Суспільство
Посмертний донор урятував ногу 17-річного Кирила (ВІДЕО)
17-річний Кирило дивом вижив після наїзду фури, але був надвисокий ризик ампутації. Завдяки донору та унікальній австрійській методиці, яку в Україні задіяли вперше, Кирило не лише встав на ноги, а і станцював із мамою вальс на випускному.
Про унікальний випадок розповідає ШоТам.
«Коли я побачила його на узбіччі дороги, у мене стало серце на секунду. Я думала, він мертвий…», — Юлія Шульга, мама.
17-річний Кирило вижив після наїзду фури, але врятувати його ногу шансів майже не було… Та ось, через пів року, він на своїх двох танцює з мамою на випускному.
Читайте також: Як обернути усі свої вміння на допомогу країні? Дружина ветерана з Волині лікує людей з фронту через коней, етнічний одяг та психологію
Ногу Кирила врятував посмертний донор та австралійська методика, яку вперше задіяли в Україні. А почалося все торік, у жовтні. Кирило проходив повз припарковану фуру, аж раптом вона рушила.
«Водій побачив у заднє дзеркало, на мені була біла кофта. Він побачив, що я лежу, й зупинився. Якби не було тієї білої кофти, він би переїхав мене повністю», — Кирило Шульга, пацієнт.
Фура наїхала прямо на хлопця: струс мозку, перелом, травма коліна… А з ноги зняло шкіру. Коли Кирила доставили до лікарні Святого Миколая, він був непритомний.
«Головне, щоб нога була. А так, лікарі все зроблять. Вірив у лікарів», — Кирило Шульга, пацієнт
Ризик ампутації був великий, та лікарі з усіх сил боролися за ногу хлопця. Потрібна була пересадка шкіри, в Україні для цього зазвичай використовують свинячу. Однак Кирило став другим неповнолітнім в Україні, якому зробили пересадку від посмертного донора. Таке покриття ефективне та більш природнє для людини.
Хлопцеві провели понад 20 операцій, але з’явилася інша складна проблема. Через травму змінилася анатомія ноги, тепер нерви були розташовані близько до шкіри. А це — загроза нестерпних болей у хлопця в майбутньому. Аби запобігти цьому, лікарі задіяли революційну технологію — покриття рани синтетичним полімером.
Це дуже коштовний матеріал, його в якості гуманітарної допомоги доставили до України американці.
«Це така, як губка, яка кладеться на рану і проростає в нього власними судинками, стає його новою дермою, вона залишається в нього назавжди», — Леся Стрілка, опіковий хірург.
Технологія спрацювала, нерви Кирилові вдалося закрити. Весь цей час мама вірила: він стане на ноги і станцює з нею на власному випускному. І її бажання здійснилося. Кирило знов може ходити. Попереду — тривале розроблення коліна. Але головне — хлопець знову на своїх двох.
«Нога зараз не згинається до кінця і трошки ще не розгинається до кінця. Боремося із цим!», — Кирило Шульга, пацієнт
Нагадаємо, в Україні вперше виконали спліт-трансплантацію печінки: орган розділили і пересадили малюку та дорослому.
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.
Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.
Кого вдалося повернути
Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.
Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі
Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.
«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.




Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України