Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сироваріння, порятунок тварин та екскурсії: як екоферма на Дніпропетровщині стала серцем громади і героєм документалки Netflix

Опубліковано

Ще декілька років тому Євгенія, молода підприємниця з Дніпропетровщини, і не могла уявити, що її хобі – сироваріння – переросте в успішний бізнес. На своїй земельній ділянці у маленькому селі Зелений Гай, сім’ї Євгенії вдалося побудувати прибуткову ферму «з нуля». Зараз ця ферма стала культурним осередком громади, де проводяться екскурсії та творчі вечори.

Бізнес також займається порятунком тварин та допомагає ветеранам і ветеранкам відновити ментальне здоров’я. Фермою навіть зацікавилася популярна стрімінгова платформа Netflix. Незважаючи на відключення електроенергії та постійні загрози через війну, ферма демонструє приклад економічної стійкості та незламності. Про шлях молодої підприємниці до побудови успішного соціально-відповідального бізнесу читайте далі.

Шукали дачу, а знайшли нову домівку

Декілька років тому Євгенія з родиною шукала місце, де можна було б перепочити від метушні міського життя. Молода підприємниця розповідає, що вони мріяли про затишний дім, де можна було б перебувати влітку та насолоджуватися відпочинком на природі. Під час огляду однієї із земельних ділянок сім’я Євгенії зрозуміла, що це не просто місце для короткотривалого відпочинку, це те місце, де вони б хотіли залишитися жити. 

Євгенія займалася виготовленням домашнього сиру у якості хобі, а захопилася справою сироваріння молода підприємниця ще на Алясці, де вона брала участь в програмі Work and Travel. Потім відвідала ще 50 країн, де збирала рецепти та вчилася у майстрів, щоб удосконалити свою техніку сироваріння. Переїхавши на свою садибу, чоловік запропонував Євгенії спробувати розпочати свій власний бізнес, побудувати ферму та продавати сир власного виготовлення.

Спочатку сім’я думала використовувати молоко, купуючи його у місцевих постачальників. Проте якість молока їх не задовольняла, тому вони прийняли рішення придбати свою першу теличку. Пізніше сім’я придбала інших тварин, а деяких тварин передавали після евакуації з прифронтових територій на Донбасі. Так, звичайна садиба почала перетворюватися на справжню ферму.       

Офіційно сироварня «Зелений Гай» відчинила свої двері в травні 2021 року, однак ще до відкриття сім’я Євгенії встигла провести на фермі випускний із дитячого садочку для своєї дочки. Кадри з випускного потрапили до об’єктиву місцевої блогерки, і про ферму заговорили, сюди почали приїжджати гості на екскурсію.

«На екскурсіях ми розказуємо історію нашої ферми. Як ми навчилися бути фермерами. Розказуємо історії врятованих тварин. Ці екскурсії надихають людей. На цих екскурсіях люди і сміються, і плачуть разом з нами»

Розуміючи, що бізнес може не тільки приносити прибуток, а й бути корисним для громади, Євгенія поставила собі за мету стати прикладом для молодих підприємців і показати на власному досвіді, як можна будувати соціально-відповідальний агробізнес та сприяти процвітанню українського села.

Стрімкий розвиток ферми та впровадження інновацій

Ферма не тільки займалася сироварінням. Євгенії з сім’єю вдалося запустити й інші активності, такі як кінна, садова та арт-терапії, зелений туризм, проведення екскурсій та культурних заходів задля збереження культурної спадщини регіону.

Бажаючи бути на вістрі інновацій у сільському господарстві, Євгенія розпочала впровадження на фермі передових технологій, таких як використання модульного обладнання молочної ферми, яке легко розширюється та має автоматичні доїльні лінії, де корови можуть насолоджуватися класичною музикою та смакувати артезіанською водою. 

На фермі встановили ємності для фільтрації, які ефективно збирали, зберігали та фільтрували дощову воду, а також перетворювали рідкі відходи на добриво.

Читати також: На Суспільному презентують фільм «Відстань» про дітей з прифронтових територій

Бізнес в умовах війни

У лютому 2022 розпочалося повномасштабне вторгнення росії на українські землі. Євгенія пригадує:

«В перший день повномасштабки ми чистили зброю, збирали всю свою амуніцію. Розробили план захисту території. Були готові до всіх варіантів. Слава Богу, ці варіанти не знадобилися. В перший же день через нас їхали люди з Харкова, Маріуполя. Всі з тваринами були. Так ми стали своєрідним шелтером і почали приймати людей з тваринами»

Ферма не тільки приймала евакуйованих тварин, а й допомагала їм реабілітуватися. Саме в «Зеленому Гаю» вперше в Україні протезували віслюка, який й зараз проживає на фермі. Свійські тварини залишалися тут жити, а диких тварин Євгенія з сім’єю передавала далі в спеціалізовані заклади. 

В серпні 2022 року на територію ферми впала ракета, яка чудом не вибухнула. Проте цей випадок приніс дуже багато шкоди: 10 тварин загинуло, були пошкодження загонів, знищені усі корма на зиму. Важко було і в період блекаутів.     

Не зважаючи на усі виклики, ферма продовжувала виробляти сир, давати прихисток евакуйованим тваринам і показувати приклад стійкості та незламності. Євгенія називає своїх працівників «супергероями». Завдяки завзяттю команди «Зеленого Гаю», допомозі місцевої громади і пожертвам з усього світу, бізнес вистояв та впевнено продовжив свій шлях успіху. 

Грантова допомога та оптимізація виробництва

Розмірковуючи про подальший розвиток бізнесу, Євгенія вирішила спробувати почати подавати заявки на грантові програми для бізнесу, щоб отримати додаткове фінансування для оптимізації виробництва та підвищення його ефективності. Євгенія каже, що спочатку боялася подавати заявки, бо думала, що нічого не вийде. Проте за підтримки менторів, команда швидко усьому навчилася. Євгенія пригадує, що був період, коли вдень вони працювали, а вночі писали грантові заявки. 

Коли Євгенія вперше почула про грантову підтримку програми USAID «Мріємо та діємо», то одразу вирішила взяти участь у конкурсі. Євгенія каже, що її дуже привабила назва програми, адже вони й самі вміють «шалено мріяти та сміливо діяти». Програма USAID «Мріємо та діємо» підтримує молодіжне соціально-відповідальне підприємництво в Україні через надання фінансування та менторства. Євгенія переживала, що її бізнес може не пройти процес відбору, проте її хвилювання було марним, адже ферму «Зелений Гай»  було обрано, і бізнес отримав грантову допомогу. 

За кошти, отримані в межах грантової підтримки, бізнес Євгенії придбав дводверну кабіну для трактора, що забезпечує безперебійну та комфортну роботу на полях. Завдання, виконання яких колись займало більше 5 годин, тепер можна завершити за півгодини. Нове обладнання допомогло зекономити час, що витрачається на прибирання та транспортування кормів за несприятливих погодних умов, що, у свою чергу, підвищило ефективність виробництва. Хоча повна економічна вигода ще не підрахована, Євгенія впевнена, що за кілька місяців їхні очікування будуть підтверджені успішними показниками. Молода підприємниця також додає: 

«Зараз ми впевненні, що з такою технікою нам не  треба буде зупиняти виробництво, коли стовпчик термометру опускається нижче -15 градусів»

Завдяки менторській підтримці, яку також було надано в межах програми, Євгенія змогла успішно поєднати бізнес та соціальну складові свого агропідприємства. Менторство допомогло бізнесу чітко визначити свої майбутні стратегічні цілі та окреслити майбутній шлях розвитку. Євгенія зазначає, що найголовніше те, що тепер у неї є надійна мережа контактів, до яких вона може звернутися, коли стикається зі складними запитаннями, на які важко знайти відповідь. 

«Працюємо далі та мріємо про перемогу»

Ферма «Зелений Гай» – це яскравий приклад успішного соціально-відповідального підприємства, яке приносить прибуток. Ця ферма не тільки виробляє смачні та якісні сири, але й виступає у якості культурного осередку громади. Тут проводяться екскурсії українською, англійською та італійською мовами, організовуються творчі вечори. 

«Ми більше ніж ферма. Ми відтворюємо історію краю, ми працюємо з молоддю. Всі приміщення ферми відкриті для споживачів та інших фермерів. Ми передаємо свої знання далі»

Минулого року до ферми завітала знімальна група Netflix, яка провела на фермі 9 місяців та навіть їздила до Херсонщини, щоб зафільмувати, як команда Євгенії рятує тварин з-під обстрілів. Вже цього літа кадри цього документального фільму зможе побачити увесь світ. 

Наразі на території ферми перебуває більше 600 тварин, серед яких коні, косулі, лані, нутрії, бобри, павичі, страуси, фазани.  Тут проходять сесії психологічної реабілітації для ветеранів та ветеранок. На ферму також приїжджають волонтери з усієї України та світу. 

Євгенія не втрачає ентузіазму і планує й надалі розвивати свій бізнес, подаватися на інші грантові програми для того, щоб придбати додаткове устаткування для ферми. Молода підприємниця планує розвивати й надалі зелений туризм. Планується встановлення сонячних панелей на фермі, щоб забезпечити автономність підприємства у період можливих відключень електроенергії. 

Ферма “Зелений Гай” стала не лише місцем виробництва якісних продуктів, але й символом надії та стійкості в очах місцевої громади. Незважаючи на виклики, Євгенія сподівається на майбутнє, сповнене нових можливостей та досягнень.

«Працюємо далі та мріємо про перемогу,» – підсумовує молода підприємниця.

Програма підтримки бізнесу реалізовується в межах програми USAID «Мріємо та діємо», яка виконується IREX у партнерстві з Making Cents International.

Нагадаємо, що черкасець Святослав Михайлюк став другим українцем в історії, який вийшов у фінал НБА.

Суспільство

ССО знищили новітню російську станцію звʼязку (ВІДЕО)

Опубліковано

Пресслужба Сил спеціальних операцій оприлюднила відео, де українські оператори вперше уражають російську цифрову радіорелейну станцію Р-416ГМ «Гранит-М» на Харківщині за допомогою ударних дронів.

Про це повідомляє ССО.

За інформацією від військових, оператори 3-го полку ССО під час операції на одному з напрямків ідентифікували ворожу ціль та здійснили ураження новітнім ударним дроном, що вже знаходиться на озброєнні ССО. У результаті ефективної атаки станція Р-416ГМ була нейтралізована, що мало на меті перервати зв’язок між командним пунктом і підрозділами ворога.

Читати також: В Одеській області німецька компанія побудує вітроелектростанцію

Військові також вказали на те, що уражена станція належить до російського угрупування, що діє на Харківському напрямку з території Бєлгородщини. Однак, зважаючи на специфіку її використання, не виключено, що удари могли бути нанесені на території рф.

У відео видно інтерфейси розвідувального безпілотника Shark, який відстежував та контролював ціль, а також червоний маркер ударного безпілотника. За допомогою модифікації ударного дрона RAM II українські оператори здійснили точні удари по станції зв’язку.

Нагадаємо, що посвідчення ветерана в Дії: дали відповіді на популярні питання.

Фото: ССО.

Читати далі

Суспільство

UA Comix випустить комікс про 3-тю ОШБр

Опубліковано

Видавництво UA Comix готується до випуску коміксу «Іду на штурм», присвяченого відважним бійцям 3-ої окремої штурмової бригади. У центрі сюжету – історія бійців 2-го штурмового батальйону 3-ї ОШБр, яка насичена українським містицизмом та військовим духом.

Про це повідомляють на сайті видавництва.

фото: UA Comix

Коментуючи ідею створення коміксу, в UA Comix зазначають: «У світовій попкультурі ми знаємо історію Капітана Америки. Історія ж наших бійців набагато крутіша та правдивіша, тому ми маємо закарбувати її, а також створити свою мілітарну попкультуру».

фото: UA Comix

Читати також: 69-річний вчитель пробіг 100 тисяч кілометрів

Комікс планують випустити в липні-серпні 2024 року. Вартість видання становить 200 гривень, а передзамовлення можна зробити за посиланням.

фото: UA Comix

Всі кошти від продажу будуть спрямовані на забезпечення потреб та підтримку бійців 3-ї окремої штурмової бригади.

Нагадаємо, що на ВДНГ проведуть благодійний забіг за участі військових.

Також ми повідомляли, що киян запрошують безкоштовно дізнатись свою групу крові: подробиці.

Фото: UA Comix

Читати далі

Суспільство

Фотографії з Херсону отримали премію Portrait of Humanity

Опубліковано

Серед переможців престижної премії «Портрет людяності» (Portrait of Humanity) у 2024 році опинилася фотографія з України. Журі відзначило роботу британського фотографа Едварда Метьюза, який зобразив жительку Херсона, оточену речами, які постраждали від затоплення її будинку після руйнування дамби в Новій Каховці російськими військовими.

Про це повідомляє The Guardian.

Про виставку

Фотографія Метьюза стала однією з 30 робіт-переможців, які будуть представлені на глобальній виставці. Виставка проходитиме на різних майданчиках, зокрема на Fotofestiwal Łódź у Польщі, в Four Corners у Лондоні та на Індійському фотофестивалі. Усі 200 робіт, внесених до шортлиста, будуть опубліковані у виданні «Портрет людства. Том 6» (Portrait of Humanity Volume 6).

Читати також: На ВДНГ проведуть благодійний забіг за участі військових

Про премію

Премія «Портрет людяності» (Portrait of Humanity), організована Британським журналом фотографії (British Journal of Photography), проводиться вже шостий рік поспіль. Вона має на меті вшанувати різноманітність, спільноту та єдність через фотографію. Організатори зазначають, що ця премія є «закликом до єдності та нагадуванням про спільну боротьбу проти найбільших викликів людства: захист довкілля, вибір власного тіла, право бути й кохати того, кого ми хочемо».

Серед суддів у 2024 році був Максим Горбацький, який минулого року став куратором галереї Open Eye Gallery (OEG) у Ліверпулі, Великобританія. Цього року він разом з Вікторією Бавикіною курував Український павільйон на 60-й Венеційській бієнале.

Нагадаємо, як жінка вийшла на розбитий Антонівський міст, щоб повернутися в Україну.

Також ми повідомляли, що ветеранам безоплатно отримати засоби реабілітації: пояснення.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство6 днів тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

Суспільство1 тиждень тому

Квітучий папір: як бізнес із Київщини змінює правила та вчить інші компанії екологічності

Питаннями екології Артем та Ганна почали цікавитися кілька років тому, поступово дійшли до сортування сміття....

Суспільство1 тиждень тому

Як заробити мільйон на полуниці: досвід фермера з села Маяки на Одещині

Олег Вітрук, фермер із села Маяки Одеської області, вже 12 років успішно вирощує полуницю на...

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення