Коли все ж є вільний час, ти обираєш провести його з…
У перші тижні повномасштабної війни ти найчастіше дивився(-лась) відео…
Чи змінилось коло твого спілкування після 24 лютого?
Ти зараз перебуваєш…
Кому ти найперше зателефонував(-ла) зранку 24 лютого?
З якої думки найчастіше починається твій ранок?
Хто твоя тотемна тварина під час війни?
Пес-сапер Патрон
Енергійний, екстравертний і працьовитий – пес Патрон робить максимум з того, що може, аби допомогти побратимам із ДСНС та наблизити свою перемогу. І, схоже, у вас є чимало спільного. Наприклад, така сама енергійність, працьовитість та наполегливість. А ще – абсолютна байдужість до популярності та зіркових партнерів по фото. Будь це Трюдо чи Комаров, головне для вас із Патроном – працювати на Україну.
Кіт Степан
Схоже, твоя тотемна тварина – кіт Степан. І нехай він евакуювався за кордон, але навіть там встигає робити якомога більше для перемоги України. Лише за перший місяць повномасштабної війни улюбленець соцмереж зібрав понад 10 тисяч доларів на підтримку українських зоопарків та зоорганізацій. Адже допомагати своїй країні можна по-різному й з будь-якої точки світу. Що у вас спільного? Вміння конвертувати власні можливості та ресурси в потрібний та важливий результат. А можливо, від тебе також фанатіє Брітні Спірс.
Кіт Том – напарник Патрона
Так-так, у пса-сапера Патрона є напарник, з яким зірка соцмереж проводить вільний від роботи час. І, схоже, це твоя тотемна тварина. Що це означає? Ти уникаєш надмірної популярності та не розповідаєш зайвого. А водночас – тримаєш свій фронт. Економічний, інформаційний, волонтерський чи передова – кожна робота сьогодні важлива.
Незламний кіт з Бородянки
Ов-ва! Тобі випала найрідкісніша тотемна тварина нашого тесту – незламний персидський кіт з Бородянки. Здається, у вас є щось спільне. Скажімо, вміння боротися та чинити спротив, коли всі інші опускають руки. І нехай комусь може здаватись, що ти чимось невдоволений(-а), усі ми знаємо – кожен із нас найщиріше усміхатиметься після перемоги.
Кіт-майор Чівас
Йой, схоже, твоєю тотемною твариною виявився Чівас – кіт, що має звання майора та служить разом із київськими рятувальниками. Для працівників ДСНС чотирилапий став справжнім помічником та «емоційним розрадником». Схоже, ти також вмієш заспокоювати інших та дарувати позитивні емоції навіть у найтемніші часи. А отже, у Арестовича з’явився(-лася) серйозний конкурент(-ка).
Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.
Тетерівська громада на Житомирщині дуже мальовнича. Туристи приїжджають сюди, щоб відпочити на природі, поставити намет чи прогулятися пішохідними маршрутами.
Учні місцевого ліцею також займаються кемпінгом, але в них не було обладнання, потрібного для змагань. ШоТам розповідає, як школярі та місцева влада почали співпрацювати задля змін.
Любов до кемпінгу привив учитель
Дарина Корольчук — учениця 8 класу Денишівського ліцею. Її вчитель географії Сергій Анатолійович — просто фанат кемпінгу: він не тільки сам цим займається, а й дітей надихає.
«Саме він показав нам, як круто можна проводити час на природі», — каже Дарина.
У ліцеї Дарини уроки з кемпінгу проходять по сезону. Влітку всі тренуються на річці: гребуть на байдарках, вчаться працювати в команді, готуються до змагань. А взимку, коли річка замерзає, уроки переносять у спортзал. Тут учні відпрацьовують пішохідний туризм: працюють з мотузками, вчаться зав’язувати вузли та створювати страхувальні системи.
У Дарини та її команди вже є досягнення — на Житомирщині вони здобули перше місце в сплаві на байдарках по річці Кам’янка. Також дівчина брала участь у змаганнях на Південному Бузі у Вінниці, де протягом п’яти днів команда жила в наметах, готувала їжу на багатті та купалася в річці.
Команді потрібна байдарка та обладнання для підйому на скелі
Але для змагань і тренувань їм було потрібне якісне спорядження.
«Я хочу, щоб ми не просто брали участь, а перемагали. Крім того, це питання безпеки. Наприклад, переправлятися через річку на несправній байдарці чи без належного обладнання небезпечно: сильна течія або пороги можуть перевернути човен, і команда може травмуватися», — каже дівчина.
Команді дуже потрібна нова спортивна байдарка, розрахована на чотирьох людей. Вона має бути легкою, маневреною та стійкою.
Ще одне болюче питання — спеціальне спорядження для підйому по мотузці: мотузки, карабіни й жумари. Через їхню зношеність команду іноді навіть не допускають до змагань, адже безпека завжди на першому місці.
Тож після декількох уроків з фінансової грамотності у ліцеї Дарина придумала, як отримати нове спорядження для кемпінгу й туризму:
«Коли я зрозуміла, що можна подати бюджетну заявку до сільради, я одразу знала, що напишу її. Мені просто допомогли це правильно оформити».
У заявці було чітко зазначено, які в команди потреби, яку проблему це допоможе вирішити та скільки грошей на це потрібно. Заявку прийняли та розглянули — у 2025 році сільська рада планує виділити кошти.
Участь у проєкті дала змогу жителям впливати на бюджет
Уроки з фінансової грамотності в школах провели не просто так — цьогоріч громада взяла участь у проєкті «Бюджетна партисипація від А до Я», який за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» реалізує Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети». Це проєкт, який допомагає зробити місцеві бюджети прозорішими та зрозумілішими для жителів. Громадяни беруть участь у плануванні, розподілі коштів і навіть вирішують, на що їх витратити.
«Мене цей проєкт дуже надихнув. Я зрозуміла, що учні мало знають про бюджетні процеси: як формують бюджет, хто його затверджує і які рішення за цим стоять. Тож ми вирішили залучити жителів, зокрема, школярів, до обговорення бюджету громади на 2025 рік», — розповідає начальниця фінансового відділуВіра Книш.
Пропозиції збирали до 30 вересня, а потім провели День бюджету, де жителі мали змогу обговорити найкращі ідеї, які згодом врахували в сільраді. Найактивнішими виявилися учні шкіл і Молодіжна рада. Зараз пропозицій є три, і дві з них стосуються кемпінгу.
«Наша громада сама по собі показує напрямок, над яким треба працювати — туристичний. У нас є скельний масив, де проводять змагання зі всієї країни, у нас є річка, по якій можна справлятися на катамаранах і байдарках», — каже посадовиця.
Допомагають школярам впливати на зміни
Щоб розвинути потенціал партисипації, у школі планують запровадити практикум «Як написати бюджетну пропозицію». Такий курс допоможе учням краще розуміти бюджетні процеси, оформлювати свої ідеї й так ефективніше долучатися до змін у громаді. Віра Книш підкреслює:
«Ми хочемо, щоб наступного року ще більше дітей брали участь у бюджетному процесі. Це й про розвиток навичок, і про формування відповідальності за майбутнє своєї громади».
Генератори передадуть 25 школам, дев’ятьом дитячим садкам і одному закладу фахової передвищої освіти. Заклади отримають генератори загальною потужністю майже чотири тисячі кВт.
Про це повідомив заступник голови КМДА Валентин Мондриївський.
Що відомо про допомогу
Генератори для Києва закуповує Бельгійське агентство з розвитку Enabel. Обладнання дозволить закладам повноцінно працювати під час відключень електрики. Ця допомога є частиною масштабної ініціативи Enabel задля відновлення критичної та соціальної інфраструктури України.
«У Києві триває активна робота з підвищення енергонезалежності об’єктів критичної інфраструктури та соціально важливих закладів. Наразі підписуємо необхідні договори та оформляємо документи», — зазначив Валентин Мондриївський.
У КМДА додали, що Управління освіти районних державних адміністрацій вже визначили заклади, яким генератори передадуть першочергово.
На початок навчального року 634 освітні заклади Києва мали генератори загальною потужністю 5 562 кВт. Як зазначають в Департаменті освіти і науки КМДА, таких об’ємів недостатньо для повноцінної роботи закладів.
Наразі у КМДА створюють комплексу програму енергонезалежності для кожного закладу окремо. У межах цього проєкту планують закупити генератори та накопичувачі енергії. Також залежно від потреб шкіл і дитячих садків встановлюватимуть сонячні електростанції. Цю програму почнуть реалізовувати у 2025 році.
Нагадаємо, що Київщина отримала мобільні котельні для лікарень і шкіл.
Також ми писали, що в Ірпені встановили перші світлофори, які працюватимуть під час відключень світла.
На марках зобразили Олександра Усика — українського боксера, який здобув титули абсолютного чемпіона світу у важкій (2018 рік) та надважкій (2024 рік) вагових категоріях. Спортсмен — багаторазовий чемпіон України, чемпіон Європи (2008 рік), чемпіон світу (2011 рік) та олімпійський чемпіон (2012 рік).
Кошти з продажу поштових наборів передадуть благодійному фонду Usyk Foundation, який допомагає Силам оборони та українцям, як постраждали під час війни.
Коментарі