Суспільство
Село на Хмельниччині розмалювали унікальним розписом
Жителі Самчиків, що на Хмельниччині, відновлюють майже зникле декоративне мистецтво і перетворюють своє село на туристичну перлину.
Самчиківський розпис майже зник в Україні, але завдяки волонтерам та небайдужим він відроджується знову, а з ним і село: спочатку паркан, потім хатина, а ще школа, дитсадочок та кілька зупинок.
“Щоб зберегти нашу історію, не треба чекати – треба робити!”, – переконаний майстер розпису.
Малюють усі – і вчителі, і школярі, і волонтери. На збереження унікального самчиківського розпису виграли грант на 466 тис. грн. Навесні 2019-го року самчиківським розписом прикрасять ще 20 хатин.
Що варто знати про самчиківку?
Самчиківський розпис, або самчиківка – декоративне мистецтво південно-східної Волині, яке донедавна перебувало на межі зникнення, але нині відроджується зусиллями народних майстрів та мистецької ініціативи UA MAZE.
Це масивні малюнки, переважно сюжетні. Усталеного канону немає, однак основними елементами є птахи, дерево життя, рослинний орнамент. Розпис виконується зубчастим малюнком, йому притаманна безпосередність та легка незграбність.
Використовуються природні кольори: жовтий, синій, зелений і червоний, в обрамленні – білий та чорний, зубчики – фіолетові й коричневі. Фон найчастіше залишають білим, адже автентичні малюнки наносилися на вибілені стіни будинків.
Суспільство
Коментарі
Суспільство
Коментарі
Суспільство
Документальний театр як інструмент роботи з історіями
«Мистецтво пропонує безліч форматів говоріння про складний досвід. Документальний театр — один з таких, що швидко реагує на зміни в суспільстві та здатен їх зафіксувати в моменті. До того ж, у театрі комунікація з глядачем відбувається напряму: ми бачимо на сцені людей, які самі про себе говорять, що створює для музею нові можливості репрезентації дитячого досвіду», — говорить куратор вистави Андрій Борутя.
Досліджувати пам’ять через мистецтво
«Для багатьох українців сьогодні важливо в той чи інший спосіб вшановувати загиблих, фіксувати події та свій досвід у публічному просторі. Ми переконані, що будувати національний меморіал можна лише після закінчення війни, але починати працювати з пам’яттю про трагічні події, особливо локальною, потрібно вже зараз», — пояснюють організатори проєкту.
Унікальний підхід громад до створення меморіалів
«Ця алея, яка в майбутньому розростеться, назавжди залишиться в пам’яті як символ подій у 2022 році. Особлива подяка тим, хто згодився записати свої спогади та зробити їх публічними. Це дуже важливо, бо невблаганний час стирає спогади, змінює їх», — поділилася асистентка керівниці проєкту в ГО «Асоціація демократичного розвитку» Наталія Апанасько.
Коментарі