Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Робили бомбезну каву в Сєвєродонецьку – робимо і в Кропивницькому. Історія мережі «Кава Станція»

Опубліковано

Віталій Сайян протягом п’яти років розвивав кавовий бізнес у Сєвєродонецьку. За чей час підприємцю вдалося відкрити чотири кав’ярні та перетворити власне захоплення на відомий у місті бренд. На початку року кількість закладів мала збільшитися: Віталій запустив будівництво ще двох кав’ярень. Але всі плани зруйнувала війна.

Після повномасштабного вторгнення чоловік евакуював родину до Кропивницького, а згодом – врятував обладнання з однієї кав’ярні. Лише з однієї, адже три інші заклади були розграбовані мародерами та пошкоджені російськими снарядами.

У новому місті підприємець взявся за відновлення улюбленої справи – й вже за місяць у Кропивницькому з’явилася перша «Кава Станція». Сьогодні кав’ярня вже має постійних клієнтів, а Віталій мріє про розширення бізнесу та розбудову нової мережі.

Я просто спробував і зрозумів, що це – моє

Коли війна лише починалася, у 2014 році, я виїхав із Сєвєродонецька і два роки жив в інших містах. Додому повернувся у 2016-му й почав займатися кав’ярнями. Усе почалося з однієї маленької точки, її площа ледве сягала чотирьох квадратних метрів. 

Я вирішив спробувати цей напрям, адже тоді в місті з’явився певний хайп на кав’ярні, ця ніша стала дуже популярною. До того ж, мене до неї тягнуло. Було дуже цікаво дізнатися якомога більше про каву та розвиток кав’ярень. Власне, завдяки цьому й з’явилася «Кава Станція». Я просто спробував і зрозумів, що це моє.

"Кава Станція" на Луганщині
«Кава Станція» у Сєвєродонецьку.

Тоді кавова культура в Сєвєродонецьку вже була доволі розвинена й конкурентна. Якість напоїв у міських закладах була на достатньо високому рівні. Та попри конкуренцію я буквально з першого дня зрозумів, що не помилився з відкриттям власної точки.

Перший рік я обмежувався однією маленькою кав’ярнею: накопичував досвід та заощадження. А потім орендував ще одне приміщення – вже трошки більше за площею. Згодом побудував МАФ. Перший, другий. І воно почало активно розвиватися. Коли було три точки, відкрити наступну – четверту – вдалося вже дуже швидко. Будував наступні дві кав’ярні, але почалася повномасштабна війна.

Я не повірив, що Харків та Київ опинилися під обстрілами

Напередодні вторгнення в місті відчувалася напруга. Ми постійно говорили про ймовірний початок нового етапу війни. І хай начебто ніхто в це й не вірив, але всі обговорювали. Навіть за кілька днів до 24 лютого ми з друзями думали, що робити, якщо це все ж станеться, який план дій.

Тоді по новинах показували, що окупанти вишукувалися вздовж кордону, тому всі розуміли, що нічого хорошого не станеться. Попри це все ми до останнього не вірили, що вторгнення відбудеться, але про всяк випадок заправили всі автівки. І все одно були переконані, що якось обійдеться.

Ранок 24-го лютого почався з дзвінка мого друга о п’ятій ранку. Він набрав і сказав: «Війна. Обстрілюють Харків, Київ». А я думаю, чекай, який Харків? Який Київ? Війна, вона ж тут, у нас, на Донбасі. Ти, напевно, щось переплутав. Але ні, почалося не лише на сході, а й всюди. Відтоді у нас зовсім інше життя.

Команда мережі кав'ярень "Кава Станція" в Сєвєродонецьку

Думали перечекати в Кропивницькому, але зрештою тут і зупинилися

Кілька ночей ми з родиною ночували в підвалі. Я, дружина й двоє дітей. Але так не могло тривати довго. Ночувати взимку в холодному підвалі для малечі – це занадто. Тому десь через півтора тижні після початку вторгнення вирішив, що час їхати з міста.

Спочатку ми поїхали до Павлограда, пробули там декілька днів, звідти – у Кам’янське. Там також прожили приблизно десять днів. А потім вирішили, що варто їхати ще далі. 

Ми не знали, який потенціал мають окупанти, як далеко й швидко вони зможуть просунутися. Тому вирішили їхати в центральну частину країни. Виходить, що планували перечекати, але вже майже на чотири місяці зупинилися тут – у Кропивницькому.

Вдалося врятувати одну кав’ярню, решту закладів розікрали

Я відразу зрозумів, що затупив. Варто було з перших днів активно займатися евакуацією бізнесу. Пощастило, що знайомий, який також виїхав до Кропивницького, планував повертатися додому, аби вивезти свій мікроавтобус. І я попросив, аби він прихопив бодай частину мого обладнання. 

Вдалося евакуювати лише одну кав’ярню. Перші два заклади практично одразу розграбували мародери – просто в перший тиждень повномасштабної війни. До третьої кав’ярні прилетів російський снаряд. Він поцілив поруч, але заклад постраждав. Згодом мародери винесли все й звідти. Вціліла лише одна, четверта кав’ярня. І саме її мій друг частково перевез. Просто «вскрив» вікно, і все, що можна було звідти витягти, – забрав.

Власник кав'ярні "Кава Станція" Віталій Сайян
Власник мережі «Кава Станція» Віталій Сайян у новому закладі в Кропивницькому.

Коли друг повернувся до Кропивницького, я подумав, що немає сенсу просто чекати. Ось, є обладнання, його вже привезли, а отже, час відкривати кав’ярню. Адже життя триває, і від того, що ми будемо просто сидіти, нічого не зміниться. Потрібно починати працювати.

Приїхав, підписав договір оренди й почав працювати

Я походив по місцевих кав’ярнях, скуштував каву, зрозумів, що тут можна працювати. Ринок – відкритий, люди полюбляють каву і, що важливо, смачну каву. Так ми остаточно вирішили перезапускатися.

Спочатку я моніторив приміщення на OLX. Шукав щось за адекватною ціною й з хорошою локацією. Крім того, важливою була площа майбутнього закладу – ми планували працювати у форматі «на виніс», а тому надто великих приміщень не потребували.

На це я витратив десь два-три тижні, допоки не побачив хороший варіант. Приїхав, подивився, підписав договір і почав працювати. Звісно, того обладнання, що вийшло врятувати із Сєвєродонецька, не вистачало. Це кавова машина, кавомолка та гриль. Усе інше – холодильну вітрину, пітчери, коврики, різні баночки – довелося купувати або брати в оренду.

Бариста готує капучино в закладі Кава Станція

Із запуском допомагали найближчі люди: друг, який евакуював останню вцілілу кав’ярню, дружина та брат. Але, на мій превеликий подив, все пройшло добре. Мені траплялися адекватні люди, з якими легко було співпрацювати з питань оренди. Усі дотримувалися термінів, труднощів практично не виникало.

Бариста з Сєвєродонецька приєдналася до нової команди

Загалом на перезапуск нам знадобилося два-три тижні. Спочатку, 19 травня, ми запустилися в тестовому режимі, а менш ніж за два тижні, 27-го числа, почали повноцінно приймати перших гостей.

До речі, у нашій команді в Кропивницькому є дівчина з Сєвєродонецька. Після вторгнення вона поїхала до Білої Церкви, згодом ми списалися, я сказав, що відкриваю кав’ярню. І вона захотіла знову працювати у «Кава Станції». Решта команди – дівчата з Кропивницького.

Поки що нова «Кава Станція» лише наближається до самоокупності. Але так завжди: після старту постійно виникає потреба щось докупити, зробити, змінити, підвезти. Це бізнес: ти відкриваєш щось нове, а потім ще два місяці вдосконалюєш та покращуєш свою справу.

Приготування кави в кропивницькій "Кава Станції"

Нам допомогло «сарафанне радіо»

Думаю, перші тижні місцеві мешканці дізнавалися про нас з інстаграму та за рекомендаціями інших відвідувачів. Поруч із кав’ярнею розташована офісна будівля, і ті, хто вперше бував у нас, потім рекомендували «Кава Станцію» знайомим чи колегам. 

Найбільше тут спрацювало саме «сарафанне радіо». Також нам допомогла місцева волонтерка. Вона розповіла про нас на своїй інстаграм-сторінці, і від неї почали приходити відвідувачі. Ця реклама була абсолютно безкоштовною. Людина просто вирішила нас підтримати.

Насправді, потік клієнтів поки що не сягнув сєвєродонецького рівня. Але ритм життя в обох містах дещо схожий: люди нікуди не біжать, все якось без поспіху. Щодо конкуренції – ми її не боїмося, адже намагаємося робити якісний продукт. У нас вже є своя аудиторія, перші постійні клієнти. Деякі люди приходять кілька разів на день. Їм подобається наша кава і наш формат.

«Кава Станція» – одна з найдоступніших кав’ярень міста

Мені здається, до нас повертаються через смак кави та її ціну. Тобто у нас доволі адекватний баланс, порівняно з ринком. Я аналізував його, і можу сказати, що ціни в «Кава Станція» тримаються на рівні маленьких місцевих кав’ярень, подекуди – навіть нижче.

Фактично, у нас одна з найдешевших кав у Кропивницькому, але за своєю якістю вона не поступається хорошим, дорогим кав’ярням. Власне, тому нас і обирають – завдяки співвідношенню ціни та якості.

інтер'єр "Кава Станція"

Але це ще не все. Крім приємних цін та смачних напоїв, у нас своя особлива атмосфера. Ми дуже доброзичливі та відкриті, любимо спілкуватися з нашими гостями. Напевно, у «Кава Станції» доволі домашня атмосфера. Тому й комунікація з клієнтами радше дружня, ніж офіційна.

Коли дізнаються нашу історію – намагаються якось підтримати

У Кропивницькому, як і в Сєвєродонецьку, містяни люблять смачну каву. Але смаки дещо відрізняються. Зокрема, за вибором напоїв. Якщо в моєму рідному місті найбільший запит був на стандартні варіації (капучино, еспресо, лате), то в Кропивницькому надають перевагу молочним напоям. Навіть не так. Багато кави й багато молока. І, схоже, тут каву полюбляють трохи більше, адже п’ють її значно частіше.

За весь час роботи ніхто не сказав нам жодного поганого слова. Навпаки, коли дізнаються, що «Кава Станція» – це евакуйований бізнес, намагаються якось підтримати. Мовляв, молодець, ти намагаєшся жити, розвиватися попри все, що відбулося. І це дуже допомагає. Так само допомагає кожен, хто повертається після першої чашки кави. І всі, хто рекомендують наш заклад друзям і знайомим.

Кава Станція

«Кава Станція» – це моя віддушина

Сьогодні мені дуже хочеться розширювати бізнес і відкривати нові кав’ярні. Я справді над цим думаю і поступово планую, але війна та постійні «прильоти» в різні міста України змушують брати велику паузу в розвитку. Немає впевненості, що завтра у щойно відкриту кав’ярню не прилетить російська ракета. Це дуже стримує.

Але якщо наважитись, то ресурсів для розширення бізнесу вистачає. Є підтримка держави, різноманітні гранти. Коли маєш бажання, знайти необхідні засоби й інструменти значно легше. 

Бариста кав'ярні Кава Станція в Кропивницькому

Та незважаючи ні на що ми працюємо й продовжуємо готувати смачну каву для мешканців та гостей Кропивницького. Для мене це як віддушина, якесь хобі. Адже я обожнюю каву, варити її, дізнаватися щось нове про напій. Це допомагає відволіктися від усього, що відбувається. Тому інколи я можу особисто приготувати щось для наших клієнтів. Це те, що я справді люблю.

Усі фото надані героєм матеріалу.

Читайте також: Сєвєродонецьк – моє серце і душа. Аріф Багіров про волонтерство під обстрілами та 70 км велосипедом до Бахмута

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі