Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Свій бізнес. Нюанси, які варто враховувати підприємцям

Опубліковано

Засновник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська про те, як відкрити свій бізнес і про що не варто забувати

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, власник компанії «Е.С.Консалтінг», автор багатьох статей з питань оподаткування. Більше 10 років проводить навчальні семінари і майстер-класи на податкову тематику для малого і середнього бізнесу

Малий бізнес стрімко молодшає. Якщо 20 років тому власний бізнес був прерогативою чоловіків зі зв’язками, то зараз приватними підприємцями стають молоді люди. Багато з ним роздумують про власну справу ще на перших курсах університету. Однак на старті можна наробити багато помилок. Наприклад, не прописати всі нюанси партнерської угоди або помилитися у фінансовій звітності. Як їх уникнути розповідає співвласник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська.

В Україні зараз турбулентні часи. Як це відбилося на малому і середньому бізнесі?

Кількість тих, хто хоче відкрити свій бізнес, не збільшується. Криза змусила людей переглянути те, чим вони займаються. Якщо говорити про тренди, то багато бізнесменів орієнтуються на експорт, оскільки обсяг споживання на місцевому ринку – невеликий. Якщо українські підприємці і далі будуть розвивати експорт, то це може привести до економічного дива.

Як може статися українське економічне диво?

Хочу зазначити, що законодавство завжди відстає від ринку. Спершу з’явилися біткоіни, а потім всі задумалися про те, як регулювати їх обіг. Ось і зараз така сама ситуація. Підприємці працюють в тих сферах, де законодавства ще майже немає. Це стосується різноманітної діяльності – від поставки продукції до систем оплати.

Що це за діяльність? Українські підприємці випускають товари і продають їх по всьому світу, наприклад, через Amazon. За останні кілька років кількість бізнесменів, які працюють на закордонних майданчиках, істотно зросла. Збільшилися і обсяги продажів. Про це говорить глава Укрпошти Ігор Смілянський і представники служб доставки. Це дуже цікавий тренд. Колись в Китаї, який був дуже бідним, з’явився Alibaba підприємця Джека Ма. Люди швидко відреагували на нові можливості. З’явилися цілі села, жителі яких раніше обробляли землю і заробляли до $ 200 в місяць. Вони кинули орати землю і стали виробляти вироби для США та інших ринків. Економіка Китаю пішла вгору, оскільки виявилося, що у них дуже дешева робоча сила і вони можуть виробляти товари у великих обсягах.

Пам’ятаєте, були часи, коли ми все возили з Туреччини? Турецькі джинси, светри? Пізніше виявилося, що турецьких товарів вже майже немає і все поставляється з Китаю. Китай відкрив для себе світовий ринок. Я не бачу шансів для України вирішити економічні проблеми лише за рахунок власних ресурсів. У нас є можливість для швидкого розвитку завдяки цим маркетплейсам.

Припустимо, я відкриваю свій бізнес, на що треба відразу звернути увагу?

Відкриваєте ви його самостійно або в партнерстві. Багато залежить від цього. Якщо в партнерстві, треба відразу і дуже ретельно прописати всі умови роботи. У відповідь на таку пропозицію, мені часто кажуть, що партнери – хороші друзі. Мій досвід говорить про те, що так і є, поки бізнес не приносить великі гроші. Як правило, в цей період дружба закінчується, і колишні друзі починають ділити бізнес.

Якщо власник бізнесу один, то можна провести реєстрацію прямо у нотаріуса і потім відкрити банківський рахунок. Зареєструвати своє підприємство можна за три дні. Іншими словами, відкриття компанії – це всього лише папка з документами. Ніяких особливих пільг для нових підприємців немає. В Україні існує спрощена система оподаткування для бізнесу і, на мій погляд, це вже добра пільга.

Чи варто відразу вказувати, до якої групи оподаткування відноситься підприємець?

Так, рішення треба прийняти одразу. Треба розуміти, чим займатиметься підприємець. Якщо сфера діяльності широка, наприклад, концертна діяльність, пошиття костюмів та їх продаж – тоді краще вказувати третю групу. Потрібно звернути увагу на вимоги за обсягом доходу, можливість вести ту чи іншу діяльність. Наосліп правильний вибір не зробити. Наприклад, на сайті Дія є путівник для підприємців, який підказує, яку групу їм вибрати.

Чи можливо підприємцю подавати звітність без бухгалтера?

Є підприємці, які подають звітність самостійно, без бухгалтера. Хто може працювати таким чином? Бізнесмен, у якого немає найманих працівників і той, хто не платить ПДВ.

Без бухгалтера не можна вести справи, якщо у підприємця є найманий персонал, зарплатна звітність – складний документ, при заповненні якого можна легко помилитися і наробити помилок. Або не туди заплатити, або неправильно виплатити. Відпускні, лікарняні, декретні теж треба нараховувати. У документах по сплаті ПДВ підприємець сам не розбереться, тому самому вести справи не варто.

За яких умов підприємець стає платником ПДВ?

Стати платником ПДВ можна навіть будучи ФОПом. Підприємці третьої групи сплачують 3% + ПДВ. Або бізнесмен може знятися з єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування.

Чи дійсно малий бізнес «молодшає»?

Якщо 20 років тому свій бізнес відкривали чоловіки зі зв’язками і жінок-засновників компаній практично не було, то зараз з’явилися інстаграм-підприємці. Вони нічого не розуміють ні в податках, ні в документації, ні в бізнес-процесах. Вони красиво фотографують товар, пишуть смішні пости в інстаграмі та успішно продають товар. Молодці, що тут сказати.

Молодих підприємців дуже багато. Наприклад, до мене на консультацію приходив 14-річний бізнесмен зі своєю тіткою. Дитина з друзями писали програми для ігор і заробляли онлайн-гроші на продажу різних предметів і бонусів, гроші потім виводилися на картку тітки.

IT-фахівці часто відкривають свої ФОПи?

Відкриття ФОПа потрібно відрізняти від відкриття бізнесу. Найчастіше своє підприємство реєструють айтішники, але тільки тому, що вони так отримують зарплату. Є фахівці, які відкривають бізнес, але їх не так багато в порівнянні з найнятими працівниками.

Останні кілька років податкова адміністрація регулярно заявляє про спрощення правил роботи з бізнесом. Чи справді це так?

Працювати і правда стало простіше. Наприклад, з’явився кабінет платника податків – форма спілкування з податковою. Він дозволяє подивитися стан розрахунків з бюджетом, відправити звітність, через кабінет приходить підтвердження, що ця звітність прийнята або не прийнята. Іноді фіскали не шлють паперові повідомлення, а повідомлення відразу ж надходять в особистий кабінет, як і штрафи, і різні нарахування.

Кабінет платника є у кожного, але не всі ним користуються. Причому, це стосується не тільки підприємців. Для входу в кабінет платника податків (підприємця або фізособи), потрібно отримати електронний цифровий підпис. З податкової можна листуватися через кабінет, можна їм відправляти запити. Це зручно. Наприклад, наша компанія веде бухгалтерію для різних компаній по всій Україні, хоча перебуваємо ми в Києві. Через кабінет платника податків можна комунікувати з податкової будь-якого міста. І для цього не потрібно їздити, наприклад, в Охтирський район Сумської області.

В яких випадках в податкову адміністрацію все ж доведеться піти?

Це рідко буває. Зазвичай для цього підприємця офіційно викликають. Наприклад, це може бути позапланова перевірка, запит, зустрічна перевірка. Причиною можуть бути розбіжності в звітності підприємства і його клієнта.

Як вести себе в цьому випадку? Потрібно приходити з бухгалтером або юристом?

Ні. Можна просто передати документи з кур’єром. Податківці можуть зателефонувати – у них є всі контакти. Їх потрібно вказувати при поданні звітності.

Закрити ФОП зараз як і раніше так само складно, як і раніше?

Подати документи на закриття – легко. Але є нюанс. Потрібно закрити всі бюрократичні питання в податковій адміністрації. Без цього підприємство буде знаходитися в стадії «призупинення», але як платник податків воно не зникне.

Але взаємодіяти з податковою адміністрацією стало простіше. Зараз це можна зробити за місяць-два, тоді як раніше була мертва зона.

Раніше потрібно було залучати посередників, щоб закрити ФОП. Зараз можна зробити це самому?

Так. Посередників можна найняти, якщо не хочете цим займатися. Але якщо хочете самі – то це реально.

Як зміниться робота малого бізнесу в найближчі рік-два?

Нелегально працювати буде все складніше. В Україні реально працює фінансовий моніторинг, який контролюють легальне працевлаштування людей, впроваджений програмний РРО. Раніше такого рівня контролю не було, ми можемо припустити, що в майбутньому буде посилення контролю за правилами ведення бізнесу.

Суспільство

Купують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ

Опубліковано

Ляльку-мотанку здавна вважали оберегом, відродженням жіночої сили та захистом від усього злого. Це ремесло з’явилось ще 7000 років тому! Сестри Тетяна та Наталія Катриченко вже понад 10 років разом творять ці прадавні обереги української родини. Кожна лялька-мотанка унікальна, адже жодна не повторюється між собою. Вироби сестер купують і як декор, і як оберіг. Українські ляльки-мотанки вже облетіли весь світ і дістались навіть до ПАР та Японії.

Наталія Катриченко

Наталія Катриченко

Родом з Києва. Навчалась у Київському національному університеті ім. Т.Г. Шевченка. Працювала журналістом.

Містичний ритуал

Ще здавна вважали, що лялька-мотанка встановлює зв’язок з живим і ненародженим. Мотанка завжди мала місце у скрині кожної дівчини. Лялька втілювала жіночу силу та слугувала оберегом для родини. Зазвичай, такі ляльки не мали обличчя. Вважалось, що в ляльку з рисами обличчя може вселитися сила, як добра, так і погана. Тому ні рота, ні, особливо, очей не зображували

Створення ляльки — кропітка справа, яка потребує особливих ритуалів. Найголовніше — позитивні думки під час роботи. Я навіть не сідаю робити ляльку, якщо болить голова, захворіла чи просто не маю настрою.

Тетяна та Наталя КатриченкоМотанку робили без вузлів, бо вважалось, що так можна зав’язати погану енергетику. На самій ляльці ми не шиємо і не вишиваємо. Кожна деталь має значення. В ляльці багато символізму. Наприклад, тканину для голови скручуємо спіралькою, як символ Всесвіту та нескінченності. Створюючи хрест на обличчі, нитки викладаємо за сонцем. Хрест на обличчі ляльки – це символ Сонця, горизонталь і вертикаль – поєднання чоловічого і жіночого, духовного і матеріального.

Читайте також: Мосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

Для створення ляльок використовуємо домоткане полотно XX століття, яке купуємо на ярмарках чи фестивалях. Ця тканина довго лежала у скринях і тепер її перепродають. Багато майстрів роблять ляльки з використанням старих рушників чи сорочок, але ми вважаємо, що це не правильно. Бо ти ніколи не знаєш, що це було за полотно і яка його історія, а відповідно і енергетика. Можливо, воно було залучено у поховальному ритуалі. Тому для ляльок я купую тканину, яка продається від 8-10 метрів, щоб точно розуміти, що такий матеріал не використовувався. 

25 сестер Незалежності

Чомусь вважають, що в Україні заведено вишивати лише хрестиком або гладдю. Але це зовсім не так. У нас є понад 200 технік, половину з яких ми також використовуємо при виготовленні ляльок. Для частини ляльок я відтворюю візерунки за старовинними фотографіями. При нагоді, ми їздимо в експедиції у міста та села України, де знаходимо натхнення.

Всі наші ляльки-мотанки відрізняються між собою, деякі мають певну приналежність до регіонів України. Все залежить від типу вишивки, візерунків. Але робимо і такі ляльки, які не притаманні українській вишивці. Наприклад, якось написала замовниця, яка хотіла мотанку у фіолетових тонах. У таких випадках я просто підбираю кольори і візерунок створюю інтуітивно.

Кілька років тому до 25-ї річниці Незалежності України ми створили 25 авторських робіт, які представляли 24 області України і Крим. Кожна лялька-мотанка мала елементи вишивки, які притаманні для певного регіону. Наприклад, для “кримської ляльки” ми використали стилізацію кримськотатарської вишивки, рослинні та геометричні орнаменти та ніжні кольори. А доповнили мотанку фесом — розшитий головний убір кримських татар. А от, наприклад, для ляльки, яка представляє Полтавщину ми використали колір індиго, який був притаманний для вишивки Гадяцького району, а для вінка створили помпони. Загалом для 25 ляльок використано понад п’ятдесят різноманітних технік вишивки та понад ста кольорів й відтінків.

На світлині лялі, які представляють різні регіони України – Черкащина, Франківщина, Чернігівщина, Житомирщина, Вінниччина!

Щоб зробити таку колекцію, ми довгий час збирали інформацію про особливості вишивки у кожній області. Але процес затягнувся, бо через війну на Сході ми не могли потрапити у тамтешні музеї, а інформації щодо вишивки цих регіонів в інтернеті практично не було. Раніше знайомі для нас спеціально ходили у музей в Донецьку, фотографували вироби і надсилали нам. Але зараз там все зруйновано. Пам’ятаю, що, наприклад, для ляльки, яка представляє Луганщину, візерунок ми знайшли в інтернет-архівах одного Канадського музею. Так по частинкам зібрали інформацію.

Ляльку і досі купують як оберіг

Ми позиціюємо свої роботи як інтер’єрну прикрасу, але часто мотанки купують як обереги. Ще здавна вважалось, що якщо дитина захворіла, варто покласти біля неї спеціально виготовлену ляльку. А коли одужувала, то це означало, що мотанка перебрала на себе всю хворобу і тоді її спалювали чи закопували. Лялька мала певне місце і в обряді весілля.  Часто мама чи хрещена мотали ляльку на весілля для своєї доньки та бажали так швидкого поповнення у родині.

Читайте також: Кинула роботу в Лондоні та створила бізнес в Україні. Історія Марії Бондарєвої

Люди часто хочуть бачити у таких речах магічні знаки чи символи. І досі вірять, що якщо заміжня жінка буде бавитись з лялькою, то скоро у неї з’явиться дитина. Нещодавно на замовлення робили мотанку з двома дітьми на руках. А через деякий час нам написали, що у дівчини народилась двійня. На фестивалях зараз деякі майстрині виготовляють ляльок і кажуть, що одна лялька на здоров’я, інша – на шлюб… Але все це вигадки, це більше рекламна обгортка.

Я не можу сказати, що лялька-мотанка зовсім нічого не несе і то все вигадки наших предків. Будь-яка річ, яка зроблена руками, має енергетику автора. Якщо робиш щось з позитивними думками — так і буде.

Мотанки робимо вже 11 років

Мотанки ми почали створювати ще у 2009 році. Пам’ятаю, як напередодні Нового року зробили 5 ляльок і тоді їх одразу розкупили. Чому саме мотанки? Я довгий час вишивала рушники, але на це витрачала дуже багато часу, мінімум три-чотири місяця. І тоді подумала, чому б не спробувати робити ляльки? Це така річ, яка гарно вписується в інтер’єр, її можна подарувати на різні події. Зараз ляльку ставлять не тільки вдома, а й в офісах. І ми з Танею вирішили спробувати робити саме мотанки.

У 2009 році на одному з етнофестивалів я купила першу ляльку, але вона була дуже примітивно зроблена. Тоді Таня пішла на майстер-клас по створенню ляльки. І трохи згодом вже вдвох ми спробували зробити перші вироби. Але поставили перед собою умову — працюємо тільки з натуральними матеріалами і не використовуємо старі речі – рушники, сорочки, підзорники…

Нас дуже радує, що зараз дуже змінилось ставлення до традиційних ремесел. Десь 10 років тому люди підходили і питали що це таке, чи це лялька на пляшку, чи це якась матрьошка. Людей дуже хвилювало чому немає обличчя та очей, що та за хрести — про традиції ніхто не знав. Зараз українці більш свідомі, відвідують багато майстер-класів і зі створення ляльок, і з виготовлення керамічного посуду. І ми радіємо, коли люди підходять на фестивалях і кажуть “о, а у нас дитина такі ляльки у школі робила”.

Мотанки поїхали і в Америку, і в Японію, і в ПАР

Ми часто проводимо майстер-класи і намагаємось популяризувати цю традицію. Колись навіть на фестивалі в Туреччині показували дітям, як робити мотанки. Взагалі, за кордоном дуже полюбляють українських майстрів і у нас часто іноземці замовляють ляльки. Наші мотанки вже поїхали у Канаду, Америку, Японію, Корею, Китай, Португалію, Італію та навіть у ПАР. Пересилали виріб англійцю українського походження, у нього знайомі в Африці. Він замовляв ляльку в кольорах прапора ПАР. Ляльки є по всьому світу, крім Антарктиди.

Мотанки сестер Катриченко на міжнародній виставці

Пам’ятаю цікавий випадок, коли на фестивалі турок дуже захотів купити у нас ляльку. Але його збентежив хрест, мовляв, Туреччина – мусульманська країна, родичі чи гості не зрозуміють такої прикраси інтер’єру. Ми пішли на зустріч і при ньому намотали ще ниток, щоб хрест візуально закривав все обличчя ляльки, і виглядав більш декоративно.

Читайте також: Українська кераміка: як вироби київських гончарів підкорюють світ

Наші ляльки знаходять через соціальні мережі, а також за допомогою хештегів. А також ми виставляємо свої роботи на платформі Etsy, через яку, зазвичай, нас і знаходять іноземці. Ціни на вироби різні — є ляльки і за 70 гривень, і за $200. Жодна лялька не повторюється між собою, навіть якщо просять скопіювати вже готову, то я все одно або додаю у вишивку якісь інші елементи, або змінюю кольори. Хочу, щоб кожна лялька була індивідуальною. За 11 років і не порахувати скільки ляльок ми з сестрою зробили. Та і зупинятись не збираємось, адже українські ремесла потрібно відроджувати та популяризувати.

Читати далі

Суспільство

У Києві з’явився новенький затишний сквер (ФОТО)

Опубліковано

У Голосіївському районі Києва після капремонту відкрили сквер біля житлових будинків № 9-В, 9-Г, 9-Д на проспекті Академіка Глушкова.

Про це повідомляє пресслужба Київзеленбуду.

“Сквер, що сховався за багатоповерхівками, виглядає затишним. Більше 1000 кв. м. ФЕМ було використано для влаштування доріжок”, – розповіли у Київзеленбуді.

 У сквері площею 1,44 га знайшлося місце і для дитячого майданчика з гумовим покриттям, і для простору для вигулу собак.

Читайте також: У Дніпрі завершили реконструкцію скверу: який він має вигляд (ФОТО)

Тут висадили платани, катальпи та шовковиці – загалом 24 дерева. Територія розбита на зони за допомогою зелених огорож: однорядної з 675 кущів дерену, дворядної із 445 кущів спіреї та дворядної з 445 кущів пухироплідника. Також висаджено 20 кущів гортензії, 315 туй, лаванда, декоративні злакові трави, влаштовано більше 2000 кв. м. газону.

Фото: facebook.com/zelenbud

Читати далі

Суспільство

Підкорити небо: як на Вінниччині працює школа авіаторів (ВІДЕО)

Опубліковано

Як село на Вінниччині заманило до себе мільйонерів? Зараз до Сутисок їдуть екстремали зі всієї України. А все через те, що тут є справжній аероклуб і льотна школа. “Раніше тут була військова частина, а зараз – клуб любителів авіації”, – пояснює Анатолій Кушнір, головний інструктор.

Тут можна стрибати з парашутом, а можна вивчитись кермуванню пташкою.

“Є три правила: здоров’я, бажання та гроші”, – говорить Анатолій Кушнір.

Вартість 3-місячного курсу – 250 000 грн.

 “То до нас сюди вчитись приїздять і мільйонери, і айтішники”, – пояснює Анатолій Кушнір.

Читайте також: У Запоріжжі готують до передачі ЗСУ гелікоптер Мі-8 (ФОТО)

 Їх тут вчать літати на літаках Ан-2, Wilga-35 і планерах. А ще тут можна заночувати в казармі та відпочити на природі.

“Такий туризм допоможе розвиватись нашому селу, раді, що стали туристичним магнітом тут”, – додає Анатолій Кушнір.

Читати далі

Суспільство

Дві дівчини навчили цілий будинок у Києві заробляти на сортуванні (ВІДЕО)

Опубліковано

Ольга Дубенська – голова ОСББ багатоповерхівки на Печерську в Києві на більш ніж 200 квартир. Разом із сусідкою вона організувала сортування вторсировини в невеликій комірці, куди всі мешканці можуть принести свої відходи для вторинного перероблення.

Дві дівчини покривають цими коштами вивезення загального сміття будинку. Спочатку мешканці не розуміли, як правильно сортувати.

 “Нам доводилось із сусідкою досортовувати все – була і їжа, і не той пластик”, – каже Ольга Дубенська.

Читайте також: Зробити з Сурового Європу: як переселенка змінила життя цілого села на Донеччині

 Тоді дівчата написали правила на стінах комірчини, і все запрацювало. Тут все просто: помити, висушити, стиснути. Раз на півтора місяці замовляють вивезення вторсировини. “У середньому отримуємо за це 600-700 грн”, – каже Ольга Дубенська.

Зараз тут сортує майже весь будинок.

 “Якщо зможуть домовитись 80% будинків в Україні – матимемо свою Швейцарію тут”, – переконана Ольга Дубенська.

Читати далі
Суспільство59 хв. тому

Купують і в Америці, і в ПАР. Як українські ляльки-мотанки підкорюють світ

Суспільство5 години тому

У Києві з’явився новенький затишний сквер (ФОТО)

Суспільство6 години тому

Підкорити небо: як на Вінниччині працює школа авіаторів (ВІДЕО)

Суспільство7 години тому

Дві дівчини навчили цілий будинок у Києві заробляти на сортуванні (ВІДЕО)

Суспільство8 години тому

Реконструюють найбільший притулок для тварин в Україні: як він виглядатиме

Суспільство9 години тому

Ще один повністю оновлений садочок відкрили на Одещині (ФОТО)

Суспільство10 години тому

На Вінниччині роблять чохли для ноутбуків на старовинних верстатах (ВІДЕО)

Економіка10 години тому

На Хмельниччині відкрили для руху об’їзну дорогу-довгобуд із 16-річною історією

Суспільство12 години тому

Меблі теслі з Кропивницького прикрашають оселі українських зірок (ВІДЕО)

Суспільство13 години тому

Сільрада на Закарпатті заборонила використання пластикових пакетів (ВІДЕО)

Технології14 години тому

В Україні випустили першу промислову партію паперу з опалого листя

Суспільство22 години тому

Завершується ремонт корабля Морської охорони «Крим»

Суспільство23 години тому

До Івано-Франківська прибули перші міські автобуси середньої місткості

Суспільство24 години тому

У Києві створили нові казкові інсталяції з квітів (ФОТО)

Технології1 день тому

Робопса Boston Dynamics випробували в Чорнобилі (ВІДЕО)

Суспільство6 години тому

Підкорити небо: як на Вінниччині працює школа авіаторів (ВІДЕО)

Суспільство7 години тому

Дві дівчини навчили цілий будинок у Києві заробляти на сортуванні (ВІДЕО)

Суспільство10 години тому

На Вінниччині роблять чохли для ноутбуків на старовинних верстатах (ВІДЕО)

Суспільство13 години тому

Сільрада на Закарпатті заборонила використання пластикових пакетів (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Львівський дизайнер створює красу зі сміття (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Українці переробляють кавові стаканчики на устілки (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Як українець автостопом доїхав до станції академіка Вернадського і чим там займався (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Майстер з Кіровоградщини створив повністю екологічний перший український веломобіль (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як киянин почав виробляти сидр і перетворив хобі на успішний бізнес

Суспільство3 тижні тому

Як українка заснувала бізнес через суперечку з чоловіком (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як український бізнес піклується про країну (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

У дитячу лікарню Львова завітали супергерої (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Два товариші на Львівщині випустили лінійку різнокольорових томатних соків (ВІДЕО)

Суспільство4 тижні тому

Як волонтер самотужки перетворив село на казку (ВІДЕО)

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.