Почнемо з найпростішого: який напрям мистецтва допоміг юному Шевченку «вибитися в люди»?
Ми звикли до Шевченка-письменника, адже саме таким його насамперед зображають в підручниках. Але насправді «квиток у великий світ» Шевченку подарував хист до малювання. Тарас Григорович настільки захоплювався живописом, що оволодів практично всіма відомими на ті часи техніками.
Коли Тараса Григоровича викупили з кріпацтва, йому було 24 роки. Художник Іван Сошенко згадує, що на волі у Шевченка ніби «вселився біс». Про що йдеться?

Біс, про якого писав Сошенко, був світським. У наші часи Тараса Григоровича назвали б за це тусовщиком. Та оскільки нічних клубів тоді не було, Шевченко відвідував різноманітні зібрання, багато спілкувався та грав у карти. Це був ковток волі, якої так бракувало митцю.
Який із цих напоїв був улюбленим у Тараса Шевченка?
Ви можете здивуватися, але Шевченко дійсно обожнював чай з ромом. Крім того, письменник обожнював експериментувати й додавав до чаю не лише ром, а й, скажімо, вершки чи трави. Звідки взагалі любов до чаю? Ще з часів заслання. До речі, любов до чаю зафіксована й в автобіографічній повісті Шевченка «Художник». Там в гостях у Брюллова відбувається справжня чайна церемонія.
Якщо вже заговорили про алкоголь, як гадаєте, скільки склянок такого «коктейлю» мав випити Шевченко, аби відчутно сп’яніти?

Історик Микола Костомаров згадував, що за вечірніми розмовами Тарас Шевченко міг випити з десяток склянок чаю з ромом. Однак Григорович був дійсно «міцним горішком», тож справді п’яним Костомаров бачив Шевченка лише одного разу.
Із напоями розібралися. А як щодо улюбленої страви? Знаєте, чим найбільше полюбляв ласувати Шевченко?
А ось тут вже Шевченко пішов «по класиці». Улюбленою стравою письменника й справді був борщ. Але не традиційний, а із сухими карасями. Підказка: якщо погуглити, у вас навіть вийде відшукати той самий рецепт.
Скільки коханок «приписують» Тарасу Шевченку?

Уявіть собі! Харизматичний тусовщик Шевченко з легкістю завойовував жіночі серця й мав щонайменше 11 коханок. Воно й не дивно, Тарас Григорович швидко закохувався, але так само швидко втрачав це почуття. Хоча й мріяв про тихе сімейне життя.
Ви точно бачили це фото! Шевченко – єдиний у компанії сидить у кожусі. Цей образ став «канонічним» для митця й надовго закріпився у суспільній уяві. Але хто створив цей образ?

Насправді все дуже прозаїчно: Шевченко був серед головних модників того часу й ніколи не жалкував грошей на новий одяг. Дослідники життя та творчості Тараса Шевченка переконані: він сам створив для себе цей образ «насупленого діда», прийшовши на зйомку у кожусі. Такий собі пранк від письменника.
За авторські права на «Кобзар» 1840 року Шевченко отримав 1500 рублів. На що він витратив ці кошти?
Саме так, якщо ви досі не зрозуміли, яким саме модником був Шевченко, то просто уявіть: більшу частину цих коштів він витратив на ланцюжки, годинники, шуби та інший одяг. Власне, кошти за продаж картин він також нерідко «спускав» на нове вбрання.
Здається, Шевченко був доволі кремезним чоловіком. Вгадаєте його зріст?

Хтось здивується, але Тарас Григорович не був високим, дослідники запевняють, що зріст Кобзаря – приблизно 164 см.
Знаєте, хто наважився намалювати Шевченка оголеним?

А чому ж це сам Шевченко не міг написати такий автопортрет? Звісно ж, міг! До речі, це далеко не єдина картина з оголеним людським тілом, створена Тарасом Григоровичем.
А скільки взагалі автопортретів створив Шевченко за своє життя?
Так, щонайменше 30. Але не тому, що любив себе. Шевченко просто обожнював малювати портрети. Подейкують, що один зі своїх малюнків він створив, дивлячись на відображення у відрі з водою. Адже дзеркала під рукою не було.
Звідки ж взагалі взявся цей образ знедоленого кріпака Шевченка, який ніколи не знав щастя?

Насправді шкільні підручники тут ні до чого. Точніше, вони лише закріплювали в нашій уяві образ злиденного та знедоленого Шевченка. А «завдячувати» цьому варто саме «совєтам», які намагалися перетворити видатного українця на митця без національності, спаплюжити його та принизити. Просто «видалити» Шевченка система також не могла – він був надто відомим для цього.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

Український військовий та гуморист Віктор Розовий отримав осколкове поранення у голову у 2024 році. Після тривалого лікування та реабілітації він зміг зробити свої перші кроки.
Про це повідомив Віктор Розовий.
Під час боїв поблизу Авдіївки 120-мм міна влучила в окоп, уразивши Віктора уламком, який пробив шолом і спричинив серйозні ушкодження мозку. У нього діагностували геміпарез та спастичність лівих кінцівок, парез правої стопи, порушення слуху та зорово-просторового сприйняття.
Після тривалого відновлення Віктор Розовий почав самостійно ходити — наразі з тростиною та в ортезах, які підтримують стабільність стоп.
Читайте також: «Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну
Нагадаємо, що 21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба.
Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Віктора Розового
Військо

У ніч на 24 квітня 2025 року російські війська здійснили комбіновану повітряну атаку по Україні, залучивши ракети різного типу та ударні безпілотники. Основний напрямок удару припав на Київ.
Про це повідомили в Повітряних силах ЗСУ.
Загалом військові зафіксували 215 повітряних цілей, серед яких:
- 11 балістичних ракет «Іскандер-М»;
- 37 крилатих ракет Х-101;
- 6 «Іскандер-К»;
- 12 ракет «Калібр»;
- 4 авіаційні ракети Х-59/Х-69;
- 145 ударних БпЛА та дронів-імітацій.
Цілі виявляли у низці областей України, зокрема в Київській, Харківській, Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій та Хмельницькій.
Читайте також: Сили безпілотних систем почали перехоплювати «Шахеди» завдяки новітньому засобу
До відбиття атаки залучили авіацію, зенітні підрозділи, засоби радіоелектронної боротьби та мобільні вогневі групи. У результаті сили ППО знищили 112 ворожих об’єктів, серед яких:
- 7 балістичних ракет;
- 31 крилата ракета Х-101;
- 6 ракет «Калібр»;
- 4 ракети Х-59/Х-69;
- 64 дрони Shahed.
У повітряному бою активну роль відіграли українські пілоти винищувачів F-16 та Mirage. На їхньому рахунку — десятки збитих цілей.
Нагадаємо, що у Святошинському районі запрацював пункт підтримки для постраждалих від обстрілу.
Фото обкладинки: Міноборони
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» поширили у містах на Луганщині нові українські символи, зокрема стрічки, наліпки та плакати.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
Символи спротиву розповсюдили на вулицях Алчевська та Сіверськодонецька, а також біля алеї військової слави у Фащівці.
«Ми віримо в Україну, чекаємо на ЗСУ і робимо все, щоб над нашими містами і селами знову піднявся український прапор»‚— написали представники руху.
Читайте також: Deep State та «Культурні Сили» створили мапу звільнення Криму від більшовиків


Нагадаємо, що у Криму відбулася масштабна акція «Жовтої стрічки» (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»