Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Примаченко чи Приймаченко? Що ви знаєте про геніальну українську художницю?

Опубліковано

Примаченко «дебютувала» у художньому мистецтві, створивши свою першу роботу на…

Правильно! Неправильно!

Саме так! Першою серйозною роботою для 17-літньої Примаченко став розпис батьківського будинку. Результат перевершив будь-які очікування: із першим замовленням незабаром звернулися сусіди. Ось як згадувала цей фрагмент сама художниця: «Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всілякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей (глину). Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату».

А знаєте, яким фарбам надавала перевагу Марія Оксентіївна?

Правильно! Неправильно!

Мисткиня не була вимогливою до матеріалів та найчастіше обирала звичайнісіньку гуаш. Уявляєте при цьому якесь дорогуще полотно? Ні, замість цього Примаченко малювала на простому ватмані. Здавалося б, як просто та романтично. Утім з часом такі малюнки стають дуже крихкими, а тому зберігати роботи мисткині доволі складно.

У мережі ви можете знайти одразу дві версії написання прізвища мисткині – Примаченко та Приймаченко. А як підписувала свої роботи сама художниця?

Правильно! Неправильно!

Справді, мистецтвознавці й досі сперечаються, як правильно – Примаченко чи Приймаченко. Прихильники другої версії (через «й») запевняють, що Примаченко – це зросійщена версія прізвища мисткині. Крім того, в усіх державних нагородах її також називають Приймаченко. Однак свої картини вона підписувала як Примаченко, і саме цей варіант написання прізвища зафіксовано в особистих документах художниці. Ще один варіант підпису Марії Оксентіївни – скорочений – М. П.

Художницю часто називають «самородком», «самоучкою» та «простою селянкою», запевняючи, що вона ніколи професійно не навчалася живопису. Як гадаєте, це правда?

Правильно! Неправильно!

Біографії багатьох митців оповиті вигадками, і Марія Примаченко – не виключення. Насправді ж у 28-річному віці їй запропонували приєднатися до експериментальних майстерень у Києві. Ось що розповідає в інтерв’ю «Локальній історії» віце-президентка «Всеукраїнського благодійного фонду Марії Примаченко» Ольга Левченко: «Її звикли вважати самоучкою, що розвинула свій талант. Але при цьому забувають, що вона три роки навчалась у професіоналів – це були майстри з Петриківки, знані художники, скульптори».

Скільки робіт (приблизно) налічує творча спадщина Примаченко?

Правильно! Неправильно!

Звісно, якщо зазирнути у Вікіпедію, можна прочитати про «понад 800 робіт». Але реальна кількість щонайменше вдвічі більша. Чому ми кажемо про «майже» та «приблизно»? Точної кількості не знає ніхто. Чимало картин авторка просто дарувала своїм гостях, а їх було чимало. Тож уявити та підрахувати, скільки робіт створила українка – неможливо.

А знаєте, в чому секрет химерних екзотичних тварин з робіт Примаченко?

Правильно! Неправильно!

Примаченко більшу частину життя малювала екзотичних звірів, але ніколи не бачила їх. Подейкують, що художниця навмисно оминала зоопарки за порадою знайомих майстрів. Мовляв, аби не нашкодити бурхливій фантазії. Однак зрештою вона все ж зустрілася з екзотичними тваринами – у цирку, куди авторку відвів режисер Сергій Параджанов.

А ось і приклад. Як гадаєте, що це за тварина?

Правильно! Неправильно!

Це картина «Бобер», написана Марією Примаченко у 1979 році.

Спробуємо вгадати ще одну істоту із всесвіту Примаченко?

Правильно! Неправильно!

Саме такою побачила Примаченко видру в майже однойменній роботі «Видра гуляє у лісі», датованій 1990 роком.

«У нас в селі цього б не зрозуміли», – так Примаченко відгукнулася про роботи одного з найвідоміших художників світу. Із його ім’ям також пов’язана одна з легенд про поліську художницю. Хто це?

Художниця з сином та онуками. Фото: Локальна історія.
Правильно! Неправильно!

Дійсно, існує легенда, що під час виставки робіт Примаченко картинами захопився сам Пабло Пікассо, назвавши художницю геніальною, а твори – прекрасними. Мовляв, якби вона жила у Франції чи Іспанії, могла б перевершити навіть його. Але документальних підтверджень цієї історії немає. Натомість журналістка Людмила Лисенко згадує, як одного разу в село до Марії привезли альбом з роботами Пікассо. Художниця оглянула його і сказала: «У нас в селі цього б не зрозуміли».

До повномасштабного вторгнення деякі роботи художниці зберігалися в історико-краєзнавчому музеї у селищі Іванків на Київщині. Саме туди прилетів один зі снарядів окупантів наприкінці лютого. Що сталося з роботами Примаченко?

Фото: МКІП.
Правильно! Неправильно!

Так-так! Іванківцям вдалося врятувати роботи Марії Примаченко! На щастя, у перший день вторгнення картини зняли та склали в одному місці, а після «прильоту» місцеві мешканці кинулися рятувати вцілілі експонати. Першими із будівлі винесли роботи генійки наївного мистецтва.

Одну з картин Марії Примаченко продали за рекордні 500 тисяч доларів. Виручені кошти спрямували на закупівлю автівок для війська. Яка робота «подарувала» ЗСУ 125 бусів?

Правильно! Неправильно!

Торік, на початку літа, полотно художниці пішло з молотка за рекордні для благодійних аукціонів 500 тисяч доларів. За ці кошти волонтер Сергій Притула придбав 125 автомобілів Volkswagen T5 для Збройних сил України.

До речі, сама художниця ніколи не продавала свої роботи, лише дарувала. Утім одна картина все ж має позначкою із ціною – «Золота свальба». У скільки авторка її оцінила?

Фото: forbes.ua.
Правильно! Неправильно!

А якщо точніше, то «8 сот тісяч доралов». Звісно, так художниця лише кепкувала з постійних питань про вартість робіт. Однак це не єдиний жарт у цій картині, адже ще один «заховано» у сюжеті: чоловік із дружиною прожили разом чимало років, загубили документи про шлюб і їдуть одружуватися вдруге.

Примаченко чи Приймаченко? Що ви знаєте про геніальну українську художницю?

Йой, здається, дехто сьогодні відкрив для себе чимало нового про Марію Примаченко. І це чудово! Однак усі ці факти - лише маленька частинка з біографії поліської мисткині. Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей дізналися про життя та творчість геніальної української художниці.

Вау, непоганий результат! Схоже, ви точно не вперше почули про Марію Примаченко, а можливо, навіть бачили її роботи не лише через монітор. Однак деякі питання виявилися заскладними. Чи це погано? Звісно ж, ні! Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей дізналися про життя та творчість геніальної української художниці.

Упс, здається, ми навіть не очікували, що хтось зможе набрати аж стільки балів. Чудова робота! Зізнавайтеся, Примаченко - одна з ваших улюблених художниць? Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей дізналися про життя та творчість геніальної української мисткині.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

На Михайлівській площі зʼявилась мініскульптура княгині Ольги

Опубліковано

Мініскульптуру княгині Ольги із мечем відтворено на Михайлівській площі в рамках проєкту “Шукай”.

Про це повідомляє Юлія Бевзенко, авторка проєкту.

фото: Юлія Бевзенко

Історія скульптури

Згідно з легендою, Ольга помстилася древлянам за вбивство свого чоловіка, князя Ігоря, й спалила їхнє поселення. Оригінальна версія пам’ятника княгині, створена скульптором Іваном Кавалерідзе у 1911 році, зображувала її з мечем у руках.

Проте цей образ не влаштував митрополита Київського і Галицького Флавіана, і скульптору довелося замінити меч на хрест. Авторка пояснює, що скульптор “сховав його їй під плащ”, як це можна зрозуміти з журналістських матеріалів того часу.

Читати також: Як підтримати людину, яка перебуває на прифронтових територіях: поради від психолога

“У своїх спогадах скульптор натякнув, що саме про це свідчить поза Ольги, яка лівою рукою міцно стискає край плаща”, – коментує авторка проєкту. Відтак мініскульптурі княгині цей меч повернули.

Скульптура розташована на фасаді Дипломатичної академії України, що на вулиці Великій Житомирській, 2. Її скульптором став Юрій Білявський, а меценатом – Дмитро Синенко. Мапу усіх мініскульптур можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, що у Вознесенську на Миколаївщині зʼявився новий Дія.Центр.

Фото: Юлія Бевзенко

Читати далі

Технології

В Харкові запустили проєкт зі створення безпечних навчальних середовищ

Опубліковано

Kharkiv IT Cluster разом з EPAM Україна запустили проєкт зі створення безпечних навчальних середовищ у Харкові. Першим етапом стало оновлення технологічної освіти у Харківському національному університеті радіоелектроніки (ХНУРЕ).

Про це повідомляє Dev.ua.

Тепер університет має сучасний та безпечний простір для навчання та екзаменів для понад 2 300 студентів.

EPAM Україна вклав кошти у облаштування укриття на території ХНУРЕ. Ініціатива спрямована на повернення студентів до Харкова та забезпечити безпеку містянам. Ректор ХНУРЕ підкреслив успішну співпрацю з EPAM протягом десяти років і важливість цього проєкту для обох сторін.

Читати також: У Раді підтримали законопроєкт про публічне обвинувачення: що від передбачає

Планується розширення безпечних освітніх просторів на інші університети Харкова, зокрема на Харківський університет імені Каразіна.

Головна мета проєкту – відновлення навчального процесу та забезпечення сталого доступу до освіти в умовах війни. Крім того, для успішної реалізації проєкту Kharkiv IT Cluster співпрацює з міськрадою, Офісом реформ Харкова та IT-бізнесами.

Нагадаємо, що в “КиївЦифровий” зʼявився новий спосіб оплати проїзду: як скористатися.

Фото: Dev.ua

Читати далі

Суспільство

Олександр Усік зіграє у спортивній драмі разом з Двейном Джонсоном

Опубліковано

Український боксер, абсолютний чемпіон світу у надважкій вазі, Олександр Усик, готується зіграти українського бійця ММА Ігоря Вовчанчина у фільмі “Машина для розгрому” режисера Бенні Сафді.

Про це повідомляється у профілі майбутньої стрічки на IMBb.

Про стрічку

Фільм “The Smashing Machine” розповість історію американського бійця ММА Марка Керра та покаже зліт його кар’єри, її пік у 1999-2000 роках та падіння на фоні опіоїдної залежності.

Читати також: Випустили безоплатну гру-шутер з українською локалізацією (ВІДЕО)

Головну роль у стрічці виконує Двейн “Скеля” Джонсон. У “The Smashing Machine” також знялися Емілі Блант, Ліндсі Гевін, американський боєць Раян Бейдер та Зоя Косович. Режисером та сценаристом проєкту виступив Бенні Сафді, а виробництвом стрічки займатиметься студія A24.

Усик виконає роль українського спортсмена Ігоря Вовчанчина, чемпіона світу з кікбоксингу за версією IAKSA.

Нагадаємо, що до Києва прибули астронавт Скотт Келлі та режисер Даг Лайман.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Можливості9 години тому

Кежуал по-українськи. Подружжя Логаїв створило бренд одягу «Спадщина» з етнічними мотивами, а з розвитком допоміг грант

Коли люди носять одяг від «Спадщини», то відчувають захоплені погляди в спину, адже саме там...

Суспільство6 днів тому

Мріє, щоб про Складанку у світі знали, як про LEGO. Як підприємиця з Львівщини 6 років розвиває власний бренд

Колись дядько Юлії сказав їй, що нею обов’язково всі пишатимуться. Жінка довго шукала себе, пробувала...

Суспільство1 тиждень тому

«Я співаю руками»: як перекладачка жестової мови Уляна Шумило розвиває музичний інклюзив

Вона однією з перших почала перекладати українські пісні жестовою мовою. Найпершими її «ручними каверами» стали...

Суспільство2 тижні тому

Школа — це не тільки уроки! Це вчителі, які разом зі своїми учнями розвивають малі громади

Їхні учні отримують високі оцінки за сортування сміття, знімають документальні ролики про рідне село та...

РЕКЛАМА: