Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Штутгартський музей «дерусифікував» українську художницю Олександру Екстер

Опубліковано

Штутгартський музей Staatsgalerie оновив інформацію про українську художницю-авангардистку Олександру Екстер, прибравши підпис про «російську мисткиню».

Про це пише Esthete з посиланням на кураторку Анну Ветцлер-Манюк, яка працює в Staatsgalerie.

Зазначається, що у постійній експозиції музею Staatsgalerie українське мистецтво представлене двома скульптурами Олександра Архипенка та роботою Олександри Екстер «Іспанський мандрівник». Проте донедавна у музейних текстах Екстер вказувалася як російська художниця.

Напередодні на сайті Staatsgalerie інформацію про Олександру Екстер оновили, забрали визначення «російська художниця» і додали біографію з її життя у Києві, якої раніше не було.

«Історія почалась ще півроку тому, коли я готувала матеріал для лекції Klassische Moderne в Staatsgalerie Stuttgart. Для українців, українською мовою. Тоді я зауважила, що на сайті Олександра Екстер представлена, як “російська художниця” і немає жодної згадки про Україну», – розповіла Анна Ветцлер-Манюк в коментарі УП.

Читайте також: Олександра Екстер? Хіба це не російська художниця? Час дізнатися більше про амазонку українського авангарду (ТЕСТ)

Анна звернулася до музею з електронним листом і незабаром отримала відповідь. Зі Staatsgalerie писали, що «планують наступний апдейт найближчим часом».

«І скинули мені новий текст, в якому вже було згадано, що Екстер жила, навчалась і працювала в Києві. Оновлена інформація з’явилась в березні», – додає вона.

За словами Ветцлер-Манюк, Staatsgalerie – єдина відома їй галерея міста, в якій представлене українське мистецтво. Попри це кураторка докладає максимум зусиль, аби інформація про походження митців перевірялася в усіх музеях регіону.

«Це надважливо. По-перше, це величезний пласт нашої історії, яка була зручно переписана імперськими фантастами на їхню користь. Через це світ не має уяви про українське мистецтво. Плюс звідси ми маємо насаджений певним людям “комплекс меншовартості”, твердження про “молодшого брата” і ще гору різних немудрих наративів. Це обв’язково потрібно виправляти», – додає кураторка музею.

Нагадаємо, міський музей Амстердама, відомий як Стеделек-музей, визнав Казимира Малевича українським художником. До цього його називали російським митцем.

Фото: з відкритих джерел.

Коментарі

Суспільство

Україна вперше взяла участь в іспанському ярмарку «Liber»: представили 13 вітчизняних видавництв (ФОТО)

Опубліковано

У Барселоні пройшов масштабний книжковий ярмарок «Liber». У ньому взяли участь понад 250 видавців з 13 країн світу, а кількість відвідувачів сягнула понад 6,5 тисяч осіб. Цього року Україна вперше представила власні літературні доробки на головній іспаномовній платформі в Європі.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій

Фото: Ірина Каламурза

Український стенд на ярмарку

Для заходу підготували Український національний стенд, на якому презентували 13 вітчизняних видавництв.

Представники України в «Liber» розповідали про діяльність книговидавництва в умовах великої війни, продемонстрували переклади українських творів іспанською, запропонували нові книжки для видання та налагоджували міжособистісні контакти з професіоналами іспаномовного книговидавництва.

Прикладом співробітництва став нещодавній перший переклад роману Сергія Жадана «Інтернат» каталонською мовою.

Читайте також: У Києві проведуть сім безплатних екскурсій: як зареєструватися

Фото: Ірина Каламурза
Фото: Ірина Каламурза

Читайте також: В Україні відкрили дані про всі маршрути міжнародних автобусів: понад 1200 записів

Панельна дискусія за участі українки

Під час ярмарку відбулася панельна дискусія на тему «Чи може література щось змінити?» за участю іноземних та українських авторів. Модерувала дискусію виконавча директорка PEN Ukraine, журналістка й культурна менеджерка Тетяна Терен.

«Учасники поспілкувалися про роль пропаганди і дезінформації у війні, розуміння історичного минулого та роботу з пам’яттю, чому важливо зважати на мову та прагнути, щоби вона об’єднувала, а не розділяла суспільство, а також про літературу як зброю свободи, що допомагає боротися з брехнею і тиранією», — написали у пресслужбі міністерства.

Фото: Ірина Каламурза

Наступний книжковий ярмарок «Liber» відбудеться з 1 по 3 жовтня 2025 року в Мадриді.  

Нагадаємо, що в Україні випустили видання, присвячене спадщині кримських татар (ФОТО).

Фото: Ірина Каламурза

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві проведуть сім безплатних екскурсій: як зареєструватися

Опубліковано

Управління туризму та промоцій КМДА і Київський центр розвитку туризму підготували для містян і гостей столиці 7 безплатних екскурсій, зокрема одна з них адаптована для людей із порушеннями зору.

Про це повідомили у КМДА.

Заходи відбудуться з четверга до неділі. Екскурсійні маршрути розробили так, що у разі оголошення повітряної тривоги всі учасники екскурсії зможуть пройти в укриття, розташовані неподалік.

Екскурсія «Старим Подолом»

Під час прогулянки знаменитою вулицею Петра Сагайдачного учасники довідаються, як змінювався Поділ від початку розбудови до сьогодення, ознайомляться з унікальними архітектурними об’єктами, серед яких: найстаріший будинок Києва, Аптека-музей, Києво-Могилянська академія (заснована 400 років тому) та старовинні храми.

Дата та час: 10 жовтня, четвер, 18:00.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Нивські етюди»

Під час прогулянки учасники пройдуть вулицями мікрорайону Нивки та дізнаються про цю історичну місцевість, видатних політиків і науковців, які тут жили й працювали, та чиїми іменами названі вулиці. Також учасники побачать твір мистецтва відомої художниці-шістдесятниці.

Дата та час: 11 жовтня, п’ятниця, 15:00.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Прогулянка театральним Києвом» 

На прогулянки учасники дізнаються, як і коли виникли театральні традиції Києва, про перші театри, їхніх корифеїв і сучасних майстрів сцени.

Дата та час: 12 жовтня, субота, 11:00.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Київ незламний»

Ця екскурсія адаптована для людей із порушеннями зору. На ній учасники ознайомляться з історією воєнного Києва: з часів Другої світової війни до повномасштабного вторгнення.

У КМДА зазначили, що важливо, аби з людиною з порушеннями зору була людина, яка її супроводжуватиме.

Дата та час: 12 жовтня, субота, 11:30.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Святошинська сюїта»

Протягом екскурсії відвідувачі дізнаються про створення та розбудову Святошинського району: від невеликого курортно-дачного передмістя Києва до густонаселеного житлового масиву. Також учасники почують про життя й діяльність видатних особистостей, які мешкали в Академмістечку.

Дата та час: 12 жовтня, субота, 16:00.

Реєстрація за посиланням.

Квест-екскурсія «Ключ до милосердя»

Під час активної інтелектуальної гри можна буде розкрити не лише таємниці та цікавинки одного з наймальовничіших історичних куточків столиці, а й наблизитися до джерела милосердя, яке є таким необхідним під час війни.

Дата та час: 13 жовтня, неділя, 11:30.

Реєстрація за посиланням.

Екскурсія «Київ – нескорені та незалежні», 

Містяни та гості Києва почують про боротьбу за незалежність України та відвідають місця, які зберігають пам’ять про героїв та героїнь війн, революцій, визначних діячів і діячок громадсько-культурного руху, талановитих вчених і митців.

Дата та час: 13 жовтня, неділя, 14:30.

Реєстрація за посиланням.

Реєстрація на екскурсії — обов’язкова, кількість місць обмежена. Учасники й учасниці отримають підтвердження реєстрації повідомленням на електронну пошту та телефонним дзвінком.

Нагадаємо, що у Києві відбудеться фотовиставка World Press Photo: де та коли.

Фото: Unsplash

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні вийшов перший серіал про прикордонників: як його створювали (ФОТО)

Опубліковано

На українському телебаченні вийшов серіал «Прикордонники», присвячений курсантам Національної академії Державної прикордонної служби України. Проєкт створила команда Далі буде філмз спільно з телеканалом НТН.

Про це повідомили у пресслужбі ДПСУ.

Ідея серіалу виникла під час візиту творчої групи в академію ДПСУ, і це перший в Україні серіал про курсантів.

Читайте також: Вулицю Івана Тургенєва у Києві перейменували на честь відомого хірурга

Фото: вебсайт ДПСУ

Творці серіалу

Режисером фільму став Олексій Єсаков. Він зазначає, що зйомки були фізично виснажливими, адже влітку знімали зимові сцени. Сценарій написали Микола Куцик, Ярослав Стень, Богдан Гациляк та Кирило Тимченко, які консультувалися з військовими та прикордонниками.

Фото: вебсайт ДПСУ

Головну роль зіграв військовий Володимир Ращук, який також був консультантом з військових питань.

Читайте також: В Україні випустили видання, присвячене спадщині кримських татар (ФОТО)

Сюжет «Прикордонників»

Історія розпочинається напередодні повномасштабної війни. Курсанти знайомляться зі своїм суворим наставником — героєм АТО Іваном Криницьким, який готує їх до можливих викликів.

Фото: вебсайт ДПСУ

Олексій Єсаков додає: «Дякую всім, хто брав участь у створенні цього проєкту. Ми вклали в нього душу і сподіваємось, що історія знайде відгук у серцях глядачів».

Нагадаємо, що в Києві відбудеться кар’єрний день для роботодавців та ветеранів/ветеранок.

Фото: вебсайт ДПСУ

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Спорт1 день тому

Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

«Ігри Нескорених» стали символом незламності духу наших воїнів. 35 учасників — ветеранів та військовослужбовців, які...

Суспільство5 днів тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство5 днів тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості1 тиждень тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...