 865 медзакладів уже надають психологічні послуги в межах проєкту МОЗ «Інтеграція послуги з охорони психічного здоров’я на первинній ланці медичного обслуговування». 

У Ворзельській амбулаторії на Київщині пацієнти та пацієнтки також мають можливість знайти психологічну підтримку в лікарів. Тут щодня приймають 2-3 людей, які звертаються зі скаргами на свій психологічний стан. Найчастіше це ті, що пережили окупацію російськими збройними силами чи постраждали від вибухонебезпечних предметів. 

Пацієнтка чекає на прийом у коридорі Ворзельської амбулаторії. Фото: ШоТам

«Пацієнти(-ки) звертаються не відразу з тим, що можуть сказати про погіршення сну, роздратованість. Вони можуть звертатися з різними ознаками порушення фізичного здоров’я», – розповідає сімейна лікарка Ворзельської амбулаторії Оксана Бруяка.

У медичному закладі сімейний лікар, терапевт чи педіатр може:

 • оцінити психічний стан пацієнта/-ки;
 • надати медичну та психологічну допомогу;
 • виписати ліки;
 • направити на додаткові лабораторні дослідження;
 • скласти план лікування;
 • надати психологічну підтримку членам родини пацієнта/-ки чи тим, хто доглядає за ним/нею;
 • навчити техніки самодопомоги.

Перевірити, чи ваш медичний заклад підписав з НСЗУ пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» на ці послуги, можна за посиланням. 

Лікарі первинної ланки також можуть перенаправити пацієнтів до профільних спеціалістів – психологів чи лікарів-психіатрів.

Лікарі Ворзельської амбулаторії за роботою. Фото: ШоТам

«До Ворзеля приїжджають фахівці-психологи з міжнародної гуманітарної місії «Лікарі світу». Також у нас є лікар-психіатр – він працює в Бучанському консультативно-діагностичному центрі», – розповідає Оксана Бруяка.

Звернутися до сімейного лікаря можна навіть перебуваючи за кордоном

Звернутися до сімейних лікарів за психологічною підтримкою можна й онлайн у лікарнях, які надають послуги дистанційно. 

У Ворзельській амбулаторії є пацієнти(-ки), які мають підписані декларації, але територіально перебувають за кордоном. Такі пацієнти(-ки) отримують психологічну допомогу онлайн або їх перенаправляють до інших фахівців. 

Де ще можна отримати психологічну допомогу

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) в липні 2023 року оприлюднила карту з усіма медзакладами, які надають психологічну та психіатричну допомогу безоплатно. Наразі можна звернутися до понад 12 тисяч лікарів по всій Україні.

Читайте також: Психологічна допомога: чому це важливо та як організувати в громаді

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Читати далі

Суспільство

Розробили інтерактивну мапу книжкової екосистеми України

Опубліковано

Український інститут книги запустив інтерактивну карту книжкової екосистеми України.

Про це повідомили на сайті інституту.

«Набуття звички читання як щоденної практики є вкрай важливим завданням державної політики України, адже це впливатиме не лише на формування читацької грамотності та якість здобуття освіти, а також на розвиток критичного мислення, самореалізацію українців та розвиток людського потенціалу загалом», — ідеться в повідомленні.

Зазначається, що інтерактивна мапа книжкової екосистеми України сприятиме популяризації читання та наблизить книгу до українського читача.

Інтерактивна мапа – це зручний і корисний інструмент, що містить багато інформації про місця та події, які потрібні читацькій аудиторії.

Читайте такожЯк українці рятували Луганську бібліотеку в евакуації

У першому шарі зібрана інформація про книгарні України. Найближчим часом на мапу додадуть шари з літературними музеями та книжковими фестивалями.

На сьогодні на карті відмічено 447 книжкових магазинів, а з самою картою можна ознайомитись за посиланням.

Нагадаємо, біженка з Київщини відкрила українську бібліотеку в Катовіце.

Також ми розповідали, що у Вінниці відкрили мобільну бібліотеку для неформального навчання молоді і дітей.

Фото: ubi.org.ua.

Читати далі

Можливості

Запустили курс-симулятор для Product Mobile менеджерів із можливістю отримати грант на навчання

Опубліковано

В Україні запустили evergreen курс-симулятор для Product Mobile Manager’ів. Заявку на курс можна подати у будь-який момент, а тим, хто пройде тестування буде надана можливість отримати грант на безкоштовне навчання.

Про це ШоТам повідомили ініціатори ініціативи, якими виступили стартап-студія Kiss My Apps, фінтех-стартап Saldo Apps та компанія кар’єрного розвитку в диджитал Choice31.

Зазначається, що після успішного завершення курсу та захисту фінального проєкту студенти можуть отримати job offer в Kiss My Apps.

Як отримати грант

Для того, щоб отримати грант на безкоштовне навчання, студентам потрібно:

 • мати досвід роботи від 1 року у будь-якій сфері,
 • володіти англійською мовою на рівні B2+,
 • мати бажання створювати мобільні застосунки, якими будуть користуватись мільйони людей по всьому світу,
 • успішно пройти тестування за посиланням.

Основні критерії відбору аплікантів – це критичне мислення, логіка та аналітичний склад розуму.

Чому це важливо

Учасники курсу матимуть можливість прокачати свої навички управління продуктом, монетизації та взаємодії з різними відділами, використовуючи формат симулятора. Симулятор – це формат, який включає відеоуроки, тести та розрахункові завдання та випадки з послідовними поясненнями. Курс розрахований на 2 місяці навчання, після цього періоду доступ буде закрито. При цьому студенти можуть самостійно обирати зручний час занять і пройти курс швидше, якщо бажають.

Читайте також: Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

В кінці курсу учасники опанують:

 • як розробляти бізнес-план,
 • знайти нішу,
 • придумати застосунок,
 • проаналізувати ринок,
 • сформувати скоуп фіч для MVP, пріорітизувати їх,
 • підготувати план дій та розвиток на найближчий час.

Підсумкова робота покаже, наскільки студенти змогли засвоїти знання, отримані на курсі. Фінальне завдання потрібно оформити в презентацію та захистити в форматі pitch deck англійською. Студенти, які захистять свою роботу отримають можливість працювати в Kiss My Apps.

«Kiss My Apps зростає х3 вже третій рік поспіль, що значно швидше ринку, тому щоб тримати цей темп далі, ми готові інвестувати в навчання і наймати інтернів. У нашому портфелі вже більше 30 застосунків різних розмірів та напрямків, серед яких Utilities, Business, Education, Lifestyle, Health&Fitness. Кожного місяця ми лончимо нові додатки, тож потребуємо більше Product Mobile Manager’ів», – пояснив Дмитро Лола, СEO Kiss My Apps.

У компанії вирішили розширити свою програму стажування, запускаючи курс-симулятор як покращений формат Product Manager Internship. Впродовж трьох років інтернатур, із 3 000 студентів, які подавали заявку, навчання пройшли 84, а оффер отримали та прийняли 19 джуніор спеціалістів і перші випускники вже стали сеньйорами та викладають на цьому курсі.

Про грантове навчання

Грантове навчання дає одну можливість пройти курс безкоштовно, у разі помилок доступ до курсу буде обмежений. Проте навіть у цьому випадку студенти можуть придбати навчання та пройти завдання необмежену кількість разів, щоб представити свій проєкт на захист перед Head of Product та отримати можливість працевлаштуватись у Kiss My Apps.

Про авторів ініціативи

Kiss My Apps — це стартап-студія, яка спеціалізується на створенні та розвитку мобільних продуктів у форматі співзасновництва. За 2023 рік загальний MRR продуктів, що входять до Kiss My Apps, зріс у п’ять разів, зараз продукти залучають до 2 млн нових користувачів щомісяця, а загальна аудиторія становить майже 35 млн користувачів.

Нагадаємо, Міністерство цифрової трансформації запускає навчальну програму для 30 стартапів, які отримають підтримку та поради від провідних фахівців технологічної галузі.

Раніше ми повідомляли, що Франко-українська торгово-промислова палата оголосила гранти для жінок-підприємиць.

Фото: надане ШоТам.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство15 години тому

Як отримати психологічну допомогу в сімейного лікаря

Аби отримати психологічну допомогу, українці можуть звернутися до своїх сімейних лікарів, терапевтів або педіатрів. Так,...

Суспільство18 години тому

Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

Територія прифронтових областей України все ще забруднена вибухонебезпечними предметами. Наприклад, згідно з даними ДСНС, близько...

Суспільство20 години тому

Між втраченим життям і майбутнім: «Безпечний табір» приймає у Львові підлітків з прифронтових територій

14-річний Віктор стоїть у вітальні й розказує кільком десяткам дітей і дорослих, що вміє складати...

Суспільство2 дні тому

Асистенти вчителя та ресурсна кімната: як в Україні працює інклюзивна освіта під час війни

«Ми були в окупації, в оточенні. У цей час дитина пережила дуже багато страхів», –...

РЕКЛАМА: