Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Коли в Україні почали святкувати День Cвятого Миколая?

Існує версія, що українці почали відзначати День святого Миколая у 1088–1089 роках завдяки князю Всеволоду Ярославовичу. А ось перша ікона зі святим з’явилася у нас на століття раніше – 988 року. За легендою, Володимир Великий привіз її з Херсонесу. Дехто навіть вважає, що князь-хреститель мав ще й друге, молитовне, таємне ім’я – Миколай.
А знаєте, коли радянська влада «репресувала» Святого Миколая?

Боротьба з «релігійним дурманом» у СРСР розпочалася після Жовтневого перевороту. Тоді більшовики «репресували» зокрема й Святого Миколая. Подейкують, що в одній із постанов його навіть оголосили «союзником попа й куркуля».
Коли Дід Мороз офіційно «замінив» Святого Миколая?
Зрозумівши, що побороти Різдво повністю не вийде, радянська влада вирішила адаптувати релігійні символи до комуністичних реалій. Так 1935 року дозволили ялинку, щоправда, не різдвяну, а новорічну. А 1937 року презентували світського Діда Мороза замість різдвяного святого Миколая.
Де «дебютував» радянський персонаж?

Зручний та вкрай потрібний радянському режиму Дід Мороз «дебютував» у московському всесоюзному будинку профспілок.
Виходить, Дід Мороз – це вигадка радянської влади?

Це міф, радянська влада не вигадувала Діда Мороза, а «взяла на службу», переробивши вже існуючого персонажа під свої потреби. Ба більше, совєти спочатку заборонили і його, але потім «воскресили» для своїх цілей. Відтоді Дід Мороз був учасником державного життя, захищав країну від «фашистсько-німецьких» окупантів і навіть літав у космос. Словом, типовий пропагандистський інструмент.
Появі «правильного» Діда Мороза замість Святого Миколая ми маємо «завдячувати» одному з соратників Сталіна. Хто це?

Діда Мороза «воскресив» та «перехрестив» Павло Постишев – партійний пропагандист, один з головних організаторів Голодомору 1932–1933 років в Україні, сталінських репресій та розгрому українського національного відродження.
Радянський Дід Мороз, крім суто пропагандистської функції, все ж дарував подарунки. Але що з ними було не так?

Індивідуальність у Союзі була під забороною, тож і Дід Мороз приносив малечі абсолютно однакові набори цукерок. Жодних індивідуальних подарунків, як це робив Святий Миколай.
Які дитячі костюми були найпопулярнішими під час перших «урочистостей» із Дідом Морозом?

Так-так, перші новорічні «урочистості» були настільки радянськими, що замість дійсно дитячих костюмів малечу спочатку переодягали в червоноармійців, революційників та піонерів.
Коли свято Миколая повноцінно відродилося в Україні?
День Святого Миколая повноцінно «повернувся» на початку 90-х – разом із відновленням незалежності України. Відтоді це один із улюблених днів малечі і фактично початок різдвяних свят. Утім радянський Дід Мороз, на жаль, і досі навідується до українських дітей.
«Совєти» всіма силами намагалися замінити різдвяні традиції комуністичними та стерти з нашої пам’яті Святого Миколая. Та їм не вдалося. Як гадаєте, скільки українців вірять у Миколя?

Згідно з результатами торішнього опитування соціологічної групи «Рейтинг», серед 2500 респондентів з усіх регіонів країни у Діда Мороза вірять всього 31% опитаних, тоді як у Святого Миколая – 62%. Тож усі спроби радянського режиму нав’язати нам комуністичних ідолів – провалилися, а Святий Миколай рік за роком завойовує все більше прихильності серед українців.
Поділіться своїми результатами:

Економіка

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Переселенка з Маріуполя пані Олена за грантові гроші відкрила у Львові квіткову крамницю.
Історію Олени розповіли на фейсбук-сторінці Данської ради у справах біженців/DRC.
«У Маріуполі у нас залишились теплиці з петуніями, чорнобривцями та іншими квітами, магазини, уся техніка. До 24 лютого ми займались озелененням та ландшафтними роботами, але довелось у Львові починати все з нуля — з квіткового магазину», — розповідає Олена, власниця квіткової крамниці «Азалія».
Магазин вже має мережу постійних клієнтів, які цінують його завдяки великому асортименту різних квітів та рослин. Зараз магазин готується до свят, очікуючи ажіотаж на День Святого Валентина, а там і 8 березня.
Дивіться відео: 9-річний переселенець організував бізнес із вирощування рослин
«Завдяки гранту від DRC ми змогли закупити необхідне обладнання як для магазину, продавців, бухгалтерії, так і для вирощування самих рослин. Я зараз сама готую публікації для соціальних мереж, намагаюсь їх просувати. Плануємо в майбутньому запустити доставку та налаштувати рекламу, розробити фірмові візитівки, аби про нас дізнавалось все більше і більше людей», — каже Олена.
Завітати до магазину можна за адресою: Львів, вул. Городоцька, 84, Львів.
Підтримка стала можливою завдяки фінансуванню від уряду Швейцарії, що надана через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва, а також уряду Великої Британії.

Фото: facebook.com/DRCinUA.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Уряд Японії виділив 170 млн доларів на відновлення України. Кошти спрямують на реалізацію проєктів екстреного відновлення, зокрема відбудову критичної інфраструктури.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України.
Допомога передбачатиме надання японськими партнерами товарів та послуг, необхідних для відновлення. Рішення про підтримку фіналізують укладенням грантової угоди з Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA).
Зазначається, що беззаперечним пріоритетом на етапі відбудови є відновлення критичної інфраструктури, необхідної для забезпечення базових потреб громадян.
Відомо, що на початку січня 2023 року Уряд Японії виділив 95 млн доларів на відновлення України. Ці кошти будуть направлені Програмі розвитку ООН (ПРООН) в рамках партнерської угоди.
Читайте також: Перевірити світло та допомогти ППО. 15 застосунків та ботів, які варто встановити під час війни
Нагадаємо, Японія запустила сайт для українського бізнесу, який хоче вийти на її ринок.
Окрім того, Японська компанія виділила $1 млн для підтримки цифрового освітнього середовища України.
Фото: Getty Images.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Прикордонники на околиці Бахмута на Донеччині ліквідували групу ворожих штурмовиків у повному складі.
Про це повідомили у Держприкордонслужбі.
Зазначається, що група піхоти російсько-окупаційних військ штурмом спробувала захопити позиції прикордонників біля Бахмута. Аби досягти успіху штурмовики розбились на дві частини й спробували охопити рубіж українських оборонців.
Маневр ворожих сил вчасно помітили оператори повітряної розвідки. Вони одразу скорегували на них міномет.
«Водночас бійці Держприкордонслужби на опорнику нанесли вогневе ураження противнику зі стрілецької зброї та гранатометів», — зазначили у Держприкордонслужбі.
Про ДПСУ
Державна прикордонна служба України — правоохоронний орган спеціального призначення, на який покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України та охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні.
Читайте також: Відновили знищений бізнес і виходять на ринок США. Кейс українського бренду свічок WOOD MOOD
Нагадаємо, напередодні ми повідомляли, що на підступах до Бахмута прикордонні підрозділи знищили укриття окупантів.
Окрім того, прикордонники збили дрон окупантів на Луганщині, який намагався шпигувати за українськими позиціями.
Фото: dpsu.gov.ua.