Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Бойківська чи подільська? А може, кримська? Час дізнатися, чи можете ви вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)

Опубліковано

Почнемо з, напевно, найвідоміших українських сорочок. Що за вишиванки на цьому фото?

Правильно! Неправильно!

Про борщівські вишиванки є чимало легенд. Найпопулярніша з них свідчить, що чорний колір – це знак жалоби за вбитими та поневоленими чоловіками. Утім історик Володимир Щибря запевняє: ця легенда не має нічого спільного з правдою. Адже чорний – колір родючої землі та достатку. Крім того, для такої вишивки можна було обійтися без фарб. Чорні нитки отримували з шерсті чорних овець. За спростування легенди про «траурність» борщівських вишиванок виступає й етнологиня Оксана Косміна.

Білими нитками на білій тканині. Де вишивають «білосніжні» сорочки?

Правильно! Неправильно!

Білими нитками на білій тканині сорочки вишивають на Полтавщині. А в 2017-2018 роках технологію вишивки «білим по білому» з Полтавщини навіть внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.

Добре, а яку вишиванку зображено на цьому фото?

Правильно! Неправильно!

Так, це бойківська вишивка. На світлині – фрагмент святкової сорочки з села Верхня Яблунька на Турківщині.

У цьому регіоні сорочки вишивали товстою ниткою, що дозволяло зробити орнамент більш об’ємним та рельєфним. Особливість вишиванок - поліхромні візерунки, виконані хрестиком чи напів хрестиком. А ось із кольорами майстри й майстрині могли експериментувати, тож «основні» виділити вкрай складно. Про яку область йдеться?

Правильно! Неправильно!

Характерний для Харківщини мотив вишивки — «Дерево життя». Під мотивом «Дерева» знаходився або зигзагоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.

Тепер трохи складніше. Знову чорна вишивка. Вгадаєте, з якого регіону?

Фото: Тетяна Куцир.
Правильно! Неправильно!

Це сокальська вишиванка, доволі нетипова для регіону. Адже місцеві кольори - насамперед червоні. Утім майстрині із Сокальщини вишивали чорні сорочки із хрестиковими галузками та геометричною композицією.

Для вишиванок із цієї області характерні дрібний хрестик та «занизування» (шви, що імітують ткання). На сорочках найчастіше можна помітити ламані лінії, розетки, восьмикутні зірки, ромби, а з кольорів - червоний із чорним або синім. Яка це область?

Правильно! Неправильно!

Так, це вишиванки з Житомирщини. Водночас у регіоні не меншою популярністю користуються й квітково-рослинні орнаменти: барвінок і берізка, хміль, виноград, яблука тощо.

А знаєте, які сорочки раніше називали «жидівками»?

Правильно! Неправильно!

За словами етнологині Христини Федечко,унікальними для Полтавщини були сорочки, які вишивали нитками кольору індиго. Такі нитки можна було придбати на базарах Гадяча. Сьогодні такі сорочки знавці давнього одягу називають «гадяцькими». Однак колись їх знали за зовсім іншою назвою – «жидівки». Барвники індиго з Індії привозили єврейські купці, тому жителі Гадяччини почали називати свої сорочки «жидівками», а нитки – «жидівськими».

Кілька років тому письменник та краєзнавець Олександр Солодар опублікував рідкісні світлини українців у вишитих сорочках. Представники якої області на фото?

Правильно! Неправильно!

Саме так, на фото - мешканці сіл Чигиринського району Черкаської області. «На світлинах виявив особливості чигиринської вишиванки. Закономірностей дуже багато. По-перше, регіональні відмінності у вишивці Побережжя Дніпра і лісової зони Холодного Яру. По-друге, особливості вишивки окремих елементів одягу, рушників тощо», - зазначив Солодар у коментарі місцевим журналістам.

Вишиті сорочки у цій області мають характерні пухлики - зібрану на рукаві тканину, що надає пишності та об’єму. Комірець майстри збирали у дрібні «зморшки» та проходилися тоненьким рубчиком. Нижню частину вишиванки часто прикрашали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Серед кольорів найчастіше використовували червоний, чорний, синій та жовтий. Вгадайте область

Правильно! Неправильно!

Цікаво, що одеські сорочки здебільшого шили з білого бавовняного полотна, на відміну від, скажімо, Рівненської області, де використовували небілений льон. Крім того, часом у візерунках одеських вишиванок можна помітити рослинні мотиви, натомість стилізовані зображення тварин майстрині використовували дуже рідко

А де можна зустріти таку, доволі «нетипову» для України, вишивку?

Правильно! Неправильно!

Так, кримська вишивка дещо відрізняється від інших регіонів України. Тут майстри та майстрині надають перевагу контрастам, часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами. На сорочках можна знайти жіночій знак – вигнуту гілку (егрі дал), що означає мінливість, динамічність, розвиток, чоловічий – родове дерево, яке символізує надійність, стійкість та силу. Крім того, на вишиванках зустрічається гвоздика – образ людини третього віку. Тюльпани символізують молодих хлопчаків, а рози – жінок. Є також символ «марам» – «дерево життя».

Вгагадаєте, яка з цих вишиванок «родом» із Київщини?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, перша сорочка – з Київщини. Друга – з Чернігівщини, а третя – сорочка з Луганської області.

Бойківська чи подільська? А може, кримська? Час дізнатися, чи можете ви вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)
Йой, здається, цей тест виявився не таким простим, як здавалося на перший погляд. Але це й не дивно, адже традиція української вишивки містить чимало особливостей, і знати улюблені орнаменти й кольори всіх регіонів - просто неможливо. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе дати ще більше правильних відповідей.
Чудовий результат! Схоже, ви раніше цікавилися українськими вишиванками й з легкістю можете відрізнили бойківські сорочки від вишиванок із Харківщини. Утім кілька питань все ж виявилися надто складними. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе повторити ваш результат.
Як вам це вдалося? Чудовий результат! Схоже, вас неможливо здивувати рідкісними орнаментами чи заплутаними питаннями. А тому обіцяємо зробити наступний тест ще цікавішим! А поки - поділіться посиланням із друзями, можливо, хтось зможе бодай наблизитися до вашого результату.

Поділіться своїми результатами:

Технології

Одеські розробники презентували новий морський дрон за 60 тис. євро

Опубліковано

На міжнародному безпековому форумі Black Sea Security Forum 2024, що проходить в Одесі, було представлено новітній український багатофункціональний морський надводний дрон Stalker 5.0.

Як повідомляє видання «Думская».

фото: «Думская»

Про дрон

Цей дрон має наступні характеристики:

  • Довжина: близько 5 метрів;
  • Ширина: 1,2 метра;
  • Дальність ходу: 600 кілометрів;
  • Бойова частина: масою до 150 кілограмів у конфігурації камікадзе.

Stalker 5.0 не обмежується лише функцією камікадзе. Він також може бути використаний як:

  • Логістична платформа для доставки озброєння, спорядження та провізії у спеціальному відсіку.
  • Розвідувальний апарат для проведення розвідувальних операцій і патрулювання прибережної зони та річок.
фото: «Думская»

Дрон оснащений навісним бензиновим двигуном потужністю 60 кінських сил, що дозволяє йому розвивати швидкість понад 40 вузлів (близько 75 км/год). Крейсерська швидкість становить 30 вузлів (55 км/год). Зв’язок забезпечується за допомогою супутникової системи Starlink.

Вартість Stalker 5.0 становить близько 60 000 євро. Однак поки що невідомо, чи включає ця сума бойову частину.

Читати також: У Хмельницькому запрацював новий спосіб оплати проїзду

Внесок у оборону

Stalker 5.0 доповнює арсенал Сил оборони України, до якого вже входять відомі надводні дрони Sea Baby, Magura V5 та «Микола-3», а також «Мамай» та різноманітні перехідні ланки і малосерійні вироби. Ці дрони відіграють важливу роль у стримуванні російського флоту, виконуючи завдання від розвідки до ударних операцій. За недовгий час свого існування, українські морські дрони завдали значних збитків противнику, затопивши не одне вороже судно та корабель.

Нагадаємо, що FPV-дрон пролетів понад 20 км та знищив «Град» росіян

Фото: «Думская»

Читати далі

Суспільство

У Києві відкрили новий центр ветеранського розвитку: де саме

Опубліковано

Міністерство у справах ветеранів відкриває третій Центр ветеранського розвитку в Києві. Всі такі центри запускаються на базі університетів, які є безбар’єрними, що дозволяє надавати повний спектр послуг для ветеранів і ветеранок з інвалідністю. Третій центр розпочав свою роботу у «Відкритому міжнародному університеті розвитку людини «Україна».

Про це повідомляє Міністерство у справах ветеранів.

Про центр

У ньому ветерани й ветеранки з інвалідністю можуть здобути вищу освіту, отримати психологічну, соціальну, юридичну та іншу допомогу в рамках повернення до цивільного життя.

У Києві Центри ветеранського розвитку вже успішно працюють у Національному авіаційному університеті та Національному університеті фізичного виховання і спорту України. Крім того, такі центри відкриті у вишах Вінниччини, Дніпропетровщини, Запоріжжя, Львівщини, Миколаївщини, Полтавщини, Сумщини та Харківщини. Загалом, станом на сьогодні, діє 15 таких центрів.

Читати також: В Україні зʼявилася нова монета з дизайном: як виглядає

Ці центри є важливим кроком у підтримці ветеранів та сприяють їхньому поверненню до повноцінного цивільного життя, надаючи необхідні ресурси та можливості для особистого й професійного розвитку.

Нагадаємо, що у Києві в одному з парків створили 3D-квітник «Крила надії»

Фото: Міністерство у справах ветеранів.

Читати далі

Суспільство

У Києві в одному з парків створили 3D-квітник «Крила надії»

Опубліковано

У парку «Перемога» створили символічний 3D-квітник під назвою «Крила надії».

Про це повідомляє КП з УЗН Дніпровського району.

фото: КП з УЗН Дніпровського району

Квіткова композиція зображує дівчину-українку, виконану з квітів агератуму, седума, колеуса, бегонії та альтернатери. Вона символічно просить літаки F16, які так необхідні Україні для здобуття перемоги. Родзинка квітника — три винищувачі, виконані з залізної основи та закладені декоративною сосновою корою.

Читати також: У київському університеті встановлюють будиночки для кажанів

фото: КП з УЗН Дніпровського району

«Ми всіляко прагнемо показати Світу як необхідна допомога Україні саме у таких винищувачах, як F16. Тому символічно дівчина підіймає руки з проханням у наданні цих літаків»,– кажуть озеленювачі.

Нагадаємо, що в Україні стартував конкурс учнівських есе «Я тебе чую»: лист однолітку в окупації».

Також ми повідомляли про 10 фотографій старої Одеси, які було зроблено 100 років тому.

Фото: КП з УЗН Дніпровського району

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство1 тиждень тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство1 тиждень тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

Суспільство2 тижні тому

Квітучий папір: як бізнес із Київщини змінює правила та вчить інші компанії екологічності

Питаннями екології Артем та Ганна почали цікавитися кілька років тому, поступово дійшли до сортування сміття....

РЕКЛАМА: