Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Примаченко чи Приймаченко? Що ви знаєте про геніальну українську художницю?

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Примаченко «дебютувала» у художньому мистецтві, створивши свою першу роботу на…

Правильно! Неправильно!

Саме так! Першою серйозною роботою для 17-літньої Примаченко став розпис батьківського будинку. Результат перевершив будь-які очікування: із першим замовленням незабаром звернулися сусіди. Ось як згадувала цей фрагмент сама художниця: «Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всілякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей (глину). Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату».

А знаєте, яким фарбам надавала перевагу Марія Оксентіївна?

Правильно! Неправильно!

Мисткиня не була вимогливою до матеріалів та найчастіше обирала звичайнісіньку гуаш. Уявляєте при цьому якесь дорогуще полотно? Ні, замість цього Примаченко малювала на простому ватмані. Здавалося б, як просто та романтично. Утім з часом такі малюнки стають дуже крихкими, а тому зберігати роботи мисткині доволі складно.

У мережі ви можете знайти одразу дві версії написання прізвища мисткині – Примаченко та Приймаченко. А як підписувала свої роботи сама художниця?

Правильно! Неправильно!

Справді, мистецтвознавці й досі сперечаються, як правильно – Примаченко чи Приймаченко. Прихильники другої версії (через «й») запевняють, що Примаченко – це зросійщена версія прізвища мисткині. Крім того, в усіх державних нагородах її також називають Приймаченко. Однак свої картини вона підписувала як Примаченко, і саме цей варіант написання прізвища зафіксовано в особистих документах художниці. Ще один варіант підпису Марії Оксентіївни – скорочений – М. П.

Художницю часто називають «самородком», «самоучкою» та «простою селянкою», запевняючи, що вона ніколи професійно не навчалася живопису. Як гадаєте, це правда?

Правильно! Неправильно!

Біографії багатьох митців оповиті вигадками, і Марія Примаченко – не виключення. Насправді ж у 28-річному віці їй запропонували приєднатися до експериментальних майстерень у Києві. Ось що розповідає в інтерв’ю «Локальній історії» віце-президентка «Всеукраїнського благодійного фонду Марії Примаченко» Ольга Левченко: «Її звикли вважати самоучкою, що розвинула свій талант. Але при цьому забувають, що вона три роки навчалась у професіоналів – це були майстри з Петриківки, знані художники, скульптори».

Скільки робіт (приблизно) налічує творча спадщина Примаченко?

Правильно! Неправильно!

Звісно, якщо зазирнути у Вікіпедію, можна прочитати про «понад 800 робіт». Але реальна кількість щонайменше вдвічі більша. Чому ми кажемо про «майже» та «приблизно»? Точної кількості не знає ніхто. Чимало картин авторка просто дарувала своїм гостях, а їх було чимало. Тож уявити та підрахувати, скільки робіт створила українка – неможливо.

А знаєте, в чому секрет химерних екзотичних тварин з робіт Примаченко?

Правильно! Неправильно!

Примаченко більшу частину життя малювала екзотичних звірів, але ніколи не бачила їх. Подейкують, що художниця навмисно оминала зоопарки за порадою знайомих майстрів. Мовляв, аби не нашкодити бурхливій фантазії. Однак зрештою вона все ж зустрілася з екзотичними тваринами – у цирку, куди авторку відвів режисер Сергій Параджанов.

А ось і приклад. Як гадаєте, що це за тварина?

Правильно! Неправильно!

Це картина «Бобер», написана Марією Примаченко у 1979 році.

Спробуємо вгадати ще одну істоту із всесвіту Примаченко?

Правильно! Неправильно!

Саме такою побачила Примаченко видру в майже однойменній роботі «Видра гуляє у лісі», датованій 1990 роком.

«У нас в селі цього б не зрозуміли», – так Примаченко відгукнулася про роботи одного з найвідоміших художників світу. Із його ім’ям також пов’язана одна з легенд про поліську художницю. Хто це?

Художниця з сином та онуками. Фото: Локальна історія.
Правильно! Неправильно!

Дійсно, існує легенда, що під час виставки робіт Примаченко картинами захопився сам Пабло Пікассо, назвавши художницю геніальною, а твори – прекрасними. Мовляв, якби вона жила у Франції чи Іспанії, могла б перевершити навіть його. Але документальних підтверджень цієї історії немає. Натомість журналістка Людмила Лисенко згадує, як одного разу в село до Марії привезли альбом з роботами Пікассо. Художниця оглянула його і сказала: «У нас в селі цього б не зрозуміли».

До повномасштабного вторгнення деякі роботи художниці зберігалися в історико-краєзнавчому музеї у селищі Іванків на Київщині. Саме туди прилетів один зі снарядів окупантів наприкінці лютого. Що сталося з роботами Примаченко?

Фото: МКІП.
Правильно! Неправильно!

Так-так! Іванківцям вдалося врятувати роботи Марії Примаченко! На щастя, у перший день вторгнення картини зняли та склали в одному місці, а після «прильоту» місцеві мешканці кинулися рятувати вцілілі експонати. Першими із будівлі винесли роботи генійки наївного мистецтва.

Одну з картин Марії Примаченко продали за рекордні 500 тисяч доларів. Виручені кошти спрямували на закупівлю автівок для війська. Яка робота «подарувала» ЗСУ 125 бусів?

Правильно! Неправильно!

Торік, на початку літа, полотно художниці пішло з молотка за рекордні для благодійних аукціонів 500 тисяч доларів. За ці кошти волонтер Сергій Притула придбав 125 автомобілів Volkswagen T5 для Збройних сил України.

До речі, сама художниця ніколи не продавала свої роботи, лише дарувала. Утім одна картина все ж має позначкою із ціною – «Золота свальба». У скільки авторка її оцінила?

Фото: forbes.ua.
Правильно! Неправильно!

А якщо точніше, то «8 сот тісяч доралов». Звісно, так художниця лише кепкувала з постійних питань про вартість робіт. Однак це не єдиний жарт у цій картині, адже ще один «заховано» у сюжеті: чоловік із дружиною прожили разом чимало років, загубили документи про шлюб і їдуть одружуватися вдруге.

Примаченко чи Приймаченко? Що ви знаєте про геніальну українську художницю?

Йой, здається, дехто сьогодні відкрив для себе чимало нового про Марію Примаченко. І це чудово! Однак усі ці факти - лише маленька частинка з біографії поліської мисткині. Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей дізналися про життя та творчість геніальної української художниці.

Вау, непоганий результат! Схоже, ви точно не вперше почули про Марію Примаченко, а можливо, навіть бачили її роботи не лише через монітор. Однак деякі питання виявилися заскладними. Чи це погано? Звісно ж, ні! Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей дізналися про життя та творчість геніальної української художниці.

Упс, здається, ми навіть не очікували, що хтось зможе набрати аж стільки балів. Чудова робота! Зізнавайтеся, Примаченко - одна з ваших улюблених художниць? Поділіться цим тестом із друзями, аби ще більше людей дізналися про життя та творчість геніальної української мисткині.

Поділіться своїми результатами:

Відео дня

Суспільство

Американська корпорація виділить $250 млн на підтримку українського бізнесу

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Американська корпорація з фінансування міжнародного розвитку (DFC) виділить $250 мільйонів на пітримку українського бізнесу.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

За його словами, корпорація також планує інвестувати в українську економіку мільярд доларів.

«Сьогодні директор DFC Скотт Нейтан на нашій зустрічі повідомив, що корпорація цього року залучить $250 млн для допомоги у фінансуванні програм підтримки малого й середнього бізнесу. Загалом DFC планує мобілізувати до $1 млрд на підтримку української економіки», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Шмигаль і Нейтан обговорили інструменти для залучення інвестицій та окремо порушили питання запуску фондового ринку в Україні.

«Дуже цінуємо готовність DFC надавати фінансування українським компаніям. Стати частиною відновлення України сьогодні – це найпотужніша інвестиція в майбутнє», – додав Денис Шмигаль.

Нагадаємо, громадська організація Impact Force за підтримки партнерів запускає бізнес-акселератор Impact Business для українських підприємців, які прагнуть долучитися до відновлення найбільш постраждалих галузей економіки.

Також ми писали, що близько 1,7 тисячі польських компаній заявили про готовність взяти участь у відбудові України та відновленні експорту товарів та послуг до України.

Фото: pixabay.com.

Читати далі

Суспільство

Франція передасть Україні ще 12 САУ Caesar

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Франція передасть Україні 12 додаткових самохідних артилерійських установок Caesar.

Про це заявив міністр оборони країни Себастьєн Лекорню під час пресконференції з українським міністром Олексієм Резніковим.

За його словами, Франція також відправить 150 своїх військових у Польщу, де вони навчатимуть українських захисників. До літа навчання пройдуть загалом 2000 українських військовослужбовців.

На запитання журналістів Лекорню відповів, що за увесь час Франція передала Україні 18 таких САУ, з них одна наразі неробоча, а інші 17 потребують планового технічного обслуговування. 

Про САУ Caesar

САУ Caesar – французька колісна 155 мм самохідна гармата розробки GIAT Industries. Серійно виробляється з 2007 року. В армію Франції було поставлено 72 одиниці.

Довжина ствола – 52 калібри. Возимий боєзапас – 18 снарядів. Скорострільність – 6 пострілів за хвилину. «Цезар» здатний використовувати всю номенклатуру натівських 155-мм артснарядів. В якості шасі САУ для французької армії використовується Renault Sherpa 5 6×6.

Нагадаємо, Швеція надасть Україні найсучасніші артилерію та бронетехніку. Йдеться про САУ Archer та близько 50 БМП.

Також ми повідомляли, що Україна у «першій хвилі» отримає від країн-союзників 120-140 сучасних західних танків, серед них – Leopard 2, Challenger 2 та M1 Abrams.

Фото: з відкритих джерел.

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили першу в Україні газопоршневу електростанцію

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В Ірпені у вівторок, 31 січня, відкрили першу в Україні газопоршневу електростанцію потужністю 1 МВт. 

Про це повідомила пресслужба Регіональної газової компанії.

Установка має стати резервним джерелом для центральної котельні «Теплоенергопостач», що забезпечує теплом 70% мешканців Ірпеня. Крім котельні, електроенергію від генератора отримуватимуть ліцеї «Лінгвіст», «Мрія» та ліцей інноваційних технологій, а також дитсадок №1 «Лісова пісня», Ірпінська міська рада та Ірпінська державна податкова інспекція.

«Також розглядається можливість підключення до генератора трьох медичних закладів – міської поліклініки, міської дитячої поліклініки та амбулаторії загальної практики сімейної медицини №1. На всі об‘єкти потрібно орієнтовно 900 кВт потужності», – зазначив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин.

Читайте також: Від маленького хобі до промислових масштабів. Як працюють гранти для ветеранів? Досвід бджоляра з Маріуполя

Ірпінська громада отримала когенераційну установку від благодійного фонду з Австрії. Це один із перших в Україні прикладів малої розподіленої генерації, ставку на яку вирішили робити в уряді. Вона є менш вразливою при ракетних атаках та її легше відновити у разі пошкодження. В найближчих планах встановити 100 газових генераторів, які дозволять заживити найкритичніші об’єкти.

«Газорозподільні компанії, що працюють під брендом РГК, вже готові газифікувати такі малі електростанції та надійно доставляти до них природний газ. Вони володіють технічною експертизою та мають доступ до технологій провідних виробників газового обладнання, а також досвіду європейських операторів ГРМ», – йдеться у повідомленні.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Від маленького хобі до промислових масштабів. Як працюють гранти для ветеранів? Досвід бджоляра з Маріуполя

Із бджільництвом Артур Красовський вперше перетнувся ще під час служби в поліції Маріуполя. Побратим покликав...

Суспільство6 днів тому

«Відправка на Бахмут? Вже готуємо». Хто частує ЗСУ смаколиками? Знайомтеся, «Хлібобулочні війська»

«Хлібобулочні війська» утворилися в перші тижні російського вторгнення – у дніпровській квартирі на 11-му поверсі....

Суспільство1 тиждень тому

Як отримати 800 тис. на розвиток бізнесу? Кейс аграрія з Київщини, який відновив зруйновану війною плантацію лохини

Аграрна сфера чи не найбільше постраждала внаслідок повномасштабного вторгнення російської армії, особливо – на територіях,...

Суспільство1 тиждень тому

«Не сім кіл пекла, але схоже». Як чоловікам-волонтерам виїхати за кордон? Гайд від першопрохідців

Чи реально чоловікам-волонтерам виїхати за кордон? Безумовно, але попри наявність державної системи варто готуватися до...