Суспільство
Протимінні «Павуки»: підприємець з Харкова виробляє захисні чоботи (ВІДЕО)
Ігор Єфименко створив спеціальні протимінні чоботи після того, як його родич підірвався на міні. Наразі він єдиний в Україні, хто робить чоботи, яким не страшні вибухи «пелюстків» і «відьом».
Історію підприємця розповідає ШоТам.
Ігор Єфименко 13 років розвивав підприємство з ремонту автівок та виготовлення запчастин. Його СТО розташовані на Харківщині, одне з них – на Салтівці.
«З перших днів ми відчули, що таке війна. У нас там є бомбосховище під низом, і всі наші працівники з сім’ями переїхали туди з перших днів», – розповідає чоловік.
Незважаючи на обстріли, працівники не покинули роботу, бо хотіли допомагати.
«Ми почали робити захисну амуніцію, ремонтувати автівки військових та поліції, бо ніхто не працював у той час. А тим паче на Салтівці, коли там було дуже гаряче», – Ігор Єфименко, директор підприємства «Український ресорний центр».
А потім Ігор побачив, що поліції потрібні бронежилети, і взявся за це. Його команду не зупинив навіть ракетний удар, який їм довелося пережити. За кілька місяців прокачалися до виготовлення професійних бронежилетів 4-го та 5-го класу.
Про взуття, яке б захищало від мін, Ігор почав думати після трагічного випадку з його родичем. Чоловік евакуював карети швидкої в деокупованій Балаклії й підірвався на міні.
«Відірвало йому там пальці. Воно так трішки шокувало мене особисто. І я тоді подумав: “Ну, раз ми робимо броню, бронеплити, може, ми щось таке зробимо і від мін?”», – каже чоловік.
Рятувальники з ДСНС показали Ігореві канадські протимінні чоботи. Таких уже не виробляють, тому за місяць Ігор з інженерами розробив власну модель «Павук».
«Зараз підірвали міну ПФМ-1 на випробуваннях нашого захисного взуття. Ноги цілі, нога ціла, відірвався захисний елемент, який можна швидко замінити», – розповідає підприємець.
Дивіться відео: Військовий вижив в окупованому Гостомелі і вирвався на фронт
«Павуки» потрібні, зокрема, саперам та комунальникам, які працюють на деокупованих територіях.
«Завдяки конструкції взуття епіцентр вибуху віддалений від ноги сапера, що запобігає травматичній ампутації кінцівки. Випробувані мінами ПФМ-1, ПМН-2 та міною ПМН», – каже Ігор.
Коштують чоботи 15 000 гривень, це в рази дешевше від закордонних аналогів.
«Є ізраїльські розробки. Але треба зазначити, що ізраїльське взуття, яке таке “подушки”, воно до 3 000 євро чи 4 000 євро доходить. Не стоїть мета заробляти на цій позиції, стоїть мета якомога більше зробити цього взуття, щоб забезпечити максимальний захист, який я можу зробити для хлопців», – зазначає чоловік.
Ігор уже продав майже три сотні чобіт, були й держзамовлення, і окремі від захисників та волонтерів. Але також регулярно отримує прохання безкоштовно надати чоботи ЗСУ, тому шукає донаторів. Крім того, він готовий розширити виробництво, тому відкритий до співпраці.
«Моя мрія – це Перемога, це зараз єдина мрія, яка і вдень, і вночі сидить в голові. А що стосується бізнесу, то енергії в нас достатньо!» – Ігор Єфименко, директор підприємства «Український ресорний центр».
Нагадаємо, військовий Олександр Шилін розчищає Харків від руйнувань через ракетні удари.
Також ШоТам розповідав, як 102-річна бабуся плете кікімори для українських військових.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі