Суспільство
Сушить шкіру та викликає алергію. Розвінчуємо міфи про екологічну косметику
Сушить шкіру, викликає алергію, а ще її тестують на тваринах. Це лише мала частина міфів про екологічну косметику, якими наповнений інтернет. А ще покупці досі плутають «натуральну» та «екологічну» косметику, хоча ці поняття не є синонімічними. Засновниця бренду VAPA Марія Кучеренко розповіла, які міфи про екокосметику дійсно містять частку правди, а в що вже давно не варто вірити.
Марія Кучеренко
Засновниця черкаського бренду екологічної косметики VAPA
Натуральна, органічна, біо- й екокосметика – це синоніми
В Україні немає чітких стандартів, що може зватися «натуральним». Якщо в складі засобу є хоча б один натуральний інгредієнт, виробник вже може нанести таке маркування. Саме тому зараз дуже багато грінвошингу (один із видів екологічного маркетингу), коли ви заходите в магазин, і кожен другий засіб позиціюється як натуральний. Тому на натуральність, особливо в масмаркеті, я б не розраховувала.
Якщо ви бачите значок «organic» або «сертифіковано Ecocert Cosmos», то перед вами органічний продукт. Для отримання такого маркування на кожному з життєвих циклів – від отримання сировини, виготовлення засобу, і до використання та утилізації – були витримані суворі стандарти. В органічній косметиці – щонайменше 95% рослинних та натуральних компонентів, отриманих ненасильницьким методом, та до 5% безпечних штучних речовин (зі списку дозволених й безпечних), а пакування – придатне до вторинного перероблення. У складі не має бути продуктів нафтоперероблення, мінеральних олив, парабенів (складні ефіри, які використовують як консерванти), штучних парфумів та фарбників. У біокосметиці можуть бути присутні продукти рослинного та тваринного походження, але їх мають добувати ненасильницьким шляхом. Це зокрема бджолиний віск, маточне молочко, протеїн шерсті овець, ланолін тощо
В екокосметиці пріоритетом є безпечність продукту для людини та довкілля на всіх етапах його життя. Особлива увага звертається на походження пакувальних матеріалів та придатність їх до вторинної переробки. Найпоширеніші матеріали: скло, папір, алюміній, PET. Відгалуженням екоруху в косметиці є zero waste (нуль відходів). Пакування таких продуктів може бути повністю відсутнім. Яскравим представником є тверді шампуні. У нього може бути відсутнє пакування, а це заощаджує ресурси планети.
Тому, ні, натуральна, органічна, біо- й екокосметика це різні види косметики. З-поміж їх усіх екокосметика найближча до органічної.
Екологічну косметику не тестують на безпечність
Такий вид косметики не проходить тестування на тваринах. Це роблять або «в пробірці» на бактеріях, або на групі добровольців. І це досить класний варіант, коли ти вже знаєш, як засіб поводиться на шкірі людини.
Екокосметика часто викликає алергію
Будь-які алергічні реакції – індивідуальна особливість організму, а не класу засобу. Косметика з масмаркету зазвичай виготовлена з максимально інертних речовин, які не мають жодного впливу на організм. Виробники хочуть виготовляти універсальні продукти. Тому зазвичай активні компоненти або повністю відсутні, або представлені в дуже незначній кількості.
Алергія може бути на будь-який вид косметики, не залежно від її виду. Це залежить від особливостей кожного організму. Екологічна косметика – в першу чергу екологічна, та це не означає, що вона гіпоалергенна.
Якщо в складі є синтетичні компоненти – засіб шкідливий
Еко косметика може містити як натуральні, так і синтетичні компоненти. Проте жоден з них не має шкодити довкіллю та людині. Треба дивитися, які ці компоненти. Наприклад, є синтетичний вітамін С. Його не існує в природі, але можуть створити в лабораторії, і вже доведена його ефективність на шкірі. Він синтетичний, але не шкідливий. Деякі компоненти дійсно шкідливі, але їх не використовують у будь-якій косметиці. Існують списки заборонених речовин.
У нашій косметиці VAPA є синтетична саліцилова кислота і синтетичний вітамін В3 цинамід. Саліцилова кислота існує в природі – у вербі. Але такий компонент буде значно дорожчим, а ще виникне складність із введенням його в необхідній концентрації в засоби догляду. Річ у тім, що саліцилова кислота має рідку форму, і не завжди доцільно вводити її косметику в тому відсотку, який потрібен. Тому ми використовуємо синтетичний компонент у формі кристаликів. Що стосується вітаміну В3 – він дуже корисний для шкіри, допомагає покращити її колір, прибрати сліди постакне. У нього бездогання репутація, і жодне дослідження не виявило якоїсь шкоди.
Екокосметика псується швидше за куплену в масмаркеті
Масмаркет налаштований на довгий термін зберігання продукції на складах та в магазинах у критичних умовах та зі значними коливаннями температури. Виробникам потрібно, аби їхні засоби довго зберігали товарний вигляд, щоб не мати фінансових втрат. Тому головне завдання технологів – зробити стабільний засіб, часто завдяки введенню «агресивних» консервантів. І навіть якщо ви порушите всі правила зберігання, товарний вигляд продукції залишатиметься незмінним.
Натомість екологічна косметика має відповідати суворим вимогам, про які говорили вище. Дозволені консерванти мають більш м’яку дію на мікробіом нашої шкіри, тож і на патогенні мікроорганізми вплив менший. Тут постає питання: чи вам дійсно потрібно зберігати крем 3 роки ціною власного здоров’я? Сучасні та безпечні системи консервації для екокосметики дозволяють засобам залишатись свіжими приблизно рік.
Екокосметика має специфічний неприємний запах
Екокосметика може мати будь-який запах. Все залежить від смаку виробника. Сприйняття аромату є дуже суб’єктивним. Оскільки ринок екологічної та органічної косметики розвивається, з’являються нові компоненти, досить приємні на запах. Та косметика, яка була 10 років тому, і та, яка є зараз, – це небо і земля.
За відгуками наших клієнтів, найкращий аромат у косметиці VAPA має твердий шампунь Litsea. У його складі – ефірна олія літсеї кубеби або тропічної вербени. Аромат шампуню схожий на лимонні льодяники – дуже свіжий і яскравий, з легкими трав’яними нотками.
Екокосметика – дешевша альтернатива закордонним брендам
Екологічна косметика є досить дорогою, хоча залежить від сегмента. Наприклад, олія для тіла буде дешевшою, ніж крем для зменшення пігментації шкіри. Щоб зробити олію, треба підібрати комбінацію компонентів, налити їх у тару – і все. А крем буде більш витратним і у виготовленні, і в компонентах.
Сухі, тверді шампуні та шампуневе мило – одне й те саме
Часто люди неправильно розрізняють косметичні засоби для волосся. Сухі шампуні перебувають у формі аерозолю або пудри. Їх наносять на проділ і розчісують волосся, аби освіжити укладку, коли немає можливості помити голову.
Шампуневе мило – це по суті класичне мило на основі олій і лугу. Воно часто робить волосся жорстким і надає відчуття ламкості та жирності з нальотом. Я не раджу цим користуватися. У шампуневого мила дуже високий ph (водневий показник), який шкідливий і для шкіри голови, і, перш за все, для волосся.
Читайте також: Екологія в Інстаграм: шість українських екоблогерів
При виготовленні твердого шампуню використовують мінімум води. На вигляд він схожий на звичайне мило, із шорсткою поверхнею. Зроблений на основі SCI або SLS. В основному від якості саме цих компонентів залежить його ефективність.
Твердий шампунь сушить волосся і залишає наліт
Цей косметичний засіб може бути як високої якості, так і низької. Усе залежить від компонентів, з яких його виготовили. Бачу, що масмаркет теж потрохи підтягується до цього руху, адже помічає, що тверді шампуні стають дедалі популярнішими. Але масові виробники зазвичай використовують у своїх засобах SLS (лаурилсульфат натрію), тому починають його пхати і до твердих шампунів. Насправді SLS – це точка відліку подразнювального потенціалу. Якщо у брусочку цей компонент перебуває у концентрації 80% – він надзвичайно сушить шкіру голови та волосся.
Найкраще, коли у складі твердого шампуню є SCI (кокоіл ізетіонат натрію). Цей компонент часто додають разом із кокосульфатом натрію – він краще піниться, а ізетіонат пом’якшує дію шампуню. Дивіться і на додаткові пом’якшувальні компоненти в засобі, як от гліцерин, пантенол чи молочна кислота. Додатковою перевагою буде не парфум, а ефірна олія та масла для пом’якшення волосся.
Для зволоження в екокосметиці VAPA ми використовуємо рослинні цукри – бетаїн, інулін, топінамбур. У шампуні для людей із підвищеною жирністю голови, волоссю яких бракує об’єму, додаємо білу або зелену глину, різні рослинні пудри та саліцилову кислоту для регулювання жирності. І все це ми комбінуємо з ефірними оліями. У підсумку маємо комплексний підхід: ефірні олії працюють із самою шкірою і змушують її трохи заспокоїтися та виділяти менше жиру, а глини адсорбують зайвий жир та додають волоссю прикореневий об’єм. У підсумку ваша шкіра почувається значно краще, а волосся не так швидко забруднюється.
Твердий шампунь погано піниться
Твердий шампунь може легко замінити звичайний рідкий. Вам не потрібен якийсь період звикання, бо засіб нібито не так милиться чи не так промиває волосся. Коли клієнти переходять на наш шампунь, вони одразу кажуть: «Дуже легко і зручно, волосся чисте, і все піниться дуже легко». У підсумку все залежить від виробника.
Твердий шампунь незручно зберігати вдома
Засіб можна зберігати в мильниці, до якої всі звикли. Там мило чудово тримає свою форму і не розмокає, так само і твердий шампунь. Також знаю, що деякі дівчата кладуть його на в’язану з джуту мочалку, і теж все гаразд. Єдине – треба стежити за тим, аби шампунь не розмокав і не киснув у воді.
Водночас плюсів у твердого шампуню все ж більше. По-перше, він компактний і не розливається в подорожах. Для його виготовлення не використовують багато води, яка є вичерпним ресурсом. Засобу не потрібне пластикове пакування. Слід запам’ятати головне правило: після використання шампунь треба покласти в мильницю. Тоді цей засіб буде радувати вас дуже довго.
Екокосметику важко підібрати через невеликий вибір
Екокосметика VAPA націлена на мультифункціональність та фізіологічність, щоб закрити максимально багато потреб. Наприклад, якщо ми робимо крем для сухої шкіри, він підійде і для зневодненої. Будь-яка шкіра може бути зневоднена: як жирна, так і суха. Тому не треба купувати крем для жирної шкіри, а потім сироватку для зволоження і ще якусь маску – це все вже є в кремі. Ми націлена на те, щоб у вас була одна ідеальна баночка, яку ви любите, і яка повністю задовольняє ваші потреби. Можливо, ви з першого разу знайдете свій ідеальний засіб, і цей міф розвіється.
Саморобні домашні засоби – альтернатива косметиці
Люди, які створюють косметику на виробництві, мають значно більше знань технології та безпечного поєднання компонентів. Експерименти на власній кухні можуть зашкодити. Часто бачу у TikTok та YouTube, як дівчата роблять маски для очищення пор від чорних цяток на основі соди та лимонної кислоти або зубної пасти. Це жахливо, ви просто нашкодите свою шкіру і зробите собі хімічний опік! Після цього доведеться довго відновлюватися. Та якщо ви зробите, наприклад, якусь маску на кефірі або з фруктів, то біди не буде. Але чи ефективно це – потрібно ще довести.
VAPA – український бренд екологічної косметики, який у 2019 році заснувала дизайнерка за освітою Марія Кучеренко. За два роки до цього вона почала виготовляти засоби догляду для себе та друзів. Після занурення в спеціалізовану літературу, вивчення процесів, які відбуваються у шкірі, та впливу косметики на неї, створила власну лабораторію з професійним обладнанням та науковим підходом до розробки екокосметики. Усі засоби бренду направлені на екологічність: пакування придатне до вторинного перероблювання, а склад косметики не шкодить людині та довкіллю. Основна продукція – тверді шампуні та кондиціонери. Асортимент стрімко розширюється та налічує крем для рук, бальзам для губ, гелі для вмивання, засоби для демакіяжу, убтани (сухі порошки, якими можна вмиватися і які можна використовувати як маску).
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі