Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Сотні зруйнованих об’єктів». Громада на Чернігівщині створила «коаліцію» донорів, аби відновитися після окупації. Як їй це вдалося

Опубліковано

Киїнська громада, що на Чернігівщині, опинилася під частковою окупацією 28 лютого 2022 року. І хоча окупантів вибили вже на початку березня, за кілька днів «господарювання» вони зруйнували понад тисячу будинків, дві амбулаторії, старостат, навчальні заклади та водонапірну вежу. Через це громада була позбавлена фактично всього: газу, світла, води та зв’язку.

Але це не зупинило місцеву владу та жителів Киїнки! Відразу після деокупації вони почали відновлювати домівку: двоє майстрів самотужки полагодили вежу, повернуши воду в громаду, керівництво ТГ взялося за пошук донорів та партнерів, а медики продовжили надавати допомогу просто в підвалах навчальних закладів. Про відновлення, пошук підтримки та команду однодумців ШоТам розповів голова Киїнської ТГ Андрій Головач.

Андрій Головач

голова Киїнської громади Чернігівської області

Окупанти пошкодили половину будинків та майже всі соціальні заклади

Спочатку, щойно ми дізналися про початок повномасштабного вторгнення, то дивилися, як в інших громадах люди виходили на вулиці, перекривали траси. І начебто війська окупантів відступали, розверталися. Тож перші думки були такі самі – варто також спробувати чинити опір. Але 28 лютого, коли Киїнку та Трисвятську Слободу накрило «Градами» та «Смерчами», усі ці ілюзії зникли. Ми зрозуміли, що почалася відкрита російсько-українська війна, і відступати росіяни не планують. А тому хід думок змінився. Тепер ми думали, як допомогти нам військам втримати території.

Наша громада складається всього з шести населених пунктів. Це Киїнка (центральне село), Жавинка, Павлівка, Гущин, Трисвятська Слобода та Шестовиця. Під окупацією перебувала лише Шестовиця. Туди росіяни зайшли наприкінці лютого, а вже в березні під тиском Збройних сил України покинули село.

Попри те, що окупанти покинули громаду вже на початку березня, вони встигли знищити або пошкодити понад 1000 будинків та практично всі комунальні установи громади. Фото: ШоТам.

Якщо говорити мовою цифр, то загалом у громаді нараховується 2800 домогосподарств. Із них 1300 окупанти пошкодили, 68 – знищили повністю. Із соціальних закладів вцілів лише один. Усе інше – ліцеї в Киїнці та Слободі, дитячий садок, центр дозвілля молоді, будинок культури – усе це було пошкоджено. І збити від російської агресії рахуються мільйонами гривень.

Власноруч відремонтували водонапірну вежу

Після деокупації Шестовиці ми зіткнулися відразу з кількома викликами. У нас не було ані електроенергії, ані газу, ані води, ані інтернету. Фактично громада була відрізана від усіх благ. Спочатку до нас приїхали газовики – ремонтувати мережі, далі фахівці взялися за відновлення електроенергії, і лише після цього вдалося запустити воду. Тоді ми дізналися, що обстріли пошкодили багато мереж і водонапірну вежу. Тож цей процес затягнувся надовго.

Тут важливо розуміти, що вежа відігравала роль такого собі компенсатора: її наповнювали водою, яка перекривала потреби нового масиву. Без цієї споруди запустити водопостачання було просто неможливо. А тому ми мали відремонтувати все: і мережі, і саму вежу. Лише так люди могли знову отримати воду.

Без водонапірної вежі жителі Киїнської громади ризикували залишитися без води. Однак за справу взялися місцеві майстри й буквально за один день відремонтували вежу. Фото: ШоТам.

До повномасштабної війни наші населені пункти обслуговував Чернігівський водоканал. Але через велику кількість руйнувань вони відмовилися проводити ремонтні роботи, оскільки мали й власні пошкодження, частина техніки також потрапила під обстріли, а працівники роз’їхалися. Словом, не було робочої сили. Нам сказали прямо: якщо ми хочемо, то можемо зайнятися ремонтом власноруч.

Тож мережі, що перебувають на балансі громади, ми ремонтувати власним коштом. Відновили навіть вежу, хоча вона й належить водоканалу. Це вдалося завдяки небайдужим людям – підприємцям, які працюють на території Киїнської територіальної громади. Зокрема Анатолій Лазар забезпечив нас матеріалами та відрядив свого співробітника, а від місцевих жителів підключився сварщик Олег Мальцев. І хлопці фактично за день повністю відремонтували вежу.

Створили власне комунальне підприємство

Ми розуміли, що потребуємо підтримки, а тому почали шукати благодійників. Першою на допомогу прийшла організація «U-LEAD з Європою». Вони передали нам генератори, які ми розподілили між соціальними об’єктами для елементарного забезпечення роботи насосів. 

Сьогодні нам вдалося створити власне комунальне підприємство, що опікується водопостачанням. І це також результат активної співпраці із низкою організацій

Зокрема, завдяки цьому нам вдалося отримати потужний генератор на 50 кВт. Нині місцевий підприємець Геннадій Кияшка майструє для нього причіп, аби зробити мобільним. Тож у разі нових відключень ми можемо оперативно використовувати генератор у різних локаціях: і для свердловини, і для навчальних закладів.

Сьогодні водопостачання в громаді повністю відновили, а місцева влада створила власне комунальне підприємство, аби самотужки вирішувати всі виклики. Фото: ШоТам.

Міжнародні донори підставили громаді плече підтримки

Після налагодження водопостачання постав новий виклик – відновлення будівель. Усі 1300 постраждалих домогосподарств мають різні ступені пошкодження. Десь будинок постраждав більше, десь – менше. На щастя, нам вдалося підключити міжнародні організації, які підтримали громаду в скрутні часи.

Зокрема торік на території Киїнської громади активно працювала організація АЗОА, що уклала персональні договори з місцевими жителями й надавала кошти на ремонтні роботи. Умови були доволі прості: після завершення відновлення ми мали відзвітувати про виконані роботи та надати всі чеки. Завдяки цьому вдалося залучити 31 мільйон 240 тисяч гривень на відбудову пошкоджених будинків.

Читайте також: Об’єднали світових митців, авіакомпанію та міжнародних донорів. У Бучі відновили школу мистецтв: покрокова історія реновації

Згодом підключилася ще одна організація, що завела власного підрядника на ремонт дахів та заміну вікон. Ця підтримка також була дуже суттєвою, загальна сума інвестицій перевищила 11 мільйонів гривень.

Цьогоріч наша співпраця з донорами та благодійниками продовжується. До того ж стартувала державна програма єВідновлення, у межах якої сформували спеціальну комісію. За умовами вона має на 30% складатися із представників громади. Ми залучили активних і порядних людей, які тепер щотижня перевіряють об’єкти, фіксують пошкодження, заповнюють усі необхідні форми та надсилають документи. Наразі восьмеро людей вже отримали кошти на відновлення за цією програмою.

Благодійники відновили знищену окупантами амбулаторію

Крім того, до повномасштабної війни у нас була стара амбулаторія, ще одну – нову – ми мали прийняти на баланс громади якраз на сесії сільради 24 лютого 2022 року. Звісно, сесії не було, а російські загарбники розбили обидві будівлі. 

Нашим лікарям довелося надавати медичну допомогу у підвалах навчального закладу. Це був єдиний можливий варіант, адже усі комунальні будівлі залишилися без вікон і дверей.

Тут нам допоміг Міжнародний медичний корпус, який взявся за відновлення нової амбулаторії. Ми підготували всі документи, переоформили вже знищену будівлю на баланс громади. І завдяки підряднику відновили амбулаторію, залучивши приблизно 3,7 млн грн. Наразі заклад вже працює та надає медичні послуги жителям усієї Киїнської громади.

Нову амбулаторію мали прийняти на баланс громади 24 лютого 2022 року. Замість цього місцевій владі та донорам довелося відновлювати зруйновану окупантами будівлю. Фото: ШоТам.

93% коштів на відновлення соціальних об’єктів виділили донори

Загалом, якщо говорити про відбудову соціальних об’єктів, то наших коштів у цьому процесі не більше 7%, усе інше – це допомога благодійників. Але слід розуміти, що цей процес дуже складний. Не завжди вдається просто взяти й щось відновити. Скажімо, якось процес загальмувала обласна адміністрація. Довелося приїжджати з донорами, показувати, пояснювати. Але все вийшло, й надалі ми тісно співпрацювали: готували документи, підраховували й розписували потреби тощо.

Щодо відновлення навчальних закладів, тут нашій громаді дуже допоміг фонд «За сильну Україну», який замінив вікна практично в усіх соціальних об’єктах. А це і ліцеї, і будинки культури, і дитячий садок, і старостат, і центр дозвілля. Крім того, із вікнами нас частково підтримала обласна військова адміністрація. Долучилося й Агентство з питань технічного співробітництва та розвитку (ACTED).

За словами голови Киїнської ТГ Андрія Головача, на ремонт та відновлення соціальних об’єктів із місцевого бюджету витрачається не більше 7%. Решту коштів громаді надають донори. Фото: ШоТам.

Та й на цьому не все. У нас є певна домовленість із донорами, в межах якої вже в серпні громада отримає 20 модульних будинків для людей, які повністю втратили своє житло. Це також велика допомога. 

До того ж очікуємо на ще одну благодійну організацію, яка візьметься за внутрішні роботи у відновлених будівлях. Завдяки такій співпраці, сподіваюсь, частина родин вже до зими зможе повернутися до своїх домівок. Я впевнений, що ми впораємося з усім, просто потрібно трохи часу.

Індивідуальна комунікація – єдиний секрет успіху

Як вдалося залучити стільки підтримки? Тут немає ніяких секретів. Десь я колись із кимось співпрацював, десь були знайомі наші працівники, жителі громади тощо. І завдяки тому, що всі з кимось комунікують, когось знають, до нас зайшло чимало організацій та фондів.

Читайте також: «Були аграріями, а стали музейниками». Як Сумщина відновлюється після окупації? Досвід прикордонної Великописарівської громади

Головне, що ми намагаємося співпрацювати з усіма насамперед заради результату – аби краще жилося жителям Киїнської ТГ. Але, знову ж, облік загальних збитків йде на мільйони гривень. А отже, потрібно ще чимало часу, аби все відновити.

Секретом успіху у співпраці з благодійними фондами та організаціями громада вважає ефективну та індивідуальну комунікацію. Фото: ШоТам.

Кожна виконана в громаді робота – це велика індивідуальна комунікація та домовленості. Адже суми дійсно величезні, а кожен умовний фонд має певні власні вимоги та норми. Наприклад, хтось працює лише за одним напрямом, як-от було із відбудовою амбулаторії. Хтось фінансує проєкти частково, а хтось – береться за відновлення «під ключ». А тому необхідно налаштовуватися на індивідуальний підхід до кожного благодійника, розуміти, якими питаннями він опікується та у чому може допомогти вашій громаді. 

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі