Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Просто доклади зусиль». П’ять винаходів українських підлітків, якими захоплюється світ

Опубліковано

Вони дбають про екологію, шукають нові джерела електроенергії та перетворюють шкільне навчання на цікавий інтерактивний процес. Вони — це українські підлітки, які захоплюються наукою і підкорюють міжнародні конкурси власними винаходами. Ними захоплюються в Україні та поза її межами, а ідеї юних винахідників мають всі шанси, аби перетворитися на успішний стартап.

ШоТам розповідає історії п’ятьох підлітків, які доводять, що наука — це цікаво та перспективно. Усі вони — члени Малої академії наук України, котрим вдалося заявити про себе на весь світ.

Програма для навчання в інтерактивній формі

16-річний учень Чернігівського ліцею № 32 Микола Акулов самотужки створив інноваційну програму для інтерактивного онлайн-навчання. Цей винахід приніс хлопцю золоту медаль у секції «Комп’ютерні технології» та гран-прі Best Applied Science міжнародної виставки винаходів винаходів INOVA-21. Утім монетизувати свою розробку Микола не планує, адже переконаний: освіта та медицина завжди мають залишатися безкоштовними та доступними для кожного.

Винаходи українських школярів

Завдяки винаходу підлітка школярі та вчителі можуть проводити досліди з фізики, вивчати математику, програмування та будь-які інші предмети навіть без спеціального обладнання чи доступу до інтернету. 

«Ідея спала на думку під час вивчення математики. Одна з тем, математичні графи, давалася мені доволі складно. Хотілося, аби замість звичайного тексту з підручника було щось більш цікаве та інтерактивне. Вирішив зробити якісь анімації, візуалізувати математичні поняття, згодом підтягнулися й фізичні явища, якісь інтерактивні мапи. І я нікуди не ховаю програму, вона у вільному доступі, будь-хто може завантажити та користуватися. Дітям завжди цікавіше дивитися на екран, а не на дошку», — розповів Микола.


Сьогодні програмою юного винахідника вже користуються в його ліцеї та в Національному університеті «Чернігівська політехніка». Хлопець планує вдосконалювати розробку, однак навіть після оновлень Graph залишатиметься безкоштовним. 

Віртуальна лабораторія екологічного моніторингу

Софія Павлова — студентка Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського, яка створила віртуальну лабораторію екологічного моніторингу. Цей винахід оцінює рівень забрудненості повітря, а користувач може отримати повноцінну інформацію в простій та зрозумілій формі. Винахід приніс Софії золоту медаль в секції «Молоді винахідники» на INOVA-21.

Ідея виникла за два роки до перемоги на міжнародному конкурсі. Тоді в Києві протягом кількох тижнів стояв густий туман та запах гару, а дослідниця якраз роздумувала над темою роботи для конкурсу-захисту дослідницьких робіт МАН. Софії здалося, що наявні системи моніторингу — заскладні для киян і не містять нормального пояснення. Тому дівчина вирішила виправити ситуацію!

Українські підлітки-винахідники

Лабораторія Софії складається з кількох компонентів, серед яких — роботизована машинка та дрон. Це дозволяє збирати дані з важкодоступних місць. Наприклад, дрон може потрапити в трубу на заводі чи підприємстві та перевірити, чи дотримується виробництво допустимих норм.

Утім всі складні процеси залишаються поза кадром, адже користувачі отримують доволі зрозумілу оцінку якості повітря: забрудненість у відсотках та коротку характеристику. А ще — поради та рекомендації, якщо рівень забрудненості стає небезпечним для людського здоров’я. 

Топ винаходів українських підлітків

Сьогодні Софія продовжує удосконалювати свій винахід та планує запровадити розробку в життя. Ідеєю юної винахідниці вже цікавляться екологічні організації, тож, можливо, саме завдяки цій ідеї міста України більше не потраплятимуть до рейтингів найбільш забруднених.

Електроенергія, отримана з коливання дерев

«Гілки дерев завжди коливаються, а отже, з них можна отримати електроенергію», — подумала учениця київського Політехнічного ліцею Олена Коваленко і… Втілила свою ідею в життя! Проєкт Tree Generator (або ж «Дерево-генератор») допомагає перетворити коливання гілок дерев на змінний електричний струм. Із цим винаходом Олена виборола перемогу на міжнародному змаганні винаходів та інновацій ICAN-2021.

«Я давно цікавлюсь альтернативною енергетикою, і в Україні вона має великий потенціал. Я досліджувала різні джерела альтернативної енергетики — вітрогенератори, сонячні батареї. Особливо детально фокусувалася на гідрохвильових генераторах, які перетворюють коливання хвиль на електроенергію. І замислилася, як це можна імплементувати в ту місцевість, де немає виходу до моря. Тобто чому б не створити таку систему на гілках дерев, які завжди коливаються, і завдяки цьому можна отримати електроенергію», — розповіла винахідниця. 

Добірка кращих винаходів від української молоді

Робота над ідеєю тривала протягом трьох місяців. Після цього вже з готовою установкою дівчина відвідала безліч конкурсів, щоразу удосконалюючи свій проєкт. Чи є результат? Звісно! Свій мобільний телефон школярка вже заряджає від дерево-генератора, а тому майбутнє у винаходу точно є.

«Планую весь 11 клас доопрацьовувати прототип механізму, збільшувати його потужність і доводити до максимально професійного вигляду. Тобто до такого, з якого можна робити повноцінний стартап, щоб була віддача й користь від задуму. А якщо навіть щось і не вийде, то краще мати досвід із провалом, ніж зовсім його не мати. У Сан-Франциско кажуть: «Якщо ви не мали файлових стартапів, то навряд чи станете успішним у бізнесі й технологіях». Потрібно старатися і тоді все вийде», — переконана дослідниця.

У разі успіху ідеї унікальні генератори планують встановлювати просто на деревах: у парках, лісах чи гірській місцевості. А зібрану електроенергію можна буде використовувати для освітлення доріг, кемпінгів, дворів тощо. Собівартість однієї такої установки складає 1000 грн, а період окупності — менше 9 місяців. 

Безпечне пересування для незрячих людей

Учень Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату Юрій Сагайдак — ще один переможець міжнародного інноваційного шоу INOVA 2021. Разом із науковим керівником Віктором Колдуном школяр розробив методику, яка за допомогою звуків допомагає людям із вадами зору безпечно пересуватися містом. 

Топ винаходів українців, які здивують кожного

Ідея виникла у лютому 2021 року, а перші прототипи з’явилися вже через місяць після старту активної роботи. Спочатку Юрій працював на платформі Arduino, однак згодом перейшов на Raspberry Pi, аби в майбутньому мати змогу використовувати стереобачення замість ультразвукових локаторів. Через підготовку винахідника до ЗНО темпи розвитку проєкту дещо уповільнилися, однак хлопець все одно продовжував роботу над винаходом.

 «Технології для незрячих людей вже давно не змінювались: здебільшого люди використовують тростину або просять про допомогу поводиря. Тому я почав шукати шляхи допомоги, які б відповідали можливостям нашого часу. Рішенням став пристрій, який використовує звучання нот для передачі інформації про довкілля. Для цього він «ділить» простір довкола на зони за напрямком. Якщо перешкода попереду на відстані 0,5 метрів — звучатиме нота «фа» приблизно на гучності 80%. Якщо перешкода рухається за годинниковою стрілкою, то частота ноти збільшується, навпаки – зменшується», – пояснює Юрій. 

Сьогодні хлопець мріє знайти інвесторів, які повірять у майбутнє винаходу та фінансово підтримають ідею. Далі — старт масового виробництва пристроїв.

Нова конструкція вітрогенераторів

Якось під час сімейного відпочинку учениця київського Політехнічного ліцею Єлизавета Столярчук зацікавилася, чому вітрогенератори працюють не цілодобово, а лише 6-8 годин. Виявилося, що їх вимикають, оскільки під час великої швидкості вітру лопаті можуть зламатися від надто сильного тиску. Школярка вирішила, що ситуацію необхідно виправляти, адже ми просто втрачаємо частину вітрового потенціалу. Тому винахідниця почала працювати над новою конструкцією вітрогенератора, яка б без жодних проблем працювала у складних погодних умовах.

Добірка українських винаходів

Робота розпочалася ще в 2019 році, а сам проєкт презентували на численних конкурсах та щоразу вдосконалювали. У 2021 році школярка посіла перше місце на Global Industrie — одній з найбільших в Європі індустріальних виставок. Сьогодні ряд експериментів підтвердив теоретичні розрахунки Єлизавети, тож попереду — повномасштабна реалізація ідеї.

«Працюємо над розробленням технічної схеми самого генератора, адже величезний конус в реальних умовах потрібно буде надійно закріпити на землі. Прототип ще не такий, аби його можна було встановити на даху будинку і випробувати на практиці, бо в ньому немає під’єднання до генератора енергії. Тож є ще над чим працювати», — зазначає винахідниця.

Суспільство

На Київщині знайшли найбільшу популяцію рідкої сон-трави з Червоної книги

Опубліковано

У Київській області було виявлено одну з найбільших популяцій сон-трави. Ці рідкісні квіти процвітають поруч з містом Обухів.

Про це у Facebook повідомляє Київський еколого-культурний центр (КЕКЦ).

фото: КЕКЦ

Про цвітіння

Зазначається, що під Обуховом виявили найбільшу у регіоні популяцію сон-трави (сон чорніючий). Ця рослина занесена до Червоної книги України і є дуже рідкісною. Він росте на степових схилах чи старих соснових лісах. У лісах його знищують рубки, а в степу – оранка.

фото: КЕКЦ

Читати також: Естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва

“Ця популяція сну виявилася найбільшою в Київській області, ми нарахували там близько 1000 рослин сну. Для порівняння, вже 30 рослин сну, що ростуть в одному місці, вважається значною популяцією для того, щоб брати її під охорону”, – йдеться у повідомленні.

У КЕКЦ поінформували, що для охорони цієї популяції сон-трави екологи створюватимуть пам’ятку природи.

Нагадаємо, що Дія.Освіта випустила серіал про те, як взаємодіяти з військовими та ветеранами.

Фото: КЕКЦ

Читати далі

Суспільство

Естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва

Опубліковано

Депутат з Естонії Крісто Енн Вага, який збирає кошти для ЗСУ, прибув до Києва на велосипеді.

Про це він повідомив в соц.мережі Х.

фото: Крісто Енн Вага

“Я зробив це! Проїхав на велосипеді від Таллінна до Києва, щоб показати, що війна триває лише на відстані велопрогулянки, і висловити підтримку захисникам. Тож зосередьмося на тому, щоб допомогти Україні виграти цю війну та перемогти терористичну росію”, – написав він.

Читати також: У Дніпрі в закладах середньої освіти побудують три протирадіаційних укриття

Мета його поїздки – зібрати 50 тисяч євро на потреби Сил оборони України разом з інтернет-спільнотою NAFO, яка підтримує нашу країну та протистоїть російській пропаганді. Для цього була створена окрема сторінка, на якій збирають пожертви. Зі зібраних коштів планують закупити машини та FPV-дрони для військових.

Нагадаємо, що українські музиканти виступатимуть на фестивалі Sziget в Будапешті: хто саме.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Фото: Крісто Енн Вага

Читати далі

Суспільство

У Львові девʼять мозаїк позначили охоронним знаком

Опубліковано

У 2024 році ще дев’ять мозаїк у Львові були визнані міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит” як об’єкти культурної спадщини.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

фото: Львівська міська рада

Про ініціативу

Щоб підкреслити їхню цінність та важливість збереження, мозаїки в Львові почали позначати міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит”. Крім того, власникам будівель чи установам, які їх утримують, пояснюють, що вони зобов’язані зберігати ці мозаїки.

Під таким знаком вже позначено 54 мозаїки у місті, які, хоч і розміщені не завжди у будівлях-пам’ятках, але все ж належать до об’єктів культурної спадщини, зазначають у міськраді.

фото: Львівська міська рада

Читати також: Виступ України на Євробаченні-2024: де та коли дивитися

У листопаді 2023 року почали маркувати мозаїки у місті міжнародним охоронним знаком “Блакитний щит”. Цей знак є захисною емблемою Гаазької конвенції про охорону культурних цінностей у разі збройного конфлікту.

Також ми повідомляли, що Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Нагадаємо, що українська акторка Іванна Сахно зіграє головну роль в продовженні M3GAN.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі