Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Сєвєродонецьк – моє серце і душа. Аріф Багіров про волонтерство під обстрілами та 70 км велосипедом до Бахмута

Опубліковано

Аріф Багіров – 45-річний краєзнавець із Сєвєродонецька. Усі вісім років російсько-української війни, як і задовго до цього, він займався розвитком рідного міста та порятунком культурної спадщини Луганщини.

Після 24 лютого Аріф став одним із тих, хто вирішив зилишатися в місті попри російські обстріли та ризик окупації. Він залишився, аби допомагати іншим – доставляти продукти, ліки та корм для тварин. А ще фіксував свої думки на сторінках онлайн-щоденника в Twitter.

Так тривало до травня, поки в місті залишався зв’язок та бодай якась логістика. Коли ж кількість обстрілів зросла, а зв’язок остаточно зник, Аріф вирішив: час їхати. І поїхав. Майже 70 кілометрів… велосипедом. Під авіаударами та під вибухи снарядів він доїхав до Бахмута, а звідти – до Дніпра.

Цю розмову ми записали, коли Аріф вже був у Дніпрі, у компанії друзів та журналістів, які так само, як і ми, хотіли розповісти про людину, що вирвалася з пекла, але зберегла здатність усміхатися та вірити в краще.

Намагався перетворити Сєвєродонецьк на Світлоград

Якщо говорити зовсім коротко, до 24 лютого я займався просвітництвом, соціально-культурними інноваціями та краєзнавством. Намагався трансформувати культурний та медійний ландшафти Луганської області.

Один із моїх проєктів – «Размазанка» – якраз про краєзнавство та збереження нашої історії. Я показував старі луганські хатини, аби всі усвідомили: вони такі самі, як і в усій Україні. Там жили такі самі українців, й живуть сьогодні. А не всі ці нав’язані наративи про «москалів» та «зеків», яких переселили до Луганщини. Я намагався всі ці упередження зруйнувати й поєднував це з краєзнавством.

Ще один краєзнавчий проєкт – порятунок бельгійської спадщини в Луганській області. Між іншим, найбільшої в світі поза межами Бельгії – цілий мікрорайон. Я почав з усіма про це говорити, «робив нерви» власникам колишньої бельгійської лікарні в Лисичанську. І ціллю тут, перш за все, було саме просвітництво. Можливо, ми нічого не змогли досягти, але тепер усі чули та знають про бельгійську частину Луганщини. І ми робили для цього все – і рок-концерти на даху будівель, і фестивалі.

Аріф Багіроф на Луганщині
Фото: svoi.city.

Один з таких фестивалів – «Світлоград». Це про альтернативний Сєвєродонецьк, про те, яким могло бути місто без індустріалізації. Така собі більш весела, спрощена, розслаблена версія нашого міста. Версія, яка могла дати Сєвєродонецьку нове життя. Адже місто заснували як доповнення до заводу, який вже давно не жилець. А тому нам ще доведеться добряче подумати над новою філософією.

Власне, я думав над тим, як перезавантажити Сєвєродонецьк, ще до того, як його почали роздовбувати. Бо Сєвєродонецьк – це не просто вулиці та будинки. Це його люди, це його дух. І це все я намагався якщо не врятувати, то прокачати.

Світлоград - фестиваль про альтернативний Сєвєродонецьк
Учасники фестивалю «Світлоград». Фото: svoi.city.

Залишався в місті, аби бути йому чимось корисним

Ранок 24-го лютого я зустрів у Старобільську, куди поїхав разом зі своїм другом, засновником «Доступно.UA» Дмитром Щебетюком. Ми приїхали до ще одного нашого знайомого, аби обговорити безбар’єрність, поспілкуватись та поджемити з гуртом «Конец Июля». У нас був хороший вечір, ми грали, трохи веселились, розмовляли.

А зранку мене розбудили й сказали: війна. Я спочатку подумав, що знову лякають, але виявилося, що почалося повномасштабне вторгнення, перші бомбардування, загиблі люди. Я зрозумів, що Дмитра Щебетюка та Сергія Летучого потрібно терміново вивозити. Знайшов людину, яка допомогла обрати більш спокійну дорогу для них. А сам залишився в Сєвєродонецьку, який вже обстрілювали. У мене було тверде рішення залишатися в місті на час війни і бути йому чимось корисним.

Насправді, у нас дещо викривлене сприйняття волонтерства. Це ж не лише люди, які возять продукти військовим чи цивільним. Це будь-яка допомога людям. Я почав займатися волонтерством ще в 2008 році, у Києві, допомагав Службі порятунку дітей.

Але культурні інновації – це теж волонтерство, я не заробляв на виставках та фестивалях. Це вже було в моїй прошивці. Щойно з’являється якийсь запит – я одразу намагаюсь його закрити. Я медійник, але мені не складно взяти коробку та відвезти її до бабусі, корона не впаде. Навпаки, мені приємно.

Люди, які колись приїхали та власноруч розбудовували це місто, тепер залишилися наодинці в своїй квартирах. Я не міг покинути їх без допомоги. Намагався побачити якусь потребу та відповісти на неї. Бувало, писали чиїсь родичі з-за кордону, просили відвідати людину чи щось привезти. І це також стало частиною нашої діяльності. 

Ми шукали свою нішу, якою не займалися інші волонтери

Наше волонтерство було своєрідним. Не просто розвозити продукти зі штабу, хоча я не кажу, що це погано. Але я намагався знайти свою нішу там, де ніхто з інших волонтерів не працював. І ми її знайшли – точково допомагати самотнім людям, доставляти ліки, продукти та корм для тварин. 

Аріф Багіроф у Сєвєродонецьку

Волонтерство – це як? Ти або допомагаєш людям, або ні. Допомагаєш відповідно до умов, в яких ти опинився. Ну, ми опинилися в жорстких умовах. Мене життя до цього не готувало. Хоча… Десь, можливо й готувало. Все ж вісім років проживання у прифронтовій зоні. Та й до цього, скажімо так, жив не в райському саду. Тому якийсь досвід екстремальних подій був. І ось він знадобився.

Але, як культурний інноватор, я почав дбати й про культурні цінності. Так ми почали займатися евакуацією музеїв. На жаль, повністю з Луганщини за моєї участі вдалося вивезти лише археологічний та Лисичанський музеї. Потім потрібно буде все з’ясовувати, адже кожен музей, ще з радянських часів, має чіткий алгоритм – що робити в подібних ситуаціях.

Врятовані експонати музеїв

Дізнавшись про початок нового етапу війни, вони одразу мали щось робити, відокремити найцінніші експонати від тих, що теоретично можна залишити, підготувати решту тощо. Я не знаю цих правил, тому ми робили так, як вміємо. Мене попросили – я допомагав.

Наша команда – це старі друзі, яких об’єднала війна

Усі наші волонтери – мої старі друзі, з якими ми знову зустрілися після 24-го лютого. До цього в місті люди взаємодіяли за інтересами. Але з початком війни все знову локалізувалося, я зустрів друзів дитинства, з якими востаннє спілкувався багато років тому.

Здавалося б, ми жили в одному місті. Але через різні інтереси ми не перетиналися. А тут всі почали виходити на зв’язок, казали: «Аріфе, добре, що ти тут. Давай щось думати». Тому я не кажу, що організував рух волонтерів. Я кажу, що допоміг цьому руху самоорганізуватися.

По місту ми пересувалися автівками чи велосипедами. У нас була спільна машина, Ford Escort. Такий собі дідусь, що добряче попив нашої крові. Він давній, тривалий час просто стояв, але люди нам його передали й дозволили вбивати. І ще «Славута» – також наша. Згодом нам подарували пікап, на якому ми вивозили музей. Але коли необхідність в такій автівці зникла, ми передали її ЗСУ. «Дідусь» та «Славута» їм не потрібні, тож ми залишили їх та продовжили роботу. Тут варто розуміти, що їздили ми по бозна-чому. Обірвані дроти, асфальт, скло. Машини просто пустили на забій.

Також «літали» містом на велосипедах. У нашої команди було кілька паралельних напрямів, і в кожного з нас – свій ресурс. Хтось на автівках, хтось на велосипедах. Усе, що могло працювати – служило нашим потребам.

Волонтери в місті Сєвєродонецьк
Аріф Багіров разом із волонтерами організації Восток-SOS.

Світ має знати про Сєвєродонецьк

Останній тиждень перед виїздом був жахливим. Усе, що було до цього, – це квіточки та дитячий садок. Напередодні були періодичні обстріли по окремих районах, тобто ми могли орієнтуватися, коли та куди можна їхати. Але протягом останніх днів вони почали стріляти всюди.

Крім того, до нас практично перестали привозити продукти, а на початку травня зник зв’язок. Ми не могли ні з ким зконтактувати, фактично, зникав і сенс перебування в місті. Це підштовхувало до виїзду.

Тоді я вже розумів, що місто – не жилець. Світла вже не було, а чекати, що його полагодять «ось-ось», – не мало сенсу. З кожним днем зростала ймовірність окупації. А у нас з так званою «ЛНР» відносини погані. Так, я міг би там безкінечно переховуватися. Але навіщо? 

Однією з цілей мого виїзду була можливість розповісти світу про Сєвєродонецьк та все, що відбувалося в місті.

70 км під обстрілами на велосипеді

Я щоразу повторюю, що це не було якимось панічним бігством на велосипеді. Мовляв, потрібно бігти будь-яким шляхом. Ні, це все було сплановано. І чимало людей можуть підтвердити: я дійсно збирався їхати велосипедом. Для мене 70 кілометрів – не відстань, я їздив і 170 за один день.

Тож все було сплановано і я вгадував час, коли варто їхати. І, схоже, вгадав. Я одним із останніх проїхав мостом, який незабаром зруйнували. Але я нічого не знав, у мене не було ані зв’язку, ані інформації. Виїхав і дізнався, що там тривають бої за трасу. У районах, через які пролягав мій шлях. 

Але я продовжив рух: однієї смерті не минеш, а другої не буде. У мене було два варіанти й обидва – погані. Я вирішив скористатися тим, наприкінці якого щось є. Пощастить або не пощастить. У таком режимі я прожив і останні три місяці. Можливо, якби я жив у більш мирному місті, а потім виїхав на цю трасу – був би шок. Але я бачив це все впродовж трьох місяців. Тому сподівався на вдачу.

Аріф Багіров на шляху з Сєвєродонецька до Бахмута
21 травня, опинившись у Бахмуті, Аріф опублікував новий твіт: «Вибачте, що зробив вам нерви. Тепер на зв’язку і в Бахмуті. А Сєвєродонецьк, на жаль, в руїнах. І з нього вже не піти. Я дістався завдяки вашим молитвам (дякую). Зараз зрозумію, що далі».

Доїхав до Бахмута, а потім – до Дніпра. Напевно, пізніше поїду до Києва. Але останні три місяці відучили мене планувати наперед. Мій горизонт планування – завтрашній день. Поки адаптуюся, кайфую. Для мене це все – вже щось нереальне.

Я зробив усе, що міг. Сьогодні моє волонтерство – в медіасередовищі. Я вимкнув режим партизана і готовий розповідати про Сєвєродонецьк. Але де б я не був – серце та душа залишилися в рідному місті. Щойно зможу зробити для нього бодай щось хороше – одразу це робитиму. Хоча я й зараз роблю – розповідаю про те, як йому болить.

Краєзнавець Аріф Багіров з міста Сєвєродонецьк
Фото: svoi.city.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі