Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

ПЦУ офіційно стала 15-ою церквою у списку автокефальних

Опубліковано

Православна церква України офіційно стала 15-ою церквою у списку автокефальних церков, а титули єпископів московського патріархату в Україні не визнаватимуть.

Про це свідчить Щорічне видання Вселенського патріархату, пише “Духовний фронт України”.

У виданні Блаженніший Епіфаній здобув титул Митрополита Київського та всієї України. 

Усі ж єпископи так званої УПЦ Московського патріархату тепер належать до єпископів Російської православної церкви.

Колишнього митрополита Київського та всієї України Онуфрія (Березовського) видання вже не згадує з попереднім титулом. 

Читайте також: Епіфаній розповів про улюблену колядку на Різдво

Весь єпископат названий з урахуванням його місцеперебування. Наприклад, “Онуфрій митрополит у Києві”.

Перед Об’єднавчим собором Вселенський патріарх Варфоломій І надіслав листа митрополиту московського патріархату в Україні Онуфрію.

Читайте такожУ Франківську показали ікону з легендарного фільму «Тіні забутих предків» (ФОТО)

У ньому йшлося, що після собору він вже не буде називатися “митрополитом Київським і всієї України”. Цей титул буде присвоєно новообраному настоятелю церкви.

Нагадаємо, Українська церква запустить мобільний додаток.

Суспільство

Не петриківкою єдиною: 5 давніх українських ремесел про які ви мало що знали

Опубліковано

Кожен регіон України має свої особливі традиції. У переліку нематеріальної спадщини уже майже 90 позицій — туди вносять традиції приготування страв, обряди, звичаї та ремесла.

Попри відомий на всю Україну петриківський розпис чи популярну косівську кераміку, у списку є і менш знані українські ремесла. ШоТам відшукали для вас п’ять цікавих виробів, на які варто звернути увагу. 

Глинянський візерунковий текстиль 

Місце: с. Глиняни, Львівщина

Для глинянського текстилю притаманні геометричні узори, рослинні орнаменти, а серед кольорів — яскраво-зелений, синій і червоний. До виробів зараховують вовняні й шовкові килими та гобелени.

Ткацтвом у Глинянах займаються давно — ще з 18 століття. На початку 20 століття тут діяли багато приватних килимарень, а вже в радянські часи створили Глинянську фабрику художніх виробів «Перемога». 

Глинянський килим з рослинними мотивами. Фото з соцмереж директора Історико-краєзнавчого музею у Львівській області Ігоря Тимця

Традиція килимарства в Глинянах існує й досі. Тепер у селі діє навчально-виробничий комплекс «Мозаїка» — там проводять майстер-класи, а також зробили музей місцевого килимарства. 

Клембівська сорочка з квіткою

Місце: с. Клембівка, Вінниччина

Особливість клембівської сорочки полягає в її пошитті — адже на відміну від інших сорочок з Поділля у цієї біля горловини є ще одна вставка. Саме на ній розміщується «квітка» — вишитий орнамент. Вона може бути синьою, чорною, зеленою, рожевою чи жовтою.

Традиційні клембівські сорочки з квіткою спереду. Фото з соцмереж ГО «Етномайстерня Коло» 

Наприкінці 19 століття в селі було багато вмілих вишивальниць, які організували артіль — одяг звідти продавали в Європі. Щоб зберегти традицію унікальної сорочки, ГО «Етномайстерня Коло» досліджує вишивку Клембівки. Аби знайти унікальні вироби, члени організації вирушили в експедиції. Тепер знайдені орнаменти відтворюють, досліджують шви сорочок і їхні з’єднання. Щороку в селі організовують мистецький фестиваль «Мамину сорочку пригорну до серця».

Яворівська забавка

Місце: Яворівський район, Львівщина

Вважається, що перші такі вироби з’явилися на Яворівщині ще в 17 столітті. У 19 столітті створили «Забавкарську школу», щоб підтримати традицію та передати її наступним поколінням. Зараз у Яворівському районі працюють кілька майстрів-забавкарів.

Забавки-ангелики, виконані в традиційній техніці яворівської забавки. Фото з фейсбук-сторінки «Яворівська іграшка Остапа Сойки та Оксани Когут»

Традиційно забавку виготовляли з осики, щоб відганяти лиху силу, а розпис виробу схожий на вербові листочки. Спочатку кольорів було три: червоний, зелений і білий. Та у 20 столітті додався ще жовтий, і тепер його використовують як основний колір.  

Майстри наголошують, що це саме забавки, а не іграшки, адже вони покликані заспокоювати й оберігати власника. У 2011 році яворівські забавки прикрашали ялинку у Ватикані, а у 2016 році ними оздобили й головну ялинку України.

Соломоплетіння в Турійській громаді

Місце: села Купичів, Туличів і селище Турійськ на Волині

Соломоплетіння — традиційне ремесло для Волині. Із соломи виготовляли й бочки для зберігання зерна, і різдвяних «павуків» (традиційні прикраси з соломинок). 

Зараз у регіоні є кілька майстрів, що продовжують традицію та передають її. Наприклад, Марія Кравчук створила музей солом’яного мистецтва «Солом’яне диво» в селі Купичів і продовжує навчати цьому ремеслу дітей.

Марія Кравчук з різноманітними виробами з соломи. Фото з соцмереж майстрині Марії Кравчук

Із соломи виготовляють не лише ужиткові речі, а й різноманітні фігури янголів, забавки-брязкальця для дітей, капелюхи, прикраси, сумки тощо.

Валківський свищик

Місце: м. Валки, Харківщина

У місті Валки є поклади глини, тому гончарство тут розвинулося давно. Гончарна артіль працювала в місті до 90-х років. Там виготовляли посуд і традиційні свищики. 

Зараз традицію продовжує місцева майстриня Ольга Тимошенко. Її дідусь був гончарем, і жінка вирішила піти його шляхом. Зараз, зокрема, викладає для дітей, тож вони теж вчаться ліпити свищики.

Ось такий вигляд мають традиційні валківські свищики — охриста глина та біле оздоблення. Фото з соцмереж майстрині Ольги Тимошенко

Особливість свищиків у їхній простій формі — ліплять їх руками, гончарне коло для цього не знадобиться. Так кожна забавка виходить унікальною. Форми в них різні — від баранця до півника. У традиційного свищика зазвичай два отвори для звучання, але можуть бути й додаткові. Декорують вироби білою та коричневою фарбами.

Читати далі

Суспільство

У Львові відкриють фотовиставку загиблого поета Максима Кривцова

Опубліковано

У середу, 27 березня, о 18:30 у музеї “Територія терору” презентують виставку “Далі: Я поверну собі своє життя”, яка складатиметься з 24 фоторобіт військового та поета Максима Кривцова. Під час виставки відбудеться вечір памʼяті.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці музею.

фото: музей “Територія терору”

Деталі проєкту

Виставка складатиметься з 24 фоторобіт Максима Кривцова і буде доповнена його поезіями. Проєкт, який запрошує відвідати кураторська група, – це сукупне бажання друзів і близьких віддячити, зробити все, щоб Максим зробив.

Читати також: Читати про минуле, щоб творити майбутнє. Сім книжок про історію України, які зрозуміє кожен

Під час офіційного відкриття всі охочі зможуть послухати вірші зі збірки “Вірші з бійниці”. Їх читатимуть друзі та близькі Максима, а також українські поети й поетки: Остап Сливинський, Артур Дронь, Ростислав Кузик, Григорій Семенчук, Катерина Міхаліцина, Софія Челяк, Юлія Мусаковська.

“Хоч Росія забрала життя Максима, але друг “Далі” мав те, що неможливо вбити. Рукописи й світлини, відскановані знімки, переписані руками й опубліковані в соцмережах, перечитані уважними очима вірші на сторінках книги”, – каже кураторка виставки, Дарʼя Криж.

Під час події усі охочі за вільний донат зможуть отримати листівки з ілюстраціями українських художників і художниць. Виручені кошти передадуть на збереження пам’яті про Максима Кривцова до фонду, який заснували його батьки.

Також ми повідомляли, що в Нью-Йорку відбулася прем’єра художнього проєкту, присвяченого окупації Маріуполя.

Нагадаємо, що ми публікували добірку: “Прагнули світла й хотіли жити”: вірші загиблих українських митців до Дня поезії

Фото: архів Максима Кривцова

Читати далі

Суспільство

Випити склянку молока чи порахувати уявних слонів? Перевіряємо свої знання про сон та розвінчуємо міфи! (ТЕСТ)

Опубліковано

Чи дійсно склянка теплого молока допоможе заснути? Як боротися з безсонням поза ліжком? Які лампи купити, якщо вам складно заснути? Чи можна надолужити недосип, відіспавшись на вихідних?

Відповіді на ці питання іи можете знайти пройшовши новий тест від ШоТам. Доречі, днями ми поспілкувались з справжньою сомнологинею і вона розказала нам декілька секретів про сон. Тож, якщо результати тесту вас не вдовольнять – читайте наше інтервʼю з Дар’єю Пилипенко!

Що треба робити, якщо довго не можеш заснути?

pexels
Правильно! Неправильно!

Не лежіть у ліжку довго без сну. Якщо ви не можете заснути — вставайте. Не бійтеся залишати ліжко, котра б це не була година: друга, третя ночі чи четверта ранку. Займіться чимось, доки знову не відчуєте бажання лягти спати — фізіологічне, а не емоційне.

Скільки годин треба спати, щоб відновити сили?

Правильно! Неправильно!

Сон вимірюється на тривалістю, а ефективністю. «Треба спати 8 годин, і ніяк інакше» — це популярний міф. Є так звані «короткосплячі люди», яким для повного перезавантаження вистачає 4-5 годин сну, а комусь і 8 буде замало. Загальний орієнтир норми — від 6 годин.

Лампи якого кольору допомагають налаштуватися на сон?

Правильно! Неправильно!

Ідеально для розслаблення підходять бурштинові лампи — їхнє світло тепле та м’яке, жовто-помаранчевого кольору. Якщо у вас є світильники, які реагують на рух, то також обирайте лампочки жовтого кольору, щоб уночі, коли ви йтимете до вбиральні, це світло не так подразнювало сітківку.

Чи можна «доспати» недосип?

Правильно! Неправильно!

На жаль, «віддати борг» організму, який недоотримав свою норму сну, не можна. Усі процеси в нашому організмі відбуваються в циклі 24 годин. Ми не можемо відкласти травлення до завтра чи вироблення дофаміну, який потрібен сьогодні, на післязавтра. Те саме зі сном.

Здорове засинання — це коли людина поринає в сон за…

Правильно! Неправильно!

У нормі людина засинає приблизно за 20 хвилин. Якщо ж вона крутиться чи дивиться в стелю, не може заснути протягом години чи навіть кількох, і це повторюється щонайменше 3 рази на тиждень протягом місяця — це вже гостре безсоння. Якщо людина кілька разів прокидається серед ночі й теж не може заснути — це теж може бути маркером серйозних порушень сну. Залишати такі проблеми без допомоги спеціалістів небезпечно.

Коли треба лягати спати, щоб добре почуватися зранку?

Правильно! Неправильно!

Як зрозуміти, який час для засинання підходить саме вам? Той, під час якого ви легко засинаєте, міцно спите всю ніч і на ранок прокидаєтесь бадьорими.

Якщо людина не бачить сновидінь, це…

Правильно! Неправильно!

Сни бачать усі, просто не всі їх пам’ятають. Бачити сновидіння — необхідна функція нашого організму. А от навіщо вона нам — тут думки вчених розходяться.

Який напій може покращити сон?

Правильно! Неправильно!

Від алкоголю точно краще не спиться. Тепле молоко скоріше спрацює як ритуал. Якщо вас це розслабляє — на здоров’я. Але, аби відчути дію триптофану — амінокислоти, яка може сприятливо впливати на сон, — молока треба випити цілу цистерну. А от у вишневому соці вміст триптофану дійсно високий. Тільки сік має бути свіжим і не холодним!

Та що ви знаєте про сон! Тест розкаже про міфи навколо сну, безсоння та кошмарів (ТЕСТ)
Сподіваємось наш тест допоможе вам спати краще...
Ой леле! Вам треба більше дізнатись про такий важливий процес нашого організму як сон! Рекомендуємо повернутись на початок тесту і прочитати поради від сомнологині!
А ви добряче любите поспати!
Бачимо, що ви добре знаєте, як краще заснути та мати якісний сон! Радіємо за вас! Проте, обережно, не проспіть і памʼятайте про правила безпеки під час повітряних тривог!

Поділіться своїми результатами:

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство4 дні тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство5 днів тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

Суспільство7 днів тому

Перетворили закинутий хутір на картинку з Pinterest: історія подружжя, яке зробило «дизайнерський ремонт» у сторічній хатині

Ще два роки тому це була просто закинута сторічна хатина на малолюдному хуторі, а зараз...

РЕКЛАМА: