Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Свій бізнес. Нюанси, які варто враховувати підприємцям

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Засновник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська про те, як відкрити свій бізнес і про що не варто забувати

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, власник компанії «Е.С.Консалтінг», автор багатьох статей з питань оподаткування. Більше 10 років проводить навчальні семінари і майстер-класи на податкову тематику для малого і середнього бізнесу

Малий бізнес стрімко молодшає. Якщо 20 років тому власний бізнес був прерогативою чоловіків зі зв’язками, то зараз приватними підприємцями стають молоді люди. Багато з ним роздумують про власну справу ще на перших курсах університету. Однак на старті можна наробити багато помилок. Наприклад, не прописати всі нюанси партнерської угоди або помилитися у фінансовій звітності. Як їх уникнути розповідає співвласник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська.

В Україні зараз турбулентні часи. Як це відбилося на малому і середньому бізнесі?

Кількість тих, хто хоче відкрити свій бізнес, не збільшується. Криза змусила людей переглянути те, чим вони займаються. Якщо говорити про тренди, то багато бізнесменів орієнтуються на експорт, оскільки обсяг споживання на місцевому ринку – невеликий. Якщо українські підприємці і далі будуть розвивати експорт, то це може привести до економічного дива.

Як може статися українське економічне диво?

Хочу зазначити, що законодавство завжди відстає від ринку. Спершу з’явилися біткоіни, а потім всі задумалися про те, як регулювати їх обіг. Ось і зараз така сама ситуація. Підприємці працюють в тих сферах, де законодавства ще майже немає. Це стосується різноманітної діяльності – від поставки продукції до систем оплати.

Що це за діяльність? Українські підприємці випускають товари і продають їх по всьому світу, наприклад, через Amazon. За останні кілька років кількість бізнесменів, які працюють на закордонних майданчиках, істотно зросла. Збільшилися і обсяги продажів. Про це говорить глава Укрпошти Ігор Смілянський і представники служб доставки. Це дуже цікавий тренд. Колись в Китаї, який був дуже бідним, з’явився Alibaba підприємця Джека Ма. Люди швидко відреагували на нові можливості. З’явилися цілі села, жителі яких раніше обробляли землю і заробляли до $ 200 в місяць. Вони кинули орати землю і стали виробляти вироби для США та інших ринків. Економіка Китаю пішла вгору, оскільки виявилося, що у них дуже дешева робоча сила і вони можуть виробляти товари у великих обсягах.

Пам’ятаєте, були часи, коли ми все возили з Туреччини? Турецькі джинси, светри? Пізніше виявилося, що турецьких товарів вже майже немає і все поставляється з Китаю. Китай відкрив для себе світовий ринок. Я не бачу шансів для України вирішити економічні проблеми лише за рахунок власних ресурсів. У нас є можливість для швидкого розвитку завдяки цим маркетплейсам.

Припустимо, я відкриваю свій бізнес, на що треба відразу звернути увагу?

Відкриваєте ви його самостійно або в партнерстві. Багато залежить від цього. Якщо в партнерстві, треба відразу і дуже ретельно прописати всі умови роботи. У відповідь на таку пропозицію, мені часто кажуть, що партнери – хороші друзі. Мій досвід говорить про те, що так і є, поки бізнес не приносить великі гроші. Як правило, в цей період дружба закінчується, і колишні друзі починають ділити бізнес.

Якщо власник бізнесу один, то можна провести реєстрацію прямо у нотаріуса і потім відкрити банківський рахунок. Зареєструвати своє підприємство можна за три дні. Іншими словами, відкриття компанії – це всього лише папка з документами. Ніяких особливих пільг для нових підприємців немає. В Україні існує спрощена система оподаткування для бізнесу і, на мій погляд, це вже добра пільга.

Чи варто відразу вказувати, до якої групи оподаткування відноситься підприємець?

Так, рішення треба прийняти одразу. Треба розуміти, чим займатиметься підприємець. Якщо сфера діяльності широка, наприклад, концертна діяльність, пошиття костюмів та їх продаж – тоді краще вказувати третю групу. Потрібно звернути увагу на вимоги за обсягом доходу, можливість вести ту чи іншу діяльність. Наосліп правильний вибір не зробити. Наприклад, на сайті Дія є путівник для підприємців, який підказує, яку групу їм вибрати.

Чи можливо підприємцю подавати звітність без бухгалтера?

Є підприємці, які подають звітність самостійно, без бухгалтера. Хто може працювати таким чином? Бізнесмен, у якого немає найманих працівників і той, хто не платить ПДВ.

Без бухгалтера не можна вести справи, якщо у підприємця є найманий персонал, зарплатна звітність – складний документ, при заповненні якого можна легко помилитися і наробити помилок. Або не туди заплатити, або неправильно виплатити. Відпускні, лікарняні, декретні теж треба нараховувати. У документах по сплаті ПДВ підприємець сам не розбереться, тому самому вести справи не варто.

За яких умов підприємець стає платником ПДВ?

Стати платником ПДВ можна навіть будучи ФОПом. Підприємці третьої групи сплачують 3% + ПДВ. Або бізнесмен може знятися з єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування.

Чи дійсно малий бізнес «молодшає»?

Якщо 20 років тому свій бізнес відкривали чоловіки зі зв’язками і жінок-засновників компаній практично не було, то зараз з’явилися інстаграм-підприємці. Вони нічого не розуміють ні в податках, ні в документації, ні в бізнес-процесах. Вони красиво фотографують товар, пишуть смішні пости в інстаграмі та успішно продають товар. Молодці, що тут сказати.

Молодих підприємців дуже багато. Наприклад, до мене на консультацію приходив 14-річний бізнесмен зі своєю тіткою. Дитина з друзями писали програми для ігор і заробляли онлайн-гроші на продажу різних предметів і бонусів, гроші потім виводилися на картку тітки.

IT-фахівці часто відкривають свої ФОПи?

Відкриття ФОПа потрібно відрізняти від відкриття бізнесу. Найчастіше своє підприємство реєструють айтішники, але тільки тому, що вони так отримують зарплату. Є фахівці, які відкривають бізнес, але їх не так багато в порівнянні з найнятими працівниками.

Останні кілька років податкова адміністрація регулярно заявляє про спрощення правил роботи з бізнесом. Чи справді це так?

Працювати і правда стало простіше. Наприклад, з’явився кабінет платника податків – форма спілкування з податковою. Він дозволяє подивитися стан розрахунків з бюджетом, відправити звітність, через кабінет приходить підтвердження, що ця звітність прийнята або не прийнята. Іноді фіскали не шлють паперові повідомлення, а повідомлення відразу ж надходять в особистий кабінет, як і штрафи, і різні нарахування.

Кабінет платника є у кожного, але не всі ним користуються. Причому, це стосується не тільки підприємців. Для входу в кабінет платника податків (підприємця або фізособи), потрібно отримати електронний цифровий підпис. З податкової можна листуватися через кабінет, можна їм відправляти запити. Це зручно. Наприклад, наша компанія веде бухгалтерію для різних компаній по всій Україні, хоча перебуваємо ми в Києві. Через кабінет платника податків можна комунікувати з податкової будь-якого міста. І для цього не потрібно їздити, наприклад, в Охтирський район Сумської області.

В яких випадках в податкову адміністрацію все ж доведеться піти?

Це рідко буває. Зазвичай для цього підприємця офіційно викликають. Наприклад, це може бути позапланова перевірка, запит, зустрічна перевірка. Причиною можуть бути розбіжності в звітності підприємства і його клієнта.

Як вести себе в цьому випадку? Потрібно приходити з бухгалтером або юристом?

Ні. Можна просто передати документи з кур’єром. Податківці можуть зателефонувати – у них є всі контакти. Їх потрібно вказувати при поданні звітності.

Закрити ФОП зараз як і раніше так само складно, як і раніше?

Подати документи на закриття – легко. Але є нюанс. Потрібно закрити всі бюрократичні питання в податковій адміністрації. Без цього підприємство буде знаходитися в стадії «призупинення», але як платник податків воно не зникне.

Але взаємодіяти з податковою адміністрацією стало простіше. Зараз це можна зробити за місяць-два, тоді як раніше була мертва зона.

Раніше потрібно було залучати посередників, щоб закрити ФОП. Зараз можна зробити це самому?

Так. Посередників можна найняти, якщо не хочете цим займатися. Але якщо хочете самі – то це реально.

Як зміниться робота малого бізнесу в найближчі рік-два?

Нелегально працювати буде все складніше. В Україні реально працює фінансовий моніторинг, який контролюють легальне працевлаштування людей, впроваджений програмний РРО. Раніше такого рівня контролю не було, ми можемо припустити, що в майбутньому буде посилення контролю за правилами ведення бізнесу.

Підтримай ШоТам

Суспільство

Вийшов тизер українського фільму про виноробів «Якими ми можемо бути»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Вийшов тизер мелодраматичної історії «Якими ми можемо бути» режисера Едуарда Георгадзе, що розповідає про молодого чоловіка, який повертається у рідне село, щоб продати виноградну плантацію батька, та події починають розгортатися зовсім неочікувано.

Про це пише Нове українське кіно.

Уже завершено написання сценарію повнометражної стрічки.

Сюжет стрічки

Життя Єгора змінюється, коли його відстороняють від роботи в компанії з розробки відеоігор і він дізнається про смерть свого батька винороба. Єгор повертається у рідне село, щоб продати виноградну плантацію. Єгор зустрічає танцівницю Єву, яка впізнає в ньому свого друга дитинства. Разом вони знаходять цілу серію загадок-листів, які залишив батько Єгора.

Читайте також: Зі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

Тим часом нотаріус повідомляє, що за умовою заповіту продати виноробню неможливо. Події починають розгортатися ще стрімкіше, коли загадкова покупниця пропонує спосіб, як Єгор може продати їй виноробню. Тим часом він починає підозрювати, що в будинку батька буває хтось ще, окрім нього.

Наскрізною темою фільму є виноробство, проте сюжет стрічки зачіпає актуальні питання сучасного суспільства: стосунків дітей і батьків, сімейних цінностей, подолання власних упереджень, а також важливості позитивних і глибоких емоційних зв’язків у сучасному світі, який невпинно змінюється.

У ролях: Мішіко Кобалія, Валерія Пенова, Андрій Данильченко, Сергій Поляков, Наталія Байдак, Антон Целовальник, Ігор Кузіляк, Поліна Савченко, Діана Кашина.

У рамках розробки проєкту автори сценарію Даріна Алєксєєва та Едуард Георгадзе працювали разом із консультантами, психологами, коучами та виноробами. Планується показ фільму потенційним партнерам, подача на міжнародні сценарні конкурси та пошук фінансування на зйомки стрічки.

Продюсерами картини виступають Олексій Кашин («Чунгул», «Синевір») і Костянтин Степаненко. Проєкт фільму – серед переможців цьогорічної програми Українського культурного фонду «Розвиток кінопроекту».

Нагадаємо, вийшов перший трейлер українського історичного екшену «Довбуш».

Фото: cinema.in.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Львові будують перший в Україні акустичний концертний зал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Львові заклали капсулу будівництва першого акустичного концертного залу в Україні.

Про це повідомили у Львівській обласній державній адміністрації.

Зал буде розташований у приміщенні Львівського державного музичного ліцею ім. Соломії Крушельницької, що на вул. Зеленій, 10.

Зал буде двоповерховим, у ньому розміститься 260-290 глядачів. Для його облаштування проведуть реконструкцію навчального корпусу та гаража з додатковою прибудовою та надбудовою.

«В Україні є небагато концертних залів, всі вони збудовані 150-200 років тому. Проте саме акустичного концертного залу немає. У чому полягає акустика? У тому, що коли музиканти виступатимуть на сцені, ця акустика заповнить кожен куточок залу», – пояснив директор Львівського державного музичного ліцею ім. Крушельницької Лев Закопець.

Читайте такожЯк відкрити бізнес у 18 років? Історія студентки з Івано-Франківська, яка в розпал пандемії почала готувати корисні смаколики

Проект розробила ще у 2019 році. Кошторисна вартість державного інвестиційного проекту – 43,8 млн грн. Концертний зал планують збудувати до кінця 2022 року.

Нагадаємо, у Києві на Оболоні повністю відремонтували аварійний дитсадок.

Фото: loda.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Як наші Сили спецоперацій тренуються на міжнародних маневрах Combined Resolve 16 (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Один із підрозділів Сил спеціальних операцій України приймає участь в багатонаціональних навчаннях «Combined Resolve 16», повідомили на фейсбук-сторінці Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Відповідно до сценарію навчань група від Сил спеціальних операцій ЗС України відбула в район виконання спеціальних дій за допомогою двох вертольотів UH-60 Black Hawk, які водночас прикривала пара гелікоптерів AH-64 Apache.

Українські спецпризначенці виконають низку тактико-спеціальних дій в інтересах сил #BLUFOR. Разом з операторами ССО ЗС України участь в «Combined Resolve 16» беруть литовські та американські спецпризначенці.

Читайте такожЗі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

Планування та загальне керівництво діями всіх підрозділів спеціальних операцій на цих навчаннях здійснюють українські офіцери.

Нагадаємо, на Херсонщині відбулися навчання протитанкових резервів.

Як ми повідомляли раніше, винищувачі України відпрацювали пуски керованих ракет Р-73.

Фото: facebook.com/usofcom.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Шопочитати

Актор театру та кіно Олег Шульга Актор театру та кіно Олег Шульга
Суспільство18 години тому

Зі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

З початком російсько-української війни актор театру «Віримо» в Дніпрі Олег Шульга пішов добровольцем на фронт....

Суспільство2 дні тому

Як відкрити бізнес у 18 років? Історія студентки з Івано-Франківська, яка в розпал пандемії почала готувати корисні смаколики

Після школи Михайлина Карпів пішла вчитися на кравчиню і навіть не здогадувалася, що зовсім скоро...

Суспільство4 дні тому

За плечима – Майдан та фронт. Історія волонтерки з Дніпра Аліни Михайлової

До Міжнародного дня волонтера розповідаємо історію Аліни Михайлової – однієї з багатьох людей, чиє життя...

Суспільство5 днів тому

Рідні сумнівалися в його «крейзі-ідеї». Історія смаколиків на проростках Ineo products, яка почалася з 400 гривень

Харків’янин Андрій Євтушенко ще зі студентських часів прагнув знайти роботу, яка буде приносити не лише...

Суспільство6 днів тому

Байкери-волонтери. Як львівська «МотоДопомога» підстраховує «швидку» та рятує травмованих у ДТП

Прибути на місце ДТП за лічені хвилини – ще той виклик для екстрених служб. Особливо...