Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Повернутися з війни та почати власну справу: історії ветеранів, для яких бізнес став реабілітацією

Опубліковано

Після повернення з фронту ветеранам доводиться адаптуватися до зовсім іншого середовища, і це великий виклик. Їм потрібно знайти нову роботу та нове місце в суспільстві. Україна створила грантові програми, щоб допомогти військовим у цьому переході. Одна з них — «Ветеранський ваучер», інша — «Власна справа» від Мінекономіки. Це дає воїнам шанс почати бізнес без стартового капіталу. 

Про ветеранів, які розпочали власну справу розповідає ШоТам.

З полів бою до полів плодючих

Андрій Дробіт із села Вислобоки на Львівщині воював у 2015-2016 роках на Донбасі — був розвідником. Після цього його звільнили в оперативний резерв. А коли почалося повномасштабне вторгнення, 24 лютого 2022 він уже був у війську. Цього разу потрапив до львівської 24-тої бригади, був у протитанковому взводі оператором. Брав участь у бойових діях на Ізюмській ділянці фронту, перебував у Попасній і зазнав осколкового поранення в Оріхові. Андрій з побратимами в той день стояли за посадкою. 

«Нас було троє. Ми не зрозуміли, що це прилетіло. Завжди було чутно вихід, а тут секунда, і щось прилетіло. Мені зачепило руку, другому хлопцю — голову. У сорочці народилися, бо прилетіло за 5 метрів від нас. У хлопців позаду добряче попало, а нас не сильно зачепило», – згадує ветеран. 

Андрій Дробіт, фото з власного архіву

Хлопцю зробили декілька операцій. Уламки залізли під суглоб лівої руки, тому лікарям так і не вдалося їх дістати. 

«Деколи болить, коли багато роботи роблю, коли щось важке піднімаю. Але краще буду жити з цим уламком — це краще за ампутацію», — зазначає військовий. 

На питання, як повернувся до цивільного життя, Андрій відповів, що не повернувся. 

«Напевно, це нереально. Мені допомогло, що я був в АТО — мені було легше адаптуватися. Але повністю повернутися до нормального життя нереально. Багато друзів втратив за цей час», — каже чоловік.

Андрій Дробіт, фото з власного архіву

Андрій Дробіт запевняє, що власна справа переключає. Особливо, якщо бізнес успішний. 

«Він приносить задоволення, і трохи забуваєш про всі ті страшні речі. Навіть на етапі ідеї — ти вже головою там. Ти живеш цим, думаєш про це, ти багато часу приділяєш цьому, відволікаєшся», — каже Андрій. 

Він пригадує, як зародилася ідея зайнятися фермерством. Це було у 2017, коли хлопець повернувся з АТО. 

«Ми були на зустрічі ветеранів, які ділилися своїм досвідом, як вони започаткували власну справу. І ми надихнулися історією людини, яка вирощувала полуницю. Ми також захотіли побудувати теплицю. Це був перший крок», — згадує військовий.

Подружжя за свій кошт збудувало теплицю, де почали вирощувати квіти — еустоми. Вони добре продавалися, і бізнес процвітав. Але прийшов час розширювати горизонти, тому пара почала вирощувати овочі. Однак дохід не покривав елементарних потреб родини. 24 лютого 2022 року бізнес застопорився. Дружина не могла займатися цим через третю вагітність. Однак після звільнення з лав ЗСУ в листопаді минулого року чоловік повернувся до фермерства. 

«Тоді було ухвалене рішення садити хвойні й декоративні рослини: туї, кипарис, ялівці, лаванду. А також відкривати нові напрямки діяльності, як-от озеленення — це догляд за газоном», — розповідає фермер.

Андрій Дробіт, фото з власного архіву

Андрій Дробіт зміг розширити свій бізнес завдяки тому, що отримав майже 290 000 гривень по програмі «Ветеранський ваучер». На ці кошти він придбав трактори для стрижки газонів і причіп. Завдяки цьому хлопець тепер пропонує послуги з догляду за газонами.

Андрій Дробіт, фото з власного архіву

Зараз подружжя знову планує розширення та знову подається на грантову програму, але вже іншу — «Власна Справа» від Мінекономіки. Для цього вони розробляють бізнес-план з вирощування рослин без ґрунту на поживних розчинах. 

«Гідропоніка — на одному квадратному метрі можна виростити в 2-3 рази більше продукції. Це нова технологія, вона дуже дорога. Розраховуємо на підтримку держави», — каже Андрій. 

Терапія глиною

Ще один приклад чоловіка, який після фронту вирішив масштабувати свою справу — Володимир Довган. Він почав гончарити в 1991 році. Основний напрямок його роботи — відновлення та реконструкція традиційної кераміки Сокальщини 19 століття і Київщини до 18 століття.

Володимир Довган, особистий архів

У 2015 році чоловік пішов на захист держави — виконував бойові завдання на Донеччині, був протитанкістом. Жінка попросила не розпитувати його про війну, бо тема сильно болить. Після звільнення він дізнався про можливість отримати ветеранський грант. 

«Після участі в бойових діях він вирішив щось змінювати у своїй улюбленій справі. Мова саме про соціальну складову: проведення реабілітаційних заходів, майстер-класів, популяризація ремесла. Це така собі терапія, яка допомагає розслабитись і відволіктися. Але примітивно в нього не було території, і нема що було вкладати у власне приміщення. І ми подалися на грант, виграли його», — каже дружина Оксана. 

Володимир Довган, особистий архів

Фонд виділив воїну близько мільйона гривень. Тепер пара має творчий простір, який зараз на етапі ремонту. Їм вдалося закупити майже все необхідне обладнання. Зараз працюють над інклюзивністю простору та завершують сантехнічні роботи. 

Коли погода тепла, подружжя організовує заходи на свіжому повітрі. Уже скоро, після завершення ремонту, майстри не залежатимуть від погоди.

Володимир Довган, особистий архів

Робота з дітьми замість реабілітації

Наталя й Андрій Зозуляки — подружжя з містечка Броди, що на Львівщині — також розпочали власну справу без стартового капіталу. Андрія мобілізували у 2017 році. Зараз він продовжує службу, але вже в рідному місті. 

В Андрія та Наталі троє дітей. Взагалі вони дітей дуже люблять. Жінка не уявляє свого життя без педагогіки, але з початком війни її діяльність припинилася. Відсутність роботи, війна та постійні відрядження чоловіка ледве не переросли в депресію. Тоді Наталя вирішила щось змінювати, а саме відкрити сімейний бізнес — франшизу центрів раннього розвитку для дітей. 

«Чоловік підтримав: мовляв, сьогодні я є, а завтра мене немає, тому ти маєш дати раду собі й дітям. Ми почали будувати бізнес із власних заощаджень, але хотілося зробити більш-менш масштабно. Написали перший грант, отримали схвальне рішення. У перший місяць у нас був ажіотаж — дуже багато діточок. У нас добре розвивалися різні напрямки», — розповідає Наталя.

Згодом подружжя зрозуміло, що їм потрібно масштабуватися. Почали шукати нові джерела фінансування, і восени 2023 подалися на ветеранський грант та знову отримали схвалення. 

«Бізнес-план писали разом з чоловіком обидва рази. Він відповідав за юридичну та фінансову сторону, а я — за творчу. Це суто сімейний проєкт», — ділиться жінка.

Фото з особистого архіву подружжя

Незважаючи на те, що чоловік має законну підставу для звільнення (трьох дітей), він продовжує нести службу. Водночас веде бухгалтерію та вирішує юридичні питання центру раннього розвитку «Мудрик». Працює навіть під час ротацій у зоні бойових дій — дистанційно. 

«Робота в нашому центрі допомагає йому зрозуміти, що, окрім війни, є також життя, і воно продовжується. Діти народжуються, діти ростуть. Власна справа лікує від важких спогадів, від душевних травм», — впевнена дружина Андрія.

Зараз «Мудрик» процвітає — його відвідують 80 дітей. Серед них — діти військовослужбовців, і для них розробили програму лояльності. Працюють сезонні табори, мінісадочок, групи продовженого дня, курси англійської мови, клуб для мам. Центр також займається волонтерською діяльністю, зокрема, організовує заходи для внутрішньо переміщених осіб і збір коштів на допомогу ЗСУ. 

Фото з особистого архіву подружжя

Хто з ветеранів може отримати грант

Існує чимало фондів, готових інвестувати в розквіт бізнесу, серед яких як українські, так і міжнародні організації. Військові рекомендують починати з Українського ветеранського фонду. Ця організація відкрита не тільки для ветеранів, але й для їхніх родин, включно з дружинами, чоловіками, дітьми та іншими близькими. Або ж можна спробувати податися на грант «Власна справа», що є частиною більшої програми «єРобота». Умови участі можуть варіюватися залежно від конкретного конкурсу.

Допомога від фонду може стати підтримкою не лише для ветеранів, але й для сімей полеглих воїнів. Для отримання гранту необхідно виявити ініціативу та мати чітку бізнес-ідею. Після цього слід розробити детальний бізнес-план, який можна створити самостійно або з допомогою фахівців. Наступними етапами є подання проєкту на конкурс та його захист перед комітетом. 

Участь у грантових програмах, хоч і вимагає зусиль, може стати значним кроком до адаптації. Громадські організації наполягають, що саме через початок власної справи може відбутися інтеграція військових після фронту в цивільне суспільство.

Суспільство

У Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду

Опубліковано

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.

Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.

Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.

Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.

«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.

Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.

«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.

Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової

Читати далі

Суспільство

На Нацвідборі Євробачення 2025 зібрали понад 3 млн на розмінування України

Опубліковано

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.

Про це повідомляє «Суспільне мовлення».

У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:

  • 1 пікап Mitsubishi L200, 
  • 9 Старлінків, 
  • 10 підривних машинок «Вихор», 
  • 10 мавіків 
  • наземний роботизований комплекс ZMIY. 

Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»

Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву. 

«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.

Фото: «Cуспільне мовлення»

Читати далі

Суспільство

У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)

Опубліковано

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.

Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».

Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.

Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках

Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.

Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Фото: інстаграм Анни Герез

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»

Читати далі

Шопочитати