Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Де провести вихідні? Ви точно не чули про ці 7 місць поблизу Львова

Опубліковано

Для того, щоб вихідні були вдалими, краще запланувати їх заздалегідь. Ми підготували сімку місць, які допоможуть мешканцям та гостям міста урізноманітнити сірі будні й втекти на вихідні зі Львова. Серед них можна знайти, як добре відомі туристичні маршрути, так і не менш гарні закутки.

Старовинне село — Розгірче (90 км від Львова) 

На березі річки Стрий розташоване старовинне село — Розгірче. Біля нього варто відвідати заповідне урочище, де поблизу лісу розташований печерний монастир. Комплекс складається з трьох печер з входами, видовбаними вікнами та сходами. Як відомо, тут дотримувались обітниці мовчання, а заробляли на продажах меду з власної пасіки. Вперше про монастир згадується в XV столітті, коли в кам’яних келіях розміщувався храм Отців Василіан.

Село Розгірче поблизу Львова

Цікаво, що рукотворні печери використовувались як язичницьке капище ще в дохристиянські часи. А навколо скель віднайшли залишки городища датованого VIII століттям до нашої ери. 

Як доїхати? Електричкою Львів-Мукачево, вийшовши на станції Стинава Нижня. Електричка часто запізнюється, тому перед виходом краще переконатися, що перед вами потрібна зупинка. Сама станція виглядає як маленька невиразна будка з бетону, яку з вікна вагону можна не помітити.

Читайте також: ТОП-7 найколоритніших сіл Гуцульщини, які варто відвідати кожному

У гості до неандертальців — Урочище Прийма (40 км від Львова)

В ході археологічних розкопок в лісі біля містечка Миколаїв Львівської області були знайдені залишки стародавнього городища, де жили племена неандертальців. Тут, в урочищі Прийма, розкопали печеру, яку ще називають гротом. Скельна порода має три яруси та вважається пам’ятником археології європейського значення. А її вік — понад 45 тисяч років. Унікальне місце з історією переносить в стародавнє минуле, де можна уявити себе історичним героєм.

Урочище Прийма поблизу Львова
Урочище Прийма поблизу Львова

Як доїхати? Необхідно звернути з траси Львів-Стрий на Новий Розділ. Через 250 м після вказівника населеного пункту буде знак роздоріжжя й курган ліворуч від дороги. Рухаючись дорогою в бік лісу, через 300 метрів з’явиться ще один хрестоподібний знак. Звернути на нижню дорогу до лісу і пройти кілометр. Головна ознака правильного напрямку — здається ніби йдеш в окопі, а по обидва боки стіни з землі.

Найвища гора поблизу Львова — Парашка (110 км від Львова)

Це доволі відома гора у Карпатах, з її вершини можна побачити Львів. А коли у Львові сонячно, то мешканці міста можуть побачити вершини відомих Сколівських Бескидів. Найвищою з них і є та, яка й належить горі Парашка. Її висота – 1268 метрів. На самій вершині відкриваються гарні краєвиди. На гору можна зійти з кількох сторін: або від м. Сколе, або він с. Корчин. Особливо гарно тут саме зранку, коли низина вкрита густим білим туманом.

Найвища гора поблизу Львова — Парашка

Як доїхати? Спершу необхідно дістатися до міста Сколе. Від Львова потягом/електричкою Львів-Стрий або ж маршруткою, яка ходить кожні двадцять хвилин з головного вокзалу. Далі перейти колію і рухатись до заправки. На трасі “Київ-Чоп” відшукати супермаркет “Рукавичка”, а за ним стежку вгору. Рухатися лісом на хребет й за 4 км орієнтуватись на джерело з водою. Прямуючи хребтом, повернути праворуч й перейти маленькі вершинки (Зелена та Оброслий верх). Вийти на шлях до вершини Парашки.

Мальовничий Сопіт (120 км від Львова)

Водоспад знаходиться у Сколівських бескидах неподалік від південної околиці села Сопота Сколівського району. Його висота сягає 7-8 м. А на підніжжі скелі водоспад утворив розлогу вирву, яка додає йому ще більшої мальовничості. Водоспад знаходиться в ущелині з крутими краями, а шлях до нього йде по ґрунтовій стежині. Саме тому в дощову погоду сюди майже неможливо дістатися.

Водоспад Сопіт поблизу Львова
Водоспад Сопіт поблизу Львова

Як доїхати? Дістатися до села Сопіт можна автобусом або автомобілем. У селі необхідно переїхати через міст і рухатися вздовж невеликої річечки. Майже на виїзді з села на стовпі буде малопримітний покажчик направо на водоспад. Від околиці села йти недовго. Зайшовши до лісу, ліворуч є альтанка, а трохи далі за нею — не дуже примітний спуск до водоспаду. 

Львівський Байкал (близько 40 км від Львова)

Місцеві називають озеро, яке розташоване в селі Задорожнє — Байкал. Місцевих рибалок часто тішить улов з окунів і щук. Головне — дотримуватися правил, які діють для любительської рибної ловлі. Біля озера є кілька баз для відпочинку, а також — приватний сектор, де можна орендувати будиночок, лазню чи альтанку. 

Львівський Байкал в селі Задорожнє

Прохід на територію — безкоштовний. Оренда альтанки разом із мангалом обійдеться в 50-100 гривень. Вартість такої послуги може змінюватися на літній період. А якщо виникне бажання продовжити вихідні, то можна залишитись з ночівлею на базі відпочинку. 

Як доїхати? Не доїжджаючи до Миколаєва треба повернути в село Дроговиж. А далі проїхати прямо і перед залізничним переїздом повернути праворуч. Також на озеро можна їхати електричками сполученням Львів-Трускавець, Львів-Лавочне та Львів-Моршин.

Водоспад Кам’янка та Мертве озеро (110 км від Львова)

Водоспад у “Сколівських бескидах” сформувався завдяки річним порогам поблизу села Кам’янка на Львівщині. Він – однокаскадний, має загальну висоту понад сім метрів та належить до Національного природного парку. Поблизу є галявина для пікніка, звідки відкриваються панорамні види на гори та кам’яні скелі. Також можна зупинитись у місцевому готелі чи приватній садибі.

Водоспад Кам’янка та Мертве озеро поблизу Львова
Водоспад Кам’янка та Мертве озеро поблизу Львова

Біля водоспаду є ще два цікавих місця. Одне — це джерело води, яка на смак нагадує знамениту “Нафтусю” в Трускавці, а інше — озеро Журавлине на гірському хребті. Його вода холодна і темна, з великим вмістом сірководню, тому його ще називають Мертвим.

Як доїхати? Можна маршрутним таксі зі Львова. Зійти треба на зупинці в с. Дубина. Навпроти зупинки є хрест та капличка, біля яких є вказівний знак до водоспаду.

Читайте також: Куди поїхати на вихідних? П’ять дивовижних каньйонів України

Ефемерний водоспад — Фантом (84 км від Львова)

Це один з найдивніших водоспадів України. Він і справді є водоспадом-привидом, тому що побачити його можна лише один день на рік. Унікальне природне диво розташоване на місці потоку, що виникає після великих дощів з води, що стікає з гори Бакоцино. Фантом має дев’ять каскадів заввишки близько 8 м. Ефемерний водоспад розташований поблизу села Лапшин Жидачівського району. Оскільки водоспад є лише після сильних дощів, то добиратися по ґрунтовій і лісовій дорозі проблематично.

Водоспад Фантом поблизу Львова

Як доїхати? В Журавні необхідно переїхати через Дністер і за мостом повернути ліворуч. Їхати дорогою до села Лапшин у ліс метрів 200 понад Дністром.

Суспільство

Завірусили добро: як один пост зробив троянди дідуся з Тернополя популярними по всій Україні

Опубліковано

Дорогою на роботу в Тернополі СММниця Оля кілька разів зустрічала дідуся, який продає саморобні дерев’яні троянди — по 35 гривень за одну. 

Попри низьку ціну, торгівля просувалася повільно. Тоді дівчина вирішила розповісти в Threads про квіти, які придбала собі та подружкам. Завдяки її допису троянди з деревини почали замовляти жителі різних міст України. 

«Вічні» квіти з Тернопільщини

63-річний Олександр живе в селі Горинка на Тернопільщині, де має худобу та город. Вільний від господарства час чоловік береже для хобі — створює квіти з деревини. Олександр пригадує, що цю техніку освоїв багато років тому для панно, а з часом удосконалив методи обробки матеріалу й почав робити об’ємні троянди в натуральну величину. 

Навесні майстер їздить за 50 кілометрів в обласний центр продавати свої вироби. Квиток до Тернополя коштує близько ста гривень, тому таких виїздів небагато. Раніше Олександр продавав квіти по 35 — говорить, що ціну ставив символічну й не рахував собівартість. 

Фото користувачки Олени в Threads

Допис про майстра з Торговиці

Оля працює в тернопільській СММ-агенції, де пише сценарії до відео й тексти, що піднімають продажі товарів. Дорогою на роботу дівчина не раз бачила на Торговиці дідуся з виробами, які той згортав і віз додому. 

Напередодні 8 березня Оля купила в майстра сім троянд і роздала їх дівчатам на роботі, у той же день написала про це в Threads. Інші користувачі почали поширювати публікацію та просили надіслати квіти «Новою поштою». Наразі під дописом майже 500 коментарів від замовників зі Львова, Києва, Житомира та інших міст України. 

«Ці троянди чимось нагадали мені дитинство. У нас вдома теж стояли дерев’яні квіти на підвіконні. Років десять їх ніхто й ніколи не зрушував з місця, тільки мама десь раз на рік бризкала букет лаком для волосся, аби блищав. Я думаю, людям теж відгукнулися ці вироби з дитинства, ну і, звичайно ж, вони захотіли підтримати пана Олександра», — ділиться Оля.

Після такої реакції дівчина попросила контакти майстра, аби замовники дзвонили безпосередньо йому. Чоловік має кнопковий телефон і зізнається, що точно б не займався просуванням своїх виробів в інтернеті. Олександр не виробляє квіти у великих масштабах, бо процес може тривати тижнями. 

Хобі не для бізнесу

Створення троянди з деревини — це вимочування фанери, вирізання пелюсток, підготовка стебла, скручування та розфарбовування. 

Усе це Олександр робить переважно взимку, коли має менше роботи по господарству. Чоловік не очікував такої кількості коментарів і замовлень з інших міст — для зв’язку він залишив контакт своєї доньки Оксани. Вона розповіла, що з початку березня вже продали близько 60 троянд — а це майже всі запаси, які її батько вирізав протягом пів року. 

Пізніше про Олександра також розповіла користувачка тіктоку Олена. Вона допомогла йому відправити партію квітів «Новою поштою». Її відео на момент публікації набрало понад 3,7 млн переглядів.

@olhor.ua

Одна моя покупка квітів ручної роботи привела до несподіваної та крутої реклами майстра з виготовлення дерев'яних троянд 🌹

♬ оригінальний звук – OLHOR

«Я ніколи не робив на замовлення, бо знав, що не можу продати більше, ніж виробляю. Донька розповіла мені, що переглядів багато. Це потрібно дякувати Олені та Олі за те, що вони так поставилися», — говорить Олександр.

Люди в коментарях дивувалися, що дерев’яні троянди коштують дешевше за живі квіти, які швидко зів’януть. Попри те, що Олена та потенційні замовники пропонували більші гроші, майстер відмовився піднімати ціну вище ніж 80 гривень за квітку — свій вибір пояснює тим, що не планує перетворювати хобі на бізнес і поки нових замовлень не приймає.

Читати далі

Суспільство

У Києві будують перший в Україні двоповерховий тунель метро

Опубліковано

Під час будівництва метро на Виноградар у Києві фахівці зводять перший в Україні дворівневий тунель.

Про це повідомив директор з промислового та підземного будівництва Акім Хохлов в етері телеканалу «Київ 24».

Перебіг будівництва

Будівельники зводять одразу два рівні з відставанням 50 метрів. Наразі фахівці зробили понад 200 метрів тунелю.

Нижній тунель використовуватимуть для потягів від Києва до Виноградаря, верхній — у зворотному напрямку.

Також на ділянці облаштують спеціальні матеріали для звукоізоляції, позаяк тунель проходить у густонаселеному районі. Це рішення дозволить поглинати майже весь шум від потягів, а місцеві жителі не відчуватимуть сильних підземних коливань.

Читайте також: Куди піти в Києві цього тижня: лекції, фестивалі та зустрічі, які шкода пропускати

Метро на Виноградар зсередини.

🚝😱Метро на Виноградар зсередини: як працюватиме дворівневий тунель? Роблять одразу два рівні з відставанням у 50 метрів. Нижній тунель буде для потяга від міста до Виноградаря, другий (верхній) — навпаки, пояснює Акім Хохлов, директор з промислового та підземного будівництва. 🔕Хохлов зазначає, що в тунелі встановлюють матеріали для звукоізоляції, які поглинатимуть майже весь шум від потягів. Мешканці навіть не відчуватимуть сильних підземних коливань. Наразі зроблено вже більш як 200 метрів тунелю, додає він.

Опубліковано Телеканал Київ24 Середа, 12 березня 2025 р.

Раніше ми писали, що на будівництві метро у Києві закладають котлован станції «Мостицька» (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Autostrada

Читати далі

Суспільство

Український архітектурний проєкт уперше здобув відзнаку від Architecture Press Release (ФОТО)

Опубліковано

Проєкт Успенської площі в Дніпрі, який розробила команда архітекторів Дмитра Воліка та Ксенії Донецької, отримав престижну нагороду Urban Design & Architecture Design Awards 2025. Премію організовує один із провідних представників архітектурної преси Architecture Press Release.

Про це повідомив засновник світлотехнічної компанії Expolight Микола Каблука, який працював над втіленням проєкту.

Проєкт площі уперше отримав цю нагороду для України. Для реалізації задуму долучилися компанії АКАМ, Expolight та KOMPAN.

«Успенська площа — один з наших улюбленіших об’єктів у рідному Дніпрі, яким ми дуже пишаємось. Завжди повторюю, що такого рівня благоустрою дійсно немає ні в Нью-Йорку, ні в Лондоні. І тут втілене дійсно супер-топове світло та унікальні рішення, які не робить ніхто у світі, наприклад, світильник з каустичним ефектом на опорі», — написав Микола Каблука.

Читайте також: Пішохідний бульвар у Дніпрі ввійшов до світової збірки найкращих проєктів (ФОТО)

Він зазначив, що структура площі нагадує переплетення ниток, і для розкриття цієї ідеї використали рішення зі світлом. Коли людина заходить на площу, датчики руху активують світло, яке супроводжує її та реагує на кожен крок. Микола Каблука пояснив, що це символізує взаємодію людини з містом та її вплив на простір.

Також проєкт вийшов у фінал ArchDaily 2025 Building of the Year Awards та став одним із п’яти фіналістів.

Нагадаємо, що українська студія здобула премію від ArchDaily за найкращий дизайн крамниці в Одесі (ФОТО).

Фото: Андрій Авдієнко, Євген Савченко та Олег Мельников

Читати далі