

Суспільство
Що робити з нашестям медуз в Азовському морі? Відповідь мають екологи
Через зміну кліматичних умов Азовське море заполонили медузи. У мережі з’являється все більше відео від туристів, які розповідають, що відпочивати біля моря майже неможливо. У деяких місцях медуз вже вивозять тракторами, або використовують проти них бар’єрні мережі.
Вчені з Інституту рибного господарства та екології моря розповіли, чому в останні роки медузи завойовують Азовське море та що можна з ними робити.
Чим небезпечні медузи?
В останні роки дуже загострилась проблема катастрофічного збільшення медуз у Чорному та Азовському морях, що є особливо неприємно у прибережжі біля пляжів. Як розповідають вчені, медузи в Азовському морі, представлені двома видами – корнерот та аурелія, або ушаста медуза. Влітку найбільшою за чисельністю у прибережжі є медуза-корнерот, бо аурелія полюбляє більш прохолодну воду. Саме корнетони мають жовті клітини на щупальцях, які спрямовані на те, щоб зловити здобич. І саме ці щупальця можуть викликати невеликі опіки шкіри та подразнення у людини.
Крім прямої шкоди здоров’ю людини через опіки щупалець та органічного забруднення водойми, медузи ще й виступають потужними конкурентами цінних промислових риб, які, як і медузи, споживають планктон. Більш того, медузи здатні навіть на пряме знищення дрібних личинок та ікри пелагічних риб. Також було з’ясовано, що наявність великих популяцій аурелії у водах Північної Європи призводило до глибоких патологічних змін органів дихання місцевих популяцій риб. Так, будь-які тварини розповсюджуються тоді, коли з’являється сприятлива для них екологічна ніша, але ось масове сусідство медуз виявилось доволі неприємною новиною для людини.
Читайте також: Навчила верховинців сортувати сміття. Як завдяки Яніні Лучейко очищується карпатське село
Лікарі медичної платформи INgenius розповідають про основні ознаки опіку медузи: печіння та поколювання, свербіж, набряки, червоні, коричневі або пурпурні сліди на шкірі. При опіку варто одразу вийти з води, заспокоїтись та уникнути активних навантажень. Укус медузи неприємний, проте зазвичай не потребує медичної допомоги. Полегшити свій стан можна самостійно: промийте ділянку ураження оцтом (р-н оцтової к-ти 5%) не менше 30 секунд, обережно вийміть видимі жала пінцетом, занурьте вжалену частину тіла в гарячу воду (але не окріп). Посидіть так 20-45 хвилин і стане краще. Для зменшення алергічних проявів можете прийняти таблетовані антигістамінні препарати.
Чого не можна робити з місцем опіку:
- чухати і дряпати;
- промивати морською чи прісною холодною водою, сечею;
- мочити спиртом;
- розтирати рушником;
- накладати тісні пов’язки.
Чому медуз в Азовському морі стало так багато саме в останні роки?
Екологи називають кілька причич. По-перше, поширення медуз в Азовському морі пов’язане зі збільшенням чисельності цих тварин у Чорному морі в останні роки та, відповідно, більш масовим їх потраплянням до Азовського моря через Керченську протоку навесні. По-друге, велику роль тут грає поступове наближення солоності Азовського моря до солоності Чорного моря (через зміни у водному балансі Азовського басейну), доволі теплі зими, що може сприяти успішній зимівлі навіть теплолюбних медуз, а також масова присутність планктону, який є кормом для медуз.
Саме тому людина не може вплинути на зменшення нашестя медуз. Науковці кажуть, що більш перспективним є якнайшвидше навчитись жити біля Азовського моря “за епохи медуз”, ніж шукати радикальні шляхи, як взагалі їх позбутись.
Що робити з медузами в Азовському морі?
Щоб захистити пляжі від медуз, вчені пропонують створити екваторії біля піщаних пляжів. Кожна база відпочинку могла б таке реалізувати та значною мірою зменшити проблему медуз. Тож треба зрозуміти, що збереження здоров’я людей, усунення незручностей та негативних емоцій є дуже важливим, та подолання проблеми сусідства медуз зробить відпочинок біля Азовського моря більш приємним та привабливим. Вчені кажуть, що у світі вже накопичений чималий досвід створення таких споруд, і для Азовського моря також буде знайдено оптимальні інженерні рішення.

Втім, у селищі Лазурне на Херсонщині після встановлення огорожі накопичувалися водорості й медузи гинули. Внаслідок чого з’явився неприємний запах на пляжі. Вчені кажуть, що бар’єрні системи мають враховувати місцеві екологічні умови для запобігання загибелі тварин та накопиченню забруднень біологічного походження. Але якщо вже забруднення відбулось, вихід тільки один – прибрати та утилізувати загиблих тварин.
Читайте також: Екологія в Інстаграм: шість українських екоблогерів
У Інституті також переконані, що медузи, які захопили наші моря, варто використовувати за прикладом Китаю – в кулінарії та народній медицині. Фібрілін, отриманий з медуз, застосовують як тонізуючий засіб для волос, а також у якості компонента, що запобігає старінню шкіри. Його також використовують для лікування опіків. Токсин, виділений з медуз, застосовують для лікування нервово-м’язових порушень.
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»
Суспільство

«Укрпошта» випускає новий набір марок із зображеннями шести українських маяків. Серію «Маяки України» започаткували у 2009 році та продовжували у 2010 та 2020 роках.
Про це повідомили в компанії.
На марках зобразили маяки Чорного та Азовського морів:
- Ай-Тодорський та Чаудинський у Криму;
- Шаганський маяк, що на Одещині;
- Білосарайський та Бердянський Верхній маяки;
- Руський Задній — маяк Бузько-Дніпровсько-лиманського каналу в Миколаївській області.
Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)
«Українські дороговкази — це більше, ніж просто проблиск світла. Вони символізують прибуття з далеких країв додому. Вони втілюють у собі силу, що допомагає не піддатися стихії та не заблукати в бурхливих хвилях, а повернутися в рідну спокійну гавань»‚ — написали в «Укрпошті».
Автором фото на марках став Олександр Заклецький, дизайн блока, листівок та конверта розробила Оксана Шуклінова. Тираж поштового набору — 50 тисяч примірників.


Нагадаємо, що «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка «Укрпошти»
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця