Суспільство
Тест: Чи дружите ви з українською Конституцією?
Сьогодні, 28 червня, в Україні відзначають державне свято — День Конституції. Основний закон цьогоріч святкує свій 25-й день народження. На жаль, деякі громадяни досі ставляться до цього свята лише як до ще одного вихідного. Але не варто применшувати його значення. Конституція — це базис, на якому створюють усі інші нормативні документи, саме там прописані наші права та обов’язки й там є відповіді на багато питань, які нас хвилюють. Пропонуємо вам пройти тест і дізнатися, наскільки добре ви знаєте статті Конституції, чи все ж варто ще разок її перечитати.
1. Ну що ж, почнемо. Як гадаєте, яке слово найчастіше згадується в Основному законі?
Загалом текст Конституції України має 14 461 слово, і найчастіше там у різних відмінках зустрічається слово Україна — 451 раз.
2. Продовжуємо. Що або кого Конституція називає основним національним багатством?
Як не дивно, це не про людей. Особливо охороняти держава повинна саме землю, пише Основний закон. А ще гарантувати право власності на неї. Ось чому останнім часом стільки розмов про право людини на продаж землі — треба виконувати вимоги Конституції.
3. Хто в Україні, на вашу думку, є власником повітря, води та природних ресурсів?
Ми, українці, — володарі природи, яка є на території України. Конституція пише, що вже від нашого імені права власника виконують органи влади.
4. А чи знали ви, що в Конституції сьогодні досі прописана певна заборона для жінок. На що саме?
Дійсно, до 2017 року жінки не мали права бути, наприклад, водійками вантажівок, водолазами чи пожежницями. Але згодом влада скасувала перелік із приблизно 450 «чоловічих» професій, тож фактично ця стаття Основного закону зараз не працює.
5. Що Конституція пише про мови міжнародного спілкування?
Основний закон пише, що держава повинна «сприяти» вивченню іноземних мов. Але про викладання їх у школі там не йдеться. Також гарантує вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин.
6. Зазвичай про своїх непрацездатних батьків піклуються діти. А чи повинні вони це робити, згідно з Конституцією?
Все за бумерангом: спочатку батьки зобов'язані утримувати дітей до їхнього повноліття, а потім вже діти мають піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Натомість держава має охороняти сім’ї, дитинство, материнство і батьківство.
7. Конституція пише, що наші телефонні розмови або листування можуть прослухати/прочитати. У якому випадку?
Основний закон дійсно гарантує нам таємницю кореспонденції. Однак суд може дозволити її переглянути, якщо це допоможе розкрити злочин, і, що важливо, іншого способу більше немає.
8. А ще в Основному законі автори прописали, що українцям потрібно попереджати про плани провести акції чи протести. У які терміни?
Українцям дозволяють збиратися на акції мирно та без зброї, однак повідомити місцеву владу про це потрібно «завчасно». Наскільки наперед, Основний закон не пише. Однак Конституційний суд у 2001 році пояснив, що це мають бути «прийнятні строки, що передують даті проведення» зібрань.
9. Як гадаєте, чи допускає Конституція позбавлення людини життя?
Наше життя — невід’ємне, пише Основний закон. Тому нікого не можна свавільно позбавити життя, а його захищати — це обов'язок держави та право самих людей.
10. І останнє: що точно варто святкувати на рівні держави?
Основний закон пише, що день ухвалення Конституції України є державним святом. Про жодну іншу подію в документі не згадується. Тому не будемо порушувати норми Конституції й ну ж бо сьогодні святкувати.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство
Як відбувалася рятувальна операція
Чому це важливо
Коментарі
Суспільство
Які об’єкти демонтують повністю
- пам’ятник Олександру Бойченку (гімназія № 59);
- пам’ятник Миколі Островському (гімназія № 191);
- постаменти від пам’ятника леніну на бульварі Шевченка та вулиці Гніздовського;
- меморіальний камінь «Комсомольська алея» (проспект Академіка Глушкова);
- зірка на даху будинку на Хрещатику, 25.
Корекція споруд
- цитату Станіслава Говорухіна на пам’ятнику Воїнам-інтернаціоналістам замінять на присвяту українцям, загиблим в Афганістані;
- російські написи на пам’ятниках Борису Патону та Іллі Рєпіну перекладуть українською;
- монограму Олександра III на воротах Свято-Михайлівської лікарні демонтують.
Коментарі