Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Свій бізнес. Нюанси, які варто враховувати підприємцям

Опубліковано

Засновник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська про те, як відкрити свій бізнес і про що не варто забувати

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, власник компанії «Е.С.Консалтінг», автор багатьох статей з питань оподаткування. Більше 10 років проводить навчальні семінари і майстер-класи на податкову тематику для малого і середнього бізнесу

Малий бізнес стрімко молодшає. Якщо 20 років тому власний бізнес був прерогативою чоловіків зі зв’язками, то зараз приватними підприємцями стають молоді люди. Багато з ним роздумують про власну справу ще на перших курсах університету. Однак на старті можна наробити багато помилок. Наприклад, не прописати всі нюанси партнерської угоди або помилитися у фінансовій звітності. Як їх уникнути розповідає співвласник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська.

В Україні зараз турбулентні часи. Як це відбилося на малому і середньому бізнесі?

Кількість тих, хто хоче відкрити свій бізнес, не збільшується. Криза змусила людей переглянути те, чим вони займаються. Якщо говорити про тренди, то багато бізнесменів орієнтуються на експорт, оскільки обсяг споживання на місцевому ринку – невеликий. Якщо українські підприємці і далі будуть розвивати експорт, то це може привести до економічного дива.

Як може статися українське економічне диво?

Хочу зазначити, що законодавство завжди відстає від ринку. Спершу з’явилися біткоіни, а потім всі задумалися про те, як регулювати їх обіг. Ось і зараз така сама ситуація. Підприємці працюють в тих сферах, де законодавства ще майже немає. Це стосується різноманітної діяльності – від поставки продукції до систем оплати.

Що це за діяльність? Українські підприємці випускають товари і продають їх по всьому світу, наприклад, через Amazon. За останні кілька років кількість бізнесменів, які працюють на закордонних майданчиках, істотно зросла. Збільшилися і обсяги продажів. Про це говорить глава Укрпошти Ігор Смілянський і представники служб доставки. Це дуже цікавий тренд. Колись в Китаї, який був дуже бідним, з’явився Alibaba підприємця Джека Ма. Люди швидко відреагували на нові можливості. З’явилися цілі села, жителі яких раніше обробляли землю і заробляли до $ 200 в місяць. Вони кинули орати землю і стали виробляти вироби для США та інших ринків. Економіка Китаю пішла вгору, оскільки виявилося, що у них дуже дешева робоча сила і вони можуть виробляти товари у великих обсягах.

Пам’ятаєте, були часи, коли ми все возили з Туреччини? Турецькі джинси, светри? Пізніше виявилося, що турецьких товарів вже майже немає і все поставляється з Китаю. Китай відкрив для себе світовий ринок. Я не бачу шансів для України вирішити економічні проблеми лише за рахунок власних ресурсів. У нас є можливість для швидкого розвитку завдяки цим маркетплейсам.

Припустимо, я відкриваю свій бізнес, на що треба відразу звернути увагу?

Відкриваєте ви його самостійно або в партнерстві. Багато залежить від цього. Якщо в партнерстві, треба відразу і дуже ретельно прописати всі умови роботи. У відповідь на таку пропозицію, мені часто кажуть, що партнери – хороші друзі. Мій досвід говорить про те, що так і є, поки бізнес не приносить великі гроші. Як правило, в цей період дружба закінчується, і колишні друзі починають ділити бізнес.

Якщо власник бізнесу один, то можна провести реєстрацію прямо у нотаріуса і потім відкрити банківський рахунок. Зареєструвати своє підприємство можна за три дні. Іншими словами, відкриття компанії – це всього лише папка з документами. Ніяких особливих пільг для нових підприємців немає. В Україні існує спрощена система оподаткування для бізнесу і, на мій погляд, це вже добра пільга.

Чи варто відразу вказувати, до якої групи оподаткування відноситься підприємець?

Так, рішення треба прийняти одразу. Треба розуміти, чим займатиметься підприємець. Якщо сфера діяльності широка, наприклад, концертна діяльність, пошиття костюмів та їх продаж – тоді краще вказувати третю групу. Потрібно звернути увагу на вимоги за обсягом доходу, можливість вести ту чи іншу діяльність. Наосліп правильний вибір не зробити. Наприклад, на сайті Дія є путівник для підприємців, який підказує, яку групу їм вибрати.

Чи можливо підприємцю подавати звітність без бухгалтера?

Є підприємці, які подають звітність самостійно, без бухгалтера. Хто може працювати таким чином? Бізнесмен, у якого немає найманих працівників і той, хто не платить ПДВ.

Без бухгалтера не можна вести справи, якщо у підприємця є найманий персонал, зарплатна звітність – складний документ, при заповненні якого можна легко помилитися і наробити помилок. Або не туди заплатити, або неправильно виплатити. Відпускні, лікарняні, декретні теж треба нараховувати. У документах по сплаті ПДВ підприємець сам не розбереться, тому самому вести справи не варто.

За яких умов підприємець стає платником ПДВ?

Стати платником ПДВ можна навіть будучи ФОПом. Підприємці третьої групи сплачують 3% + ПДВ. Або бізнесмен може знятися з єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування.

Чи дійсно малий бізнес «молодшає»?

Якщо 20 років тому свій бізнес відкривали чоловіки зі зв’язками і жінок-засновників компаній практично не було, то зараз з’явилися інстаграм-підприємці. Вони нічого не розуміють ні в податках, ні в документації, ні в бізнес-процесах. Вони красиво фотографують товар, пишуть смішні пости в інстаграмі та успішно продають товар. Молодці, що тут сказати.

Молодих підприємців дуже багато. Наприклад, до мене на консультацію приходив 14-річний бізнесмен зі своєю тіткою. Дитина з друзями писали програми для ігор і заробляли онлайн-гроші на продажу різних предметів і бонусів, гроші потім виводилися на картку тітки.

IT-фахівці часто відкривають свої ФОПи?

Відкриття ФОПа потрібно відрізняти від відкриття бізнесу. Найчастіше своє підприємство реєструють айтішники, але тільки тому, що вони так отримують зарплату. Є фахівці, які відкривають бізнес, але їх не так багато в порівнянні з найнятими працівниками.

Останні кілька років податкова адміністрація регулярно заявляє про спрощення правил роботи з бізнесом. Чи справді це так?

Працювати і правда стало простіше. Наприклад, з’явився кабінет платника податків – форма спілкування з податковою. Він дозволяє подивитися стан розрахунків з бюджетом, відправити звітність, через кабінет приходить підтвердження, що ця звітність прийнята або не прийнята. Іноді фіскали не шлють паперові повідомлення, а повідомлення відразу ж надходять в особистий кабінет, як і штрафи, і різні нарахування.

Кабінет платника є у кожного, але не всі ним користуються. Причому, це стосується не тільки підприємців. Для входу в кабінет платника податків (підприємця або фізособи), потрібно отримати електронний цифровий підпис. З податкової можна листуватися через кабінет, можна їм відправляти запити. Це зручно. Наприклад, наша компанія веде бухгалтерію для різних компаній по всій Україні, хоча перебуваємо ми в Києві. Через кабінет платника податків можна комунікувати з податкової будь-якого міста. І для цього не потрібно їздити, наприклад, в Охтирський район Сумської області.

В яких випадках в податкову адміністрацію все ж доведеться піти?

Це рідко буває. Зазвичай для цього підприємця офіційно викликають. Наприклад, це може бути позапланова перевірка, запит, зустрічна перевірка. Причиною можуть бути розбіжності в звітності підприємства і його клієнта.

Як вести себе в цьому випадку? Потрібно приходити з бухгалтером або юристом?

Ні. Можна просто передати документи з кур’єром. Податківці можуть зателефонувати – у них є всі контакти. Їх потрібно вказувати при поданні звітності.

Закрити ФОП зараз як і раніше так само складно, як і раніше?

Подати документи на закриття – легко. Але є нюанс. Потрібно закрити всі бюрократичні питання в податковій адміністрації. Без цього підприємство буде знаходитися в стадії «призупинення», але як платник податків воно не зникне.

Але взаємодіяти з податковою адміністрацією стало простіше. Зараз це можна зробити за місяць-два, тоді як раніше була мертва зона.

Раніше потрібно було залучати посередників, щоб закрити ФОП. Зараз можна зробити це самому?

Так. Посередників можна найняти, якщо не хочете цим займатися. Але якщо хочете самі – то це реально.

Як зміниться робота малого бізнесу в найближчі рік-два?

Нелегально працювати буде все складніше. В Україні реально працює фінансовий моніторинг, який контролюють легальне працевлаштування людей, впроваджений програмний РРО. Раніше такого рівня контролю не було, ми можемо припустити, що в майбутньому буде посилення контролю за правилами ведення бізнесу.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: