Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тест: Чи дружите ви з українською Конституцією?

Опубліковано

Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначають державне свято — День Конституції. Основний закон цьогоріч святкує свій 25-й день народження. На жаль, деякі громадяни досі ставляться до цього свята лише як до ще одного вихідного. Але не варто применшувати його значення. Конституція — це базис, на якому створюють усі інші нормативні документи, саме там прописані наші права та обов’язки й там є відповіді на багато питань, які нас хвилюють. Пропонуємо вам пройти тест і дізнатися, наскільки добре ви знаєте статті Конституції, чи все ж варто ще разок її перечитати.

0%

1. Ну що ж, почнемо. Як гадаєте, яке слово найчастіше згадується в Основному законі?

Правильно! Неправильно!

Загалом текст Конституції України має 14 461 слово, і найчастіше там у різних відмінках зустрічається слово Україна — 451 раз.

2. Продовжуємо. Що або кого Конституція називає основним національним багатством?

Правильно! Неправильно!

Як не дивно, це не про людей. Особливо охороняти держава повинна саме землю, пише Основний закон. А ще гарантувати право власності на неї. Ось чому останнім часом стільки розмов про право людини на продаж землі — треба виконувати вимоги Конституції.

3. Хто в Україні, на вашу думку, є власником повітря, води та природних ресурсів?

Правильно! Неправильно!

Ми, українці, — володарі природи, яка є на території України. Конституція пише, що вже від нашого імені права власника виконують органи влади.

4. А чи знали ви, що в Конституції сьогодні досі прописана певна заборона для жінок. На що саме?

Правильно! Неправильно!

Дійсно, до 2017 року жінки не мали права бути, наприклад, водійками вантажівок, водолазами чи пожежницями. Але згодом влада скасувала перелік із приблизно 450 «чоловічих» професій, тож фактично ця стаття Основного закону зараз не працює.

5. Що Конституція пише про мови міжнародного спілкування?

Правильно! Неправильно!

Основний закон пише, що держава повинна «сприяти» вивченню іноземних мов. Але про викладання їх у школі там не йдеться. Також гарантує вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин.

6. Зазвичай про своїх непрацездатних батьків піклуються діти. А чи повинні вони це робити, згідно з Конституцією?

Правильно! Неправильно!

Все за бумерангом: спочатку батьки зобов'язані утримувати дітей до їхнього повноліття, а потім вже діти мають піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Натомість держава має охороняти сім’ї, дитинство, материнство і батьківство.

7. Конституція пише, що наші телефонні розмови або листування можуть прослухати/прочитати. У якому випадку?

Правильно! Неправильно!

Основний закон дійсно гарантує нам таємницю кореспонденції. Однак суд може дозволити її переглянути, якщо це допоможе розкрити злочин, і, що важливо, іншого способу більше немає.

8. А ще в Основному законі автори прописали, що українцям потрібно попереджати про плани провести акції чи протести. У які терміни?

Правильно! Неправильно!

Українцям дозволяють збиратися на акції мирно та без зброї, однак повідомити місцеву владу про це потрібно «завчасно». Наскільки наперед, Основний закон не пише. Однак Конституційний суд у 2001 році пояснив, що це мають бути «прийнятні строки, що передують даті проведення» зібрань.

9. Як гадаєте, чи допускає Конституція позбавлення людини життя?

Правильно! Неправильно!

Наше життя — невід’ємне, пише Основний закон. Тому нікого не можна свавільно позбавити життя, а його захищати — це обов'язок держави та право самих людей.

10. І останнє: що точно варто святкувати на рівні держави?

Правильно! Неправильно!

Основний закон пише, що день ухвалення Конституції України є державним святом. Про жодну іншу подію в документі не згадується. Тому не будемо порушувати норми Конституції й ну ж бо сьогодні святкувати.

Тест: Чи дружите ви з українською Конституцією?
Ви часом не іноземець, який щойно дізнався по те, що є така країна — Україна, і в неї є своя Конституція? Якщо ж ні, вам точно час взятися за вивчення Основного закону, щоб ненароком не порушити його норми. Адже незнання закону не звільняє від відповідальності.
Що ж, друже, результати не тішать. Саме час братися за Основний закон і хоча б раз в житті його прочитати. Запевняємо, ви знайдете там багато корисного і важливого, й нарешті знатимете, на що маєте права та чим зобов’язані своїй країні.
Ваших знань достатньо для того, щоб орієнтуватися у своїх правах як громадянина України. Хоча багато тонкощів ви ще не знаєте. Чим сьогоднішнє свято не привід відкрити Конституцію та трішки її прочитати? Гарантуємо, це точно піде вам на користь.
День Конституції ви точно не пропускаєте, адже з повагою ставитеся до Основного закону України, знаєте свої права і вмієте їх довести. Звичайно, гуру «конституційознавства» вас не назвеш, але у життєвих ситуаціях точно не розгубитеся.
Неймовірно! Схоже на те, що ви — правник, який вечорами замість книг та фільмів вивчає Конституцію, а декларування віршів замінює на розповідь напам’ять 161 статті. Вгадали ми чи ні, але Основний закон Ви точно знаєте на відмінно. Сідайте, 5!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі

Суспільство

11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Опубліковано

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.

Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.

Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:

«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко

Читати далі

Суспільство

Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Опубліковано

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.

Про це повідомили в UNITED24.

Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.

Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.

Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.

Фото обкладинки: Harald Krichel

Читати далі