Економіка і бізнес
Середня зарплата українців перевищила 9000 гривень
За рік середня зарплата в Україні в номінальному і реальному вираженні зросла на 23% і 12,9% відповідно.
Про це повідомляє департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету міністрів з посиланням на дані Державної служби статистики України.
Приміром у вересні середня зарплата працівника склала 9042 гривні, що на 23% більше ніж у вересні минулого року. Порівняно з попереднім місяцем, номінальна зарплата зросла на 0,7%, а реальна – зменшилася на 1,2%. При цьому реальна заробітна плата за рік збільшилася на 12,9%.
У якому регіоні платять більше?
Статистика каже, що найбільше зростання номінальної середньої зарплати спостерігалося у Полтавській області, де прирост становить 29,1%.
У Вінницькій області номінальна зарплата зросла на 27%, у Запорізькій – на 26,6%, у Дніпропетровській – на 25,7%, у Київській – на 25,5%. Річний приріст номінальної зарплати в Івано-Франківській області склав 24.9%, у Волинській – 24,1%, у Львівській – 24%, Чернівецькій – 23,2%, Чернігівській – 23,1%, Закарпатській – 22,9%, Тернопільській – 22,5%, Житомирській і Черкаській – 22,1%, Хмельницькій – 21,9%, Сумській – 21,5%, Одеській 21,2%, Рівненській – 21,1%, Харківській – 20,8%, Кіровоградській – 20,4%, Херсонській – 20%, Миколаївській – 19,6%, а в Києві – 19,2%.
Читайте також: В ОТГ на Черкащині доярки заробляють 20 тисяч гривень
У Донецькій і Луганській областях (без урахування окупованих районів) середня номінальна зарплата зросла на 22,1% і 24,3% відповідно.
Найвищий рівень зарплати у вересні було зафіксовано в Києві, де її середній показник склав 13614 грн., у найнижчий у Тернопільській області – 7061 грн. у місяць.
Які сфери лідирують за оплатою праці?
Найвищі темпи зростання зарплати спостерігалися в сфері державного управління і оборони, обов’язкового соцстрахування (31,6%), у сфері діяльності адміністративного та допоміжного обслуговування (30,6%), а також на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності (27,2%).
У сільському, лісовому і рибному господарствах зарплати в середньому зросли на 24,3%, у промисловості – на 24,2%, у сфері оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів – на 24%, фінансової і страхової діяльності – на 23,7%, в будівництві – на 23,4%.
Читайте також: Зарплата у сільському господарстві зросла на 24,6%. Скільки платять?
У сфері операцій з нерухомістю приріст зарплат склав 20,2%, у наданні інших видів послуг – 19,1%, охороні здоров’я та наданні соціальної допомоги – 17,7%, тимчасового розміщення, організацію харчування і сфери професійної, наукової і технічної діяльності – 17,4%, в інформації і телекомунікації – 16,7%, освіті – 15,9%, мистецтві, спорті, розваг і відпочинку – 15,6%.
За прогнозами Кабінету міністрів, показник середньої зарплати, як один з орієнтирів економічного розвитку України, має сягнути позначки в 10 тис. грн.
У проекті Державного бюджету на 2019 рік уряд закладає показник мінімальної зарплати на рівні 4170 грн.
Різниця між номінальною і реальною зарплатою
Розрізняють номінальну та реальну заробітну плату. Номінальна заробітна плата – сума грошей, яку отримує робітник за виконану роботу. На її величину впливають різні фактори: рівень кваліфікації, різні умови й ефективність праці та кількість і якість праці. Підвищення середньомісячної зарплати, на перший погляд, свідчить про певне поліпшення добробуту населення. Але точнішим показником тут є реальна заробітна плата.
Реальна заробітна плата — це сума матеріальних благ та послуг, які можна придбати за номінальну зарплату. Реальна зарплата залежить від низки факторів, а саме: рівня номінальної зарплати, цін на товари і послуги, які споживає населення, величини податків, які сплачуються різними верствами населення в бюджет.
Економіка і бізнес
Київщина та канадська провінція Онтаріо встановлюють партнерство за кількома напрямками. Наразі сторони створюватимуть робочі групи для втілення спільних проєктів.
Про це повідомили в Київській обласній військовій адміністрації.
Як співпрацюватимуть регіони
У межах встановлення партнерства начальник управління міжнародного співробітництва КОВА Микита Геращенко провів онлайн-зустріч із представниками адміністрації Онтаріо.
Під час зустрічі сторони обговорили співпрацю за такими головними напрямками:
- охорона здоров’я;
- освіта;
- економіка;
- культура;
- співпраця між громадами;
- енергетика.
«За кожним із цих напрямків досягнуто домовленості про створення окремих робочих груп, до складу яких будуть залучені відповідні фахівці з обох сторін», — написали в КОВА.
Нагадаємо, що київська митниця передала музею вилучені скіфські наконечники та козацькі сокири (ФОТО).
Також ми писали, що в Києві завершує навчання перша жінка-машиністка метро.
Фото: сайт КОВА
Економіка і бізнес
Міністерство економіки України працює над впровадженням штучного інтелекту (ШІ) для пошуку роботи безробітним. Цей підхід — один із дев’яти напрямів, які презентував Інститут Тоні Блера для посилення ринку праці.
Про це повідомляє Міністерство економіки.
ШІ допоможе шукати вакансії та кадри
За словами заступниці міністра економіки Тетяни Бережної, використання ШІ стане одним із ключових інструментів у боротьбі з безробіттям. Технологія пришвидшить пошук вакансій для українців і дозволить роботодавцям ефективніше знаходити потрібних спеціалістів.
«Ми залучаємо провідні інституції з багатим міжнародним досвідом, щоб запроваджувати найефективніші практики розвитку ринку праці. Інститут Тоні Блера запропонував дев’ять напрямів для збільшення зайнятості населення як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі», — зазначила Тетяна Бережна.
Читати також: «Січ» випустила турнікети, що зупиняють кровотечу при вогнепальних пораненнях живота
Три ключові напрями
Наразі Мінекономіки зосередило зусилля на трьох основних напрямах:
- Залучення штучного інтелекту для пошуку вакансій і кадрів.
- Подолання бар’єрів для працевлаштування жінок.
- Перенавчання та опанування нових професій.
За даними дослідження, проведеного Інститутом Тоні Блера, 37% безробітних українців готові змінити професію або пройти перенавчання. Минулого року в Україні близько 100 000 людей опанували нові спеціальності або підвищили свою кваліфікацію в межах державних програм.
Нагадаємо, що уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО).
Фото: Freepik.
Економіка і бізнес
Український стартап HIMERA, який спеціалізується на розробці інноваційних систем тактичного зв’язку для цивільного використання та надзвичайних ситуацій, отримав $150 000 у другому раунді інвестицій від українського ангельського клубу United Angels Network.
Про це представники компанії повідомили виданню Vector.
Цей раунд доповнив попередню інвестицію у $225 000, здійснену UAN у березні 2024 року. Таким чином, загальний обсяг фінансування від United Angels Network досяг $375 000.
Підтримка інновацій для оборони
«Ми пишаємося тим, що учасники United Angels Network інвестують у компанії, які змінюють реальність та роблять вагомий внесок у захист України. HIMERA — це приклад стартапу, який перетворює інвестиції на критично важливі продукти для наших захисників», — зазначив засновник United Angels Network та військовослужбовець ППО Іван Дмитрасевич.
Читати також: Демонтовані у Києві МАФи передають військовим для оборони
Пріоритети розвитку
Отримані кошти HIMERA спрямовує на два ключові напрями:
- розробка нових продуктів у рамках системи тактичного зв’язку;
- розширення бізнесу на українському та міжнародному ринках.
Співзасновник HIMERA Міша Рудомінський підкреслив важливість цієї підтримки: «Інвестиції дозволяють нам постачати до Сил оборони України найбільш актуальні й сучасні системи зв’язку, зберігаючи їх доступність. Кожна додаткова рація — це можливість для наших захисників отримати життєво важливу інформацію у найскладніший момент, що буквально рятує життя».
Нагадаємо, що уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО).
Фото: HIMERA.