Суспільство
Подорож під землю: 8 українських печер, які варто відвідати
Хтось в погоні за враженнями стрибає з величезної висоти, а хтось спускається під землю та насолоджується красою та таємничістю печер. Спелеотуризм – це ще один варіант подорожувати Україною та відкривати для себе атмосферу підземель. В Україні, завдяки різноманітності рельєфу, налічується близько 1500 підземних утворень. Пропонуємо вам ознайомитись з найцікавішими.
Печера Оптимістична
Як потрапити: с. Королівка, Тернопільська область
Це одна з найвідоміших печер, яку знають у всьому світі. Вона навіть занесена до Книги рекордів Гіннеса. А все тому, що є найдовшою в Євразії (протяжність 250 кілометрів) та друга за довжиною у світі. Прогулюючись по цій печері можна побачити не тільки гіпсову поверхню, а й підземний арт-музей і мінералогічний музей. Крім цього, тут є величезні кристали, химерні геликтиди, їжачки та троянди з кристалічних утворень.
Цікаво, що печера отримала свою назву тому, що шанси її першовідкривачів на успіх колеги-спелеологи оцінювали дуже низько – тому називали їх “оптимістами”. Якщо вам закортіло відвідати цю унікальну печеру, то це можливо лише зі спеціальним спорядженням та за попередньою домовленістю з досвідченим інструктором-спелеологом. Адже у таких довгих “коридорах” можна і заблукати.
Антонієві печери
Як потрапити: м. Чернігів
Печерний комплекс ХІ-ХІХ століть на Болдиних горах у Чернігові був заснований Антонієм Печерським. Коли Антоній опинився в Чернігові, йому сподобалися місця на Болдиних горах. У ті неспокійні часи неперервних нападів ворожих племен у печерах ховалися, рятуючи життя. За Радянського союзу монастир на Болдиних горах закрили, але печери збереглись. Від 1967 року вони увійшли до складу історико-архітектурного заповідника “Стародавній Чернігів”.
У Антонієвих печерах цікаво подивитись на написи-графіті, які збереглись ще з середньовіччя. Зараз Антонієві печери є комплексом підземних приміщень і переходів загальною довжиною близько 350 м.
Печера Озерна
Як потрапити: Тернопільщина
Якщо ви хочете побачити справжні озера під землею – то варто відвідати саме цю печеру. Звідси і назва – Озерна. Протяжність коридорів печери близько 130 кілометрів, а третину всієї печери займають саме озера.
Озерну відкрили місцеві жителі в 40-х роках, але і досі вона досліджується вченими. У печері було виявлено ікли, хребці та кінцівки тварин, яким, ймовірно 25-100 тисяч років.
До речі, періодично Озерна затоплюється. Вона належить до числа найбільших печер у всьому світі.
Печера Млинки
Як потрапити: Чортківський район, Тернопільська область
Відвідування цієї печери – це справжній виклик, адже пересуватись по ній не легко: потрібно протискуватись крізь щілини, повзати на животі, перелазити через кам’яні брили та долати перешкоди. Тому, якщо ви націлені лише прогулятись та помилуватись красою підземелля – сюди їхати не варто. Млинки – для справжніх екстремалів та любителів адреналіну.
Загальна довжина печери — майже 48 кілометрів. Це гіпсова печера. У більшості її галерей стіни рясно вкрити гіпсовими кристалами різних розмірів, забарвлених у білий, жовтий, чорний та червоний кольори кристалічним снігом. Печера дуже волога, але має постійну температуру — 11 градусів
Кажуть, що на цих землях колись було Сарматське море. І тому печерні лабіринти утворились через тріщин на морському дні. Море висохло, а гіпсове лабіринтове дно залишилось.
Печера Попелюшка
Як потрапити: с. Подвірне, Чернівецька область
Зайти в Україні, а вийти в Молдові без митниці та довгих черг. Печера Попелюшка розташована на території двох країн: вхід у Молдові с. Кріва, а основна підземна частина у недрах України поблизу с. Подвірного.
Довжина розвіданих ходів печери сягає понад 91 кілометрів. Печера Попелюшка є третьою печерою у світі за довжиною. Відкрили це місце у 1977 році. Спочатку спелеологи не наважувалися досліджувати печеру, бо вхід у неї був дуже брудним. Звідси і назва. Але потім печеру затопило водою і перед дослідниками відкрились величезні підземні галереї. Тут знайшлися дивовижних розмірів та краси зали, незвичайний склад повітря та мінерали, походження яких швидше асоціюється з океанськими западинами. Всередині можна побачити незвичайні скульптури глини. Є навіть статуя самої попелюшки.
Печера Соледар
Як потрапити: м. Соледар, Донецька область
Не дивно, що у місті промислу солі є соляна печера Соледар. Колись у цих місцях “кипіла” робота з видобутку солі, а зараз печера стала масштабним туристичним об’єктом. Соляна шахта в місті Соледар, а точніше, під ним – це унікальне підприємство, яке займалося видобутком солі в Україні ще в XVI столітті. І ось тепер, під містом Соледар знаходиться величезний лабіринт із печер, загальна довжина якого складає 300 кілометрів. Та й висота печери вражає – 30 метрів( а це 9-ти поверхівка!).
У середині печер є чимало скульптур із солі. Тут стабільна температура +14 °C і особливий мікроклімат. Повітря, насичене мікрочастинками солі, має цілющий вплив на організм людини.
Сюди можна приїхати не тільки для оздоровлення та екскурсії, а й потрапити на міжнародний фестиваль “Соляна симфонія” та послухати чудові оперні голоси.
Печера Атлантида
Як потрапити: с. Завалля, Хмельницька область
Ця печера схожа на казковий замок. Воно й не дивно – різнокольорові кристали утворюють квіти, зірки та бурульки, які відіграють всіма барвами веселки.
Атлантида – це незвичайної краси печера на річці Збруч. Її варто відвідати всім цінителям незвичайного та прекрасного, адже печеру вважають другою за красою у Європі.
Загальна протяжність – більше двох кілометрів. Печера має три окремі яруси, з’єднані ходами. Вся печера вкрита різнокольоровими кристалами, довжина яких може сягати аж 1,5 метра. Вхід в Атлантиду знаходиться на висоті 7 метрів над землею. У печері проводяться екскурсії. Поблизу входу розташована база хмельницького спелеоклубу “Атлантида”.
Печера Молочний камінь
Як потрапити: Тячівський район, Закарпатська область
Ця карстова печера в українських Карпатах оповита загадками. А все тому, що промивні насичені карбонати кальцію, у яких утворилася печера, мають біле забарвлення й нагадують молоко. Звідси і походить назва
Проте, за легендами колись на найближчі села до печери напала татарська орда, яка спалювала будинки та забирала мешканців в полон. Але деякі рятувались, ховаючись у печері. Татари охороняли вхід і чекали, коли знесилені від голоду люди почнуть виходити з печери. Однак, у печері з-під каменя потекла молочна вода, яка допомогла мешканцям не померти з голоду поки ворог не пішов геть.
Загальна довжина печери – 92 метра, об’єм – 63 квадратних метри. Молочний камінь входить до складу Карпатського біосферного заповідника, шукайте місцину на північ від села Велика Уголька.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі