

Суспільство
«Пласту» – 111 років. Що ви знаєте про першу та найбільшу скаутську організацію України? (ТЕСТ)
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
111 років тому близько 40 українців склали першу Пластову присягу. Так почалася історія найбільшої в Україні скаутської організації, яка нині об’єднує тисячі людей в усьому світі. За понад столітню історію «Пласт» пережив не одну заборону, зберігши вірність своїм принципам та обов’язкам. У новому тесті від ШоТам пропонуємо перевірити, що ви знаєте про перших скаутів України.
1. Перші пластові гуртки у 1911 році з’явилися у Львові. Серед їх засновників був і син відомого українського письменника, якого ви точно знаєте. Про кого йдеться?

Дійсно, у 1911 році перші пластові гуртки заснували студенти Іван Чмола та Петро Франко (так-так, син Івана Яковича). Офіційно ж «Пласт» заявив про себе за кілька місяців – 12 квітня 1912 року, коли на вірність руху заприсягнули близько 40 пластунів. До кінця 1912 року пластові гуртки поширилися по всій Галичині.
2. Яка книга вплинула на розвиток скаутського руху в Україні?

Тут варто зазначити, що появі українського «Пласту» передував скаутський рух, заснований британським генералом Робертом Бейденом-Пауелом у 1907 році. За рік після цього Бейден-Пауел видав книгу «Скаутинг для хлопців», яку переклали багатьма мовами світу. Серед них – і українська. Над перекладом працював педагог Олександр Тисовський, якого (разом із Чмолою та Франком) вважають основоположником та засновником «Пласту».
3. А звідки походить слово «пласт»?

Слово «пласт» походить від назви козаків-розвідників, які називалися пластунами та пересувалися здебільшого плазом (повзком), аби уникнути виявлення ворогом. Так замість англомовного «скаутингу» українська молодь отримала власний відповідник.
4. До розбудови «Пласту» причетний і митрополит Шептицький. Який подарунок отримали від нього українські пластуни?

Митрополит Шептицький подарував пластунам ділянку на горі «Сокіл» у Карпатах, де до наших днів збереглася однойменна пластова оселя.
5. У 1930-х роках польська влада заборонила «Пласт» на Галичині. Якою була доля організації в подальші роки?

Після офіційної заборони пластуни не відступили від своїх ідей та перейшли у підпілля. А вже пізніше «Пласт» створив власне об’єднання українського скаутського руху – Союз українських пластунів-емігрантів із центром у Празі. 1954 року об’єднання змінило назву на «Конференція українських пластових організацій». До речі, воно й досі працює та має координаційний центр у Нью-Йорку.
6. Коли «Пласт» відновив відкриту діяльність в Україні?

В Україні «Пласт» відновив роботу лише за три роки до проголошення незалежності. Тоді з підпілля в різних областях вийшли вихованці довоєнного «Пласту», зокрема й політичні в’язні. І хоча працівники КДБ силоміць розганяли перші пластові табори, рух швидко поширювався найбільшими містами України.
7. А коли нардепи ухвалили закон про визнання і підтримку національної скаутської організації «Пласт» на державному рівні?

17 грудня 2019 року Верховна Рада проголосувала за законопроєкт № 0976, відповідне рішення підтримали 316 депутатів. А 13 січня 2020 закон про підтримку пласту підписав президент України.
8. А знаєте, хто з провідних діячів ОУН лише з третьої спроби зміг вступити до «Пласту»?

Бандері двічі відмовляли у вступі до «Пласту», оскільки майбутній провідник ОУН мав хворобу суглобів. Утім Степан не здавався, і з третьої спроби все ж став пластуном. Ба більше, ані маленький зріст, ані хвороба не заважали йому бути активним учасником руху.
9. На яких трьох принципах базується система виховання пластунів?

Ключова мета «Пласту» – сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді Звідси й ключові засади, на яких ґрунтується підхід у роботі з пластунами. Самовиховання передбачає постійну працю над собою та відповідальність за власний розвиток. Всебічність означає всесторонній розвиток: фізичний, інтелектуальний, суспільний, емоційний та духовний. А патріотичність передбачає, що пластуни розвиваються не лише заради власного успіху, а й заради добра та користі для своєї країни.
10. У сучасній Пластовій присязі йдеться про три обов’язки, яких обіцяють дотримуватися всі члени руху. Серед них – допомагати іншим та жити за Пластовим законом. Як звучить ще один обов’язок?

Саме так, бути вірним Богові та Україні, допомагати іншим та жити за Пластовим законом. Цікаво, що перші 5 років існування «Пласту» в обіцянці не було жодної згадки про Бога та Україну.
11. А знаєте, що таке «СКОБ»?

Пластуни вітаються між собою «СКОБ», нагадуючи одне одному, яким має бути пластун: Сильним, Красним, Обережним, Бистрим. Водночас слово «скоб» є назвою породи орла «скоб білохвостий», якого пластуни обрали своїм символом.
12. До речі, а чому пластуни вітаються саме лівою рукою?

Насамперед вітання лівою рукою – це вияв приналежності пластунів до світового скаутського руху. А ще ця рука – ближча до серця. За легендою, саме так віталися середньовічні лицарі. У правій руці вони тримали меч, а у лівій – щит. Тож вітаючись вони прибирали захист, висловлюючи свою довірую
13. Які вікові обмеження існують у «Пласті»? До якого віку приймають нових учасників руху?

На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, для членства у «Пласті» немає обмежень. Умовний віковий поділ передбачає 5 вікових категорій: пташата (до 6 років, можуть бути членами «Пласту» лише разом зі своїми батьками), новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років).
14. У скількох країнах сьогодні офіційно існує «Пласт»?

Крім України, «Пласт» офіційно існує у восьми країнах світу: Австралії, Аргентині, Великобританії, Канаді, Німеччині, Польщі, Словаччині та США. Пластові організації із усіх країн об’єднані в Конференцію українських пластових організацій, на чолі світового руху стоїть Начальний пластун.
15. І наостанок. В Україні можна зустріти лише один пам’ятник пластунам – в Івано-Франківську. Його відкрили 2012 року – на честь 100-ліття від дня першої пластової присяги. Однак присвячена скульптура не кожному, хто колись був пластуном, а лише тим, хто…

Скульптура на фото – це пам'ятник пластунам, які не зламали своїх присяг. Якщо плануєте завітати до Франківська, шукайте пам’ятник поблизу площі імені Адама Міцкевича.
Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Під час нічної атаки 29 травня Повітряні Сили ЗСУ збили 37 крилатих ракет, 29 «шахедів» та один розвідувальний безпілотник.
Про це у телеграмі повідомив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
«Цієї ночі російські окупанти атакували військові об’єкти та об’єкти критичної інфраструктури України крилатими ракетами та ударними дронами», — написав Залужний.
Він відзначив, що ворог випустив до 40 крилатих ракет повітряного базування Х-101/Х-555 з дев’яти літаків стратегічної авіації Ту-95мс із району Каспійського моря.
З північного та південного напрямків противник атакував іранськими безпілотниками Shahed-136/131. Усього – 35 ударних дронів.
Відомо, що ворог здійснював атаку з опівночі до 5.00 годин ранку.
Протиповітряна оборона працювала у зонах відповідальності всіх повітряних командувань Повітряних Сил: «Центр», «Схід», «Південь» та «Захід».
Силами та засобами повітряних командувань у взаємодії із протиповітряною обороною інших складових Сил оборони України знищено 67 повітряних цілей:
- 37 крилатих ракет Х-101/Х-555;
- 29 ударних БпЛА Shahed-136/131;
- 1 розвідувальний БпЛА оперативно-тактичного рівня.
Командувач Повітряних Сили ЗСУ Микола Олещук написав, що ця атака — чергова безсонна ніч для українців. Він подякував захисникам неба за успішну бойову роботу.
«Чекаємо на посилення від партнерів новими системами ППО, посилено працюємо над реалізацією наших планів у створеній авіаційній коаліції», — відзначив Олещук.
Фото: facebook.com/kpszsu.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Куп’янська громада на Харківщині отримала два санітарні автомобілі за сприяння Уряду Німеччини та благодійного проєкту Phoenix 4UA.
Про це повідомили на сайті Харківської обласної військової адміністрації.
Зазначається, що в область надійшли дві спецавтівки Mercedes Sprinter.
У громаді наголосили, що відновлення медичної галузі є одним із пріоритетних напрямків роботи.
«Отриманий транспорт допоможе рятували наших людей та стане в нагоді медичним закладам як Куп’янської, так і прилеглих громад», — йдеться у повідомленні.
Автомобілі оформлять та доправлять до Куп’янської громади, де він буде задіяний у роботу.
Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Нагадаємо, мер Брюсселя передав Києву дві карети швидкої допомоги.
Окрім того, французькі благодійники передали Україні 18 карет швидкої допомоги.
Раніше ми повідомляли, що Україна отримала евакуаційний автобус від Норвегії для перевезення поранених.
Фото: kharkivoda.gov.ua.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Українська кінокомпанія FILM.UA Group розпочинає роботу над лінійкою фільмів жахів. Перший проєкт буде про «Конотопську відьму».
Про це компанія повідомила на своєму сайті.
Зазначається, що сценаристом пілотного проєкту буде Ярослав Войцешек (автор сценаріїв українських хітів «Мавка. Лісова пісня», «Пульс», «Захар Беркут», «Викрадена Принцеса: Руслан і Людмила», «Сторожова Застава»).
Його надихнув сам образ відьми, яка нерідко є головною персонажкою легенд, зокрема і сучасних. А також — реальна історія конотопчанки, яка прокльонами зустріла російських окупантів у рідному місті.
Тоді відео про «конотопських відьом» зірвало інтернет-простір, з’явилося чимало фан-артів. Ба більше — відео, де жінка безстрашно погрожує російським солдатам, показали навіть в американській рейтинговій гумористичній програмі The Late Show with Stephen Colbert.
Про сюжет фільму
Історія розповість про прадавню відьму з Конотопа, яка, закохавшись у звичайного хлопця, давно зреклася своїх відьомських сил. Та, коли з початком повномасштабної війни російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, вона вирішує помститися, повертаючи свої сили, і обрушує жахливі та криваві кари на вбивць свого нареченого.
Читайте також: Як тебе не любити? 11 короткометражок про Київ, який ви не знали. Радять ШоТам і Такфлікс
Нещадавно творці відзняли тизер стрічки, який незабаром планують оприлюднити. Його зрежисував Ярослав Войцешек, а оператором-постановником виступив Сергій Ревуцький. Саундтрек до нього заспівала Віра Кекелія. Роль відьми в тизері зіграла акторка Тетяна Малкова.

Нагадаємо, американський актор Шон Пенн зіграє головну роль в українському кіноальманасі «Війна очима тварин».
Окрім того, вийшов документальний фільм про контрнаступ ЗСУ на Харківщині.
Фото: film.ua.