Колонки
Репарації від росії. Частина ІІ. Що потрібно зробити Україні?
Що треба робити, як на мене?
- Sue the shit out of them! (кажуть, що це (українською «Засудіть їх!»)
Державі потрібно подавати позови в усі можливі судові інстанції, які можуть навіть теоретично мати юрисдикцію відносно відшкодування збитків. Я сподіваюся, що це зараз відбувається, хоча станом на сьогодні на сайті www.jusmundi.com я не знайшов позовів України до росії, датованих після 24 лютого 2022 року.
Цей сайт збирає всі оприлюднені міжнародні позови, матеріали міжнародних арбітражів і т.п., і я рекомендую тим, хто цікавиться питаннями міжнародних судових та арбітражних процесів, туди заглядати – там багато дуже цікавого і він постійно оновлюється. У першому коментарі є декілька посилань, і читач може сам пересвідчитися в рівні розкриття інформації по таких питаннях. Навіть якщо перспектива щось стягнути з росії є дуже маленькою, все одно вона є (наприклад, як частина якогось глобального урегулювання) і буде дуже неправильно, якщо ЮКОС та Беня отримають компенсації, бо в них вже є судові рішення, а Україна – ні.
По-друге, навіть якщо немає реалістичної можливості отримати відшкодування в повному обсязі, наявність визнаних міжнародними судами претензій є дуже дієвим інструментом того, аби зробити життя країни-агресора набагато важчим, ніж воно зараз є.
Компанія Noga і переслідування росії
Є дуже показовий приклад того, як на початку дев’яностих швейцарська компанія Noga переслідувала росію по всій Європі та світу. Noga поставляла продовольство в росію на початку дев’яностих і з нею не розрахувалися на декілька десятків мільйонів доларів. Компанія подала в Стокгольмський арбітраж проти росії, виграла арбітраж і почала переслідувати росію, де тільки могла. Noga подавала на арешт будь-якого майна росії, яке теоретично не підпадало під суверенний привілей.
Вони арештовували парусний корабель «Сєдов» з курсантами, який пішов на тренувальний збір і зайшов в якийсь порт Європи (бо думали, що їм володіло міністерство), арештовували кошти ЦБР на рахунках комерційних банків (пробували довести, що ці кошти належать не ЦБР, а російському уряду і їх можна конфісковувати), подавали на стягнення на банківські рахунки російських торгівельних місій за кордоном (на відміну від посольств та консульств, окремо розташовані торгівельні місії не мають дипломатичного захисту).
Найяскравішими історіями Noga були дві.
Перша – пов’язана з тим, що керуючий справами Єльцина (аналог голови адміністрації президента зараз), Павло Бородін, потрапив у в’язницю в Брукліні. Він летів на інавгурацію Джорджа Буша-старшого і був заарештований по кримінальній справі Мабетекс (якщо комусь цікаво, загугліть, там ще та історія) в аеропорту Нью Йорка. Бородін забув дома свій дипломатичний паспорт, на інавгурацію запізнюватися було не можна, от він і полетів як приватна особа, тобто без дипломатичного імунітету.
Його заарештували в Нью Йорку, через два місяці депортували в Швейцарію, де і було ведення справи, і суддя дозволив Бородіну вийти з тюрми під заставу в 5 мільйонів швейцарських франків. Заставу було внесено урядом росії і Noga її заарештувала як кошти, що належали державі. Всю цю ситуацію наприкінці кінців було врегульовано дипломатичними каналами, навіть заставу росії повернули, але голова адміністрації президента росії чотири місяці провів в тюрмі. Друга історія – це історія з арештом двох російських винищувачів МіГ, які мали брати участь в салоні Ле Бурже в Парижі. Noga отримала постанову швейцарського суду на арешт літаків, судові пристави приїхали в Ле Бурже, але не змогли заарештувати літаки, бо їх перегнали на закриту частину аеродрому і вони одразу полетіли назад в росію.
Це все, може, не доставляло Noga великих грошей, але всі ці дії ставили будь-кого в росії в ситуацію, коли будь-який виїзд в Європу російської офіційної особи аналізувався на предмет ризику того, аби не «отримати з Noga», а росію підтравлювали в пресі навіть не дивлячись на те, що репутація у Noga була, м’яко кажучи, контроверсійною. Кінець історії Noga точно невідомий – офіційно, компанія програла в апеляції і більше не подавала в суди, але я чув від декількох високопосадовців росії того часу, що вони наприкінці кінців так затрахали росію, що з ними врегулювалися, заплативши повністю.
Ця історія має просту мораль – навіть якщо перспектива отримання грошей не дуже велика, незручностей на міжнародному рівні у випадку наявності виграного позову до держави можна зробити дуже багато. І тому, як мені здається, Україна має подавати в суд на росію де тільки можливо, бо ніколи не знаєш (а) де вирішать на твою користь і (б) як можуть змінитися обставини.
По-третє, важливо подавати в усі можливі суди для того, аби просто закріпити статус кво відносно заарештованих активів росії. Річ в тім, що зараз всі вони заарештовані, в більшості випадків, рішеннями виконавчої влади у відповідних країнах. Тобто, адміністрація президента Байдена приймає рішення про арешт активів росії. І якщо, не дай Боже, наступним президентом стане Трамп або хтось, схожий на нього, цей арешт може бути знятий таким же рішенням, яким його і було впроваджено. Проте якщо буде паралельно рішення суду якоїсь юрисдикції, яке підтверджує правомірність арешту активів росії, то розблокувати їх буде вже набагато важче, якщо взагалі можливо.
Ніколи не відомо, що чекає в майбутньому.
Муамар Каддафі в 2003 році вирішив, в рамках замирення з Заходом, виплатити 2.7 мільярда доларів сім’ям загибших від підриву бомби на рейсі Pan Am, через п’ятнадцять років після того, як стався цей акт тероризму. В 1988 році можливість отримання хоч чогось від Лівії була не те, що примарною, а просто ненауковою фантастикою.
В-п’ятих, он що робить юридична дія – виписав Міжнародний трибунал в Гаазі ордер на арешт Mr Huilo, і сидить він в росії, нікуди не літає, навіть в дружню Південну Африку.
2. Абрамович – наше всьо.
Крім того, треба подавати в суд на всіх російських олігархів, як від імені держави, так і від імені постраждалих (як приватних осіб, так і бізнесів), і держава, як мені здається, має створити режим максимального заохочення для тих, хто хоче і має привід подати в суд як на росію, так і на окремих російських олігархів чи бізнесів. Нафтогаз виграв у Газпрома і Газпром йому заплатив.
На відміну від складностей з конфіскацією або накладенням стягнення на активи російської держави, активи що Абрамовича, що Деріпаски, що Усманова, що Малофеєва не мають дипломатичного захисту. Спонсорував Газпром ЧВК «Поток»? От хай відповідає за те, що той ЧВК зробив в Україні. Спонсорував Деріпаска ЧОП «Руслан», яке рекрутує найманців на війну в Україні, що воюють в Бахмуті? От хай підприємства з Бахмута, що зазнали руйнувань, за підтримки держави подадуть в суд на відшкодування збитків в Австралії, де є дочірня компанія РУСАЛа, і продадуть активи РУСАЛа в Австралії для відшкодування збитків.
Це, дійсно, не так вже просто (бо, наприклад, в цьому випадку треба буде довести, що австралійський суд має юрисдикцію над цим спором, але для цього, наприклад, можна знайти когось з українських австралійців, чиї батьки жили в Бахмуті і чию хату розбили росіяни), але можливо, особливо з огляду на дуже позитивне відношення до України та її ситуації в світі.
Судові рішення живуть вічно
Я взагалі здивований, що досі немає ініціативи юристів відносно подачі позовів до російських компаній в тих юрисдикціях, де заарештовані їхні активи, від імені українських підприємців та населення, що постраждали від війни.
Мені здається, що ми недопрацьовуємо на такому юридичному фронті і що там дуже багато чого можна зробити. Бо зараз саме той час, коли настрій в усіх країнах-союзниках працює на нашу користь, але як довго це буде – невідомо. Будуть вибори в Польщі, Британії, США, точно будуть ще в якійсь країні-союзнику дострокові вибори, і далеко не факт, що всі ці вибори будуть на користь кандидатів, що підтримують Україну. А судові рішення живуть вічно, хай би уряди і президенти змінювались.
Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі