Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Побудували амбулаторію з руїн за 9 місяців. Історія відновлення медзакладів у Макарові на Київщині

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Ми заходимо у фоє, що більше нагадує офіс міжнародної компанії. Світле та просторе. Нас зустрічають привітні люди на рецепції, поруч з якою розташований величезний банер з десятками логотипів компаній. Всі вони – донори відбудови Макарівської амбулаторії на Київщині.

Переходимо у лабораторний блок. Бачимо інклюзивні ліфти та вбиральні. Це гордість амбулаторії – бути комфортними для всіх людей. Також тут працює аптека, де крім звичайних ліків, можна отримати благодійні гуманітарні препарати. Далі йдемо до «серця» амбулаторії – кабінетів сімейних лікарів та педіатрії. Лікарі з радістю розказують про сучасні апарати. «Це не адронний колайдер, а теперішня необхідність», – кажуть напівжартома у закладі.

Це нова Макарівська амбулаторія, яку відбували усього за 9 місяців за кошти благодійників. Попередню, яку оновили буквально за рік до великої війни, дотла знищили росіяни. А лікарів амбулаторії прихистила для роботи Макарівська багатопрофільна лікарня.

Про допомогу пацієнтам під час окупації, збір на відбудову всією країною та взаємодопомогу медзакладів, читайте у ШоТам.

Сергій Соломенко

директор комунального некомерційного підприємства «Макарівський центр первинної медико-санітарної допомоги».

Не було що відбудовувати – після пожежі лишилось одне згарище

До повномасштабного вторгнення у громаді працювало 9 амбулаторій та 19 фельдшерсько-акушерських пунктів, а також багатопрофільна лікарня. Наша Макарівська амбулаторія – була збудована за новітніми канадськими технологіями і коштувала близько 12,5 мільйона гривень. Ми обслуговували понад 16 тисяч жителів громади, з яких близько 4 тисяч – це діти, однак встигли пропрацювати так менше ніж рік.

У перший тиждень великої війни наші лікарі намагались допомагати жителям громади, наскільки це було можливо. Та чим активнішими ставали бойові дії, тим більше людей евакуювались. 6 березня ми востаннє бачили нашу амбулаторію та сподівалися, що вона вціліє.

На жаль, 28 березня 2022 року будівля Макарівської амбулаторії разом з обладнанням, вакцинами та частиною документів згоріла дотла. Кілька прямих влучань російських снарядів зруйнували все. 

28 березня 2022 року була повністю зруйнована та згоріла амбулаторія. Фото: Київська ОВА

У Макарові це не єдиний постраждалий медичний заклад: дві амбулаторії та близько 6 ФАПів теж були пошкоджені від російських обстрілів і потребували капітального ремонту. Нас підтримали міжнародні партнери, зокрема, організації «Лікарі без кордонів» та International Medical Corp. Частина закладів відремонтована і вже приймає пацієнтів. Інша частина працює, хоча ще чекає кошти на капітальний ремонт.

Однак з нашою амбулаторією все було складніше. Лікарі, які повертались з евакуації, розмістились у приміщення пошкодженої, але вцілілої Макарівської лікарні. Так ми змогли у квітні 2022 року знову надавати допомогу нашим пацієнтам. Паралельно почали співпрацювати з міжнародними партнерами та відкрили мобільну клініку, де лікарі працювали на 2-3 населених пункти. 

Нова амбулаторія коштом благодійників

У травні розпочалася відбудова Макарівської амбулаторії. Почали з обстеження ДСНС, Національної поліції та комісії місцевої влади. Після цього – деякі юридичні процеси зайняли час. 

Збором коштів на відбудову зайнявся благодійний фонд Київської школи економіки – KSE Foundation. Він зміг залучити українські та міжнародні компанії для допомоги: Carlsberg Ukraine, VISA, Chernovetskyi Investment Group, Energy Resources of Ukraine, SOCAR та багато інших. Донатили на відновлення всією країною – через застосунок Укргазбанку українці зібрали майже мільйон гривень. Загалом нова амбулаторія коштувала благодійникам 29 мільйонів гривень. Та така відбудова – це не просто повернення до попередніх умов, це новий амбітний проєкт з осучаснення медицини.

Донорів розмістили на спеціальному донерволі в амбулаторії. Фото: ШоТам.

Дизайн-проєкт створила для нас команда Bogdanova Bureau. Для нас те, що вони зробили – це абсолютне диво. Тому всіх донорів ми розмістили на спеціальному банері в амбулаторії – донерволі.

Нова споруда дещо більша за попередню і побудована з дотриманням всіх державних будівельних норм та стандартів щодо інклюзивності для людей з обмеженими можливостями.

Наприклад, дверні отвори у нас більші за стандартні на 95 сантиметрів, сформовані пандуси та ліфти, а в усіх необхідних місцях є кнопки виклику персоналу для допомоги. 

В амбулаторії дотримуються стандартів щодо інклюзивності. Фото: ШоТам.

І саме будівництво тривало швидко – всього 9 місяців. І щонайцінніше, все було максимально відкрито. Кожен з колективу амбулаторії міг побачити, як тривають роботи на будівельному майданчику. Це неабияк вселяло оптимізм і віру у краще. 

У квітні 2023 року ми повернулись у приміщення амбулаторії. Пройшли значний шлях, та попереду ще багато викликів. У першу чергу, на жаль, не всі лікарі повернулись, тому шукаємо на заміну. Інші виклики більш організаційні, і повʼязані з опалювальним сезоном. Ми вже готуємось до відключень світла, аби амбулаторія могла повноцінно працювати.

Відчуваємо, що рухаємось у правильному напрямку: наші пацієнти повертаються додому та з кожним разом вимагають від нас більшого рівня сервісу й якості надання медичних послуг. Тож ми маємо слідувати цьому рівню – знаходити сучасне обладнання, оснащувати амбулаторію новітніми технологіями та оцифрувати всі можливі процеси. Але всі ці виклики ми здолаємо, тому що ми українці, ми сильні, працюємо над цим.

Загалом нова амбулаторія коштувала благодійникам 29 мільйонів гривень. Фото: ШоТам.

Галина Романенко

директорка комунального некомерційного підприємства

«Макарівська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування».

Встановили ліфти до підвалу-бомбосховища лікарні

Бойові дії не оминули нашу лікарню. Від російських обстрілів найбільше постраждали лікувальний корпус та приміщення поліклініки. Ці будівлі залишився майже без вікон та з пошкодженим дахом, а перед входом стирчав нерозірваний снаряд. Ми відверто думали, що відбудувати цю лікарню найближчим часом буде неможливо. Тому з 5 квітня відновили роботу у сусідньому селі Червона Слобода. 

Нині відновлено всього 65 ліжок стаціонару зі 120. Фото: ШоТам.

У середині квітня ми тут трішки поприбирали, вставили вікна в приміщенні анестезіології з ліжками для інтенсивного лікування, і відновили медичну допомогу. Макарівська селищна рада перенаправила кошти, що були заплановані на купівлю обладнання для лікарні, на ремонт покрівлі. Міжнародні фонди надавали нам і медикаменти, і обладнання: Medicos Del Mundo передали мамограф за 4,6 мільйона гривень, БФ «Blagomay» – операційний стіл.

Загалом наша лікарня була розрахована на 120 ліжок, та нині відновлено всього 65 ліжок стаціонару. Поки у нас працює близько 84 працівники медичного персоналу, а роботу зосередили в приміщенні стаціонару. Це хірургія та травматологія, неврологія, терапевтичні та кардіологічні пацієнти. Все ще тривають роботи у приміщенні терапії. 

На відбудову лікарні вже витратили близько 19 мільйонів гривень. Фото: ШоТам.

Наша робота частково змінилась. Якщо раніше ми надавали суто медичну допомогу, то нині маємо поєднувати з відновлювальними роботами. Також ми вимушені були переформатувати внутрішні алгоритми дій, наприклад, встановили системи оповіщення у всіх приміщеннях та відновили роботу ліфтів у підвальні приміщення з укриттям. На відбудову ми вже витратили близько 19 мільйонів гривень. Та сподіваюсь, що цього року ми повністю відновимось.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

В «Охматдиті» відновили бомбосховище — тепер там фентезійні малюнки (ФОТО)

Опубліковано

У київській лікарні «Охматдит» відкрили оновлене бомбосховище, стіни якого тепер прикрашають фантазійні малюнки. Авторками цього чарівного проєкту стали ізраїльські мисткині Регіна Шафір і Зоя Север.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці НДСЛ Охматдит.

Про ініціативу

Малюнки з’явилися у відділенні дитячої ендокринології завдяки підтримці посольства Ізраїлю в Україні. Проєкт отримав символічну назву — «Вікно в Мир». Його мета — допомогти дітям, які змушені ховатися під час тривог, почуватися спокійніше та зберігати віру в краще.

Сюжети для настінних ілюстрацій художниці вигадували разом із маленькими пацієнтами. Діти малювали, мріяли, а потім разом із мисткинями переносили фантазії на стіни укриття. У результаті з’явилися зображення, які створюють затишну атмосферу та нагадують дітям про чарівний світ мрій.

Читати також: У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Стіни, які розповідають історії

В оновленому укритті тепер живуть чарівні герої, казкові пейзажі та вигадані світи. За словами Регіни Шафір, цей проєкт — проєкція надії та підтримки:

«Ми прагнули, щоб кожна дитина, яка опиниться тут, відчувала, що стіни укриття — це не лише захист, а й портал до світу, де панують мир і фантазія».

Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит
Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит
Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит

Нагадаємо, що на Київщині будують нову багатоповерхівку замість зруйнованої росіянами: у ній житимуть 78 родин.

Фото: викладене на сторінці у фейсбуці НДСЛ Охматдит.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Одружувала молодят під обстрілами: історія відновлення ДРАЦС на Харківщині (ВІДЕО)

Опубліковано

У Балаклії, що на Харківщині, війна не змогла зламати духу місцевих жителів. Попри обстріли, тут не лише відновлюють інфраструктуру, а й повертають до життя традиції весільних святкувань. Історію коруючої ДРАЦСу Тетяна Кунденко ми розповіли у випуску на ютуб-каналі ШоТам.

Історія Тетяни Кунденко

Балаклійський ДРАЦС, яким понад п’ять років керувала Тетяна Кунденко, зазнав значних пошкоджень під час російських атак. Будівля постраждала від уламків і вибухової хвилі, але попри це місцеві працівники продовжують проводити церемонії — навіть у тимчасових умовах.

«Молоді люди створюють сім’ї, а ми допомагаємо їм зробити цей день особливим, незалежно від того, що відбувається навколо», — розповідає Тетяна.

Фото: скріншот з відео ШоТам

Читати також: У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Весілля, що стало символом віри в майбутнє

Однією з таких урочистостей стало весілля Олександра та Олени. Їхнє знайомство почалося ще до війни, а кохання витримало всі випробування. Пара вирішила одружитися у місцевому парку, де під звуки сирен обмінялася клятвами вірності та одягла обручки.

«Ми відчували щастя, бо цей день був про нас, про наше майбутнє», — ділиться Олена.

Відео: ШоТам

Святкування супроводжувалося танцями, піснями й щирими емоціями, які нагадували про важливість любові навіть у найскладніші часи.

Детальніше довідатися про те, як Тетяна вистояла у важких умовах війни можна у нашому відео на ютубі.

Нагадаємо, що

Фото обкладинки: скріншот з відео ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Лозовій на Харківщині капітально ремонтують дитячу поліклініку

Опубліковано

У Лозовій на Харківщині розпочинають капітальний ремонт дитячої поліклініки.

Про це повідомив міський голова Сергій Зеленський.

Про відбудову

Проєкт «Дитяча поліклініка майбутнього» реалізують завдяки Програмі розвитку ООН. Виконавця робіт обрали через електронну систему публічних закупівель.

«Малеча отримає свій простір — окремо від дорослих пацієнтів. Нові приміщення будуть яскравими, щоб лікарі сприймалися як дружні супергерої, які завжди готові допомогти», — зазначив мер.

Читати також: Нідерланди оголосили про грантовий проєкт для виробників з України: деталі програми

Що планують зробити?

Дитячу поліклініку розмістять у триповерховій прибудові до міської поліклініки. Новий простір включатиме:

  • кабінети лікарів;
  • приміщення для щеплень;
  • зону реабілітації.

Роботи розпочнуть вже наступного тижня. Тимчасово кабінет для щеплення та прийоми лікарів перенесуть в основний корпус. Пацієнтів обіцяють поінформувати про зміни.

Нагадаємо, як на Чернігівщині підтримують тих, хто втратив дім.

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі