Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Чи змогли б ви потоваришувати зі Степаном Бандерою?

Опубліковано

Почнімо із загального. Що ви цінуєте в своїх друзях найбільше?

Микола Климишин та Степан Бандера з дітьми - Лесею та Андрієм.
Правильно! Неправильно!

Бандера зневажливо висловлювався про людей, у яких не було насамперед ідеї та характеру. А ще міг образитися на друзів, які допомагали таким людям. ОУНівець Григор Мельник згадував чимало таких випадків під час студентських років: «Якось в Академічному домі у Львові у їдальні зібралася більша група товаришів. У загальній розмові один з них, що студіював право, сказав: «Я до ніякої політики не мішаюся. Я український студент – і це все!».Степан подивився на нього, іронічно підсміхнувся, встав і вийшов. Коли ж цей хлопець наступного дня підійшов з витягненою рукою до Степана, той відвернувся і заложив свої руки в кишені».

А як у вас із гумором?

Фото: kalushnews.city.
Правильно! Неправильно!

Степан Бандера полюбляв пожартувати в компанії друзів, був веселим та говірким. Історик Володимир Гінда припускає, що саме це вміння призвело до того, що з 1928-1930 рр. він став одним із дописувачів щомісячного гумористичного журналу «Гордість нації». Свої сатиричні статті підписував псевдонімом «Матвій Пардон».

Слідкуєте за футбольним світом? Матч за участю якого з цих клубів ви б переглянули?

Правильно! Неправильно!

Під час життя в Мюнхені Бандера частенько ходив на футбольні матчі «Мюнхена-1860». Ось, як про це згадує його зять, Андрій Куцан: «Він любив ходити на футбол. Але не вболівав за "Баварію", а за маленький клуб "Мюнхен-1860". Завжди казав, що за них цікавіше вболівати. Бо це не настільки комерціоналізована історія, як "Баварія". Він взагалі не любив масову культуру, а був прихильником індивідуальної культури. Де можна було підкреслити свою індивідуальність».

Виберіть одне з двох: шахи чи шашки?

Правильно! Неправильно!

Якщо ваш вибір шахи – ви б точно знайшли спільну мову з Бандерою, адже він просто обожнював цю гру. Ба більше, міг одночасно грати по 5-6 партій, і почав робити це ще з часів навчання у Стрийській гімназії. У музеї навчального закладу, до речі, збереглися дошка та фігури, якими грав Степан разом із друзями.

Бандера обожнював автівки, швидку їзду та перегони. І, звісно ж, мав улюблений автомобільний бренд. Вгадаєте, який саме?

Правильно! Неправильно!

Степан Бандера неабияк любив свою автівку, завжди ремонтував її самостійно та ніколи не довіряв цю справу іншим майстрам. А їздив він на улюбленому Opel Kapitän.

Книги кого з цих авторів точно є у вашій домашній бібліотеці?

Правильно! Неправильно!

Насправді Бандера читав чимало, і почалося це ще з дитинства. Але його улюбленими авторами були Франко, Шевченко та Українка. А однією з улюблених книг – «Кобзар».

Літню відпустку ви б провели…

Правильно! Неправильно!

Бандера обожнював мандрувати, але найбільше цінував не витончену архітектуру, а природу. Насамперед – ліс. Ще пластуном майбутній провідник проводив безліч часу в Карпатах, влаштовував походи та навіть збирав гриби.

Уявіть, що на вечерю до вас завітають друзі. Який алкоголь візьмете в супермаркеті?

Степан Ленкавський, Ярослава і Степан Бандера, Дмитро Миськів в Тіролі (Австрія).
Правильно! Неправильно!

Бандера не оцінив би ані вино, ані шампанське, адже не вживав алкогольні напої та не курив. По-перше, він дбав про своє здоров’я, а по-друге, це було під забороною для пластунів. «Провідник ніколи не пив і не курив. Ми дуже часто бували на святах у Бандерів, але жодного випадку не пригадую, щоб ми колись пили щось спиртне. Ми не пили жодного вина, коньяку, жодної горілки», – згадують сучасники Бандери.

Чи змогли б ви потоваришувати зі Степаном Бандерою?
Йой, здається, у деяких питаннях ви б точно не дійшли згоди зі Степаном Андрійовичем. Але, цілком йомовірно, що могли б бачитися бодай для того, аби подивитися футбол чи зіграти в шахи. А це вже непогано, егеж?
Непоганий результат! Схоже, ви б точно змогли знайти спільну мову з Бандерою, а можливо, навіть вирушили б разом у Карпати. Щоправда, у деяких темах не обійшлося б без суперечок.
Здається, у вас більше схожого зі Степаном Андрійовичем, аніж могло здаватися. Ви б легко знайшли спільну мову з провідником ОУН та стали хорошими друзями. Але пам'ятайте: головними для Бандери завжди залишалися ідейність та принциповість.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

«Земля — багатство України». Як землевпорядник з Житомирщини поповнив бюджет громади на 1,5 млн гривень

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Володимир Кальчук зростав біля землі: працював удома, орав та засівав поле з батьком, а також допомагав тому на роботі в колгоспі. У молодості чоловік пробував жити в місті, але все ж повернувся в рідне село, аби далі працювати з землею.

Майже 40 років тому Володимир почав займатися землевпорядкуванням професійно, а зараз старається, аби кожен клаптик рідної Черняхівської громади приносив прибуток у бюджет:

«Земля має приносити користь, годувати людей, але для цього на ній потрібно наполегливо працювати».

Володимир Кальчук

начальник відділу земельних ресурсів та екології Черняхівської селищної територіальної громади

Змалку звик до роботи на землі

У наш час багато молоді хотіло виїхати до міста. Я також навчався в Києві, згодом пішов служити в армію, а після неї зрозумів, що місто — це не моє.

У 1985 році прийшов працювати зоотехніком у колгосп рідного села Ксаверівка. Радянська влада хотіла відучити людей бути господарями на своїй землі, але після розпаду СРСР селяни знову відчули себе вільними. 

У 1992 році я став землевпорядником у Черняхівській сільській раді, а також займався власним полем.

Володимир Кальчук змалку привчений працювати на рідній землі. Фото: ШоТам

Тоді було складно, але ми купили пару коней і тримали корову. Коли збільшили свою територію, і коні вже не могли впоратися, придбали перший трактор, за допомогою якого обробляли землю. 

З часом до сімейної справи долучився мій син, і ми разом вирощували сою, пшеницю та кукурудзу. А з 2020 року я працюю з землею вже в органах місцевого самоврядування.

Не покинув власну землю в тяжкі часи

Коли почалася повномасштабна війна, було дуже складно розпочати весняні польові роботи, адже ми шукали солярку, де тільки могли, хоча її не було навіть на заправках. Уже навіть не зважали на її вартість — головне було засіяти поля. 

А ще в перші місяці вторгнення ми з сином щомісяця їздили в Польщу та привезли не одну  машину гуманітарної допомоги в нашу громаду.

Дехто зі знайомих покинув землю, бо не знав, що буде далі. Але ми дуже вболівали за свою справу і, попри труднощі, продовжили обробляти поля. Цьогоріч урожай був набагато кращий за попередні роки, тому земля нам віддячила.

Володимир Кальчук вважає, що земля приносить людям користь, тому продовжував працювати навіть у складні часи. Фото: ШоТам

Ми з сім’єю вклали багато коштів і сил у цю роботу. Це важливо й для держави, адже ми вирощуємо продукти та поповнюємо бюджет, який уже витрачають на потреби людей.

Тепер усі дані про землю зібрали в єдиному реєстрі

У 2023 році Черняхівська сільська рада почала  працювати з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА». Ми склали реєстр земельних ділянок, який значно полегшив нам роботу. Звісно, ми вели облік землі й раніше, але все це було дуже хаотично: записано на різних папірцях і в табличках, довго було збирати всі дані з сільських рад.

У нас була своя база, але не настільки досконала, щоб, відкривши таблицю, можна було побачити всю інформацію про земельні ділянки в громаді — орендну плату, договори оренди та процентні ставки, а також надходження до бюджету. Завдяки фахівцям Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» за три місяці ми нарешті заповнили єдиний реєстр комунальної власності в громаді.

Володимир Кальчук з командою зміг створити єдиний реєстр землі у громаді. Фото: ШоТам

Спершу ми не знали, як це правильно зробити, але юристи консультували нас з усіх питань і давали контакти громад, які вже створили такі реєстри, аби ми могли розпитати про їхній досвід.

Читайте також: «Поле за полем очищуємо нашу землю від мін». Як на Харківщині аграрії стали демінерами

Аби з кожного клаптика землі був прибуток у бюджеті

Завдяки реєстру ми можемо контролювати сплату за оренду землі. У нас у громаді навіть були орендарі, які не платили по два-три роки. Ми зверталися в податкову, але там довго вирішують такі питання, а за той час місцевий бюджет втрачає кошти. 

Тепер ми змогли залучити майже 1,5 мільйона гривень від людей, які не сплачували орендну плату за землю. Це дуже великі гроші для нас, які підуть на зарплати та соціальні послуги для жителів громади. Також ми продовжили понад сотню договорів оренди на суму майже 4 мільйони та підписали 25 нових договорів.

Моя робота є важливою для громади, бо земля — це багатство України. Мені боляче дивитися на поля, які пустують чи заросли, які не використовуються за призначенням.

Я ж стараюся, аби з кожного клаптика землі йшли надходження в бюджет громади. 

Коментарі

Читати далі

Військо

Україна отримала другу партію данських F-16: літаки вже захищають небо

Опубліковано

До України прибула друга партія винищувачів F-16, які надає Данія.

Про це повідомив президент Володимир Зеленський.

Президент наголосив, що літаки з першої партії вже довели свою ефективність у збиванні російських ракет і захисті критичної інфраструктури.

«Зараз наш повітряний щит посилений додатково. Якби всі партнери діяли з такою ж рішучістю, російський терор вже б став неможливим», — зазначив Зеленський.

Читати також: Сили оборони у 2025 році отримають 30 тисяч дронів для ударів углиб росії

Що відомо про поставку F-16

Данія обіцяла передати Україні 19 винищувачів. Шість із них доставили раніше, решту 13 розподілили на дві партії.

Нагадаємо, що Нідерланди виділять Україні 22 мільйони євро на ППО та кібербезпеку.

Фото: R. Skywalker.

Коментарі

Читати далі

Технології

На Запоріжжі працює сонячна електростанція, яка забезпечує енергією житлові квартали

Опубліковано

Сонячна електростанція на Запоріжжі, яка займає площу 38 гектарів, виробляє до 20 МВт електроенергії на годину. Цього достатньо, щоб забезпечити енергією цілий житловий квартал.

Про це повідомили у Запорізькій ОВА.

Ефективність завдяки інноваціям

Станція налічує 72 тисячі сонячних панелей потужністю від 320 до 420 Вт. Серед них — панелі, здатні поглинати світло з обох сторін, що дуже підвищує їхню продуктивність.

Уся вироблена енергія надходить до єдиної енергосистеми України.

Чотири спеціалісти підтримують безперебійну роботу електростанції, попри постійні ризики через ворожі обстріли. Їхня праця є критично важливою для забезпечення регіону енергією в умовах війни.

Читати також: У Тернополі на будинку встановили сонячну електростанцію з резервним живленням

Будівництво об’єкта завершили у 2020 році, а повноцінний запуск відбувся на початку 2021-го.

Нагадаємо, що у бібліотеці КПІ ім. Ігоря Сікорського встановили сонячну електростанцію.

Фото: сайт Запорізької ОВА.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта1 тиждень тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес1 тиждень тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура2 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...