Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У якому віці Корольов збудував свій перший планер?

Майбутній конструктор почав проєктувати планери та літаки ще в шкільні роки в Одесі. А під час навчання в будпрофшколі Корольов став членом Товариства авіації й повітроплавання України та Криму. Там він закінчив курси з теорії та практики проєктування літальних апаратів і розробив проєкт безмоторного літака К-5. Ідею молодого конструктора одразу визнали вартою втілення та надіслали до Центральної спортивної секції в Харкові. Корольову на той момент було всього 17 років.
1924 року Корольов вступив на механічний факультет Київської політехніки, але згодом йому довелося перевестися на навчання до Москви. Чому?

1924 Корольов вступив на механічний факультет Київського політехнічного інституту. А через два роки, у 1926-му, ректор КПІ, сказавши, що йому не вдалося добитися у влади відкриття на мехфаці авіаційного відділення, порадив Корольову перевестися в Москву.
Сталінські репресії не оминули й українського конструктора. У 1938 році радянська влада заарештувала Корольова та засудила до 10 років таборів. Що йому закидали?

Саме так, 7 червня 1938 року, у часи сталінського «Великого терору», Сергія Корольова заарештували за звинуваченням у «троцькізмі» і «підриві державної промисловості». Після допитів і катувань, зі зламаними щелепою і пальцями, науковця відправили до Колими – добувати золото.
Корольова звільнили лише в 1944 році, а у вересні 1945-го відрядили до Німеччини у складі комісії з вивчення трофейної техніки. Увесь цей час він формально залишався «ворогом народу». Коли його реабілітували?

Уявіть собі! Українець, якого ледь не знищила сталінська репресивна машина, залишався «ворогом народу» більш ніж 10 років після звільнення. При цьому Корольов був керівником і головним конструктором найбільшого в державі ракетного центру та контролював діяльність низки науково-дослідних інститутів і конструкторських бюро. Реабілітували його лише 18 квітня 1957-го – за пів року до запуску ним першого у світі штучного супутника Землі.
Кажуть, у Корольова була улюблена повсякденна фраза. Вгадаєте, яка саме?

Так, саме цю фразу конструктор повторював найчастіше. Власне, вона неабияк точно демонструє його ставлення до радянської системи та тогочасної влади.
Українець Корольов міг отримати Нобелівську премію, однак дещо цьому завадило. Що саме?

Запуск першого штучного супутника Землі 4 жовтня 1957 року відкрив еру практичного освоєння космосу. І завдячувати цьому варто саме українцю Корольову. Однак, коли Нобелівський комітет звернувся до СРСР із проханням повідомити прізвище конструктора, Хрущов відмовив, заявивши, що розробником є «весь народ». Згодом Хрущов скаже, що в такий спосіб «захищає» учених від «ворогів».
Так через секретність український конструктор Корольов не отримав Нобелівську премію. А знаєте, яким псевдонімом підписував свої статті науковець?

Усі свої роботи українець був змушений підписувати вигаданим прізвищем – К. Сергєєв. Утім не лише Корольов. Наприклад, ще один українець, інженер Валентин Глушко для світу був Г. Петровичем.
У 1961 році Гагарін здійснив політ у космос та став світовою знаменитістю, а ось Корольов, завдяки якому це стало можливим, залишився в тіні. Через 50 років британське видання Тhe Guardian напише: «Якщо Гагарін був обличчям радянської космічної потуги, то її … був Корольов». Яке слово пропущено?

Так, радянська влада намагалася «канонізувати» Гагаріна, залишивши Корольова поза увагою. Але з часом справедливість відновилася: усі знають, що за успішним польотом стояв український науковець.
Що з переліченого відбулося без участі Корольова?

Ні, ми не помилилися! Усе це – результат роботи українця Сергія Корольова. Людини, яку радянська система спочатку намагалася знищити, а згодом – приховати від усього світу.
Коли світ дізнався справжнє ім’я Сергія Корольова?

Так, світ (та й весь «союз») дізнався про геніального конструктора з Житомира лише у день його смерті – 14 сiчня 1966 року. Тоді радянська газета «Правда» уперше відкрила ім'я українця, який подарував людству космос.
Сьогодні Росія не втомлюється називати Корольова «своїм», «радянським». Хоча світ має знати, що він – українець. А як ідентифікував себе сам конструктор?

Звісно ж, українцем! Корольов виховувався на українських піснях та в дусі запорізького козацтва, у його паспорті було написано, що він — українець, і те саме науковець написав у заяві на вступ до КПІ. А ось, що каже про свого батька донька Корольова: «Скільки себе пам'ятаю, саме слово "Україна" вимовлялося у нашій родині трепетно, з великою любов'ю. Він дуже любив Україну! Українські пісні, українську мову».
І останнє. Під час виходу першого українського космонавта Павла Поповича у відкритий космос, той заспівав Корольову його улюблену пісню. Яку саме?

Дійсно, перша пісня, що пролунала у космосі, була українською! І виконав її Павло Попович саме для видатного українського конструктора Сергія Корольова.
Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Херсонщина отримала 30 генераторів від фонду UNICEF. Про це повідомили у фейсбуці Херсонської обласної військової адміністрації.
Зазначається, що генератори надійшли 30 електрогенераторів на 20 та 42 кВт для медичних закладів та відновлення водопостачання.
Два генератори із цієї партії забезпечуватимуть стабільну роботу медзакладів Херсонщини навіть попри тимчасову відсутність електропостачання.
Читайте також: «Запорука» залучає пожертви за кордоном, а не в Україні. І ось чому
Інші генератори допоможуть відновити централізоване водопостачання у громадах області. Зокрема:
- 11 генераторів передають для МКП Херсонводоканал,
- 17 – у Станіславську, Музиківську, Білозерську, Борозенську, Милівську та Дарʼївську територіальні громади.
Нагадаємо, Rolls-Royce виготовив надпотужні генератори для українських лікарень.
Також німецький фонд передав громадам на Буковині 200 інверторних генераторів.
Раніше ми повідомляли, що Київ матиме стабільне водопостачання попри вимкнення світла завдяки генераторам від ЮНІСЕФ.
Фото: скриншот із відео.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Німецька громадська організація CADUS передала Україні мобільний медичний кабінет.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Посольства Німеччини в Україні.
Медкабінет передали партнерській організації BASE UA у Києві в присутності Посла Німеччини Анки Фельдгузен та міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка.
CADUS – це неприбуткова і незалежна гуманітарна організація із головним офісом в Берліні. CADUS працює в Україні з початку березня 2022 року, евакуюючи поранених, надаючи необхідну допомогу, проводячи тренінги, підтримуючи доставку гуманітарної допомоги та відновлення України.
Читайте також: Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров


Нагадаємо, українські військові лікарі дістали з тіла пораненого воїна бойову частину гранати, що не розірвалася.
Також парамедики Великої Британії передали для Головного управління ДСНС у Рівненській області сучасний реанімобіль.
Фото: facebook.com/deutschebotschaftkiew.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Бойовий пес на прізвисько Вася, який щоб не залишатися у полоні окупантів, відгриз собі лапу, тепер проходить реабілітацію у Польщі.
Про це повідомила у фейсбуці волонтерка Анастасія Заверуха.
Пес породи Кане-Корсо кілька років «служив» на фронті разом із українськими розвідниками у зоні проведення ООС на Донбасі. Одного разу, за місяць до повномасштабного вторгнення, він зник.
Тоді морпіхи почали пошуки свого хвостатого побратима і підняли дрон, щоб обстежити місцевість. Так і з’ясувалося, що Вася потрапив у пастку, заплутавшись прямо перед окопами бойовиків у дроті.
Розвідники все одно планували вночі йти на евакуацію собаки, але не встигли… Вася прийшов сам, відгризши собі лапу.
Дивіться відео: Як з-під Соледара дивом врятували від загибелі чотирилапого захисника

Тоді собаці надали медичну допомогу і перевезли до Тернополя, до батьків одного з бійців.
А потім про долю пса-морпіха дізналися небайдужі люди у Польщі. Заводчики кане-корсо, ветеринари, протезисти й просто пересічні громадяни зібрали гроші, щоб Васі розробили й виготовили спеціальний карбоновий протез із динамічною стопою.
Дивіться відео: Як росіяни хотіли привласнити українські породи собак
Перевезли Васю до Польщі на лікування та підготовку до протезування. Нині пес готується до встановлення протезу.

«Хто пам’ятає нашого Ваську-морпіха, так от, зараз завдяки Katarzyna Kate і її невтомній команді він знаходиться в Польщі на фізіотерапії і адаптації до протеза, який організували наші найкращі сусіди!», — написала у фейсбуці тернополянка Анастасія Заверуха.

Нагадаємо, пухнаста Сімона пережила обстріли та повернулася додому через 9 місяців.
Також ми повідомляли, що на Київщині відбудують притулок для тварин, який двічі постраждав від російських обстрілів.
Фото: facebook.com/asya.zav.