Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Про етику в психології та Спартака Субботу

Опубліковано

Більшість моїх колег-психологів видихають зі словами: нарешті це сказали і знайшли докази. Я поки що не видихаю. Мені дуже прикро, що про етичні порушення психологів говорять таким способом. Але інший, напевно, не був доступний. І я розумію, чому. В Україні досі не сформований єдиний етичний комітет психологічної спільноти, куди можна відправити запит і отримати рішення. Хороші новини – він формується. 

Що ж є замість того? Існує декілька етичних комісій різних організацій або асоціацій. Наприклад, є етична комісія Національної психологічної асоціації, але не всі психологи до неї належать. Далі поясню, чому це важливо. Згадую саме цю комісію, бо влітку вони публічно відреагували на дії психологині О. Квітко, яка публікувала історії клієнтів, постраждалих у Бучі (це донька ексуповноваженої Верховної Ради з прав людини Л. Денисової). Отже, якщо був цей кейс, може бути й інший. Зараз замість розслідування етичною комісією ми поки що маємо спроби розслідування окремою особою. 

Досі є толерування маніпуляцій, брехні та зловживання довірою. Толерують колеги, клієнти, сторонні люди, які просто пройшли повз і залишили коментарі в стилі: «Ну і шо? Ну збрехав? Але ж класний, цікавий, розумний!».

Зараз до Іллі Полудьонного як до ключового бенефіціара журналістського розслідування (так він сам себе називає) є багато питань та підозр зі сторони зовнішньої аудиторії, особливо від фанів Спартака. Чи не зробив він це зі злості та особистої заздрості? Чи має компетенцію для проведення журналістського розслідування взагалі? Питання, які пишуть у коментарях, доволі очікувані. Я думаю, їх не було б, якби ця комунікація йшла від незалежного етичного комітету, якому довіряють як інституту.

Але, на жаль, доки такий інститут в Україні формується, не сформувалося стійке усвідомлення відповідальності у всіх учасників психологічної сфери. Досі є толерування маніпуляцій, брехні та зловживання довірою. Толерують колеги, клієнти, сторонні люди, які просто пройшли повз і залишили коментарі в стилі: «Ну і шо? Ну збрехав? Але ж класний, цікавий, розумний!». Нема питань. Спартак дійсно харизматичний. Але це не ключова компетенція психолога. 

Що варто зробити, аби цей кейс розглянула етична комісія? Подати заяву на розгляд кейсу. Звучить просто. Але для цього потрібно, аби психолог був причетний до хоча б якоїсь акредитованої організації, адже комісії представлені нерозривно від них. Що робити зі скаргами на тих психологів, які позбулися членства у різних асоціаціях? Можна відправляти друзям у закриті чати. Так було до вчора. Сьогодні дізналася, що етична комісія Національної психологічної асоціації таки розгляне запит щодо порушень, які лунають у статтях про розслідування. Важливе уточнення: розглядатимуться порушення членів НПА, а не Спартака. 

Коли інститут етики і репутації не працює, виникає багато простору для самовираження та свободи дій. У такому просторі народжуються «зірки» ютуб-психології і не тільки. І це не тільки їхня відповідальність.

Можливо, у нас нарешті сформується незалежний інститут етики. Адже існує й інша сторона проблеми етичних комісій, які прив’язані до комерційних організацій. В одному приватному інституті, де я навчалась, етичні порушення розглядалися за зачиненими дверима. А для студентів була рекомендація (єдина) – звертатися особисто до порушника і просити його більше так не робити. А до етичної комісії можна було звернутися лише тоді, коли порушник не реагує на ваші слова. Уявили рівень реалістичності ситуації в умовах вертикальних стосунків, коли порушник – сам тренер чи супервізор? 

Коли інститут етики і репутації не працює, виникає багато простору для самовираження та свободи дій. У такому просторі народжуються «зірки» ютуб-психології і не тільки. І це не тільки їхня відповідальність. Існує попит і формує його суспільство. Людям важливо час від часу слухати переконливого і харизматичного психолога, щоб отримати надію. Особливо у складні часи. Не обов’язково бути Спартаком, щоб маніпулювати свідомістю людей. На жаль, це роблять й інші. І не тільки психологи. А маніпуляція званнями та регаліями – це взагалі якась ментальна особливість українців. Соррі, що з душком зради, але ж у нас якась нездорова фіксація на статусах. 

Звісно, маніпулятори знають усі слабкі місця аудиторії і відповідають на потребу. Сумно, що люди звертаються до титулованих фахівців не завжди через потребу у глибині – це нарцисичне замкнене коло – прагнення всього «кращого» для себе, адже без цього я ризикую бути ніким і нічим. Регалії – швидкий спосіб ідентифікувати «краще» у широкому полі можливостей і взяти це собі. 

Замість висновку. Деякі називають Спартака талановитим піарником у зв’язку з цим кейсом. Користуючись нагодою, хочу нагадати, що піар – це не про маніпуляцію. Не ображайте фахівців зі сфери комунікацій та PR.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес4 дні тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура5 днів тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес5 днів тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....