

Суспільство
«Потрібно розраховувати на себе». Як підприємиця з Луганщини відновлює роботу у Франції
Катерина Макогон разом із донькою виїхала з Лисичанська Луганської області на початку березня. У ті дні навколо міста вже тривали бойові дії, залишатися вдома було небезпечно. Рішення про евакуацію було складним, але жінка розуміла: це вимушений крок, який може врятувати життя їй та дитині.
«Було дуже складно розлучитися з рідними. Ми усі мешкали на одній вулиці – тато та сім’я брата. На той момент вони залишалися, а я вирішила їхати – це був мій вибір», – каже жінка.
Катерина одразу вирішила, що поїде за кордон. Про черги та переповнені евакуаційні потяги вона чула з новин, але їхати все одно зібралася.
Дорога до Франції
«Дорога до Львова тривала 36 годин. Вночі пішки ми перейшли кордон з Польщею та поїхали далі до Варшави. Мені допомогли закордонні друзі зняти готель, тож ми відпочили кілька днів у Польщі. Також друзі купили квитки на літак до Франції», – так Катерина описує свою евакуаційну дорогу.
Це був складний шлях – всюди черги, втомлені та налякані люди. Але Катерина трималася, допомагали волонтери, увесь час знаходився хтось, хто надавав підтримку.

«Мені запам’яталось, як у потязі люди були дружніми, ніхто не скаржився, не нарікав, що мало місця чи погані умови. Спали на верхній полиці по черзі, бо внизу сиділо багато людей. Одна дитина всю дорогу повторювала: “Коли ми повернемося додому, я хочу додому”. Одну й ту саму фразу весь час», – із сумом згадує Катерина.
У французькому містечку По Катерина вирішила шукати житло – там мешкає її родичка. Можна було отримати безкоштовно кімнату у готелі, але жінка хотіла працювати. Тому орендувала житло у французької родини.
Український бізнес з клієнтами по всьому світу
Вдома підприємниця виготовляла на замовлення великі скульптури тварин у їх природних розмірах, їх купували клієнти онлайн з країн Європи та США. Це була власна справа, якою Катерина займалася кілька років. Бізнес приносив їй гроші та можливість творчого втілення ідей. Її собаки, коти, ведмежатка та єноти роз’їхалися світом. Продовжувати цю справу Катерина хотіла і на новому місці.
«Ми з донькою отримали документ на тимчасове проживання. Нам нарахували 500 євро допомоги на двох. Ці гроші мають надійти до кінця квітня. Зняти їх як готівку не можна, можна лише купувати товари у крамницях. Я вдячна за цю допомогу, але потрібно розраховувати на себе, тому вирішила заробляти. Для роботи мені важливо мати власний куточок – майстерню, тож я орендувала частину будинку за 400 євро на місяць», – каже Катерина.

У волонтерському чаті вона написала оголошення про те, що для роботи їй потрібна швейна машина. Наступного дня волонтери запропонували нову за 50 євро. Жінка придбала необхідні матеріали – штучне хутро, тканину. Також з матеріалами допоміг благодійник з Німеччини, який заснував фонд допомоги майстриням з України. Зараз Катерина готує викрійки тварин та вже пошила великодніх зайців. Працювати над ними почала ще вдома, а завершила у Франції.
«Я десь прочитала, що у концтаборі першими гинули ті хто вірив, що це скоро закінчиться, та ті, хто не вірив у перемогу. А виживали ті, хто починав займатися своїми рутинними справами. І, насправді, повернути до свого життя частку минулих справ – то було дійсне полегшення», – ділиться майстриня.

Час викликів для мільйонів людей
До війни Катерина брала участь у багатьох тренінгах та програмах менторської підтримки малого бізнесу, які організовував Проєкт USAID «Економічна підтримка Східної України». Вона постійно розробляла нові курси та викрійки для свого магазину на Etsy. Зараз вона не має доступу до нього, оскільки для підприємців зі Сходу України доступ заблокований.
«Я написала запит на платформу, вказала, що переїхала до Франції. Зараз очікую, що мені знову відкриють доступ і я буду виставляти свої роботи», – каже Катерина.
Замовити цифрові викрійки підприємниці зараз можна за цим посиланням.

Тим часом Катерина починає знову створювати нові іграшки тварин, фотосесії яких робить у французькому лісі неподалік нового будинку.
«Мої клієнти, які замовляли іграшки кілька років тому, знаходять мене через соціальні мережі і роблять нові замовлення. Зайці, які були розпочаті в Україні і завершені у Франції, знайшли своїх власників за годину після мого допису у соціальних мережах. Дуже переживаю за нашу країну та Луганщину і, звичайно, мрію повернутися додому», – зізнається українка.
Катерина вважає себе сильною, каже, що зараз – у час викликів для мільйонів людей – отримує новий досвід. Саме виклики, які змушують ухвалювати нові рішення у критичних обставинах, додають їй сил та допомагають адаптуватися та спілкуватися на новому місці.
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»