Суспільство
Родина переселенців із Луганська на грант відкрила ферму на Полтавщину
Родина Блонських – Марина та Олександр – переїхали до Вовнянки Миргородського району з Луганська 2015 року. На останні гроші придбали будиночок. Про сільське господарство, зокрема про виготовлення сирів, не знали нічого. Але мали багато ідей та палке бажання започаткувати власну справу.
Про історію родини розповіли у Полтавській обласній військовій адміністрації.
«У нас взагалі не було ніяких інвестицій, щоб вкладати у свою справу. Ми навіть на позичені гроші купували перше молоко, з якого почали варити сир. Саме започаткування власної справи було за рахунок першого гранту. Він був для внутрішньо переміщених осіб. Ми подали заявку. Був захист у Полтаві. Комісія повірила в нашу справу. Нам надали цей грант», – згадує Марина Блонська.
Нині родина Блонських тримає близько 100 кіз, з яких 40 є дійними. З молока виготовляють 5 видів крафтового сиру без штучних домішок.
Читайте також: Від підвалу в Миколаєві до виробництва дитячого текстилю в Яремчі: як переселенка відкрила бізнес на новому місці
«Чан для варіння сиру ми зробили з підручних матеріалів. Купили ємність на 300 літрів. Місцеві майстри зробили під неї змієвик на дровах. Ми від класики не відходимо. Працюємо за технологією французьких, італійських крафтових сироварень», – розповідає Олександр Блонський.
Консерванти не використовують. Сир Блонських – лише молоко та сіль.
«Виробляли сири, що визрівали 3, 6, 9, 12 місяців. Формат пармезану. Це був наш основний продукт, який ми закладали у визрівання до року. Нині виробляємо молоді сири, чисто козині. А тверді, чи екстратверді – це суміші. Коров’яче молоко ми докуповуємо. Наразі екстратверді сири ми не виробляємо, бо наше сирне сховище перетворилося з лютого 2022-го на сімейне бомбосховище», – зазначає Олександр Блонський.
Окрім виготовлення крафтової продукції, родина створила куточок зеленого сільського туризму «Садиба родини Блонських». Приймають екскурсії, облаштували дегустаційну залу, проводять майстер-класи.
Родина Блонських постійно беруть участь у різноманітних проєктах та програмах. Саме їм завдячує відкриттям власної справи. Цього року підприємці взяли участь у Комплексній обласній програмі підтримки внутрішньо переміщених осіб на 2023-2024 роки, яка розрахована на допомогу релокованому бізнесу.
«Ця програма передбачає компенсацію 50% від закупленого обладнання. Ми купували додаткове навісне обладнання для трактора. Він є великим помічником на нашій фермі. Ми дізналися про цю програму. Вирішили подати заявку. Зібрали усі документи. І нас відібрали», – говорить Марина Блонська.
Родина має чимало планів на майбутнє. Зокрема відновлення виробництва твердих витриманих сирів та розвиток зеленого туризму.
Нагадаємо, переселенці з Донецька облаштовують меблями укриття по всій Україні.
Також ми розповідали, як переселенка з Ірпеня відкрила кафе на Львівщині. Окрім того, читайте, як сім’я з Луганщини створює українськомовні мультики.
Фото: Полтавська ОВА.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі