Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Повітряні Сили вночі знищили 4 із семи «шахедів»

Опубліковано

Українські зенітники у ніч на 2 жовтня збили чотири дрони-камікадзе росіян.

Про це повідомили у Повітряних Силах ЗСУ.

За інформацією, вночі російські окупанти атакували Україну ударними безпілотниками типу «шахед» з південно-східного напрямку, а саме — з російського міста Приморсько-Ахтарськ.

Усього зафіксовано пуски семи ударних БпЛА.

Силами та засобами Повітряних Сил знищено чотири.

Читайте також«Викуплені верстати, богуславські килими і авто для сина-військового». Як майстриня тче і підтримує армію

Про Повітряні Сили

Повітряні сили ЗСУ — вид збройних сил, який має на озброєнні винищувальну, бомбардувальну і транспортну авіацію, а також зенітні ракетні війська і радіотехнічні війська. Повітряні сили у цьому вигляді були створені у 2004 році шляхом об’єднання двох видів: Військово-повітряних сил та Військ протиповітряної оборони України.

Нагадаємо, у ніч на 30 вересня українська ППО знищила 30 ударних безпілотників.

Також ми розповідали, як артилерія Держприкордонслужби знищила взводний опорний пункт росіян.

Фото: Повітряні Сили ЗСУ.

Коментарі

Суспільство

Історії, які варто знати: 9 фільмів про захисників та захисниць

Опубліковано

До Дня захисників і захисниць України ШоТам разом з онлайн-кінотеатром Takflix зібрали 9 щемких стрічок про історії героїв та героїнь.

«Зошит війни» 

Режисер: Роман Любий

Це стрічка, створена з особистих відео українських військових і добровольців, які служили в першу фазу російсько-української війни (до 2022 року). Захисники знімають бої, свій побут, де є місце чорним жартам, святкування днів народжень, моменти слабкості та піднесення. «Зошит війни» показує побратимство як явище, що об’єднує дуже різних людей.

«Бачення метелика»

Режисер: Максим Наконечний

Ліля — аеророзвідниця, що повернулася з полону та заново інтегрується в цивільне життя. Це історія про прірви в розумінні між людьми з різними досвідами та незручні моменти, про які треба думати вже зараз.

Головну роль у фільмі виконала Рита Бурковська, яка нещодавно склала присягу та доєдналася до лав ЗСУ. Серед акторського складу також є реальні захисники, лікарі та колишні полонені.

«QIRIM»

Режисерка: Катерина Храмцова

Антоніна Романова — небінарна людина з Криму. У цивільному житті вона була режисеркою та перформеркою, а після 24 лютого стала мінометницею. Короткий метр розповідає про боротьбу військової проти російської агресії, яка почалася ще у 2014 році під час кримського спротиву. 

Фото: скриншот з фільму

«Це побачення»

Режисерка: Надія Парфан

Роудмуві Надії Парфан з відзнакою журі Берлінале — омаж на однойменний фільм Клода Лелуша 1974 року. Проте українська режисерка не просто віддає шану французькому оригіналу, а й ретельно його деконструює: замість Парижа — Київ, замість Монмартру — Андріївський узвіз, замість авантюрного мачо на авто мчить військова парамедикиня. Чому вона так поспішає?

Фото: скриншот з фільму

«Вільна людина. Проща»

Режисер: Сергій Дмитренко

Байопік, що додасть несподіваних штрихів до портрету колишнього головного сержанта 47 ОМБр «Маґура» Валерія Маркуса. Після трьох років, проведених на війні, Валерій рушає в пішу прощу дорогою святого Якова. Ця подорож уздовж Франції та Іспанії до мису Фіністерре допоможе відрефлексувати прожите та зрозуміти, куди рухатися далі, — зокрема, самостійно видати книгу «Сліди на дорозі».

«Життя на межі»

Режисер: Павло Пелешок

Документальний фільм від творців «Зими у вогні», що відтворює події від Революції гідності до повномасштабного вторгнення росії в Україну. Павло Пелешок та виконавчий продюсер фільму Юрко Іванишин брали участь у подіях Євромайдану й фіксували окупацію Криму та Сходу України. Згодом вони пішли добровольцями в зону АТО і побували в найгарячіших точках російсько-української війни, а також створили саморобний дрон «Фурія». 

«Кіборги. Герої не вмирають»

Режисер: Ахтем Сеітаблаєв

«Ви не люди. Ви, мабуть, кіборги» — такий вислів звучить у фільмі Ахтема Сеітаблаєва. Саме кіборгами називають українських військових, які обороняли Донецький аеропорт з вересня 2014 року до 22 січня 2015 року. Прототипами головних героїв стали справжні учасники російсько-української війни. Під час зйомок військові виступили в ролі консультантів.

«МІФ»

Режисери: Леонід Кантер, Іван Ясній

Уявіть: ви — соліст Паризької національної опери, але у вашій країні війна, тож ви ставите кар’єру на паузу та берете до рук зброю. Такою була реальність Василя Сліпака — оперного співака з унікальним голосом, Героя України, кавалера орденів «За мужність» І ступеня та «Золота Зірка». 

Василь був добровольцем з позивним Міф, що віддав життя, захищаючи Україну. Фільм про нього доступний на Такфліксі безкоштовно.

«Явних проявів немає»

Режисерка: Аліна Горлова

Майорка Оксана Якубова три роки перебувала на війні. Для неї повернутися до цивільного життя — це не просто приїхати додому з лінії фронту. Жінка бореться з ПТСР та панічними атаками, спогадами та новими страхами, як-от страхом поїздок у метро. Фільм привертає увагу до психологічного стану героїв та героїнь, яким непросто повернутися з війни.

Читайте також: Чотири українські фільми покажуть на фестивалі документального кіно в Амстердамі

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Ці українські бібліотеки вражають. Чи знаєте ви щось про них? (тест)

Опубліковано

30 вересня ми відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек. До цього свята ШоТам підготував тест, аби ви більше дізналися про неймовірні українські книгозбірні.

Яку бібліотеку вважають найдавнішою в Україні?

Фото: Freepik
Правильно! Неправильно!

Найдавнішу бібліотеку створив князь Ярослав Мудрий при Софійському соборі в ХІ столітті. На жаль, вона не збереглася до наших днів.

Сюди заходив читати майбутній гетьман Богдан Хмельницький, коли ще навчався в єзуїтському колегіумі. А ще в цій бібліотеці зберігаються унікальні видання з особистої бібліотеки гетьмана Івана Мазепи та французького короля Людовіка XV. Про яку бібліотеку йдеться?

Фото: соцмережі бібліотеки
Правильно! Неправильно!

Наукова бібліотека Львівського університету імені Франка створена в 1608 році та вважається однією з найдавніших українських бібліотек. Її фонд налічує понад три мільйони томів.

У 2020 році у Львові запрацювала «Сенсотека». Чим вона відрізняється від інших бібліотек?

Фото: фейсбук-сторінка бібліотеки
Правильно! Неправильно!

«Сенсотека» повністю адаптована для потреб людей з інвалідністю. Тут є книги шрифтом Брайля, зали для заходів і виставок. Також у бібліотеці проводять безкоштовні курси англійської в інклюзивних групах, мистецькі інклюзивні майстер-класи, тренінги та семінари.

Де в Україні три роки тому створили аналог відомої бібліотеки Oodi в Гельсінкі з безкоштовним доступом до кінотеатру, ігрових кімнат і майстерень?

Фото з соцмереж бібліотеки
Правильно! Неправильно!

У 2021 році громадські активісти та місцева православна церква створили бібліотеку для дорослих у будівлі колишньої полтавської карамельної фабрики, яку збудували в 1902 році і яка пустувала не одне десятиліття.

Яку книгарню відкрили в Києві напередодні повномасштабного вторгнення, але вона встигла стати однією з найбільш популярних книгарень-кав'ярень в столиці?

Фото: соцмережі книгарні
Правильно! Неправильно!

За кілька тижнів до повномасштабного вторгнення в Києві на Хрещатику відкрили книгарню-кав'ярню «Сенс», де пропагують українську культуру. Ця «сучасна бібліотека» швидко стала центром культурних подій.

Раз на п'ять років цю давню книгу забирають з бібліотеки й урочисто заносять до будівлі Верховної Ради, аби під час інавгурації президент склав присягу народові, поклавши на неї руку. Про яку книгу та бібліотеку йдеться?

Фото: mefodiy.org.ua
Правильно! Неправильно!

Під час інавгурації новообраний президент кладе руку на Пересопницьке Євангеліє, яке зберігається у фондах Національної бібліотеки України імені Вернадського.

Яка українська бібліотека має інтер'єр, оздоблений керамічними композиціями та зображеннями казкових персонажів?

Фото: chl.kiev.ua
Правильно! Неправильно!

Казковий інтер'єр можна побачити в Національній бібліотеці для дітей у Києві, де зберігається понад 500 тисяч примірників книг, журналів та аудіозаписів для дітей.

Яку кількість книг російською мовою здала на макулатуру Волинська обласна бібліотека для юнацтва протягом осені 2022 — весни 2024 року?

Фото: фейсбук-сторінка бібліотеки
Правильно! Неправильно!

За період акції «Російську літературу на макулатуру» бібліотека зібрала понад 6 тонн книг російською. Отримані кошти передали на потреби війська.

Ці українські бібліотеки вражають. Чи знаєте ви щось про них? (тест)
Не засмучуйтеся! Сподіваємося, тепер ви знаєте більше про українські бібліотеки
Гарний результат! Ви дещо знаєте про українські бібліотеки
Це чудовий результат! Діліться цим тестом з друзями та змагайтеся, хто знає про українські бібліотеки більше

Поділіться своїми результатами:

Дивіться також: Європейська бібліотека зі старої будівлі

Читайте також: Врятували понад 1000 книжок у мішках для зерна. Ця бібліотека на Сумщині пережила окупацію і знову працює

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Документальний фільм «Джамала. Пісні свободи» переміг на фестивалі у Каннах

Опубліковано

Документальний фільм «Jamala. Songs of freedom» здобув перемогу на кінофестивалі Cannes Corporate Media & TV Awards у Каннах.

Про це повідомила співачка Джамала на своїй сторінці у фейсбуці.

Фото: Голос Америки

«З майже 800 заявок із 46 країн журі обрало саме цей фільм, який отримав «Золотого дельфіна» у категорії «Human Concerns and Social Issues», — написала артистка.

Читати також: Видавництво «Основи» перевидасть унікальну українську класику, яку вже можна передзамовити

Джамала також зазначила, що фільм переміг у день прем’єри відео на старовинну пісню «ARAFAT DAĞINDAN», записану в Сімферополі.

«Цей фільм — про нас, про наші втрати, біль і боротьбу за свободу», — підкреслила співачка.

Нагадаємо, що в Україні оцифрували архівний фонд Віктора Домонтовича.

Фото: https://www.instagram.com/jamalajaaa/

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

«Підйомні» для киян та пекельна БЗВП: досвід рекрутингу до війська головреда ШоТам Сергія Колеснікова

27 червня Сергій завершив робочі справи, зідзвонився через відеозв’язок з усіма друзями, зібрав речі та...

Суспільство1 місяць тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...