Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сушить шкіру та викликає алергію. Розвінчуємо міфи про екологічну косметику

РЕКЛАМНИЙ МАТЕРІАЛ

Опубліковано

Сушить шкіру, викликає алергію, а ще її тестують на тваринах. Це лише мала частина міфів про екологічну косметику, якими наповнений інтернет. А ще покупці досі плутають «натуральну» та «екологічну» косметику, хоча ці поняття не є синонімічними. Засновниця бренду VAPA Марія Кучеренко розповіла, які міфи про екокосметику дійсно містять частку правди, а в що вже давно не варто вірити.

Марія Кучеренко

Засновниця черкаського бренду екологічної косметики VAPA

Натуральна, органічна, біо- й екокосметика – це синоніми

В Україні немає чітких стандартів, що може зватися «натуральним». Якщо в складі засобу є хоча б один натуральний інгредієнт, виробник вже може нанести таке маркування. Саме тому зараз дуже багато грінвошингу (один із видів екологічного маркетингу), коли ви заходите в магазин, і кожен другий засіб позиціюється як натуральний. Тому на натуральність, особливо в масмаркеті, я б не розраховувала.

Якщо ви бачите значок «organic» або «сертифіковано Ecocert Cosmos», то перед вами органічний продукт. Для отримання такого маркування на кожному з життєвих циклів – від отримання сировини, виготовлення засобу, і до використання та утилізації – були витримані суворі стандарти. В органічній косметиці – щонайменше 95% рослинних та натуральних компонентів, отриманих ненасильницьким методом, та до 5% безпечних штучних речовин (зі списку дозволених й безпечних), а пакування – придатне до вторинного перероблення. У складі не має бути продуктів нафтоперероблення, мінеральних олив, парабенів (складні ефіри, які використовують як консерванти), штучних парфумів та фарбників. У біокосметиці можуть бути присутні продукти рослинного та тваринного походження, але їх мають добувати ненасильницьким шляхом. Це зокрема бджолиний віск, маточне молочко, протеїн шерсті овець, ланолін тощо

В екокосметиці пріоритетом є безпечність продукту для людини та довкілля на всіх етапах його життя. Особлива увага звертається на походження пакувальних матеріалів та придатність їх до вторинної переробки. Найпоширеніші матеріали: скло, папір, алюміній, PET. Відгалуженням екоруху в косметиці є zero waste (нуль відходів). Пакування таких продуктів може бути повністю відсутнім. Яскравим представником є тверді шампуні. У нього може бути відсутнє пакування, а це заощаджує ресурси планети. 

Тому, ні, натуральна, органічна, біо- й екокосметика це різні види косметики. З-поміж їх усіх екокосметика найближча до органічної.

Екологічну косметику не тестують на безпечність

Такий вид косметики не проходить тестування на тваринах. Це роблять або «в пробірці» на бактеріях, або на групі добровольців. І це досить класний варіант, коли ти вже знаєш, як засіб поводиться на шкірі людини. 

Екокосметика часто викликає алергію

Будь-які алергічні реакції – індивідуальна особливість організму, а не класу засобу. Косметика з масмаркету зазвичай виготовлена з максимально інертних речовин, які не мають жодного впливу на організм. Виробники хочуть виготовляти універсальні продукти. Тому зазвичай активні компоненти або повністю відсутні, або представлені в дуже незначній кількості. 

Алергія може бути на будь-який вид косметики, не залежно від її виду. Це залежить від особливостей кожного організму. Екологічна косметика – в першу чергу екологічна, та це не означає, що вона гіпоалергенна.

Якщо в складі є синтетичні компоненти – засіб шкідливий

Еко косметика може містити як натуральні, так і синтетичні компоненти. Проте жоден з них не має шкодити довкіллю та людині. Треба дивитися, які ці компоненти. Наприклад, є синтетичний вітамін С. Його не існує в природі, але можуть створити в лабораторії, і вже доведена його ефективність на шкірі. Він синтетичний, але не шкідливий. Деякі компоненти дійсно шкідливі, але їх не використовують у будь-якій косметиці. Існують списки заборонених речовин.

У нашій косметиці VAPA є синтетична саліцилова кислота і синтетичний вітамін В3 цинамід. Саліцилова кислота існує в природі – у вербі. Але такий компонент буде значно дорожчим, а ще виникне складність із введенням його в необхідній концентрації в засоби догляду. Річ у тім, що саліцилова кислота має рідку форму, і не завжди доцільно вводити її косметику в тому відсотку, який потрібен. Тому ми використовуємо синтетичний компонент у формі кристаликів. Що стосується вітаміну В3 – він дуже корисний для шкіри, допомагає покращити її колір, прибрати сліди постакне. У нього бездогання репутація, і жодне дослідження не виявило якоїсь шкоди.

Екокосметика псується швидше за куплену в масмаркеті

Масмаркет налаштований на довгий термін зберігання продукції на складах та в магазинах у критичних умовах та зі значними коливаннями температури. Виробникам потрібно, аби їхні засоби довго зберігали товарний вигляд, щоб не мати фінансових втрат. Тому головне завдання технологів – зробити стабільний засіб, часто завдяки введенню «агресивних» консервантів. І навіть якщо ви порушите всі правила зберігання, товарний вигляд продукції залишатиметься незмінним.

Натомість екологічна косметика має відповідати суворим вимогам, про які говорили вище. Дозволені консерванти мають більш м’яку дію на мікробіом нашої шкіри, тож і на патогенні мікроорганізми вплив менший. Тут постає питання: чи вам дійсно потрібно зберігати крем 3 роки ціною власного здоров’я? Сучасні та безпечні системи консервації для екокосметики дозволяють засобам залишатись свіжими приблизно рік.

Екокосметика має специфічний неприємний запах

Екокосметика може мати будь-який запах. Все залежить від смаку виробника. Сприйняття аромату є дуже суб’єктивним. Оскільки ринок екологічної та органічної косметики розвивається, з’являються нові компоненти, досить приємні на запах. Та косметика, яка була 10 років тому, і та, яка є зараз, – це небо і земля.

За відгуками наших клієнтів, найкращий аромат у косметиці VAPA має твердий шампунь Litsea. У його складі – ефірна олія літсеї кубеби або тропічної вербени. Аромат шампуню схожий на лимонні льодяники – дуже свіжий і яскравий, з легкими трав’яними нотками.

Екокосметика – дешевша альтернатива закордонним брендам

Екологічна косметика є досить дорогою, хоча залежить від сегмента. Наприклад, олія для тіла буде дешевшою, ніж крем для зменшення пігментації шкіри. Щоб зробити олію, треба підібрати комбінацію компонентів, налити їх у тару – і все. А крем буде більш витратним і у виготовленні, і в компонентах. 

Сухі, тверді шампуні та шампуневе мило – одне й те саме

Часто люди неправильно розрізняють косметичні засоби для волосся. Сухі шампуні перебувають у формі аерозолю або пудри. Їх наносять на проділ і розчісують волосся, аби освіжити укладку, коли немає можливості помити голову.

Шампуневе мило – це по суті класичне мило на основі олій і лугу. Воно часто робить волосся жорстким і надає відчуття ламкості та жирності з нальотом. Я не раджу цим користуватися. У шампуневого мила дуже високий ph (водневий показник), який шкідливий і для шкіри голови, і, перш за все, для волосся.

Читайте також: Екологія в Інстаграм: шість українських екоблогерів

При виготовленні твердого шампуню використовують мінімум води. На вигляд він схожий на звичайне мило, із шорсткою поверхнею. Зроблений на основі SCI або SLS. В основному від якості саме цих компонентів залежить його ефективність.

Твердий шампунь сушить волосся і залишає наліт

Цей косметичний засіб може бути як високої якості, так і низької. Усе залежить від компонентів, з яких його виготовили. Бачу, що масмаркет теж потрохи підтягується до цього руху, адже помічає, що тверді шампуні стають дедалі популярнішими. Але масові виробники зазвичай використовують у своїх засобах SLS (лаурилсульфат натрію), тому починають його пхати і до твердих шампунів. Насправді SLS – це точка відліку подразнювального потенціалу. Якщо у брусочку цей компонент перебуває у концентрації 80% – він надзвичайно сушить шкіру голови та волосся.

Найкраще, коли у складі твердого шампуню є SCI (кокоіл ізетіонат натрію). Цей компонент часто додають разом із кокосульфатом натрію – він краще піниться, а ізетіонат пом’якшує дію шампуню. Дивіться і на додаткові пом’якшувальні компоненти в засобі, як от гліцерин, пантенол чи молочна кислота. Додатковою перевагою буде не парфум, а ефірна олія та масла для пом’якшення волосся.

Для зволоження в екокосметиці VAPA ми використовуємо рослинні цукри – бетаїн, інулін, топінамбур. У шампуні для людей із підвищеною жирністю голови, волоссю яких бракує об’єму, додаємо білу або зелену глину, різні рослинні пудри та саліцилову кислоту для регулювання жирності. І все це ми комбінуємо з ефірними оліями. У підсумку маємо комплексний підхід: ефірні олії працюють із самою шкірою і змушують її трохи заспокоїтися та виділяти менше жиру, а глини адсорбують зайвий жир та додають волоссю прикореневий об’єм. У підсумку ваша шкіра почувається значно краще, а волосся не так швидко забруднюється.

Твердий шампунь погано піниться

Твердий шампунь може легко замінити звичайний рідкий. Вам не потрібен якийсь період звикання, бо засіб нібито не так милиться чи не так промиває волосся. Коли клієнти переходять на наш шампунь, вони одразу кажуть: «Дуже легко і зручно, волосся чисте, і все піниться дуже легко». У підсумку все залежить від виробника.

Твердий шампунь незручно зберігати вдома 

Засіб можна зберігати в мильниці, до якої всі звикли. Там мило чудово тримає свою форму і не розмокає, так само і твердий шампунь. Також знаю, що деякі дівчата кладуть його на в’язану з джуту мочалку, і теж все гаразд. Єдине – треба стежити за тим, аби шампунь не розмокав і не киснув у воді. 

Водночас плюсів у твердого шампуню все ж більше. По-перше, він компактний і не розливається в подорожах. Для його виготовлення не використовують багато води, яка є вичерпним ресурсом. Засобу не потрібне пластикове пакування. Слід запам’ятати головне правило: після використання шампунь треба покласти в мильницю. Тоді цей засіб буде радувати вас дуже довго.

Екокосметику важко підібрати через невеликий вибір

Екокосметика VAPA націлена на мультифункціональність та фізіологічність, щоб закрити максимально багато потреб. Наприклад, якщо ми робимо крем для сухої шкіри, він підійде і для зневодненої. Будь-яка шкіра може бути зневоднена: як жирна, так і суха. Тому не треба купувати крем для жирної шкіри, а потім сироватку для зволоження і ще якусь маску – це все вже є в кремі. Ми націлена на те, щоб у вас була одна ідеальна баночка, яку ви любите, і яка повністю задовольняє ваші потреби. Можливо, ви з першого разу знайдете свій ідеальний засіб, і цей міф розвіється.

Саморобні домашні засоби – альтернатива косметиці

Люди, які створюють косметику на виробництві, мають значно більше знань технології та безпечного поєднання компонентів. Експерименти на власній кухні можуть зашкодити. Часто бачу у TikTok та YouTube, як дівчата роблять маски для очищення пор від чорних цяток на основі соди та лимонної кислоти або зубної пасти. Це жахливо, ви просто нашкодите свою шкіру і зробите собі хімічний опік! Після цього доведеться довго відновлюватися. Та якщо ви зробите, наприклад, якусь маску на кефірі або з фруктів, то біди не буде. Але чи ефективно це – потрібно ще довести.

VAPA – український бренд екологічної косметики, який у 2019 році заснувала дизайнерка за освітою Марія Кучеренко. За два роки до цього вона почала виготовляти засоби догляду для себе та друзів. Після занурення в спеціалізовану літературу, вивчення процесів, які відбуваються у шкірі, та впливу косметики на неї, створила власну лабораторію з професійним обладнанням та науковим підходом до розробки екокосметики. Усі засоби бренду направлені на екологічність: пакування придатне до вторинного перероблювання, а склад косметики не шкодить людині та довкіллю. Основна продукція – тверді шампуні та кондиціонери. Асортимент стрімко розширюється та налічує крем для рук, бальзам для губ, гелі для вмивання, засоби для демакіяжу, убтани (сухі порошки, якими можна вмиватися і які можна використовувати як маску).

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі