Колонки
Рушії локальних змін, або Як переселенці допоможуть змінити громади
Останні роки мені було доволі складно пояснювати, чим саме я займаюся по роботі. «Переселенці? А, це біженці? А, це не біженці. З Донбасу і Криму? А ти що, звідти? А чого їм ще не вистачає, цим переселенцям?».
Це була стандартна відповідь, коли я казала, що моя організація допомагає переселенцям інтегруватися, розробляє місцеві та національні політики, які дають їм змогу нормально жити в приймаючих громадах.
Проблеми переселенців для більшості українців не зі східних регіонів чи Криму були чимось далеким і незрозумілим. Хтось ввічливо кивав і змінював тему, хтось доволі прямо казав, що ці люди ж, мабуть, проросійські, і треба з ними обережно, бо хто зна, що вони там собі думають.
Я сама з Києва, і у відповідь на такі розмови завжди казала, що переселенцем може стати кожен, і це не залежить ані від регіону, ані від поглядів. Сьогодні ти місцевий, корінний, вкорінений, а завтра – війна, окупація, підрив плотини, катастрофа чи негода з коренем виривають тебе з рідного місця, і кидають на новий, незнайомий Ґрунт. Приживешся – молодець, ні – твої проблеми.
У Законі України про внутрішньо переміщених осіб це все прописано – перелік сумних причин, за якими ти можеш набути так званий статус ВПО, – отримати довідку, яка підтверджуватиме те, що тобі довелося не з власної волі рятуватися від біди. Те, що ніхто не застрахований від вимушеного переміщення, показало повномасштабне вторгнення. Якщо у 2015 році статистика переселенців була на рівні 1.4 млн людей, то після лютого 2022 ми вже говоримо про близько 6.9 млн тих, хто через війну живе в новому для себе місці. Хтось чекає першої можливості повернутися, комусь повертатися нікуди, бо від дому залишилася випалена земля, багато хто не може визначитися, що далі.
Я думаю, що представники і представниці переселенців «другої хвилі» дуже сильно б здивувалися, якби дізнались про процедури і колосальний контроль з боку всіх можливих установ і відомств, з якими довелося стикатися переселенцям «першої хвилі». І який роками виправляли юристи і активісти з близько десяти небайдужих організацій. Ми навіть про це настільну гру зробили – «Переселенська блуканина», звісно, не для самих переселенців, а для тих, хто перетворював їх життя на безкінечний квест, забуваючи, що вони – такі самі жителі України, як і ми. Просто їм не пощастило стати першими жертвами російського наступу на нашу країну.
У 2016-му році переселенці потребували вже не гуманітарної допомоги, а рівних прав, можливості бути почутими і долучатися до нормальної громадської участі.
Одним із найбільш обурливих порушень прав переселенців було обмеження їхнього права голосу. Нагадаю, після 2014 року їм, на відміну від усіх інших повносправних громадян України, не можна було голосувати на місцевих виборах, а також обирати половину Верховної Ради, ту, що з мажоритарних округів. Домогтися припинення цієї дискримінаційної ситуації вийшло лише в 2019 році.
Коли я починала роботу в неурядовій організації, в 2016-му році, переселенці потребували вже не гуманітарної допомоги, а рівних прав, можливості бути почутими і долучатися до нормальної громадської участі там, де вони вирішили почати життя спочатку. У принципі, попри весь прогрес з правами переселенців з 2015 року, це залишається актуальним і зараз.
Мої колеги з програми «Єднання заради дії», яку реалізує IREX за підтримки Держдепу США, якраз зробили дослідження про переселенців: «Як ВПО долучені до життя громад?».
Усе дуже цікаво. Відповідно до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада – це жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об’єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Отже, брати безпосередню участь у вирішенні питань місцевого значення можуть усі люди, які живуть в громаді. Разом з тим, чітко визначеним у законі способом підтвердження проживання особи в територіальній громаді, а відтак – приналежності до неї – є зареєстроване місце проживання.
Але переселенці живуть в громадах «тимчасово», не за зареєстрованим місцем проживання. Здавалося би, радянський спадок «прописка, вона ж реєстрація» мав би давно піти в минуле. Але ні, він все ще з нами, тому переселенці не можуть брати участь у загальних зборах чи громадських слуханнях, подавати місцеві ініціативи, створювати органи самоорганізації населення, голосувати за проєкти громадського бюджету, користуватися іншими інструментами локальної демократії. Це також означає, що на них не поширюються місцеві цільові програми, спрямовані на підтримку членів територіальної громади, що створює певну дискримінацію.
Добре, а що ж з виборами? Голосувати ж переселенці вже можуть. Але поки триватиме війна, виборів не буде.
Звісно, є громади, де переселенців окремо прописали чи саме зараз прописують в усіх програмах, щоб не залишати осторонь життя. Але в більшості з 25 громад в 15 областях, які охопило наше нещодавнє дослідження, ці зміни потребують активної участі і самих переселенців, і експертів, які знають, як вносити зміни до документів, які мають юридичну силу.
Ця ситуація стала неприємною несподіванкою для тих, хто вперше зіштовхнувся з внутрішнім переміщенням. Але оскільки сама проблема не є новою, ми з активними переселенцями, вже знайшли її вирішення. У 2018 році, у розпал кризи з виборчими правами, ми придумали формат Рад ВПО. Ідея в тому, щоб об’єднати в офіційний орган переселенців, експертів, які їм допомагають і чиновників. Якщо їх належно навчити, визначити спільні цілі, то разом вони можуть зробити багато для громади.
З 2022 року створення рад ВПО набуло нових сенсів: кількість переселенців збільшилася в рази, вони приїхали в області, які до цього практично не стикалися з ними
Ми почали в 2019 році, і ініціювали тоді створення рад в Луганській області, у містах Краматорську, Харкові, Запоріжжі. Члени і членкині цих рад спільно стратегували програми розвитку міста і області, розробляли і реалізовували житлові програми для переселенців, дбали про дітей-переселенців, разом боролися з ковідом, вдосконалювали програми зайнятості в області.
Звісно, повномасштабне вторгнення знищило або поставило на паузу багато напрацювань та ініціатив. Але з 2022 року створення рад ВПО набуло нових сенсів: кількість переселенців збільшилася в рази, вони приїхали в області, які до цього практично не стикалися з ними. Потреб додалося, і проблем теж. Потрібно шукати ще більше можливостей для працевлаштування, перекваліфікації, терміново вирішувати житлові проблеми.
Восени я була в Закарпатській області, яка прийняла 300 тисяч ВПО, і подекуди люди змушені були жити в шкільних спортзалах. Рада ВПО в Ужгороді стала однією з перших, яку ми допомагали створити після початку повномасштабної війни. Зараз у неї в роботі житлові програми та створення дитячого садочка, який міг би прийняти і місцевих дітей, і дітей, які приїхали в місто через війну.
Станом на червень 2023, кількість Рад ВПО в Україні обліковується десятками: їх вже близько ста. Їх допомагає створювати і моя організація, і кілька інших. Сам процес створення може відбутися за лічені тижні, але для того, щоб вийти на конкретні результати, потрібно трохи часу, бо учасникам Рад доведеться навчитися працювати разом над викликами, з якими наша держава раніше не стикалася.
Результати роботи Рад – це не гуманітарна допомога, а програми, які мають системний вплив на життя людей, і триватимуть роками.
Зазвичай перші кілька місяців – це знайомство, проведення сесій стратегічного планування, які мають окреслити пріоритети діяльності Ради в конкретній локації, і прогалини в місцевих політиках, які треба заповнити, щоб громада жила дружно і згуртовано, і ніхто не залишався осторонь прийняття рішень.
Результати роботи Рад – це не гуманітарна допомога, а програми, які мають системний вплив на життя людей, і триватимуть роками. Можливо, за рік відкриються нові кафе і підприємства, засновані переселенцями? Чи спільними зусиллями відремонтують школу? Чи родини ВПО і ветеранів зможуть заїхати в новенькі квартири, чи залити фундамент своїх майбутніх будинків на виділеній громадою землі? Можливо, молодь отримає новий хаб чи культурний центр і всі без винятку, переселенці і не переселенці, будуть зустрічатися на концертах Жадана. Програми, які сприятимуть цьому, будуть невидимі містянам, а от їхні результати будуть помітні.
У квітні 2023-го року уряд оприлюднив Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року, і там Ради згадуються і пропонуються як ефективний інструмент інтеграції ВПО. Це означає, що цих Рад ставатиме дедалі більше, і за пів року чи рік ми побачимо багато позитивних змін в громадах, куди приїхали переселенці. І самі переселенці їх теж побачать.
Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
Це авторська колонка Ольги Іванової. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі