Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

«Пласту» – 111 років. Що ви знаєте про першу та найбільшу скаутську організацію України? (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

1. Перші пластові гуртки у 1911 році з’явилися у Львові. Серед їх засновників був і син відомого українського письменника, якого ви точно знаєте. Про кого йдеться?

Пластовий гурток у с. Брюховичі. Фото з особистого архіву Дарії Корчак, видання Локальна історія.
Правильно! Неправильно!

Дійсно, у 1911 році перші пластові гуртки заснували студенти Іван Чмола та Петро Франко (так-так, син Івана Яковича). Офіційно ж «Пласт» заявив про себе за кілька місяців – 12 квітня 1912 року, коли на вірність руху заприсягнули близько 40 пластунів. До кінця 1912 року пластові гуртки поширилися по всій Галичині.

2. Яка книга вплинула на розвиток скаутського руху в Україні?

Олександр Тисовський, Іван Чмола та Петро Франко
Правильно! Неправильно!

Тут варто зазначити, що появі українського «Пласту» передував скаутський рух, заснований британським генералом Робертом Бейденом-Пауелом у 1907 році. За рік після цього Бейден-Пауел видав книгу «Скаутинг для хлопців», яку переклали багатьма мовами світу. Серед них – і українська. Над перекладом працював педагог Олександр Тисовський, якого (разом із Чмолою та Франком) вважають основоположником та засновником «Пласту».

3. А звідки походить слово «пласт»?

Правильно! Неправильно!

Слово «пласт» походить від назви козаків-розвідників, які називалися пластунами та пересувалися здебільшого плазом (повзком), аби уникнути виявлення ворогом. Так замість англомовного «скаутингу» українська молодь отримала власний відповідник.

4. До розбудови «Пласту» причетний і митрополит Шептицький. Який подарунок отримали від нього українські пластуни?

Андрей Шептицький разом із пластунами.
Правильно! Неправильно!

Митрополит Шептицький подарував пластунам ділянку на горі «Сокіл» у Карпатах, де до наших днів збереглася однойменна пластова оселя.

5. У 1930-х роках польська влада заборонила «Пласт» на Галичині. Якою була доля організації в подальші роки?

Команда Першого пластового куреня імені Петра Конашевича-Сагайдачного біля Академічної гімназії у Львові, 1921 рік.
Правильно! Неправильно!

Після офіційної заборони пластуни не відступили від своїх ідей та перейшли у підпілля. А вже пізніше «Пласт» створив власне об’єднання українського скаутського руху – Союз українських пластунів-емігрантів із центром у Празі. 1954 року об’єднання змінило назву на «Конференція українських пластових організацій». До речі, воно й досі працює та має координаційний центр у Нью-Йорку.

6. Коли «Пласт» відновив відкриту діяльність в Україні?

Пластуни юнацького куреня ім. Івана Мазепи в Станиславові (тепер – Івано-Франківськ), кінець 1920-х рр. Фото: Історична правда.
Правильно! Неправильно!

В Україні «Пласт» відновив роботу лише за три роки до проголошення незалежності. Тоді з підпілля в різних областях вийшли вихованці довоєнного «Пласту», зокрема й політичні в’язні. І хоча працівники КДБ силоміць розганяли перші пластові табори, рух швидко поширювався найбільшими містами України.

7. А коли нардепи ухвалили закон про визнання і підтримку національної скаутської організації «Пласт» на державному рівні?

Правильно! Неправильно!

17 грудня 2019 року Верховна Рада проголосувала за законопроєкт № 0976, відповідне рішення підтримали 316 депутатів. А 13 січня 2020 закон про підтримку пласту підписав президент України.

8. А знаєте, хто з провідних діячів ОУН лише з третьої спроби зміг вступити до «Пласту»?

Правильно! Неправильно!

Бандері двічі відмовляли у вступі до «Пласту», оскільки майбутній провідник ОУН мав хворобу суглобів. Утім Степан не здавався, і з третьої спроби все ж став пластуном. Ба більше, ані маленький зріст, ані хвороба не заважали йому бути активним учасником руху.

9. На яких трьох принципах базується система виховання пластунів?

Правильно! Неправильно!

Ключова мета «Пласту» – сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді Звідси й ключові засади, на яких ґрунтується підхід у роботі з пластунами. Самовиховання передбачає постійну працю над собою та відповідальність за власний розвиток. Всебічність означає всесторонній розвиток: фізичний, інтелектуальний, суспільний, емоційний та духовний. А патріотичність передбачає, що пластуни розвиваються не лише заради власного успіху, а й заради добра та користі для своєї країни.

10. У сучасній Пластовій присязі йдеться про три обов’язки, яких обіцяють дотримуватися всі члени руху. Серед них – допомагати іншим та жити за Пластовим законом. Як звучить ще один обов’язок?

Правильно! Неправильно!

Саме так, бути вірним Богові та Україні, допомагати іншим та жити за Пластовим законом. Цікаво, що перші 5 років існування «Пласту» в обіцянці не було жодної згадки про Бога та Україну.

11. А знаєте, що таке «СКОБ»?

Правильно! Неправильно!

Пластуни вітаються між собою «СКОБ», нагадуючи одне одному, яким має бути пластун: Сильним, Красним, Обережним, Бистрим. Водночас слово «скоб» є назвою породи орла «скоб білохвостий», якого пластуни обрали своїм символом.

12. До речі, а чому пластуни вітаються саме лівою рукою?

Правильно! Неправильно!

Насамперед вітання лівою рукою – це вияв приналежності пластунів до світового скаутського руху. А ще ця рука – ближча до серця. За легендою, саме так віталися середньовічні лицарі. У правій руці вони тримали меч, а у лівій – щит. Тож вітаючись вони прибирали захист, висловлюючи свою довірую

13. Які вікові обмеження існують у «Пласті»? До якого віку приймають нових учасників руху?

Правильно! Неправильно!

На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, для членства у «Пласті» немає обмежень. Умовний віковий поділ передбачає 5 вікових категорій: пташата (до 6 років, можуть бути членами «Пласту» лише разом зі своїми батьками), новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років).

14. У скількох країнах сьогодні офіційно існує «Пласт»?

Правильно! Неправильно!

Крім України, «Пласт» офіційно існує у восьми країнах світу: Австралії, Аргентині, Великобританії, Канаді, Німеччині, Польщі, Словаччині та США. Пластові організації із усіх країн об’єднані в Конференцію українських пластових організацій, на чолі світового руху стоїть Начальний пластун.

15. І наостанок. В Україні можна зустріти лише один пам’ятник пластунам – в Івано-Франківську. Його відкрили 2012 року – на честь 100-ліття від дня першої пластової присяги. Однак присвячена скульптура не кожному, хто колись був пластуном, а лише тим, хто…

Фото: Ольга Мартинюк.
Правильно! Неправильно!

Скульптура на фото – це пам'ятник пластунам, які не зламали своїх присяг. Якщо плануєте завітати до Франківська, шукайте пам’ятник поблизу площі імені Адама Міцкевича.

«Пласту» – 111 років. Що ви знаєте про першу та найбільшу скаутську організацію України? (ТЕСТ)
Йой, здається, дехто щойно відкрив для себе справжніх українських скаутів. Будьмо відвертими, результат слабенький, але тепер ви точно знаєте більше про український «Пласт». Зробимо невеличкий спойлер: у цьому тесті зібрана лише маленька частина столітньої історії пластунів. А тому радимо відвідати офіційний сайт «Пласту» та дізнатися ще більше з історії українського скаутського руху.
Непоганий результат, але скаутом ви, схоже, ще не були. Але є й приємний бонус: тепер ви точно знаєте чимало цікавого про перших українських скаутів. Сподіваємось, цей тест бодай привідкрив завісу до світу пластунів. Хочете дізнатися ще більше про «Пласт»? Переходьте на офіційний сайт організації. Але радимо бути обережними: вам страшенно захочеться стати частиною руху.
СКОБ! Схоже, ви або вже цікавилися історією та принципами «Пласту», або й самі приміряли на себе форму українських скаутів. Чудовий результат! Обов’язково поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе бодай наблизитися до вашої кількості правильних відповідей.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

ООН відправила на Херсонщину гуманітарні конвої

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

ООН направила питну воду, продуктові набори, матеріали для ремонту житла та медикаменти до Херсонщини.

Про це повідомили у Херсонській ОВА.

«Питна вода, продуктові набори, матеріали для ремонту житла, медикаменти прямують до Білозерської громади та Херсону. Вони найбільше постраждали через підтоплення», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що гуманітарний вантаж супроводжує Деніз Браун – постійна координаторка системи ООН в Україні.

Читайте також: Захистити ідею чи дати заробити іншому? Чому бізнес напряму залежить від захисту інтелектуальної власності

Нагадаємо, Україна і ООН узгодили план евакуації населення з окупованого лівобережжя Херсонщини після підриву Каховської ГЕС.

Крім того, команда «Восток-SOS» допоможе евакуюватися родинам із дітьми та представникам маломобільних груп населення, які опинилися в небезпеці через підрив окупантами дамби Каховської ГЕС.

Фото: t.me/khersonskaODA

Читати далі

Суспільство

Історія українця, який витримав 9 років російського полону (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Микола Шиптур був першим українцем, якого поневолила Росія у 2014 році. Повернутися на Батьківщину він зміг вже у 2023 році.

Історію нескореного українця розповідає ШоТам.

Микола Шиптур із Прикарпаття – учасник Євромайдану, який не міг байдуже дивитися на анексію Криму. Чоловік, не вагаючись, приїхав до Севастополя, аби взяти участь у мітингу до 200-річчя Шевченка.

«І коли вже приїхали ці… “самооборона”, “добровольці”, “захисники”. І тоді вже почалися провокації. І плювали в нашу сторону, і недопалки кидали», – розповідає Микола.

Спецслужби Росії вже тоді відслідковували в Криму всіх, хто міг чинити опір. Миколу тишком сфотографували на мітингу, а невдовзі вистежили. Його наздогнали тітушки, чоловік чинив опір. Зв’язаного та побитого, Миколу доставили до відділку.

«Різні до мене спецслужби приходили, намагалися вияснити, чи є ще мої “однополченці”, як вони називали. Чи, можливо, я знаю, де є схрони зі зброєю. Але я не мав, що сказати, і не сказав нічого», – каже чоловік.

Миколу звинувачували у замаху на представника самооборони Криму, від якого він відбивався. Залякуванням і тортурами змусили свідчити проти себе. Йому присудили 10 років ув‘язнення. А через рік апеляційна інстанція скоротила термін до 9 років.

Дивіться відео: Харків’янин вирвався з окупації, щоб стати на захист України

Своє незаконне покарання українець відбував у Сімферопольській колонії. Весь цей час українські представництва билися за Миколу, намагаючись його визволити. Та нічого не діяло. Кожен день минав у жахливому бараку з іншими політв’язнями.

«Кримських татар дуже багато, дуже. Дуже багато їх затримують, і то по таких справах… Не та книжка. Приносять навіть з собою співробітники спецслужб. І потім кажуть, що це їхня книжка, вона заборонена», – згадує Микола.

Антисанітарія, вкрай погане харчування. І найстрашніше – здавалося, що він більше ніколи не побачить рідних. Влада РФ відпустила чоловіка, лише коли завершився термін покарання: 7 березня 2023 року. Микола був звільнений, але ще не вільний.

Через розрив дипломатичних відносин України та Росії його мали повертати додому через треті країни. Тому ще два місяці він провів у центрі утримування іноземців у Ростовській області.

Завдяки втручанню дружньої країни він виїхав попутками до Тбілісі. Потім до Вірменії та Молдови. І 25 травня його нога знову ступила на рідну Франківщину. Через 9 років Микола Шиптур зміг обійняти свою сім‘ю.

«Неймовірна радість – побачитися з рідними. Мама, дружина, син… Опинитися в своєму рідному місті після такого великого терміну – це важко описати словами. Але я безмежно радий», – Микола Шиптур, експолітв’язень Кремля.

Попри все пережите, Микола не шкодує, що поїхав до Севастополя у 2014. Бо вкрай важливо було показати всьому світові, що Крим – це Україна.

Нагадаємо, ШоТам розповідав історію добровольця «Хмари», який бореться за зір і вірить у Перемогу.

Також ми розповідали, як діти у Чикаго встановили рекорд Гіннеса, збираючи гроші для України.

Читати далі

Суспільство

В Україні проведуть безоплатну навчальну програму «Copywriting & Marketing для соціальних мереж». Хто може долучитися

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Kyiv Academy of Media Arts проведе безоплатну онлайн-програму «Copywriting & Marketing для соціальних мереж».

Про це повідомили на сайті Kyiv Academy of Media Arts.

Про програму

Головна мета курсу – дати можливість отримати нову професію та навички, які допоможуть у пошуках роботи, а також щоб влаштуватися в новому середовищі або задля розвитку власної справи.

Зазначається, що під час лекцій та практик студенти отримають усі необхідні знання для пошуку роботи як копірайтери, смм-спеціалісти, маркетологи або комунікаційники соціальних мереж. 

Для кого

Курс розрахований на переселенців, ветеранів, членів родин військовослужбовців, мешканців деокупованих територій та людей з інвалідністю. 

Читайте також: В Україні проведуть онлайн-курс «SММ та копірайтинг» для представників громадських організацій

Чого навчають

Програма курс містить чотири блоки:

  1. Робота з текстами:
    • робота з брифами;
    • креативні методики та техніки;
    • ключове повідомлення;
    • інсайти;
    • написання довгих та коротких текстів.
  2. Social media marketing:
    • інструменти аналітики;
    • дослідження цільової аудиторії;
    • копірайтинг в інтерактивних медіа та диджитал-середовищі;
    • SMM, SEO, заголовки та AdWords;
    • стратегія в social media marketing;
    • позиціонування і tone-of-voice комунікації;
    • особливості копірайтингу для Facebook та Instagram.
  3. Case studies. Учасники будуть розбирати приклади вдалих та невдалих кампаній.
  4. Фінальні заняття та перевірка особистих проєктів.

Як взяти участь

Заресєтруватись на курс можна до 15 червня 2023 року на сайті Kyiv Academy of Media Arts.

Нагадаємо, громадська організація «Горизонт змін» запрошує громадських активістів та волонтерів на 5-денний ретрит у Холодному Яру.

Окрім того, команда Career Hub ГО Центр «Розвитку КСВ» запрошує українських волонтерів навчитися кар’єрному консультуванню.

Фото: unsplash.com

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 день тому

Крізь очерет – до козацьких поховань, або Як я реанімувала міський трамвай №20 і розповідаю справжню історію Одеси

Одеситка Юлія Карабаджак ще до вторгнення мріяла стати екскурсоводкою та розповідати туристам про справжню, а...

Суспільство2 дні тому

«Наші БПЛА нищать БТРи вартістю в мільйони доларів». На Одещині створили фабрику ударних дронів. Ось як вона працює

Використовувати коптери типу DJI Mavic або Autel для скидання снарядів на полі бою – дорого...

Суспільство3 дні тому

«Перші два роки на врожай не чекайте». Як заробити на лохині? Кейс сімейного бізнесу, який 5 років йшов до своєї мети

П’ять років тому родина Марії Коновал вирішила відкрити сімейний бізнес із вирощування лохини. Їм знадобився...

Суспільство4 дні тому

«Церква – лише про пожертви? Це стереотип». Кейс священника, який відкрив мініпекарню на Хмельниччині та годує ЗСУ

Понад пів року тому в Кам’янець-Подільському священник Української Греко-Католицької Церкви відкрив мініпекарню, яка не тільки...