Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Речі, які допомагають. Як одеський проєкт одягає переселенців і закуповує обладнання в лікарні

За підтримки Добродіїв

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Футболка, яка лежить у шафі без діла вже не один рік, може «запустити» цілу низку добрих справ. Але тільки за умови, якщо її принесуть до зеленого контейнера від громадської організації «Речі, які допомагають». Команда ГО вже чотири роки за допомогою одягу закуповує медичне обладнання для дитячих лікарень, а тепер, із початком повномасштабної війни, забезпечує необхідними речами переселенців. Координаторка проєкту Анна Підопригора розповіла ШоТам, як зробити так, щоб речі, які вже не потрібні, почали допомагати українцям.

Анна Підопригора

Координаторка проєкту «Речі, які допомагають»

Більше контейнерів – більше можливостей зробити добру справу

Громадська організація «Речі, які допомагають» з’явилася в Одесі в 2018 році. Тоді вже існував благодійний комісійний магазин «Добробутик», куди містяни приносили свій одяг і взуття. Частина речей передавалася в благодійні фонди, частина – продавалася в магазині, а на вторговані кошти закуповували обладнання для дитячих лікарень. Ми подумали: одесити приносять речі в одну й ту саму локацію в центрі міста, а якщо зможемо організувати таких місць більше, то, відповідно, для людей з’явиться більше можливостей долучитися до такої справи. Тож магазин «Добробутик» став точкою відліку для «Речей, які допомагають». 

Перші контейнери для збору речей ми встановили в Зеленому театрі, у коворкінговому центрі та в ІТ-компанії. Уже за перший місяць ми зібрали із цих трьох боксів 2,5 тонни одягу, а за другий – майже 4 тонни. Стало зрозуміло, що людям дійсно потрібно надавати можливість здавати речі в зручних для них локаціях. Щоб їм не доводилося у свій вихідний спеціально їхати в центр з пакетами одягу, для того щоб долучитися до доброї справи. Як і будь-який сервіс, це має бути комфортно. Людина збирає свої речі, пере їх і сушить, а наша задача – зробити так, щоб їх було зручно здати. Тому поступово ми почали встановлювати контейнери в торговельних центрах і на територіях житлових комплексів. 

Зелені боксу проєктів

Напередодні 2022 року ми запустили проєкт і в Києві, а на початку лютого на Ukrainian Fashin Week у Мистецькому арсеналі зробили прекрасну інсталяцію з художником Михайлом Деяком. Відвідувачі зацікавилися нашою справою, і ми зрозуміли, що в Києві є потреба в тому, що ми робимо. Тоді ми встановили 20 контейнерів для збору одягу, були домовленості про ще понад 30. Але проєкт у столиці поки що призупинили. Впевнена, ми відновимо його у більш стабільний час. 

Кожна річ стає по-своєму корисною

Після 24 лютого діяльність нашої організації дещо змінилася, але суть залишилася такою ж самою – віддавати речі тим, кому вони зараз максимально потрібні. Ми займалися благодійністю, співпрацювали з фондами «Добрий самарянин» і «Шлях до дому», щомісяця передавали одяг їхнім підопічним. Тому й тепер ми продовжуємо робити те, що й раніше, але в більших обсягах. До того ж нині ми працюємо під запит. Наприклад, представники фонду HELP MARIUPOL говорять, що є потреба у взутті та дитячих речах. Відповідно, ми їм привеземо саме це, а чоловічий і жіночий одяг передамо в іншу організацію. Наша команда намагається зробити так, щоб кожна річ, яку люди залишають у контейнері, не лежала на складі, а потрапила до того, хто її потребує.

Переселенка обирає речі

Ми співпрацюємо з ініціативою, яка з підковдр шиє матраци для військових госпіталів, тому ми передаємо їм цей вид постільної білизни. ГО «МІР», яка допомагає військовим госпіталям, просить чоловічий одяг: їм здебільшого потрібні футболки та шорти, зручні речі, в яких можна перебувати в лікарні. Кілька таких вантажів ми відправили до We Save Ukraine Foundation у Дніпрі, коли це місто почало приймати велику кількість людей. ГО «З надією в майбутнє» займається плетінням маскувальних сіток, вони сортують наші речі насамперед за кольором і текстурою. Це стало для нас тією нішею, про яку ми одразу не могли й подумати. 

Разом з одягом люди залишають записки переселенцям

Після того як людина здає речі в контейнер, ми відвантажуємо кожен бокс. Нині щотижня ми забираємо приблизно пів тонни речей. Потім сортуємо їх на складі, готуємо документацію для благодійних організацій, які передають одяг, взуття та постільну білизну переселенцям. Люди, які віддають речі, розуміють, для кого вони. Дуже приємно, що залишають одяг у хорошому стані, адже у переселенців з гарячих точок не завжди є можливість відремонтувати речі. Інколи одесити додають у контейнери записки, де розповідають, що все попрали, висушили та сподіваються, що ці речі підійдуть якій-небудь дівчині з Маріуполя або іншого міста.

Лист до команди проєкту

Багато переселенців приїхали до Одеси у березні-квітні й на той момент не думали, що через два-три місяці їм знадобляться шорти й футболки. Тоді вони були в пальтах, плащах і черевиках. Тепер в Одесі така температура, що людей потрібно повністю перевзути й переодягнути. Тому сезонний одяг і взуття нині дуже актуальні.

Не волонтери, а друзі проєкту

Нашу організацію складно уявити без людей, які нам допомагають. Деякі з них з проєктом із самого початку. Це Олександр Санько, який зробив дизайн усього, що у нас є: від макетів контейнерів до інфографік і матеріалів для соціальних мереж. Уся його сім’я постійно підтримувала проєкт і відносила свої речі в контейнери. Це наші незмінні фотографи Стефанія Амамджян та Іван Страхов, які завжди відгукуються на наші прохання про фотосесії. Олександр Чебан допомагає знімати відео. Ми зробили з ним ролик для притулку для тварин, де собаки були в нашому одязі. Після цього відео до нас звернувся загальнонаціональний телеканал, який приїхав і зняв сюжет про проєкт. Без Олександра це було б неможливо.

Переселенка обирає речі в благодійному центрі

Художниця Юлія Артим робить апсайклінг речей для «Добробутика»: вона їх розписує. Якщо ви бачили в магазині джинси із зображенням Мони Лізи на кишенях – це її робота. Також Юлія влаштовує у своїй студії майстер-краси із живопису й кошти з них передає нам, коли ми збираємо гроші на закупівлю медичного обладнання. Ще у нас є Ольга Вірук, яка допомагає з комунікаціями проєкту. Усі ці люди завжди поряд з проєктом, навіть коли перебувають у різних частинах не тільки України, а й за її межами. Для мене вони не волонтери, адже волонтерами найчастіше називають тих, хто один-два рази допомогли і все. Ці люди – друзі проєкту.

Свідоме споживання дає речам нове коло життя

«Речі, які допомагають», окрім благодійності, популяризують свідоме споживання одягу. І ми бачили, що це справді працює: кількість покупців у «Добробутику» з кожним роком зростала. Люди розуміють, що це звичайна європейська практика: якщо є якась річ, яку ви одягнули один-два рази, вона в хорошому стані, але ви не хочете її більше носити, можна принести її в такий благодійний магазин, як у нас. Інша людина може купити цю річ і отримати багато задоволення.

Важливо розуміти, що для виготовлення, наприклад, однієї футболки витрачається дуже багато ресурсів. Тому одягнути її один раз і викинути – це вкрай неактуальна дія. Збір бавовни, її обробка, перетворення на полотно, пошиття виробу, доставлення його з однієї частини світу до нас, в Одесу, потрапляння до магазину. Стільки людей взаємодіють між собою, щоб одна футболка знайшла свого господаря. Якщо після цього давати цій речі життя на кілька виходів – це просто знецінення людської праці, не кажучи вже про збитки для екології. На мою думку, «Добробутик» допоміг зрозуміти містянам, що така колосальна праця дійсно може бути реалізована, щоб річ провела ще хоча б одне коло життя. До того ж багато людей почали купувати речі не тільки тому, що це екологічно – вони зрозуміли, що в магазині можна знайти унікальний і цікавий одяг.

Одяг для переселенців від проєкту

Якщо річ не в ідеальному стані, вона не потрапить до магазину, але все одно знадобиться. Наприклад, може піти на ганчір’я, яке потрібне для обтиральних робіт на заводах або СТО. Коли людина бачить, як річ отримує друге життя, для неї ідея усвідомленого споживання стає максимально зрозумілою.

Об’єднання людей заради допомоги

За чотири роки діяльності ми встановили по місту 90 контейнерів. До 24 лютого ми забирали з них від 15 до 20 тонн речей на місяць. Тепер у середньому виходить приблизно 6-7 тонн одягу. Я не очікувала, що навіть у такі складні часи для країни люди будуть приносити стільки своїх речей і допомагати. 

Для мене найцінніше досягнення проєкту – те, що нам вдалося об’єднати людей в достатньо велике ком’юніті, що піклується про свідоме споживання та долучається до благодійності. Це тисячі одеситів. Кожен і кожна, хто взаємодіє з «Речами, які допомагають» або «Добробутиком», причетні до наших перемог. Якби люди не купували в магазині речі, ми б не могли зібрати кошти на обладнання для дитячих лікарень.

Лампа в хірургічному кабінеті

А якщо кожен зробить свій маленький крок, разом ми можемо придбати, наприклад, лампу для дитячої нейрохірургії, яку не змінювали в операційній з 1960 року, вона вже була в критичному стані. Або інкубатори для пологових будинків, в яких недоношені діти могли б правильно розвиватися. Кожна справа, яку ви робите з «Речами, які допомагають» або «Добробутиком» – це допомога маленькому життю.

Мрії після перемоги

Після перемоги мені б дуже хотілося, щоб ми знову могли відкрити «Добробутик», зустріти там усіх і обійнятися. Мрію, щоб такий магазин з’явився і в Києві й ми показали, наскільки важливе усвідомлене споживання.

Колись у нас був прекрасний проєкт з організацією «Важливий кожен», яка займається дітьми з аутизмом. Ми з ними тоді шили шопери з речей, які були у нас у контейнерах. Я хотіла б, щоб у нас було більше подібних проєктів. Раніше ми допомагали дитячим будинкам з одягом, випускними. Нині багато з них виїхали. Сподіваюся, після перемоги вони повернуться і ми продовжимо співпрацю.

Речі, які допомагають

Хотілося б мати простір, де можна було б робити майстер-класи, розповідати про свідоме споживання дітям і дорослим, щоб віддавати непотрібні речі в контейнери стало для нас звичною справою. Щоб ми вийшли на рівень, коли швидка мода перестала бути такою актуальною. Кожного сезону з’являється якийсь модний тренд, колір тощо. Я б хотіла, щоб ми могли донести: важливий не колір, а те, що ми після себе залишаємо.

Як підтримати ГО «Речі, які допомагають»

  • Залишайте речі для переселенців у контейнерах «Речі, які допомагають» в Одесі. Приймається випраний сезонний одяг і літнє взуття у гарному стані, а також постільна білизна.
  • Поширюйте інформацію про проєкт у своїх соцмережах.

Відео дня

Суспільство

У Київській обласній лікарні створили з нуля кардіохірургічне відділення

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Київській обласній клінічній лікарні запрацювало кардіохірургічне відділення.

Про це повідомили у пресслужбі Київської обласної військової адміністрації.

Зазначається, що відділення створювалось «з нуля» в період воєнного стану. Воно оснащене всім необхідним.

У цьому допомагали партнери, зокрема Товариство Червоного Хреста України надало меблі, а МОЗ України та ВООЗ — сучасне медичне обладнання.

Відділення розраховане на 27 ліжок, дев’ять із них — реанімаційні.

Цілодобову медичну допомогу жителям Київщини у відділенні надаватимуть висококваліфіковані спеціалісти. Штат медичних працівників уже укомплектовано.

Нагадаємо, на Київщині відкрили нову сучасну амбулаторію.

Як ми повідомляли раніше, у дитячій лікарні Львова оновили відділення хірургії.

Фото: facebook.com/koda.gov.ua.

Відео дня
Читати далі

Суспільство

На Донбасі у глибокому тилу ЗСУ підірвали великий склад боєприпасів (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові знищили великий склад боєприпасів ворога в глибокому тилу — у місті Сніжне Донецької області.

Про це повідомив телеграм-канал Збройні Сили України. Війна з окупантами.

Від ворожого складу до найближчої точки фронту – понад 70 кілометрів. У мережі припускають, що склад знищили із системи залпового вогню HIMARS. За словами очевидців, після точного влучення там спалахнула масштабна пожежа і почалася сильна детонація боєприпасів.

Зазначається, що з 2014 року на завод хімічного машинобудування «Сніжнянськхіммаш» окупанти завозили велику кількість техніки та боєприпасів.

«Місто знаходиться справді в глибокому тилу, і те, що вдалося туди дістати — це нереально круто», — йдеться у повідомленні.

Нагадаємо, ЗСУ підірвали міст на Запоріжжі, яким окупанти перевозили зброю.

Також українська армія знищила ворожий склад боєприпасів на Миколаївщині.

Фото: скриншот із відео.

Відео дня
Читати далі

Суспільство

ЗСУ знищили ворожий склад боєприпасів на Миколаївщині

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українські військові завдали удару по двох складах боєприпасів російських окупантів у Миколаївській області: один із них знищено.

Про це повідомили в Оперативному командуванні «Південь».

«По двох ворожих складах боєприпасів в Баштанському й Снігурівському районах Миколаївщини нами нанесено авіаційний і ракетний удари. Є підтвердження ліквідації одного складу, решта результатів дорозвідується», – йдеться в повідомленні.

Дивіться відео: Колишня депутатка Норвегії захищає Україну на передовій

За добу втрати противника становлять:

  • 47 рашистів,
  • 2 самохідні артустановки,
  • гаубиця «Мста-Б»,
  • радіолокаційна станція та станція радіоелектронної розвідки,
  • 3 одиниці броньованої техніки.

Намагаючись розвідати українські позиції на Херсонщині, ворог запускав безпілотник «Орлан-10», який силами розрахунку переносного зенітно-ракетного комплексу знищений.

Нагадаємо, ЗСУ підірвали міст на Запоріжжі, яким окупанти перевозили зброю.

Також 2 липня ЗСУ знищили військову базу окупантів у Мелітополі.

Фото: facebook.com/okPivden.

Відео дня
Читати далі