

Суспільство
Побудували амбулаторію з руїн за 9 місяців. Історія відновлення медзакладів у Макарові на Київщині
Ми заходимо у фоє, що більше нагадує офіс міжнародної компанії. Світле та просторе. Нас зустрічають привітні люди на рецепції, поруч з якою розташований величезний банер з десятками логотипів компаній. Всі вони – донори відбудови Макарівської амбулаторії на Київщині.
Переходимо у лабораторний блок. Бачимо інклюзивні ліфти та вбиральні. Це гордість амбулаторії – бути комфортними для всіх людей. Також тут працює аптека, де крім звичайних ліків, можна отримати благодійні гуманітарні препарати. Далі йдемо до «серця» амбулаторії – кабінетів сімейних лікарів та педіатрії. Лікарі з радістю розказують про сучасні апарати. «Це не адронний колайдер, а теперішня необхідність», – кажуть напівжартома у закладі.
Це нова Макарівська амбулаторія, яку відбували усього за 9 місяців за кошти благодійників. Попередню, яку оновили буквально за рік до великої війни, дотла знищили росіяни. А лікарів амбулаторії прихистила для роботи Макарівська багатопрофільна лікарня.
Про допомогу пацієнтам під час окупації, збір на відбудову всією країною та взаємодопомогу медзакладів, читайте у ШоТам.

Сергій Соломенко
директор комунального некомерційного підприємства «Макарівський центр первинної медико-санітарної допомоги».
Не було що відбудовувати – після пожежі лишилось одне згарище
До повномасштабного вторгнення у громаді працювало 9 амбулаторій та 19 фельдшерсько-акушерських пунктів, а також багатопрофільна лікарня. Наша Макарівська амбулаторія – була збудована за новітніми канадськими технологіями і коштувала близько 12,5 мільйона гривень. Ми обслуговували понад 16 тисяч жителів громади, з яких близько 4 тисяч – це діти, однак встигли пропрацювати так менше ніж рік.
У перший тиждень великої війни наші лікарі намагались допомагати жителям громади, наскільки це було можливо. Та чим активнішими ставали бойові дії, тим більше людей евакуювались. 6 березня ми востаннє бачили нашу амбулаторію та сподівалися, що вона вціліє.
На жаль, 28 березня 2022 року будівля Макарівської амбулаторії разом з обладнанням, вакцинами та частиною документів згоріла дотла. Кілька прямих влучань російських снарядів зруйнували все.

28 березня 2022 року була повністю зруйнована та згоріла амбулаторія. Фото: Київська ОВА
У Макарові це не єдиний постраждалий медичний заклад: дві амбулаторії та близько 6 ФАПів теж були пошкоджені від російських обстрілів і потребували капітального ремонту. Нас підтримали міжнародні партнери, зокрема, організації «Лікарі без кордонів» та International Medical Corp. Частина закладів відремонтована і вже приймає пацієнтів. Інша частина працює, хоча ще чекає кошти на капітальний ремонт.
Однак з нашою амбулаторією все було складніше. Лікарі, які повертались з евакуації, розмістились у приміщення пошкодженої, але вцілілої Макарівської лікарні. Так ми змогли у квітні 2022 року знову надавати допомогу нашим пацієнтам. Паралельно почали співпрацювати з міжнародними партнерами та відкрили мобільну клініку, де лікарі працювали на 2-3 населених пункти.
Нова амбулаторія коштом благодійників
У травні розпочалася відбудова Макарівської амбулаторії. Почали з обстеження ДСНС, Національної поліції та комісії місцевої влади. Після цього – деякі юридичні процеси зайняли час.
Збором коштів на відбудову зайнявся благодійний фонд Київської школи економіки – KSE Foundation. Він зміг залучити українські та міжнародні компанії для допомоги: Carlsberg Ukraine, VISA, Chernovetskyi Investment Group, Energy Resources of Ukraine, SOCAR та багато інших. Донатили на відновлення всією країною – через застосунок Укргазбанку українці зібрали майже мільйон гривень. Загалом нова амбулаторія коштувала благодійникам 29 мільйонів гривень. Та така відбудова – це не просто повернення до попередніх умов, це новий амбітний проєкт з осучаснення медицини.

Донорів розмістили на спеціальному донерволі в амбулаторії. Фото: ШоТам.
Дизайн-проєкт створила для нас команда Bogdanova Bureau. Для нас те, що вони зробили – це абсолютне диво. Тому всіх донорів ми розмістили на спеціальному банері в амбулаторії – донерволі.
Нова споруда дещо більша за попередню і побудована з дотриманням всіх державних будівельних норм та стандартів щодо інклюзивності для людей з обмеженими можливостями.
Наприклад, дверні отвори у нас більші за стандартні на 95 сантиметрів, сформовані пандуси та ліфти, а в усіх необхідних місцях є кнопки виклику персоналу для допомоги.

В амбулаторії дотримуються стандартів щодо інклюзивності. Фото: ШоТам.
І саме будівництво тривало швидко – всього 9 місяців. І щонайцінніше, все було максимально відкрито. Кожен з колективу амбулаторії міг побачити, як тривають роботи на будівельному майданчику. Це неабияк вселяло оптимізм і віру у краще.
У квітні 2023 року ми повернулись у приміщення амбулаторії. Пройшли значний шлях, та попереду ще багато викликів. У першу чергу, на жаль, не всі лікарі повернулись, тому шукаємо на заміну. Інші виклики більш організаційні, і повʼязані з опалювальним сезоном. Ми вже готуємось до відключень світла, аби амбулаторія могла повноцінно працювати.
Відчуваємо, що рухаємось у правильному напрямку: наші пацієнти повертаються додому та з кожним разом вимагають від нас більшого рівня сервісу й якості надання медичних послуг. Тож ми маємо слідувати цьому рівню – знаходити сучасне обладнання, оснащувати амбулаторію новітніми технологіями та оцифрувати всі можливі процеси. Але всі ці виклики ми здолаємо, тому що ми українці, ми сильні, працюємо над цим.

Загалом нова амбулаторія коштувала благодійникам 29 мільйонів гривень. Фото: ШоТам.

Галина Романенко
директорка комунального некомерційного підприємства
«Макарівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування».
Встановили ліфти до підвалу-бомбосховища лікарні
Бойові дії не оминули нашу лікарню. Від російських обстрілів найбільше постраждали лікувальний корпус та приміщення поліклініки. Ці будівлі залишився майже без вікон та з пошкодженим дахом, а перед входом стирчав нерозірваний снаряд. Ми відверто думали, що відбудувати цю лікарню найближчим часом буде неможливо. Тому з 5 квітня відновили роботу у сусідньому селі Червона Слобода.

Нині відновлено всього 65 ліжок стаціонару зі 120. Фото: ШоТам.
У середині квітня ми тут трішки поприбирали, вставили вікна в приміщенні анестезіології з ліжками для інтенсивного лікування, і відновили медичну допомогу. Макарівська селищна рада перенаправила кошти, що були заплановані на купівлю обладнання для лікарні, на ремонт покрівлі. Міжнародні фонди надавали нам і медикаменти, і обладнання: Medicos Del Mundo передали мамограф за 4,6 мільйона гривень, БФ «Blagomay» – операційний стіл.
Загалом наша лікарня була розрахована на 120 ліжок, та нині відновлено всього 65 ліжок стаціонару. Поки у нас працює близько 84 працівники медичного персоналу, а роботу зосередили в приміщенні стаціонару. Це хірургія та травматологія, неврологія, терапевтичні та кардіологічні пацієнти. Все ще тривають роботи у приміщенні терапії.

На відбудову лікарні вже витратили близько 19 мільйонів гривень. Фото: ШоТам.
Наша робота частково змінилась. Якщо раніше ми надавали суто медичну допомогу, то нині маємо поєднувати з відновлювальними роботами. Також ми вимушені були переформатувати внутрішні алгоритми дій, наприклад, встановили системи оповіщення у всіх приміщеннях та відновили роботу ліфтів у підвальні приміщення з укриттям. На відбудову ми вже витратили близько 19 мільйонів гривень. Та сподіваюсь, що цього року ми повністю відновимось.
Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.
Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: