Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Історія кулінарної спадщини: як добре ви знаєте давню українську кухню? (ТЕСТ)

Опубліковано

З чого наші предки готували тетерю?

Правильно! Неправильно!

Тетеря - це страва схожа на куліш і готується вона з пшона. Кашу заправляють рідким гречаним або житнім тістом. На свята тетерю готували на м’ясній або рибній юшці, а в звичайні дні, або під час посту, тетерю заправляли хріном з квасом. Готову страву приправляли товченим салом або засмажкою з цибулі на олії.

Ця страва була гідною прикрасою столу “Енеєвих бояр”, що згадується у легендарній поемі Котляревського. Що це?

Правильно! Неправильно!

Шпундра включає у себе свинячу грудинку, яку підсмажують з цибулею на сковороді, а потім варять у буряковому квасі разом з нарізаними буряками і заправляють борошном.

Що є основним інгредієнтом соломахи?

Правильно! Неправильно!

Основним інгредієнтом соломахи є гречане борошно, іноді може використовуватись пшеничне або житнʼ, з якого готується рідке тісто. Тісто заливають у підсолений окріп та варять, постійно розмішуючи. Коли соломаха стає готовою, до неї додають масло, надаючи страві більш насичений смак.

В якому регіоні раніше їли лемішку?

Правильно! Неправильно!

Лемішка – традиційно полтавська страва, яка давно вийшла з українського побуту. Сьогодні її рецепт зберігся завдяки згадкам у книжках та обрядовим приготуванням страви на ярмарках. Обсмажене гречане борошно розводять у гарячій солоній воді так, щоб вона зберігала густу консистенцію. Потім додають туди шматочки сала, також попередньо обсмажені. Страву перекладають у глиняний горщик і допікають у добре прогрітій печі. В тому ж горщику і подають на стіл.

Гляґи - з чого готується ця старва?

Правильно! Неправильно!

Хляки, ґляґи, флячки або ж рубці — традиційна страва, що готується з частини коров’ячого шлунка. Після ретельного миття та очищення, хляки дрібно нарізають і довго варять зі спеціями. Готову страву щедро приправляють перцем і часником, а також заправляють відвареним пшоном або підбивають борошном. На Полтавщині до флячок зазвичай додають галушки. Крім того, хляки часто подають як рідку страву разом із бульйоном, у якому вони варилися.

Як називався суп з солоних огірків?

Правильно! Неправильно!

Огірочник – це традиційна українська страва, юшка, приготована на основі солоних огірків. Вона вважається однією зі старовинних рідкісних страв України та може бути розглянута як попередниця сучасної солянки. Назва походить від основного інгредієнту – солоних огірків. Огірочник можна приготувати як на м’ясному бульйоні, так і на воді або овочевому бульйоні, що робить його доступним як для м’ясоїдів, так і для вегетаріанців.

Який основний інгредієнт межива?

Правильно! Неправильно!

Меживо – традиційна українська страва, котра подібна із відомими нам овочевою ікрою чи рагу. Додаються до межива буряк, кабачки, баклажани, помідори, гарбуз (за бажанням якісь інші овочі), а також обов’язково додають цибулю і моркву. Вживати цю страву можна як у гарячому вигляді, так і холодну. Більше того, кажуть, що меживо настояне декілька днів стає навіть кращим на смак – адже овочі маринуються у власному соку.

Історія кулінарної спадщини: як добре ви знаєте давню українську кухню? (ТЕСТ)
Треба ще поїсти!
Що ж, непоагано, але про українську кухню вам точно треба дізнатись більше! Або ж, сходити та поїсти її...
Це підпал! Бачимо, ви вмієте добряче поїсти!
Крутий результат! Може порадите нам ще пару давніх українських рецептів? Бо бачимо, ви на цьому розумієтесь!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Український проєкт смартукриттів здобув міжнародну премію за найкращий дизайн (ФОТО)

Опубліковано

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лауреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.

Про це повідомили у команді проєкту.

Що відомо про смартукриття

CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.

Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.

Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.

«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.

Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.

Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.

Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.

Фото: CLUST SPACE

Читати далі

Технології

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl отримала нагороду Xbox Excellence Award 2025

Опубліковано

Відеогра S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl здобула престижну відзнаку Xbox Excellence Award 2025. Щороку команда Xbox відзначає найкращі ігри — і цього разу до переліку переможців увійшов український проєкт від студії GSC Game World.

Про це повідомили на офіційній сторінці гри.

У команді S.T.A.L.K.E.R. 2 подякували команді Xbox за визнання, а також фанам, які підтримували розробників та грали у цей шутер.

Події гри розгортаються в Чорнобильській зоні відчуження. Гравцям потрібно понад 35 годин, щоб пройти основну сюжетну лінію. Гру локалізували українською мовою, натомість російська повністю відсутня, що стало принциповою позицією розробників.

Перша частина серії побачила світ ще у 2007 році, а продовження анонсували у 2010 році. Однак реалізувати цей амбітний проєкт вдалося у листопаді 2024 року. За перші два дні після релізу гру придбали понад мільйон разів. А ще більше користувачів приєдналися до пригод у Зоні через Game Pass.

Читайте також: Українська студія після 9 років розробки випустить гардкорний платформер про сни (ВІДЕО)

Нагадаємо, що американське видання GameSpot випустило фільм про створення S.T.A.L.K.E.R. 2 (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що в українську гру S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl зіграли 6 мільйонів людей.

Фото: фейсбук-сторінка гри

Читати далі

Освіта

Київська школа економіки інвестує $40 млн у новий кампус на Оболоні

Опубліковано

Київська школа економіки (KSE) придбала колишній гольф-клуб на Оболоні для створення нового кампусу. Угода обійшлася у 18 мільйонів доларів, а загальна інвестиція у проєкт становитиме 40 мільйонів.

Про це повідомив президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.

Про проєкт

У новому просторі навчатимуть майбутніх інженерів, математиків, урбаністів, психологів та інших фахівців, які потрібні Україні для відновлення, стійкості та безпеки.

«Я хочу, щоб студенти могли приходити у велику бібліотеку, вчитись, читати книжки і дивитись на Дніпро та зелений парк. Щоб в Україні залишились таланти, а не поїхали в США, Британію, Польщу або, як раніше було, в Москву. А таланти, які поїхали з України — повернулись, і були тут, і будували Україну, а не ставали частиною чужого майбутнього»‚ — написав Милованов.

Читайте також: Українські зірки долучилися до кампанії «Титри Визнання» для подяки вчителям (ВІДЕО)

Колишній гольф-клуб планують зберегти як спортивний об’єкт, а територію зробити відкритою для всіх мешканців району. В університеті планують розвивати академічне веслування та вітрильний спорт, як це роблять університети у Бостоні. Також KSE працює з громадою Оболоні, зокрема для відновлення літнього кінотеатру.

Президент KSE зазначив, що на території не буде висотної забудови, комерційних ЖК, автомобілів у парку чи точок з алкоголем.

Довідка

KSE — приватний університет та американська неприбуткова організація. З 2022 року донори передали KSE Foundation понад 150 мільйонів доларів на гуманітарну допомогу, дрони, медичне забезпечення, автівки для фронту, відбудову клінік і розвиток освіти.

Нагадаємо, що у Білій Церкві відкриють новий завод Peikko Group з інвестиціями у 3 мільйони євро.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Тимофія Милованова

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо1 тиждень тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство2 тижні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...