Примаченко «дебютувала» у художньому мистецтві, створивши свою першу роботу на…
Саме так! Першою серйозною роботою для 17-літньої Примаченко став розпис батьківського будинку. Результат перевершив будь-які очікування: із першим замовленням незабаром звернулися сусіди. Ось як згадувала цей фрагмент сама художниця: «Починалося все це так. Якось біля хати, над річкою, на заквітчаному лузі пасла я гусей. На піску малювала всілякі квіти, побачені мною. А потім помітила синюватий глей (глину). Набрала його в пелену і розмалювала нашу хату».
А знаєте, яким фарбам надавала перевагу Марія Оксентіївна?
Мисткиня не була вимогливою до матеріалів та найчастіше обирала звичайнісіньку гуаш. Уявляєте при цьому якесь дорогуще полотно? Ні, замість цього Примаченко малювала на простому ватмані. Здавалося б, як просто та романтично. Утім з часом такі малюнки стають дуже крихкими, а тому зберігати роботи мисткині доволі складно.
У мережі ви можете знайти одразу дві версії написання прізвища мисткині – Примаченко та Приймаченко. А як підписувала свої роботи сама художниця?
Справді, мистецтвознавці й досі сперечаються, як правильно – Примаченко чи Приймаченко. Прихильники другої версії (через «й») запевняють, що Примаченко – це зросійщена версія прізвища мисткині. Крім того, в усіх державних нагородах її також називають Приймаченко. Однак свої картини вона підписувала як Примаченко, і саме цей варіант написання прізвища зафіксовано в особистих документах художниці. Ще один варіант підпису Марії Оксентіївни – скорочений – М. П.
Художницю часто називають «самородком», «самоучкою» та «простою селянкою», запевняючи, що вона ніколи професійно не навчалася живопису. Як гадаєте, це правда?
Біографії багатьох митців оповиті вигадками, і Марія Примаченко – не виключення. Насправді ж у 28-річному віці їй запропонували приєднатися до експериментальних майстерень у Києві. Ось що розповідає в інтерв’ю «Локальній історії» віце-президентка «Всеукраїнського благодійного фонду Марії Примаченко» Ольга Левченко: «Її звикли вважати самоучкою, що розвинула свій талант. Але при цьому забувають, що вона три роки навчалась у професіоналів – це були майстри з Петриківки, знані художники, скульптори».
Скільки робіт (приблизно) налічує творча спадщина Примаченко?
Звісно, якщо зазирнути у Вікіпедію, можна прочитати про «понад 800 робіт». Але реальна кількість щонайменше вдвічі більша. Чому ми кажемо про «майже» та «приблизно»? Точної кількості не знає ніхто. Чимало картин авторка просто дарувала своїм гостях, а їх було чимало. Тож уявити та підрахувати, скільки робіт створила українка – неможливо.
А знаєте, в чому секрет химерних екзотичних тварин з робіт Примаченко?
Примаченко більшу частину життя малювала екзотичних звірів, але ніколи не бачила їх. Подейкують, що художниця навмисно оминала зоопарки за порадою знайомих майстрів. Мовляв, аби не нашкодити бурхливій фантазії. Однак зрештою вона все ж зустрілася з екзотичними тваринами – у цирку, куди авторку відвів режисер Сергій Параджанов.
А ось і приклад. Як гадаєте, що це за тварина?
Це картина «Бобер», написана Марією Примаченко у 1979 році.
Спробуємо вгадати ще одну істоту із всесвіту Примаченко?
Саме такою побачила Примаченко видру в майже однойменній роботі «Видра гуляє у лісі», датованій 1990 роком.
«У нас в селі цього б не зрозуміли», – так Примаченко відгукнулася про роботи одного з найвідоміших художників світу. Із його ім’ям також пов’язана одна з легенд про поліську художницю. Хто це?
Дійсно, існує легенда, що під час виставки робіт Примаченко картинами захопився сам Пабло Пікассо, назвавши художницю геніальною, а твори – прекрасними. Мовляв, якби вона жила у Франції чи Іспанії, могла б перевершити навіть його. Але документальних підтверджень цієї історії немає. Натомість журналістка Людмила Лисенко згадує, як одного разу в село до Марії привезли альбом з роботами Пікассо. Художниця оглянула його і сказала: «У нас в селі цього б не зрозуміли».
До повномасштабного вторгнення деякі роботи художниці зберігалися в історико-краєзнавчому музеї у селищі Іванків на Київщині. Саме туди прилетів один зі снарядів окупантів наприкінці лютого. Що сталося з роботами Примаченко?
Так-так! Іванківцям вдалося врятувати роботи Марії Примаченко! На щастя, у перший день вторгнення картини зняли та склали в одному місці, а після «прильоту» місцеві мешканці кинулися рятувати вцілілі експонати. Першими із будівлі винесли роботи генійки наївного мистецтва.
Одну з картин Марії Примаченко продали за рекордні 500 тисяч доларів. Виручені кошти спрямували на закупівлю автівок для війська. Яка робота «подарувала» ЗСУ 125 бусів?
Торік, на початку літа, полотно художниці пішло з молотка за рекордні для благодійних аукціонів 500 тисяч доларів. За ці кошти волонтер Сергій Притула придбав 125 автомобілів Volkswagen T5 для Збройних сил України.
До речі, сама художниця ніколи не продавала свої роботи, лише дарувала. Утім одна картина все ж має позначкою із ціною – «Золота свальба». У скільки авторка її оцінила?
А якщо точніше, то «8 сот тісяч доралов». Звісно, так художниця лише кепкувала з постійних питань про вартість робіт. Однак це не єдиний жарт у цій картині, адже ще один «заховано» у сюжеті: чоловік із дружиною прожили разом чимало років, загубили документи про шлюб і їдуть одружуватися вдруге.
Поділіться своїми результатами:
Освіта
В оновленому відділенні Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького проводитимуть курси з контролю пошкоджень у хірургії. Капітальний ремонт на 1,1 мільйона гривень профінансувала французька організація HuSoMe.
Про це повідомили у Львівській ОВА.
Нове обладнання
Техніку для хірургічного відділення на майже мільйон гривень закупив фонд SMART Medical Aid. В університеті встановили:
- наркозно-дихальний апарат GE Datex-Ohmeda;
- монітор пацієнта EDAN iM50;
- оптичний ларингоскоп Opticlar;
- інфузійний насос Arcomed volumed uVP7000 chroma та інше обладнання.
Читайте також: Українська поетка очолила журі міжнародної премії The Asian Prizes
Навчання на базі відділення
«Першочергово оновлений майданчик допоможе військовим медикам опанувати новітні методики хірургічного втручання в екстремальних умовах, зокрема й на передовій. Підвищення рівня підготовки військових хірургів та медиків безпосередньо впливає на збереження життів поранених бійців, адже від швидкості та правильності надання допомоги залежить їхнє одужання»‚ — написали в ЛОВА.
Разом із тим навчальні курси зможуть проходити лікарі та медичні фахівці для підвищення кваліфікації. Також свої навички покращуватимуть і студенти. Як зазначили в адміністрації, перший курс проведуть вже незабаром.
«Це знакова подія для університету, адже важливо, щоб такі курси проходили на базі медичних закладів вищої освіти, оскільки ми маємо велику кількість кваліфікованих викладачів та інструкторів. Це дозволяє оперативно реагувати на виклики часу, які постають перед сучасною військовою медициною», — сказав ректор університету Орест Чемерис.
Нагадаємо, що у Львові збудували перший будинок житлового комплексу для переселенців (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ЛОВА
Військо
Операцію на території росії здійснили підрозділи Сил безпілотних систем та Головного управління розвідки. Військові повторно атакували об’єкти Рязанського НПЗ.
Про це повідомили в Генеральному штабі ЗСУ.
Підприємство входить у четвірку найбільших НПЗ росії. На заводі виготовляють зокрема дизельне пальне та реактивне паливо ТС-1. Продукцію цього НПЗ використовує російська армія. На об’єкті зафіксували вибухи та пожежу.
«Результати та масштаби пошкоджень уточнюються. Бойова робота по пунктах управління ворога та важливих об’єктах, задіяних у забезпеченні армії російських агресорів, триватиме»‚ — написали в Генштабі.
Читайте також: Данія передала Україні САУ «Гвоздика»
Разом із тим у Генштабі розповіли, що нещодавно ракетні війська вразили передовий пункт управління у Курській області.
Нагадаємо, що у війську працюватимуть з новим українським дроном Poseidon: його характеристики.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка 22 ОМБр
Суспільство
Житловий комплекс із восьми будинків для соціально вразливих груп будують у Доманівській громаді. Наразі відкрили два будинки, іще шість — готують до будівництва.
Про це повідомили в Миколаївській ОВА.
Що відомо про житло
Будинки представили 24 січня. Житловий комплекс будують за сприяння фондів GAUFonden і Ramboll та за підтримки посольства Данії в Україні.
У будинках зможуть жити:
- медики;
- поліціянти;
- люди, які не мають власного житла;
- люди, які переїхали в громаду з інших населених пунктів.
Читайте також: «Давайте повертати містам їхні культурні обличчя». Як київська активістка рятує українську мозаїку
«Ці будинки дуже високої якості, результат чудовий. Цей проєкт дозволяє залишити людей у громаді, зберегти лікарів, поліцейських та інших фахівців, які переїхали з інших областей на Миколаївщину. Дякую партнерам за такий вагомий внесок», — зазначив начальник ОВА Віталій Кім.
Ключі від житла посол Данії передав голові громади Віктору Власюку. Загалом партнери з Данії планують створити 25 подібних будинків на Миколаївщині.
Нагадаємо, що в Миколаєві відкривають Українсько-данський молодіжний дім.
Також ми писали, що у Львові збудували перший будинок житлового комплексу для переселенців (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Миколаївської ОВА