Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Бойківська чи подільська? А може, кримська? Час дізнатися, чи можете ви вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)

Опубліковано

Почнемо з, напевно, найвідоміших українських сорочок. Що за вишиванки на цьому фото?

Правильно! Неправильно!

Про борщівські вишиванки є чимало легенд. Найпопулярніша з них свідчить, що чорний колір – це знак жалоби за вбитими та поневоленими чоловіками. Утім історик Володимир Щибря запевняє: ця легенда не має нічого спільного з правдою. Адже чорний – колір родючої землі та достатку. Крім того, для такої вишивки можна було обійтися без фарб. Чорні нитки отримували з шерсті чорних овець. За спростування легенди про «траурність» борщівських вишиванок виступає й етнологиня Оксана Косміна.

Білими нитками на білій тканині. Де вишивають «білосніжні» сорочки?

Правильно! Неправильно!

Білими нитками на білій тканині сорочки вишивають на Полтавщині. А в 2017-2018 роках технологію вишивки «білим по білому» з Полтавщини навіть внесли до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.

Добре, а яку вишиванку зображено на цьому фото?

Правильно! Неправильно!

Так, це бойківська вишивка. На світлині – фрагмент святкової сорочки з села Верхня Яблунька на Турківщині.

У цьому регіоні сорочки вишивали товстою ниткою, що дозволяло зробити орнамент більш об’ємним та рельєфним. Особливість вишиванок - поліхромні візерунки, виконані хрестиком чи напів хрестиком. А ось із кольорами майстри й майстрині могли експериментувати, тож «основні» виділити вкрай складно. Про яку область йдеться?

Правильно! Неправильно!

Характерний для Харківщини мотив вишивки — «Дерево життя». Під мотивом «Дерева» знаходився або зигзагоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.

Тепер трохи складніше. Знову чорна вишивка. Вгадаєте, з якого регіону?

Фото: Тетяна Куцир.
Правильно! Неправильно!

Це сокальська вишиванка, доволі нетипова для регіону. Адже місцеві кольори - насамперед червоні. Утім майстрині із Сокальщини вишивали чорні сорочки із хрестиковими галузками та геометричною композицією.

Для вишиванок із цієї області характерні дрібний хрестик та «занизування» (шви, що імітують ткання). На сорочках найчастіше можна помітити ламані лінії, розетки, восьмикутні зірки, ромби, а з кольорів - червоний із чорним або синім. Яка це область?

Правильно! Неправильно!

Так, це вишиванки з Житомирщини. Водночас у регіоні не меншою популярністю користуються й квітково-рослинні орнаменти: барвінок і берізка, хміль, виноград, яблука тощо.

А знаєте, які сорочки раніше називали «жидівками»?

Правильно! Неправильно!

За словами етнологині Христини Федечко,унікальними для Полтавщини були сорочки, які вишивали нитками кольору індиго. Такі нитки можна було придбати на базарах Гадяча. Сьогодні такі сорочки знавці давнього одягу називають «гадяцькими». Однак колись їх знали за зовсім іншою назвою – «жидівки». Барвники індиго з Індії привозили єврейські купці, тому жителі Гадяччини почали називати свої сорочки «жидівками», а нитки – «жидівськими».

Кілька років тому письменник та краєзнавець Олександр Солодар опублікував рідкісні світлини українців у вишитих сорочках. Представники якої області на фото?

Правильно! Неправильно!

Саме так, на фото - мешканці сіл Чигиринського району Черкаської області. «На світлинах виявив особливості чигиринської вишиванки. Закономірностей дуже багато. По-перше, регіональні відмінності у вишивці Побережжя Дніпра і лісової зони Холодного Яру. По-друге, особливості вишивки окремих елементів одягу, рушників тощо», - зазначив Солодар у коментарі місцевим журналістам.

Вишиті сорочки у цій області мають характерні пухлики - зібрану на рукаві тканину, що надає пишності та об’єму. Комірець майстри збирали у дрібні «зморшки» та проходилися тоненьким рубчиком. Нижню частину вишиванки часто прикрашали геометрично-рослинним візерунком у техніці хрестика. Серед кольорів найчастіше використовували червоний, чорний, синій та жовтий. Вгадайте область

Правильно! Неправильно!

Цікаво, що одеські сорочки здебільшого шили з білого бавовняного полотна, на відміну від, скажімо, Рівненської області, де використовували небілений льон. Крім того, часом у візерунках одеських вишиванок можна помітити рослинні мотиви, натомість стилізовані зображення тварин майстрині використовували дуже рідко

А де можна зустріти таку, доволі «нетипову» для України, вишивку?

Правильно! Неправильно!

Так, кримська вишивка дещо відрізняється від інших регіонів України. Тут майстри та майстрині надають перевагу контрастам, часто використовують квітчасті орнаменти з ніжними кольорами. На сорочках можна знайти жіночій знак – вигнуту гілку (егрі дал), що означає мінливість, динамічність, розвиток, чоловічий – родове дерево, яке символізує надійність, стійкість та силу. Крім того, на вишиванках зустрічається гвоздика – образ людини третього віку. Тюльпани символізують молодих хлопчаків, а рози – жінок. Є також символ «марам» – «дерево життя».

Вгагадаєте, яка з цих вишиванок «родом» із Київщини?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, перша сорочка – з Київщини. Друга – з Чернігівщини, а третя – сорочка з Луганської області.

Бойківська чи подільська? А може, кримська? Час дізнатися, чи можете ви вгадати походження вишиванки за орнаментом та кольорами (ТЕСТ)
Йой, здається, цей тест виявився не таким простим, як здавалося на перший погляд. Але це й не дивно, адже традиція української вишивки містить чимало особливостей, і знати улюблені орнаменти й кольори всіх регіонів - просто неможливо. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе дати ще більше правильних відповідей.
Чудовий результат! Схоже, ви раніше цікавилися українськими вишиванками й з легкістю можете відрізнили бойківські сорочки від вишиванок із Харківщини. Утім кілька питань все ж виявилися надто складними. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе повторити ваш результат.
Як вам це вдалося? Чудовий результат! Схоже, вас неможливо здивувати рідкісними орнаментами чи заплутаними питаннями. А тому обіцяємо зробити наступний тест ще цікавішим! А поки - поділіться посиланням із друзями, можливо, хтось зможе бодай наблизитися до вашого результату.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Києві до домівок біля озер повернулися червонокнижні пелікани (ФОТО)

Опубліковано

До літніх домівок біля озер «КиївЗоо» повернулася родина червонокнижних пеліканів. Загалом у зоопарку налічують 4 кучеряві та 16 рожевих пеліканів.

Про це повідомили в КП «Київський зоопарк».

Тепер пелікани житимуть у домівках біля весняних озер зоопарку поблизу центрального входу. Тогоріч зграя поповнилася трьома пташенятами, яких зараз можна відрізнити за сірим оперенням. Зараз вони вперше в житті освоюють озера.

«Комфортне життя пеліканів забезпечують чиста вода, природне каміння, засіяні травичкою схили, густі кущі та високі дерева, зони для прийняття сонячних ванн та відпочинку в затінку, гніздові платформи і, звісно ж, — багато свіжої риби»‚ — написали в «КиївЗоо».

Читайте також: Година Землі в Україні: як кожен з нас може захистити нашу природу

У зоопарку додали, що кожного дня о 12:00 можна поспостерігати за їхніми рибним ланчем. Кожен птах може з’їсти до 1,5 кілограма риби.

Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт «КиївЗоо»

Читати далі

Технології

В Україні запустили проєкт для моніторингу водних ресурсів у реальному часі

Опубліковано

На платформі «е-Вода» українці зможуть у реальному часі відстежувати дані про якість води та гідрологічні показники. Пілотний проєкт запустили на Закарпатті.

Про це повідомила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.

Як працюватиме платформа

Платформа дозволятиме оперативно реагувати на зміни та можливі ризики. Вона складатиметься з трьох модулів.

  1. «е-Моніторинг» акумулює дані про якість води, екологічний та хімічний стан водних об’єктів. Цей модуль вже проходить тестування.
  2. «е-Кадастр» міститиме інформацію про всі водні об’єкти країни, наразі наповнюється та тестується.
  3. «е-Водокористування» — сервіс для бізнесу та громадян, де можна отримати адмінпослуги та переглянути дані про забруднювачів водойм.

Читайте також: Година Землі в Україні: як кожен з нас може захистити нашу природу

У басейні річки Тиса на Закарпатті запрацювала нова станція моніторингу якості води, яка передає дані до АІВС «Тиса». Автоматизовані датчики фіксують ключові показники, такі як рівень pH, розчинений кисень, температуру та концентрацію нітратів. Інформація транслюватиметься у режимі реального часу на платформі «ЕкоЗагроза».

Проєкт реалізують у межах міжнародної програми транскордонного співробітництва з Угорщиною, Словаччиною та Румунією. У міністерстві планують розширювати ініціативу на інші регіони України для ефективного контролю якості води.

Нагадаємо, що UAnimals запустили найкоротшу рекламу із зірками задля допомоги тваринам (ВІДЕО).

Фото обкладинки: Pexels

Читати далі

Суспільство

Донори UNITED24 профінансували відбудову медзакладу, знищеного авіабомбою (ВІДЕО)

Опубліковано

У Чернеччинській громаді на Сумщині завершили будувати амбулаторію, у яку влучила російська авіабомба. Кошти на проєкт збирали на фандрейзинговій платформі UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Медзаклад росіяни знищили на початку повномасштабного вторгнення. Проєкт реалізували за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, а також благодійників з Австралії.

«Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно»‚ — написали в UNITED24.

Читайте також: «Я обожнюю українські кольори»: принц Вільям зустрівся з дітьми з України (ФОТО)

У Чернеччинській територіальній громаді завершили будівництво медичного закладу, кошти на який зібрали завдяки донорам UNITED24 та благодійникам з Австралії, а реалізували проєкт за підтримки Міністерства охорони здоров’я України. Амбулаторію на початку повномасштабного вторгнення знищили росіяни, завдавши по ній авіаудару. Дякуємо за підтримку медиків донорам платформи, уряду австралійського штату Вікторія, Союзу українських організацій Австралії, Посольству України в Австралії та Крісу Ґарно 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical _________________ A new clinic was built in the Sumy region to replace the one destroyed by russia. In the Chernechchyna territorial community, the construction of a medical facility has been completed, thanks to the contributions of UNITED24 donors and benefactors from Australia. At the beginning of the full-scale invasion, the clinic was destroyed by the russian forces in an air strike. We thank the platform donors, the State Government of Victoria, Australia, the Australian Federation of Ukrainian Organisations, the Embassy of Ukraine in Australia, and Chris Garnaut for their support of Ukrainian medics medics 🇺🇦 🇦🇺 https://u24.gov.ua/uk/donate/humanitarian?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=medical

Опубліковано United24 Пʼятниця, 21 березня 2025 р.

Нагадаємо, що UNITED24 розігрує стяг із підписами захисниць Маріуполя та астронавта NASA.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Шопочитати

Можливості4 дні тому

На добру справу: ветеран і директорка лікарні отримали по 100 тисяч гривень гранту

Василь Штундер — ветеран, який присвятив себе реабілітації побратимів. Галина Роспутна — акушерка-гінекологиня, яка нині...

Культура5 днів тому

Анонімний митець зі Львова зібрав понад 1 млн гривень на військо за допомогою картин

Головний Герой — це митець, який спостерігає за людьми та відображає світ у віртуальній реальності....

Суспільство6 днів тому

Книжковий блогер у 9 років: це хлопчик, який підкорив YouTube любов’ю до книг

«О, ви вже тут? А я саме читав книжку, про яку дуже хочу вам розповісти»,...

Можливості6 днів тому

Великі зміни навіть у маленьких громадах. Як зробити туристичний маршрут та кінотеатр за грант

У Бобриці відновили туристичний маршрут до унікальних природних пам’яток і мальовничих місць А у Згурівці...