Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Опубліковано

Плануєте створити ГО? Приготуйтеся до біганини держустановами, і якщо вам пощастить, можете обійтися всього двома візитами до ЦНАПу. Щоправда, самої удачі інколи замало, а тому базова підготовка не буде зайвою. Юристка Наталія Повтарь розповіла, які нюанси варто знати, готуючись до створення громадської організації, як відбувається цей процес та чому припинити діяльність буде значно складніше.

Наталія Повтарь

юристка громадської організації «Центр демократії та верховенства права»
працює в проєкті «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України»

Допомагаю створювати організації

Я вже тривалий час консультую ініціативні групи людей, які хочуть створити громадську чи благодійну організацію. Зокрема опікуюся питаннями законодавчого забезпечення діяльності волонтерів в Україні та організацій, які залучають їх до своєї роботи. Тому мені добре відомі технічні деталі цього процесу.

Ми в консорціумі з ІСАР «Єднання» та «Українським незалежним центром політичних досліджень» працюємо над компонентом, який покликаний покращити законодавство для діяльності організацій громадянського суспільства в Україні.

Збираєте донати на свою карту? Задумайтеся над ГО

Перед створення громадської організації потрібно насамперед вирішити один із найважливіших моментів – чи дійсно в цьому є необхідність. Необхідно проаналізувати всі «за» і «проти» та прийти до зваженого рішення: є сенс створювати нову юридичну особу чи ні.

Варто розуміти, що ГО – це юридична особа, до діяльності якої законодавство висуває цілий спектр вимог і стандартів. Від вас зокрема вимагатимуть звітування до податкових органів за залучені та витрачені кошти, ви працюватимете з документами, укладатимете договори.

Якщо ви розумієте, що ваша діяльність – це про «гру в довгу», тоді, звичайно, потрібно створювати юридичну особу, визначатися зі структурою керівних органів та системою ухвалення рішень.

Зараз, наприклад, причиною зареєструвати юридичну особу може бути більш системна робота зі збором коштів і витратами на потреби ЗСУ. Залучати кошти через неприбуткову організацію, а не приватні карткові рахунки, є більш зрозумілим підходом як для державних органів, так і для людей, яких ви активізуєте до зборів.

Визначте напрями роботи

Людям, які задумуються над створенням ГО, передусім слід визначитися, за якими напрямами вони хочуть працювати, на яку сферу планують впливати. Це дозволить зрозуміти, що вам потрібно насправді: громадська чи благодійна організація, адже між ними є відмінності.

Загалом перелік напрямів діяльності для ГО може бути доволі широким. Метою діяльності громадських організацій є захист прав та свобод людей – економічних, соціальних, культурних тощо. Це означає, що на рівні статуту ви можете деталізувати й визначати абсолютно різні сфери роботи.

Дівчина з блокнотом
Фото: «Європейський Простір»

Але, звісно, законодавство та Конституція України чітко визначають, за якими напрямами діяльності та з якою метою ГО не можуть створюватися та діяти. Це про діяльність, повʼязану з ліквідацією незалежності України та її територіальної цілісності. Зараз це ще напрями, які стосуються пропаганди російського режиму, символіки вторгнення в Україну тощо. 

Це означає, що в статуті ГО точно не можуть бути прописані такі напрями. А якщо правоохоронці виявлять, що де-факто організація займається чимось забороненим, її діяльність можуть припинити через суд, і за скоєне відповідатимуть усі причетні.

Оберіть статус ГО

Громадська організація може бути зареєстрована як  юридична особа або без такого статусу. Насамперед різниця полягає у тому, що в першому випадку можна вести повноцінну фінансово-господарську діяльність. Організація зі статусом юрособи має право відкривати рахунки в банках, орендувати офіс, залучати волонтерів до своєї діяльності, претендувати на гранти. Це дає їй більше можливостей.

Читайте також: Гранти є, але не для всіх. Де шукати фінансування для ГО – гайд від очільника «Українського Альянсу»

Якщо ми говоримо про ГО без статусу юрособи, то це більше про представництво інтересів певної групи людей перед державними органами, заявлення спільної думки з приводу певних питань. Така організація, наприклад, має право звертатися до держорганів із запитом на інформацію. Натомість вона, знову ж таки, не може бути учасником цивільноправових відносин, набувати майнові та немайнові права, відповідно до законодавства, а, отже, залучати фінансування для своєї діяльності тощо.

Зберіть потрібні папери

Підготувати необхідні документи для реєстрації ГО можна доволі швидко, якщо у вас немає специфічного запиту до статуту чи структури керівних органів. Ви можете скористатися типовими зразками документів, які доступні на сайтах управлінь департаментів державної реєстрації та Мінʼюсту.

З підготовкою можуть допомогти різні ініціативи, наприклад «Український незалежний центр політичних досліджень». Вас можуть проконсультувати та перевірити, чи правильно ви заповнили документи. Так само вам допоможуть вирішити інші супутні питання. 

Виділіть достатньо часу для подання документів

Як на мене, технічна процедура створення ГО є доволі простою та швидкою. Законодавчо визначено, що у триденний період організація, яка подала документи державному реєстратору, має отримати рішення про державну реєстрацію створення організації чи відмову.

Але, на жаль, процес реєстрації ГО не є автоматизованим, і можливості зареєструвати її онлайн доволі обмежені. Є певний функціонал «Онлайн-будинку юстиції», там є можливість подати документи для створення ГО. Але ця система потребує щонайменше доопрацювання.

Фото: «СОФТКОМ»

Зараз наші колеги працюють над тим, аби в перспективі була можливість реєструвати ГО через «Дію». Та для цього потрібно пропрацювати можливість створення такого собі «модельного статуту ГО», аби через пропоновані опції сформувати драфт статуту й онлайн здійснити державну реєстрацію.

Наразі ж майже у всіх випадках реєстрація ГО потребує вашого походу з паперовими видрукованими документами до ЦНАПу чи відділу реєстрації громадських формувань.

Перший візит – ви несете документи, другий – забираєте виписку або рішення про відмову. Якщо потрібно щось доопрацювати, робите це та знову йдете у той самий ЦНАП. Отже, кількість візитів стає більшою. Але, якщо пощастить і на другий раз ви вже прийдете за випискою, то далі все гаразд, працюєте.

Відвідайте ще низку установ, щоб повноцінно працювати

Якщо ж говорити про весь комплекс дій, які потрібно виконати для запуску організації, то це не лише про отримання виписки. Є ще й певні додаткові кроки, які забезпечують повноцінну роботу.

Скажімо, дуже важливо, щоб організація не пізніше як за 10 днів з моменту реєстрації подала заяву до реєстру неприбуткових установ та організацій. Якщо держреєстратор самостійно передасть цю інформацію до органів ДПС, вам навіть не знадобиться йти у податкову. Та все ж, як правило, декілька разів вам доведеться туди навідатися. Адже часто доступи до реєстрів держорганів і ДПС десь «злітають», тому процеси можуть затягуватися.

Щоб дізнатися, чи включили вас до реєстру неприбуткових установ та організацій, вам час від часу варто телефонувати до держорганів. Це потрібно, аби організація не сплачувала податок на прибуток підприємців. Важливо, щоб ваша ГО опинилася в цьому реєстрі ще до моменту отримання коштів на рахунок.

Більшість реєстрів наразі закриті, зокрема й реєстр неприбуткових установ та організацій. А вам може знадобитися витяг, аби підтвердити, що ваша організація не є прибутковою. Це або ще один візит у податкову з заявою, або освоєння електронного кабінету платника податків. 

У другому випадку ще знадобиться електронний цифровий підпис, який можна отримати,  скориставшись послугами одного з кваліфікованих надавачів електронних довірчих послуг, серед яких є податкова, «Дія» та «ПриватБанк». Ви можете обрати найзручніший для вас варіант.

Добре продумайте зміст статуту

Громадська організація повинна мати щонайменше двох засновників. А ось щодо кількості членів – тут немає жодних обмежень.

Під час заповнення реєстраційної заяви держава запитує типову інформацію – паспортні дані засновників, місця проживання, дані податкових номерів. Це дозволяє ідентифікувати особу через реєстри.

Також потрібно звернути увагу на формування статуту організації як основного документа, яким ви будете керуватися в процесі роботи. У ньому визначаються основоположні питання, пов’язані з майбутньою діяльністю: структура головних органів, підхід до ухвалення рішень тощо. Тому варто вже на етапі формування статуту визначитися з тим, що ви плануєте робити в майбутньому.

Фото: «Громадський Простір»

За бажанням члени організації можуть вносити зміни до статуту. Рішення про внесення змін до статуту можуть ухвалювати лише загальні збори як вищий керівний орган ГО.

Відтак потрібно подати документи, визначені частиною 4 статті 17 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», до того ж ЦНАПу чи відділу державної реєстрації громадських формувань, серед яких і нова редакція статуту з внесеними змінами. Жодних обмежень щодо кількості дій із внесення змін до статуту немає. Сам по собі процес не простіший і не складніший ніж первинна реєстрація створення організації.

Усвідомте складність припинення дії ГО

Як створення ГО, так і припинення її діяльності – процедура безкоштовна. Натомість коли ви, наприклад, вносите зміни до статуту чи відомостей щодо керівника, то це вже платна послуга. Щоразу в такому випадку ви будете сплачувати адміністративний збір.

Припинення організації – це значно складніша процедура, ніж її створення. Тому, знову ж таки, важливо виважено підходити до рішення про заснування. Для припинення потрібно зібрати більше документів, обійти більше інституцій. Це багатоетапна робота з різними державними структурами.

Спочатку ви маєте подати заяву про те, що починаєте процес припинення дії організації – реєстрація рішення про припинення юридичної особи. Це спосіб повідомити державу про початок припинення для того, щоб, до прикладу, податкова запланувала «ліквідаційну перевірку» вашої організації. 

Протягом наступних щонайменше двох місяців триватиме період строку заявлення вимог кредиторами. Також ви маєте пройти перевірку податкової, яка є обов’язковою в процесі припинення юридичної особи, та отримати довідку про відсутність заборгованості з платежів перед бюджетом. 

Крім того, вам потрібно буде мати справу з архівними установами, куди слід передавати документи, які підлягають довготривалому зберіганню. Там треба отримати довідку про прийняття документів, що, відповідно до закону, підлягають довгостроковому зберіганню. 

І після цього всього ви можете подати заяву про державну реєстрацію припинення юридичної особи, яка подається з довідкою з архівної установи.

Подбайте про неймінг та брендинг

Назва громадської організації не може повторювати назву вже наявної в Україні. Наприклад, ГО «Вільні та Незалежні» може існувати, а ще може існувати ТзОВ «Вільні та Незалежні», але не може існувати двох ГО «Вільні та Незалежні». Наразі вже відкрили доступ до ЄДР, потрібно лише авторизуватися через електронний цифровий підпис. Там можна перевірити, чи бажана назва не належить іншій організації.

Загалом позиціювання ГО через назву часто є важливим моментом. Певно, ви чули про випадки, коли організації намагаються підлаштуватися через дуже подібну назву, брендинг, кольори, шрифти тощо під іншу вже відому організацію. Такі ситуації бувають, і різні організації по-різному підходять до того, як захистити свій бренд і символіку.

Фото: «KOLORO»

Закон про громадські об’єднання передбачає можливість реєстрації символіки ГО. Є законодавчо визначена процедура, як це можна зробити. Але по факту суттєвої відповідальності за використання символіки інших організацій немає.

Є організації, які реєструють свою символіку як торгову марку. Загалом усе це не повʼязане з законодавством, яке регулює діяльність ГО, тут допоможе законодавство, яке регулює права інтелектуальної власності.

Плануйте та масштабуйтеся

Я б виділила декілька ключових речей, які слід враховувати, перед тим, як створити організацію. Найперше, рішення має бути виваженим. Ви повинні розуміти, що це нова юридична особа, за яку будете нести відповідальність. Вона потребує системної роботи, аби виконувати мету, яку ви декларуєте.

Другий момент – подбайте про підбір персоналу. Крім як органів управління та керівника, які візьмуть на себе основне навантаження щодо роботи організації, кожній ГО варто залучити кваліфікованого бухгалтера, який орієнтується у специфіці роботи неприбуткових організацій. Це може бути як найманий працівник, так і обслуговування на аутсорсі. Важливо, аби ця людина допомагала вам правильно організувати всю фінансову роботу.

Також я б наголосила на плануванні: намагайтеся задавати собі стандарт роботи, якого ви маєте досягати, щоб ухвалювати рішення про продовження роботи організації. У жодному разі ГО не має стати рудиментом чи якоюсь проблемою у вашому житті. Це має бути дієвий інструмент, покликаний вирішувати завдання, які ви ставили перед собою на початку створення організації.

Також за можливості думайте над масштабуванням – це завжди допомагає. Якщо ви ставите перед собою великі цілі, це допоможе вам досягти успіху.

А ще не бійтеся просити про допомогу. Для цього є багато ресурсів, які допоможуть забезпечити роботу ГО. Також існує чимало програм, у межах яких більш досвідчені організації допомагають молодим  налагодити роботу за якимось напрямком. Наприклад, у моїй організації є менторська програма для ОГС, яка зокрема покликана підсилити адвокаційні та інші можливості молодих організацій. Шукайте ці можливості, бо вони зараз є.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі