

Суспільство
Скільки можна заробити на оренді житла в Києві?
Кожну третю нерухомість в Києві купують з метою вкладення коштів: квартири здають в оренду або вони просто «стоять» до кращих часів. Як не помилитися, ставши рантьє?
Кількість бажаючих вкласти гроші в нерухомість не скорочується. Житло – фактично безальтернативна сфера для інвестицій, яка зрозуміла середньостатистичному українцеві, говорить віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолій Топал. Багато хто з громадян не розуміє, що таке Облігації внутрішньої позики (ОВДП) і як на них можна заробити. Фонд гарантування банківських вкладів гарантує повернення тільки 200 тис. грн. Якщо у споживача, наприклад, $ 40-50 тис., то звертатися доведеться в масу відділень або ризикувати.
ШоТам з’ясував, на що потрібно звертати увагу при здачі квартири в оренду і скільки на цьому можна заробити
Яку квартиру краще купувати для здачі в оренду?
Найпопулярніші квартири – однокімнатні в нових будинках, каже Анатолій Топал. «Їх вибирають люди середнього рівня достатку, які не хочуть жити по сусідству з бабусями і алкоголіками. Вони готові платити за вхід в красивий під’їзд, який знаходиться під охороною, і просторіші квартири », – говорить він.
Популярністю у орендарів користуються квартири на Осокорках, Позняках, Теремках і в районі ст.м. КПІ. Як правило, одиничка в цих районах буде коштувати $ 40-50 тис., однак проблем з пошуком орендарів не виникне
Якщо коштів менше, то можна розглянути апартаменти в районі Софіївської та Петропавлівській Борщагівок. У нових комплексах, які будуються відразу ж за Окружною дорогою, нову квартиру можна придбати за $ 25-30 тис. Сильно вже економити на ремонті не потрібно. Більшість тих, хто шукає квартиру, хочуть світлий ремонт, окрему кухню (об’єднувати кухню і спальню експерти не радять), а також повний набір побутової техніки – бойлер, кондиціонер, пральну машину, плиту і духовку. Краще встановити двоспальне ліжко, а не диван, і віддати перевагу ванній замість душа.
Як знайти орендарів?
Перед тим, як здавати квартиру в оренду, потрібно визначити її вартість. Як це зробити? Можна подивитися оголошення про здачу такого ж житла в цьому будинку і встановити ціну на 500 грн нижче. В середньому однокімнатні квартири в новобудовах зараз здаються в оренду за ціною від 9 тис. до 11 тис. грн на місяць. Якщо житло здається за містом, то там ціни нижчі – в середньому 6-7 тис. грн на місяць. Комунальні послуги орендар сплачує додатково.
Щоб успішно здати житло в оренду, потрібно зробити красиві фото. На них не повинно бути видно розкиданих речей, брудних поверхонь – все це відлякує потенційних орендарів. Оголошення про здачу квартири в оренду краще розмістити в закритих групах facebook та на профільних сайтах. На кожне фото необхідно нанести свої контакти та адресу квартири, оскільки часто такі оголошення передруковують ріелтори і здають житло вже від свого імені. Посередники отримують половину розміру місячної вартості оренди, тому їм важливо розширювати базу пропозицій.
Читайте також: Шанс для нової справи: як підприємцю вигідно орендувати приміщення
У профільних групах, в які додають орендодавців, нерідко можна прочитати історії, коли на перегляд приходять потенційні клієнти з ріелтором і озвучують набагато нижчу вартість оренди. Наприклад, власник готовий здавати своє житло за 11 тис. грн на місяць, а під час перегляду у нього вимагають знизити ціну до 9 тис. грн на місяць. Тому вартість оренди краще озвучувати по телефону, як і всі додаткові вимоги – кількість проживаючих, наявність тварин та інше.
Як обговорити всі умови з орендарями?
Убезпечити своє житло від проблем неможливо – досвідчені ріелтори говорять, що всю побутову техніку необхідно буде міняти вже через п’ять років після початку експлуатації. А визначити, чи адекватні люди прийшли знімати квартиру доводиться в буквальному сенсі «на відчуттях». У профільних закритих групах в соціальних мережах складають і регулярно оновлюють «чорні списки» орендарів, тому з ними теж можна ознайомитися.
Керуючий партнер юридичної компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець радить складати договір і прописувати в ньому всі нюанси – від вартості оренди до можливості влаштовувати вечірки і заводити тварин. Наприклад, п’яна гулянка до 5 ранку з викликом поліції сусідами може бути підставою для виселення. Документи орендарів – паспортні дані з пропискою – потрібно обов’язково сфотографувати. У доповненні до договору варто скласти акт, в якому необхідно прописати всю наявну в квартирі техніку і її стан. Окреме питання – розмір орендної плати, яку квартиронаймач зобов’язаний сплатити до певного числа. Крім цього, досвідчені орендодавці беруть так звану заставну суму в розмірі місячної орендної плати, яку повертають після від’їзду орендарів і перевірки стану квартири. У профільних групах пишуть, що затримка з оплатою більш ніж на місяць говорить про те, що з орендарем необхідно прощатися.
Як стежити за квартирою?
Помилка молодих орендодавців – небажання контролювати стан квартири. Приїжджати необхідно раз на місяць і уважно дивитися, що відбувається з житлом. Цей пункт потрібно окремо прописати в договорі.
Досвідчені орендодавці просять надсилати їм фото лічильників і квитанції про сплату комунальних послуг. Якщо це питання не контролювати, то потім доведеться гасити борги самостійно. Недбайливі орендарі можуть залишити ключі в поштовій скриньці і виїхати в невідомому напрямку. Правда, такі випадки трапляються нечасто.
Читайте також: Скільки коштує житло в Києві – дослідження OLX Нерухомість
У договорі потрібно прописати, хто буде відповідати за невеликий ремонт. Як правило, повірку лічильників і капітальний ремонт побутової техніки оплачують власники квартири, а ось заміну перегорілих ламп та вимикачів – орендар. Цей пункт теж краще вказати в договорі. Якщо в орендованому житлі проживає тварина, є сенс взяти подвійний розмір застави і заздалегідь домовитися про те, що пошкодження шпалер або дверей оплачує орендар. Можна купити страховку, яка покриє відповідальність власника квартири перед третіми особами. Наприклад, в тому випадку, якщо орендарі затоплять квартиру знизу і поїдуть без попередження. Вартість такої страховки становить близько 1 тис. грн на рік.
Досвідчені рантьє радять підтримувати регулярний зв’язок з сусідами і консьєржкою, які можуть розповісти про те, що відбувається в квартирі під час відсутності власника і сигналізувати в тому випадку, якщо почнуться проблеми.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»