Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сушить шкіру та викликає алергію. Розвінчуємо міфи про екологічну косметику

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Сушить шкіру, викликає алергію, а ще її тестують на тваринах. Це лише мала частина міфів про екологічну косметику, якими наповнений інтернет. А ще покупці досі плутають «натуральну» та «екологічну» косметику, хоча ці поняття не є синонімічними. Засновниця бренду VAPA Марія Кучеренко розповіла, які міфи про екокосметику дійсно містять частку правди, а в що вже давно не варто вірити.

Марія Кучеренко

Засновниця черкаського бренду екологічної косметики VAPA

Натуральна, органічна, біо- й екокосметика – це синоніми

В Україні немає чітких стандартів, що може зватися «натуральним». Якщо в складі засобу є хоча б один натуральний інгредієнт, виробник вже може нанести таке маркування. Саме тому зараз дуже багато грінвошингу (один із видів екологічного маркетингу), коли ви заходите в магазин, і кожен другий засіб позиціюється як натуральний. Тому на натуральність, особливо в масмаркеті, я б не розраховувала.

Якщо ви бачите значок «organic» або «сертифіковано Ecocert Cosmos», то перед вами органічний продукт. Для отримання такого маркування на кожному з життєвих циклів – від отримання сировини, виготовлення засобу, і до використання та утилізації – були витримані суворі стандарти. В органічній косметиці – щонайменше 95% рослинних та натуральних компонентів, отриманих ненасильницьким методом, та до 5% безпечних штучних речовин (зі списку дозволених й безпечних), а пакування – придатне до вторинного перероблення. У складі не має бути продуктів нафтоперероблення, мінеральних олив, парабенів (складні ефіри, які використовують як консерванти), штучних парфумів та фарбників. У біокосметиці можуть бути присутні продукти рослинного та тваринного походження, але їх мають добувати ненасильницьким шляхом. Це зокрема бджолиний віск, маточне молочко, протеїн шерсті овець, ланолін тощо

В екокосметиці пріоритетом є безпечність продукту для людини та довкілля на всіх етапах його життя. Особлива увага звертається на походження пакувальних матеріалів та придатність їх до вторинної переробки. Найпоширеніші матеріали: скло, папір, алюміній, PET. Відгалуженням екоруху в косметиці є zero waste (нуль відходів). Пакування таких продуктів може бути повністю відсутнім. Яскравим представником є тверді шампуні. У нього може бути відсутнє пакування, а це заощаджує ресурси планети. 

Тому, ні, натуральна, органічна, біо- й екокосметика це різні види косметики. З-поміж їх усіх екокосметика найближча до органічної.

Екологічну косметику не тестують на безпечність

Такий вид косметики не проходить тестування на тваринах. Це роблять або «в пробірці» на бактеріях, або на групі добровольців. І це досить класний варіант, коли ти вже знаєш, як засіб поводиться на шкірі людини. 

Екокосметика часто викликає алергію

Будь-які алергічні реакції – індивідуальна особливість організму, а не класу засобу. Косметика з масмаркету зазвичай виготовлена з максимально інертних речовин, які не мають жодного впливу на організм. Виробники хочуть виготовляти універсальні продукти. Тому зазвичай активні компоненти або повністю відсутні, або представлені в дуже незначній кількості. 

Алергія може бути на будь-який вид косметики, не залежно від її виду. Це залежить від особливостей кожного організму. Екологічна косметика – в першу чергу екологічна, та це не означає, що вона гіпоалергенна.

Якщо в складі є синтетичні компоненти – засіб шкідливий

Еко косметика може містити як натуральні, так і синтетичні компоненти. Проте жоден з них не має шкодити довкіллю та людині. Треба дивитися, які ці компоненти. Наприклад, є синтетичний вітамін С. Його не існує в природі, але можуть створити в лабораторії, і вже доведена його ефективність на шкірі. Він синтетичний, але не шкідливий. Деякі компоненти дійсно шкідливі, але їх не використовують у будь-якій косметиці. Існують списки заборонених речовин.

У нашій косметиці VAPA є синтетична саліцилова кислота і синтетичний вітамін В3 цинамід. Саліцилова кислота існує в природі – у вербі. Але такий компонент буде значно дорожчим, а ще виникне складність із введенням його в необхідній концентрації в засоби догляду. Річ у тім, що саліцилова кислота має рідку форму, і не завжди доцільно вводити її косметику в тому відсотку, який потрібен. Тому ми використовуємо синтетичний компонент у формі кристаликів. Що стосується вітаміну В3 – він дуже корисний для шкіри, допомагає покращити її колір, прибрати сліди постакне. У нього бездогання репутація, і жодне дослідження не виявило якоїсь шкоди.

Екокосметика псується швидше за куплену в масмаркеті

Масмаркет налаштований на довгий термін зберігання продукції на складах та в магазинах у критичних умовах та зі значними коливаннями температури. Виробникам потрібно, аби їхні засоби довго зберігали товарний вигляд, щоб не мати фінансових втрат. Тому головне завдання технологів – зробити стабільний засіб, часто завдяки введенню «агресивних» консервантів. І навіть якщо ви порушите всі правила зберігання, товарний вигляд продукції залишатиметься незмінним.

Натомість екологічна косметика має відповідати суворим вимогам, про які говорили вище. Дозволені консерванти мають більш м’яку дію на мікробіом нашої шкіри, тож і на патогенні мікроорганізми вплив менший. Тут постає питання: чи вам дійсно потрібно зберігати крем 3 роки ціною власного здоров’я? Сучасні та безпечні системи консервації для екокосметики дозволяють засобам залишатись свіжими приблизно рік.

Екокосметика має специфічний неприємний запах

Екокосметика може мати будь-який запах. Все залежить від смаку виробника. Сприйняття аромату є дуже суб’єктивним. Оскільки ринок екологічної та органічної косметики розвивається, з’являються нові компоненти, досить приємні на запах. Та косметика, яка була 10 років тому, і та, яка є зараз, – це небо і земля.

За відгуками наших клієнтів, найкращий аромат у косметиці VAPA має твердий шампунь Litsea. У його складі – ефірна олія літсеї кубеби або тропічної вербени. Аромат шампуню схожий на лимонні льодяники – дуже свіжий і яскравий, з легкими трав’яними нотками.

Екокосметика – дешевша альтернатива закордонним брендам

Екологічна косметика є досить дорогою, хоча залежить від сегмента. Наприклад, олія для тіла буде дешевшою, ніж крем для зменшення пігментації шкіри. Щоб зробити олію, треба підібрати комбінацію компонентів, налити їх у тару – і все. А крем буде більш витратним і у виготовленні, і в компонентах. 

Сухі, тверді шампуні та шампуневе мило – одне й те саме

Часто люди неправильно розрізняють косметичні засоби для волосся. Сухі шампуні перебувають у формі аерозолю або пудри. Їх наносять на проділ і розчісують волосся, аби освіжити укладку, коли немає можливості помити голову.

Шампуневе мило – це по суті класичне мило на основі олій і лугу. Воно часто робить волосся жорстким і надає відчуття ламкості та жирності з нальотом. Я не раджу цим користуватися. У шампуневого мила дуже високий ph (водневий показник), який шкідливий і для шкіри голови, і, перш за все, для волосся.

Читайте також: Екологія в Інстаграм: шість українських екоблогерів

При виготовленні твердого шампуню використовують мінімум води. На вигляд він схожий на звичайне мило, із шорсткою поверхнею. Зроблений на основі SCI або SLS. В основному від якості саме цих компонентів залежить його ефективність.

Твердий шампунь сушить волосся і залишає наліт

Цей косметичний засіб може бути як високої якості, так і низької. Усе залежить від компонентів, з яких його виготовили. Бачу, що масмаркет теж потрохи підтягується до цього руху, адже помічає, що тверді шампуні стають дедалі популярнішими. Але масові виробники зазвичай використовують у своїх засобах SLS (лаурилсульфат натрію), тому починають його пхати і до твердих шампунів. Насправді SLS – це точка відліку подразнювального потенціалу. Якщо у брусочку цей компонент перебуває у концентрації 80% – він надзвичайно сушить шкіру голови та волосся.

Найкраще, коли у складі твердого шампуню є SCI (кокоіл ізетіонат натрію). Цей компонент часто додають разом із кокосульфатом натрію – він краще піниться, а ізетіонат пом’якшує дію шампуню. Дивіться і на додаткові пом’якшувальні компоненти в засобі, як от гліцерин, пантенол чи молочна кислота. Додатковою перевагою буде не парфум, а ефірна олія та масла для пом’якшення волосся.

Для зволоження в екокосметиці VAPA ми використовуємо рослинні цукри – бетаїн, інулін, топінамбур. У шампуні для людей із підвищеною жирністю голови, волоссю яких бракує об’єму, додаємо білу або зелену глину, різні рослинні пудри та саліцилову кислоту для регулювання жирності. І все це ми комбінуємо з ефірними оліями. У підсумку маємо комплексний підхід: ефірні олії працюють із самою шкірою і змушують її трохи заспокоїтися та виділяти менше жиру, а глини адсорбують зайвий жир та додають волоссю прикореневий об’єм. У підсумку ваша шкіра почувається значно краще, а волосся не так швидко забруднюється.

Твердий шампунь погано піниться

Твердий шампунь може легко замінити звичайний рідкий. Вам не потрібен якийсь період звикання, бо засіб нібито не так милиться чи не так промиває волосся. Коли клієнти переходять на наш шампунь, вони одразу кажуть: «Дуже легко і зручно, волосся чисте, і все піниться дуже легко». У підсумку все залежить від виробника.

Твердий шампунь незручно зберігати вдома 

Засіб можна зберігати в мильниці, до якої всі звикли. Там мило чудово тримає свою форму і не розмокає, так само і твердий шампунь. Також знаю, що деякі дівчата кладуть його на в’язану з джуту мочалку, і теж все гаразд. Єдине – треба стежити за тим, аби шампунь не розмокав і не киснув у воді. 

Водночас плюсів у твердого шампуню все ж більше. По-перше, він компактний і не розливається в подорожах. Для його виготовлення не використовують багато води, яка є вичерпним ресурсом. Засобу не потрібне пластикове пакування. Слід запам’ятати головне правило: після використання шампунь треба покласти в мильницю. Тоді цей засіб буде радувати вас дуже довго.

Екокосметику важко підібрати через невеликий вибір

Екокосметика VAPA націлена на мультифункціональність та фізіологічність, щоб закрити максимально багато потреб. Наприклад, якщо ми робимо крем для сухої шкіри, він підійде і для зневодненої. Будь-яка шкіра може бути зневоднена: як жирна, так і суха. Тому не треба купувати крем для жирної шкіри, а потім сироватку для зволоження і ще якусь маску – це все вже є в кремі. Ми націлена на те, щоб у вас була одна ідеальна баночка, яку ви любите, і яка повністю задовольняє ваші потреби. Можливо, ви з першого разу знайдете свій ідеальний засіб, і цей міф розвіється.

Саморобні домашні засоби – альтернатива косметиці

Люди, які створюють косметику на виробництві, мають значно більше знань технології та безпечного поєднання компонентів. Експерименти на власній кухні можуть зашкодити. Часто бачу у TikTok та YouTube, як дівчата роблять маски для очищення пор від чорних цяток на основі соди та лимонної кислоти або зубної пасти. Це жахливо, ви просто нашкодите свою шкіру і зробите собі хімічний опік! Після цього доведеться довго відновлюватися. Та якщо ви зробите, наприклад, якусь маску на кефірі або з фруктів, то біди не буде. Але чи ефективно це – потрібно ще довести.

VAPA – український бренд екологічної косметики, який у 2019 році заснувала дизайнерка за освітою Марія Кучеренко. За два роки до цього вона почала виготовляти засоби догляду для себе та друзів. Після занурення в спеціалізовану літературу, вивчення процесів, які відбуваються у шкірі, та впливу косметики на неї, створила власну лабораторію з професійним обладнанням та науковим підходом до розробки екокосметики. Усі засоби бренду направлені на екологічність: пакування придатне до вторинного перероблювання, а склад косметики не шкодить людині та довкіллю. Основна продукція – тверді шампуні та кондиціонери. Асортимент стрімко розширюється та налічує крем для рук, бальзам для губ, гелі для вмивання, засоби для демакіяжу, убтани (сухі порошки, якими можна вмиватися і які можна використовувати як маску).

Суспільство

На IMDb з’явився список із 50 фільмів, які «допоможуть зрозуміти Україну»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

На сайті IMDb опублікували добірку з 50 фільмів, які допоможуть глядачам краще зрозуміти Україну.

У добірці можна знайти як сучасні стрічки, так і фільми, зняті в минулому столітті. Це документалки, короткометражки, а також повнометражні художні картини.

Зокрема, до переліку потрапили:

  • «Людина з кіноапаратом» Дзиґи Вертова;
  • «Ентузіазм. Симфонія Донбасу» Дзиґи Вертова;
  • «Маріуполіс» Мантаса Кведаравічюса;
  • «Земля блакитна, ніби апельсин» Ірини Цілик;
  • «Міф» Леоніда Кантера;
  • «Майдан» Сергія Лозниці;
  • Ukraine on Fire 2;
  • «Зима у вогні» Євгена Афінеєвського;
  • «Маріуполіс» Мантаса Кведаравічюса;
  • «Будинок Слово» Тараса Томенка.

Повний список фільмів можна переглянути за цим посиланням.

Про IMDb

Це найбільша база даних та вебсайт про кінематограф. База даних значною мірою заповнюється волонтерами, це чимось нагадує концепцію Вікіпедії. У базі зібрана інформація про понад 10 млн фільмів і телесеріалів, є інформація майже про 11,5 млн акторів, режисерів та інших зірок кіно зі всього світу.

З 1998 року базою даних IMDb володіє компанія Amazon. Більшість інформації IMDb перебуває в безплатному доступі, сайт функціонує на основі безкоштовного програмного забезпечення. Платний доступ дозволяє отримати інформацію про контакти акторів, продюсерів, режисерів тощо. За даними рейтингового агентства «Alexa», сайт imdb.com постійно входить до сотні найпопулярніших сайтів інтернету.

Нагадаємо, в Україні представили офіційний трейлер художнього фільму «Кривава нафта» про спротив українців під час повномасштабного вторгнення російських загарбників.

Також ми повідомляли, що Український інститут у партнерстві з ірландською компанією usheru запустили сайт, який знайомить світового глядача з українським кіно.

Фото: usfa.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Десять хвилин – і готово. Як підприємство на Львівщині готує «сухі борщі» для воїнів ЗСУ

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Перші страви на передовій – це рідкість, яку українські воїни не завжди можуть собі дозволити. Адже приготування потребує не лише купи продуктів, а й щонайменше години часу. Через це наші захисники й захисниці частіше надають перевагу сухпайкам.

Цю проблему вирішило львівське підприємство «Фрут Банк». Волонтери почали готувати сухі набори швидкого приготування, завдяки яким бійцям ЗСУ необхідно всього 10-15 хвилин, аби скуштувати домашній борщ чи суп.

Виробник запевняє: смак практично не відрізняється від щойно приготовленої страви в домашніх умовах, а всі вітаміни зберігаються завдяки особливій технології. Сьогодні «Фрут Банк» передав на передову вже понад тисячу таких наборів та продовжує допомагати ЗСУ.

Павло Дигдало

Керівник комунального підприємства «Фрут Банк» Мостиської міської ради Львівської області

Усе почалося з персиків, які валялися під ногами

Я родом із міста Судова Вишня, що на Львівщині. З 2016 року почав працювати у департаменті агропромислового розвитку Львівської  ОДА. Через три роки став керівником із розвитку організації «Сільськогосподарський дорадчий центр «Фермерська країна», а далі — керівником компанії «Фермерська Родина».

Коли я працював у дорадчому центрі, ми багато спілкувалися з фермерами, бували в садах, на полях. Одного разу я відвідав персиковий сад у період, коли фрукти дозріли. Побачив дуже багато плодів, які лежали під деревами. Фермер їх не збирав, оскільки такі персики вже ніхто не хотів купувати. А під деревами їх було дуже багато, фрукти просто псувалися.

Читайте також: Я волонтерила на 9-му місяці вагітності, і це мене рятувало. Історія харків’янки Марії Зайцевої

Подібна ситуація й з ягодами. Коли вони мають візуальний дефект, їх практично неможливо продати. Однак вони, як і персики, цілком придатні для виготовлення смачного джему чи варення. Так і народилась ідея створити переробне підприємство.

Ми почали будувати завод, але всі плани перекреслила війна

«Фрут Банк» народився 12 березня 2021 року. Ініціаторами стала громадська організація Сільськогосподарський дорадчий центр «Фермерська країна» та дві громади – Мостиська і Судововишнянська. Фінансування отримували від Європейського Союзу та з місцевих бюджетів.

З вересня 2021 року ми розпочали тендерні процедури, а далі – будівництво приміщення. На кінець року вже збудували завод площею 630 квадратних метрів, встановили вікна, двері, ворота, внутрішню каналізаційну систему, промислову підлогу, пандуси, водостічну систему. Встигли закупити більшість технологічного обладнання для цехів із перероблення плодово-ягідної продукції та вантажний фургон для перевезення.

Фото: Facebook / Фрут Банк

Ми також розробили маркетингову стратегію, зареєстрували торгову марку «Фрут Банк», провели навчання виробників із вирощування, збуту та співпраці з парком агроперероблення «ФрутБанк». А ще розробили та закупили брендовану продукцію.

У першій половині 2022 року ми планували завершити будівництво і ввести його в експлуатацію. Однак усі наші плани перекреслила велика війна. Через це було повністю зупинене державне фінансування об’єкта, а отже, й усі заплановані на ньому роботи.

Планували важливу нараду на 24 лютого

Звичайно, ми не очікували, що може початися повномасштабне вторгнення. Ми від початку року активно працювали над виправленням недоліків у проєктно-кошторисній документації, аби оперативно завершити будівництво. А ще готувалися до наради з будівельниками, яка мала відбутися саме 24 лютого.

Про початок великої війни я дізнався зранку, коли мені зателефонував один із учасників запланованої наради. Це був для мене шок, оскільки не думав, що у 21 столітті в Європі можуть відбуватися такі страшні події. Звісно, повномасштабне вторгнення Росії змінило всі наші плани, відкинувши відкриття на невизначений термін.

Протягом двох місяців від 24 лютого ніхто й не думав про проєкт, бо вся увага була прикута до подій на фронті. Частково я займався волонтерською роботою: розвозив людям ліки та гуманітарну допомогу. Натомість наше підприємство «Фрут Банк» на певний період зупинило свою діяльність.

Вирішив використати наші потужності з користю для бійців

У травні, коли ми зрозуміли, що війна буде тривалою, вирішили переформатувати свою діяльність. Ми дізналися про потреби наших військових у гарячих стравах. І в мене виникла ідея на базі наших потужностей виготовляти набори для їжі швидкого приготування. Своїм задумом я поділився з головою Мостиської міської ради Мирославою Пельц. І вона це підтримала.

Спільно з міськрадою ми почали шукати приміщення. З цим виникли проблеми, адже наше обладнання розраховане на велику потужність, якої в більшості приміщень Мостиська просто немає. Та згодом ми знайшли таке місце в одній зі шкіл. І з початку червня запустили виробництво сухих борщових та супових наборів для армії.

Борщ із сухих овочів потішив смаком

Початкову технологію виробництва супових наборів швидкого приготування ми дізнались з інтернету, оскільки вони мали попит на передовій ще з 2014 року. Також ми звернулися за консультацією до проєкту USAID, які нам допомогли. Рецепт борщу отримали від друзів. 

Перші страви ми продегустували спільно з працівниками міськради. І вони справді виявилися дуже смачними. Після цього ми запустили виробництво.

Фото: Facebook / Фрут Банк

Наразі в нашій команді працюють 5-7 волонтерів, у тому числі я та наш бухгалтер. Волонтери приходять і з Мостиськ та приїжджають із Судової Вишні. Зокрема, вдячні вчителям школи, в якій ми виготовляємо набори, які щотижня нам допомагають.

Зберігаємо у стравах майже всі вітаміни

Наші страви сухого приготування мають практично таку ж користь, як і варені вдома. Технології інфрачервоного сушіння овочів, фруктів та інших харчів забезпечують отримання готового продукту найвищої якості зі збереженням до 90-95% усіх корисних речовин та вітамінів.

Процес сушіння, за яким ми «витягуємо» з продуктів вологу, називається дегідратацією. В основі технології ­– інтенсивне видалення вологи з продукту шляхом впливу на нього інфрачервоного випромінювання. При цьому нагрівається не навколишнє повітря, а безпосередньо сам продукт.

Фото: Facebook / Фрут Банк

Молекули води у кілька разів інтенсивніші, ніж при конвекційному осушенні. Вони виділяються з продукту і переходять у повітря, яке після цього видаляється. За допомогою такої технології волога з продукту зникає поступово, без руйнування структури тканин продуктів.

Особливою цінністю цього типу сушильного обладнання є те, що при   інфрачервоному сушінні не потрібно нагрівати повітря до високих температур. Це дозволяє максимально зберігати в продуктах вітаміни, а також смакові властивості.

Готовий борщ – за 10 хвилин

У борщовий набір входять: спеції (мелений чорний перець, мелений лавровий лист, мелений часник), сушені овочі (червоний буряк, морква, білокачанна капуста, ріпчаста цибуля, подрібнені томати) та варено-сушена подрібнена картопля і варено-сушене подрібнене м’ясо. Додаємо також кухонну сіль, білий цукор та яблучний оцет. Для горохового супу використовуємо горох, картоплю, м’ясо, моркву, цибулю та спеції. Це все те, з чого українці вдома готують ці страви.

Фото: Facebook / Фрут Банк

Смачний і поживний борщ чи суп із сухого набору приготувати дуже просто. Для цього необхідно суміш із пакета висипати в місткість не менш як 4 літри, залити окропом до 3,3 літра і дати настоятися 10-15 хвилин. Також варто періодично помішувати.

Якщо ви готуєте вдома та маєте трохи більше часу, ніж захисники та захисниці на передовій, тоді можна змінити приготування. У каструлю не менш як на 4 літри залити 3,3 літра води та довести її до кипіння. Відтак висипати суху суміш, перемішати та проварити дві хвилини на слабкому вогні. Зняти каструлю з вогню, накрити щільно кришкою і дати настоятися 20 хвилин. Для кращого смаку можна додати сметани. Готово!

Годуємо бійців на передовій

Перш за все, наші набори отримують хлопці та дівчата, які перебувають на передовій. Ми передаємо продукцію через волонтерів та місцеві організації. Це, наприклад, ГО «Волонтерський рух Мостищини», представники якої довозять допомогу на передові позиції.

Також ми доставляємо борщі хлопцям і дівчатам у військову частину, потім вони беруть ці набори з собою, коли їдуть на фронт. Якщо є можливість та запит – надсилаємо поштою. 

Фото: Facebook / Фрут Банк

Від початку діяльності ми виготовили більш як 1500 наборів борщів швидкого приготування та понад 150 наборів горохових супів. Це приблизно 10 тисяч порцій або 5 тисяч літрів готової страви. З них близько тисячі наборів (6 тисяч порцій) вже доставлені захисникам і захисницям.

Придбаний набір – допомога бійцям

На початку діяльності ми купували продукти за власний кошт. Для безперервного виробництва сухих наборів нам постійно потрібно закуповувати пакети, спеції, овочі та м’ясо. Зараз частково з продуктами нам допомагає Мостиська міська рада, фермери та місцеві підприємці. І все ж нам потрібна безперебійність у постачанні.

Тому ми вирішили частину наборів продавати, щоб мати змогу купувати необхідні продукти. Тому будь-хто охочий може придбати нашу продукцію. Вартість одного пакета на 5-6 порцій – 150 гривень. Багато хто купував у нас борщі та передавав рідним, які служать.

Фото: Facebook / Фрут Банк

Це повноцінні страви, куди, окрім окропу, більше нічого не потрібно додавати. Тому їх можна брати з собою в похід чи їсти вдома. Це дасть нам більше можливостей виготовляти смачні набори для хлопців і дівчат на фронті, яким дуже потрібна гаряча їжа.

Кожна допомога наближає перемогу

Військовим подобаються наші набори, бо вони натуральні, поживні та швидко готуються – не потрібно витрачати години, щоб зварити першу страву. Сухі пайки, зі слів бійців, неможливо їсти постійно. А така страва і смачна, і поживна.

Доки в нашій країні триває війна, доти й залишатимуться актуальним запит на такі набори. До речі, термін їхнього зберігання становить один рік від дати виробництва, оскільки всі продукти в наборі – сухі. Коли почнеться навчальний сезон, ми не зупинятимемо виробництво. Зараз саме шукаємо інше приміщення.

Фото: Facebook / Фрут Банк

Скільки б не тривала війна, ми не маємо здаватися. Нам тут, у тилу, значно легше, ніж військовим на позиціях. Тому хто чим може – маємо їм допомагати, підтримувати, аби скоріше наблизити нашу перемогу. А вона неодмінно настане.

Щодо «Фрут Банк», незабаром ми плануємо все ж завершити внесення змін у документацію, повторно пройти експертизу, щоб при першій нагоді відновити роботи на нашому об’єкті. А наразі й далі готуємо смачні та корисні сухі борщові та супові набори для наших захисників.

Довідка про «Фрут Банк»
Підприємство народилося 12 березня 2021 року з ініціативи Мостиської ОТГ у межах реалізації проєкту регіонального розвитку «Створення парку агропереробки «ФрутБанк» з формування доданої вартості на продукцію малих та середніх виробників Львівщини». 

Проєкт відібраний, відповідно до Порядку проведення конкурсного відбору проєктів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися коштом коштів державного бюджету, отриманих від ЄС, підтриманий головою Львівської ОДА та дофінансовується з місцевих бюджетів ОДА, облради та місцевих громад — Мостиської та Судововишнянської.

Читати далі

Суспільство

ЄС передав прикордонникам Одещини чотири патрульні катери UMS (ФОТО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Європейські партнери передали прикордонникам з Одещини чотири патрульні катери UMS – 425CC.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці Державної прикордонної служби України.

Катери отримали бійці Білгород-Дністровського прикордонного загону. Кожен човен вміщує команду з чотирьох осіб, оснащений рятувальними жилетами та ехолотом для визначення глибини води під судном.

«Катери надані в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги “Разом з ЄС до безпеки кордонів”, який фінансується Європейським Союзом», – розповіли в ДПСУ.

Варість чотирьох катерів складає 2,2 мільйони гривень. У ДПСУ також зазначили, що торік у межах цього проєкту прикордонники отримали два катери UMS – 545DC та UMS – 425CC, які показали свою високу надійність під час несення служби з охорони державного кордону.

Про катери

Як пише Мілітарний, Модель 425CC – це легкий та економічний човен під двигун потужністю 15-30 кінських сил. Човен має відмінні ходові характеристики, невеликий осад і гарну стійкість. Заявлена швидкість – понад 50 км/г.

Цільнозварний корпус катера виконаний з алюмінієво-магнієвого сплаву марки 5083 товщиною 3 мм. Хімічна стійкість сплаву 5083 дозволяє експлуатацію навіть у такому агресивному середовищі, як морська вода. Корпус з алюмінію дозволяє катеру підходити до будь-якого берега і проходити мілководдям.

Нагадаємо, Німеччина передала Україні ще чотири зенітні самохідні установки Gepard та майже 50 тисяч боєприпасів для них.

Також ми повідомляли, що союзники надали Україні ще майже €1,5 млрд військової допомоги.

Фото: facebook.com/DPSUkraine.

Читати далі