Суспільство
Тест з української мови востаннє пройде за старим правописом у 2024-му
Національний мультипредметний тест (НМТ) з української мови у 2024 році відбудеться за старим правописом, але так буде востаннє.
Про це пише Освіта.ua з посиланням на коментар заступника директора Українського центру оцінювання якості освіти Василя Терещенка.
Зазначається, що у 2024 році спливає термін, відведений на перехідний період — коли використання старих норм ще не вважається помилкою.
Читайте також: «Є потреба – шукаємо рішення». Три кейси громад, де знайшли кошти на спортмайданчик, велопарковки та фестиваль борщу
У пункті № 9 наказу МОН від 29.07.2019 року про впровадження нової редакції українського правопису написано: “Українському центру оцінювання якості освіти упродовж 5 років у завданнях зовнішнього незалежного оцінювання використовувати норми Українського правопису, які не зазнали змін”.
Отже, уже з 2025 року завдання ЗНО або НМТ складатимуть відповідно до нової редакції правопису 2019 року.
Про НМТ
НМТ — це національний мультипредметний тест. Ним замінили зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) у 2022 році через повномасштабне вторгнення Росії.
Абітурієнти вже другий рік поспіль вступали до вишів на основі результатів НМТ. У 2022-му тест складався з трьох предметів (українська мова, математика, історія України), а у 2023-му — з двох обов’язкових (українська мова, математика) та одного на вибір (історія України, іноземні мови, фізика, хімія або біологія). Завдань з відкритою формою немає. Оцінка за шкалою 100–200 балів рейтингова.
Українці складають НМТ як в Україні, так і за кордоном (2023 року — у 31 країні світу).
Про новий правопис
Із 3 червня 2019 року почав діяти новий Український правопис. Від цього моменту рекомендовано застосовувати норми і правила нової редакції правопису в усіх сферах суспільного життя.
Серед нових правил правопису – назви сайтів та інтернет-сервісів пишуться тільки українською, з обов’язковим відмінюванням: твітер, ґуґл; мережа «Фейсбук», енциклопедія «Вікіпедія».
Також разом пишуться такі слова, як віцепрем’єр, віцеконсул, ексчемпіонка, ексміністр, експрезидент, контрадмірал, вебсайт, вебсторінка, преміумклас, максісукня, мідімода, мініспідниця, топменеджер, топмодель, лейбгвардієць, лейбмедик, оберофіцер, оберлейтенант, оберпрокурор, штабскапітан, унтерофіцер.
Нагадаємо, Projector Foundation створив абетку модерних українських шрифтів.
Також в Україні створили безкоштовну гру для вивчення української «Круть-верть».
Фото: ©depositphotos/yanlev.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі