Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Репресований Миколай. Як «совєти» боролися зі святим та до чого тут Дід Мороз

Опубліковано

Коли в Україні почали святкувати День Cвятого Миколая?

Правильно! Неправильно!

Існує версія, що українці почали відзначати День святого Миколая у 1088–1089 роках завдяки князю Всеволоду Ярославовичу. А ось перша ікона зі святим з’явилася у нас на століття раніше – 988 року. За легендою, Володимир Великий привіз її з Херсонесу. Дехто навіть вважає, що князь-хреститель мав ще й друге, молитовне, таємне ім’я – Миколай.

А знаєте, коли радянська влада «репресувала» Святого Миколая?

Правильно! Неправильно!

Боротьба з «релігійним дурманом» у СРСР розпочалася після Жовтневого перевороту. Тоді більшовики «репресували» зокрема й Святого Миколая. Подейкують, що в одній із постанов його навіть оголосили «союзником попа й куркуля».

Коли Дід Мороз офіційно «замінив» Святого Миколая?

Правильно! Неправильно!

Зрозумівши, що побороти Різдво повністю не вийде, радянська влада вирішила адаптувати релігійні символи до комуністичних реалій. Так 1935 року дозволили ялинку, щоправда, не різдвяну, а новорічну. А 1937 року презентували світського Діда Мороза замість різдвяного святого Миколая.

Де «дебютував» радянський персонаж?

Правильно! Неправильно!

Зручний та вкрай потрібний радянському режиму Дід Мороз «дебютував» у московському всесоюзному будинку профспілок.

Виходить, Дід Мороз – це вигадка радянської влади?

Правильно! Неправильно!

Це міф, радянська влада не вигадувала Діда Мороза, а «взяла на службу», переробивши вже існуючого персонажа під свої потреби. Ба більше, совєти спочатку заборонили і його, але потім «воскресили» для своїх цілей. Відтоді Дід Мороз був учасником державного життя, захищав країну від «фашистсько-німецьких» окупантів і навіть літав у космос. Словом, типовий пропагандистський інструмент.

Появі «правильного» Діда Мороза замість Святого Миколая ми маємо «завдячувати» одному з соратників Сталіна. Хто це?

Правильно! Неправильно!

Діда Мороза «воскресив» та «перехрестив» Павло Постишев – партійний пропагандист, один з головних організаторів Голодомору 1932­–1933 років в Україні, сталінських репресій та розгрому українського національного відродження.

Радянський Дід Мороз, крім суто пропагандистської функції, все ж дарував подарунки. Але що з ними було не так?

Правильно! Неправильно!

Індивідуальність у Союзі була під забороною, тож і Дід Мороз приносив малечі абсолютно однакові набори цукерок. Жодних індивідуальних подарунків, як це робив Святий Миколай.

Які дитячі костюми були найпопулярнішими під час перших «урочистостей» із Дідом Морозом?

Правильно! Неправильно!

Так-так, перші новорічні «урочистості» були настільки радянськими, що замість дійсно дитячих костюмів малечу спочатку переодягали в червоноармійців, революційників та піонерів.

Коли свято Миколая повноцінно відродилося в Україні?

Правильно! Неправильно!

День Святого Миколая повноцінно «повернувся» на початку 90-х – разом із відновленням незалежності України. Відтоді це один із улюблених днів малечі і фактично початок різдвяних свят. Утім радянський Дід Мороз, на жаль, і досі навідується до українських дітей.

«Совєти» всіма силами намагалися замінити різдвяні традиції комуністичними та стерти з нашої пам’яті Святого Миколая. Та їм не вдалося. Як гадаєте, скільки українців вірять у Миколя?

Правильно! Неправильно!

Згідно з результатами торішнього опитування соціологічної групи «Рейтинг», серед 2500 респондентів з усіх регіонів країни у Діда Мороза вірять всього 31% опитаних, тоді як у Святого Миколая – 62%. Тож усі спроби радянського режиму нав’язати нам комуністичних ідолів – провалилися, а Святий Миколай рік за роком завойовує все більше прихильності серед українців.

Репресований Миколай. Як «совєти» боролися зі святим та до чого тут Дід Мороз
Йой, тільки не кажіть, що наприкінці року ви чекаєте на Діда Мороза! Але навіть, якщо так, знайте: цьогоріч він точно не прийде. За це варто подякувати Збройним силам України. Тож нехай цей тест буде обережним нагадуванням про щотижневий донат для наших воїнів.
Що ж, здається, замість різочки під подушкою ви знайшли щонайменше цукерки. Непоганий результат, а головне - ви точно не чекаєте цьогоріч на Діда Мороза. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе повторити ваш результат!
Йой, здається, ви чудово знаєте історію й точно не чекаєте на Діда Мороза: ані цьогоріч, ані наступного року. Чудовий результат! Поділіться цим тестом із друзями, побачимо, чи зможе хтось повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Спорт

У Парижі розпочалася церемонія відкриття Олімпіади-2024: фото

Опубліковано

Олімпійські Ігри-2024 розпочинаються. Трансляція церемонії відкриття Олімпіади-2024 розпочалася о 20:00 за Києвом, та триватиме понад чотири години. 

Про це повідомляє Суспільне.

фото: Суспільне

Про Олімпіаду-2024

Церемонія відкриття Олімпіади вперше в історії відбувається не на стадіоні, а вздовж усього Парижа. 205 команд пропливуть на 96 кораблях шість кілометрів річкою Сена, проходячи через центр міста до Ейфелевої вежі.

Кожне судно буде обладнане камерами, які транслюватимуть дійство з води. 10 500 атлетів перетнуть центр Парижа на своєму 6-кілометровому маршруті, зокрема пропливуть повз Собор Паризької Богоматері, і фінішують перед площею Трокадеро, де відбудеться решта церемонії та фінальне шоу відкриття.

фото: Суспільне

Читати далі

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: