

Суспільство
Скайдайвинг для екстремалів: де в Україні можна стрибнути з парашутом і скільки це коштує
Свобода польоту і неймовірний сплеск адреналіну — все це ви можете відчути, зробивши крок вперед з вертольота чи літака з парашутом на спині. Якщо це ваша давня мрія — саме час нарешті наважитися і запам’ятати ці кілька хвилин польоту на все життя. Де в Україні можна стрибати, скільки це коштує та які протипоказання — усе це ми зібрали для вас до Міжнародного Дня парашутиста 26 липня.
Що варто пам’ятати, перш ніж стрибати з парашутом
Почнемо з того, що далеко не кожен може дозволити собі таку розкіш як скайдайвинг, він же стрибок із парашутом. У першу чергу, це стосується стану здоров’я, адже є певні протипоказання. Якщо у вас є серцево-судинне чи легеневе захворювання, часто підвищений або знижений артеріальний тиск або пошкоджені органи слуху чи зору, парашут — це табу. Не можна стрибати й людям із нервовими розладами, цукровим діабетом, нирковими та психіатричними захворюваннями. Якщо ж ви мали травми черепа чи захворювання опорно-рухового апарату, вам також, на жаль, ця розвага недоступна. В охочих стрибати також не повинно бути травм і переломів кінцівок за останні дванадцять місяців. Із застудою або навіть невеликим нежитем теж слід утриматися від польоту.
Серед інших важливих факторів — у парашутиста має бути вага в приблизно від 45 до 100 кілограмів. Є й обмеження за віком, але скрізь по-різному. І, звичайно ж, забороняється стрибати в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння. А ще варто зважати на те, щоб була хороша погода. Перед першим стрибком усі проходять програму первинної підготовки, а потім — медичний огляд на аеродромі. Слід пам’ятати, що бувають випадки, коли парашути не відкриваються. Тоді варто смикати за запасні шнурки, розташовані праворуч. Якщо не спрацювало, намагатися впасти на болото, сніг або дерева. Хоча останнім часом таке трапляється доволі рідко, адже спорядження проходить багато тестувань перед тим, як потрапляє на спину до парашутиста.
Якщо ж ви все ж таки наважилися стрибати, пропонуємо вам 5 місць, де це можна зробити в різних областях.
Відчуй адреналін біля Львова
Охочі стрибнути з парашутом поблизу міста лева можуть зробити це на аеродромі «Цунів». Всеукраїнський клуб активного відпочинку KAVA дозволяє відчути висоту навіть новачкам, навчаючи їх з нуля. Вони пропонують стрибки з висоти у 600-800 метрів з парашутом, який відкривається автоматично через три секунди з моменту виходу з літака. Тобто, вам ні за що смикати не потрібно буде. Політ до приземлення триває приблизно 1,5-2 хвилини. Або ж ви можете обрати варіант стрибку з інструктором — з висоти від трьох кілометрів.

На аеродромі вам обов’язково проведуть інструктаж, на якому навчать правильно виходити з літака, керувати куполом у небі, збирати парашут після приземлення і, найголовніше, як правильно і безпечно приземлитися. Триватиме інструктаж до того часу, поки всі учасники не засвоять матеріал на практиці. Це може бути 2 години, а може і 4 — залежить від самих людей і від їх кількості. Стрибки відбуваються цілий рік щовихідних. У період з квітня по вересень також можна стрибати кожного вечора п’ятниці.
Ціни: з інструктором — 3800 грн, самостійний стрибок — 1500 грн
Адреса: 25 км від Львова, село Заверешиця, вулиця Лісна, 4А
Стрибаємо з висоти 4 км над Києвом
Асоціація «Пара-Скуф», яка займається популяризацією парашутного спорту в Києві, радо допоможе вам з організацією стрибку. Вона не лише здійснює мрії людей зі стрибків з парашутом, а й проводять масштабні спортивні змагання, установки рекордів, міжнародні фестивалі тощо. База розташована на аеродромі «Чайка», що у селі Петропавлівська Борщагівка біля Києва.
Читайте також: Мальовничі Карпати та край козацької слави: кращі трейли цього літа для любителів побігати
Стрибнути тут можна як у тандемі з інструктором на висоті у 4200 метрів, так і самостійно — з 1000 метрів. А ще можна пройти навчання, щоб стати професійним парашутистом. Як будете їхати на аеродром, не забудьте взяти паспорт. А ще радять мати взуття на товстій підошві, яке жорстко кріпиться на стопі (наприклад, спортивні кросівки), та зручний одяг, як от спортивний костюм.

Ціни: з інструктором — від 4000 грн, самостійний стрибок — 2500 грн
Адреса: село Петропавлівська Борщагівка, вулиця Антонова, 5
Одеса з висоти пташиного польоту
Подивитися на землю з висоти кількох кілометрів можна і біля портового міста. З аероклубом «Одеса» ви зможете стрибнути як з інструктором, так і самостійно. Для цього потрібно дістатися до аеродрому «Гідропорт», що за два кілометри від міста. Там же є можливість розміститися у готелі, вартість проживання в якому — від 350 грн на добу за кімнату.

Приземлятися ви будете на ґрунтове льотне поле, підготовлене спеціально для виконання польотів і стрибків з парашутом. Недосвідченим людям радять стрибати з інструктором — з висоти 2500-4200 метрів. Приземлення буде м’яким, на ноги інструктора, летіти ви будете 5-7 хвилин. Для охочих відчути політ самостійно, пропонують стрибки з висоти 1100 метрів. Будьте готові до навчання, яке може зайняти у вас цілий день напередодні.
Ціни: з інструктором — від 4000 грн, самостійний стрибок — від 2400 грн
Адреса: 2 км від Одеси, село Набережне, вулиця Авіаторів, 8
Вільний політ над Харковом
Пірнути у небеса, відчути адреналін та екстрим можна й на аеродромі «Коротич», що на виїзді з Харкова. Організацію вашого стрибку візьме на себе Харківський аероклуб ім. В.С. Гризодубової, названий на честь радянської льотчиці. Важливий момент: брати участь у польотах і парашутних стрибках, можуть тільки члени Харківського аероклубу. За бажанням, ви можете написати заяву про вступ прямо на аеродромі безпосередньо перед стрибком.

Якщо вам до вподоби політати з інструктором, на вас чекає висота у 3000-4200 метрів. Час вільного падіння становитиме 30-60 секунд, а далі ще 5-7 хвилин зниження під куполом парашута. Стрибати можна навіть дітям з 10 років, якщо батьки дадуть письмову згоду. Самостійно всі охочі з 16 років можуть стрибнути на системі «Крило» з 1300 метрів. Розкриття парашута буде примусовим, тобто ви маєте смикнути за мотузку. По рації ваші дії з землі контролюватиме інструктор.
Ціни: з інструктором — від 4200 грн, самостійний стрибок — від 2200 грн
Адреса: біля Харкова, село Коротич, вулиця Сонячна, 42
Ловимо адреналін у Дніпрі
Перемогти страх і відчути себе вільним від усіх турбот можна й неподалік від Дніпра. Ваш політ готовий реалізувати клуб KAVA, про який ми вже згадували. Подбайте про попередню бронь місця: необхідно внести передоплату 400 гривень, а решту суми — перед польотами. Однак якщо будете скасовувати свою участь менш ніж за три роби до стрибка, завдаток вам не повернуть.

З аеродрому «Авіа-Союз Майське» ви зможете піднятися на висоту у 900 метрів з куполом Д-5 та стрибнути самостійно. Політ займає приблизно дві хвилини, а ось попередній інструктаж зазвичай становити чотири години. Якщо ж ви бажаєте розділити цей момент з інструктором, зможете піднятися до 4200 метрів. Після цього на вас чекають 55 секунд вільного падіння і 3-5 хвилин під куполом.
Ціни: з інструктором — від 4430 грн, самостійний стрибок — від 2100 грн
Адреса: біля Дніпра, село Майське, вулиця Авіаційна, 1
Суспільство

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.
Про це повідомили в «Культурних силах».
Що обговорили на заході
Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.
На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:
«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” — це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».
Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.
«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.
Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:
«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих — герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим».
Презентація кліпу «Місто наречених»
На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).
«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.
Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:
«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс».
Довідка
«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.
Фото: «Культурні сили»
Суспільство

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.
Про це повідомили у команді простору.
Що буде в MLYN design hub
Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.
Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.
«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.
Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція
Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.
«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.
MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.



Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.
Фото: MLYN design hub
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко