Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Росіяни зруйнували її дім, а вона збудувала власну справу. Це підприємиця, яка створила перші в Україні сонцелови

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю від редакції ШоТам з проєкту «Куркулятор» про українські бізнеси
Чому ми його робимо? Більше
Українські крафтярі — неймовірні. Ці бізнеси дивують своєю незвичністю і мотивують діяти.
Крафтовий бізнес
Чому ми його робимо?

Аби розповісти про неймовірні історії успіху малого та середнього українського бізнесу, який попри війну продовжує динамічно розвиватися. Цей проєкт – частина нашого великого дослідження явища української мрії.

Коли ми були дітьми, вірили, що сонце може гратися з нами, залишаючи зайчиків на стінах, які ми намагалися спіймати долонями. З роками це світло не зникає, але ми починаємо шукати його в інших речах: у спогадах, нових сенсах, людях чи у власній справі.

Дарія Терехова з Київщини знайшла спосіб повернути це світло — ШоТам розповідає про перші українські сонцелови.

Дарія Терехова

засновниця магазину сонцеловів Charovani

Багато років жили майбутнім

У нас із чоловіком була мрія жити у своєму будинку. Кілька років ми збирали гроші на перший внесок за дім і ще взяли кредит. 28 лютого 2022 року нам мали передати ключі від готового будинку, та за кілька днів після початку повномасштабного вторгнення забудовник надіслав фотографію, де було видно, що поруч прилетів снаряд. Нам вибило всі вікна, пошкодило стіни, дах. Це було дуже боляче. Ми багато років жили майбутнім, а тут навіть не встигли отримати ключі. 

Під час вторгнення зрозуміли, що завтра може не настати, а ми так і не жили, як хотіли. Тому вирішили втілити свою мрію інакше — орендували будинок.

Треба було щось робити, щоб відволіктися від новин

Спочатку я займалася переїздом. Пів року після початку вторгнення в мене зовсім не було роботи — до того я працювала креативною копірайтеркою після останнього провалу власної справи.

Я така людина, що не можу просто сидіти й плакати. Мені треба було щось робити, щоб відволіктися від новин, тому я боролася проти дезінформації, робила безкоштовні консультації по креативу. І тут побачила в інтернеті щось схоже на сонцелова й подумала: як раніше жила без цього? Почала шукати, де купити, але ніде в Україні такого не було. 

Якщо я чимось зацікавилася, то починаю «копати» далі, — можу не спати, не їсти, тільки цим займатись. Тому стала в цій темі розбиратися, замовила першу фурнітуру, зробила кілька штучок для себе та друзів. Така була щаслива! Це заняття стало для мене віддушиною. 

Сонцелови — це наче проблиск чогось хорошого, коли кожного дня чую погані новини. Я зрозуміла, що якщо не буду зосереджуватися на чомусь позитивному, то зозуленька поїде. 

До Різдва Дарія створювала павуки в поєднанні з кристалами. Фото надала Дарія Терехова 

І подумала: якщо я захотіла купити сонцелови, можливо, ще хтось захоче. У мене вже був досвід ведення бізнесу — як успішного, так і неуспішного. Вирішила зробити тестовий запуск, щоб не ризикувати: за 15 хвилин намалювала перший логотип, далі створила сторінку Charovani в інстаграмі, написала дописи, запустила рекламу. Наступного дня отримала замовлення. Я сама була в шоці. 

Тоді ми з чоловіком і придумали слово «сонцелов». Англійською назва вже була — «sun catcher», якщо дослівно — «ловець сонця». Але українською нічого схожого за запитом у гуглі не було. Ми ці слова трошки перекрутили та зліпили в одне. Між собою сонцелови ласкаво називаємо «ловчиками». 

У мене з’явилася майстриня

Під час війни ми спершу думаємо про речі першої необхідності, які можуть підтримати тіло. З іншого боку, коли ще, як не в найстрашніші часи, треба щось, що підтримує морально?

Коли я зробила першу колекцію, у мене була така кількість замовлень, що цілий день ішов на виготовлення сонцеловів. Я зрозуміла: або зупиняюся на цьому етапі, або треба розширюватися. І хоч це не перший бізнес, не перші співробітники, але все одно було страшно — я не знала, чи буде достатньо замовлень, чи зможу виконати свої зобов’язання перед працівниками. Усе-таки наважилась, і в мене з’явилася майстриня, яка робила сонцелови, а я лишила за собою розробку колекцій і дизайнів.

Дарія в орендованому будинку йде відправляти перші замовлення сонцеловів. Фото надала героїня 

Спочатку я робила сонцелови у себе вдома. Потім, коли з’явилася перша помічниця, майстерня переїхала до неї. Згодом ми орендувала офіс у Вишгороді на Київщині, який став нашою майстернею.  

Унікальні дизайни, що несуть глибокі сенси

Усі наші дизайни унікальні. Крім цього, в кожен сонцелов я закладаю сенси. Наприклад, рік тому була колекція «Тримаємось» про окуповані міста України: у цих виробах є дві долоньки, спрямовані одна до одної, що символізувало цей заклик триматися. 

Я взяла за основу логотипи Мелітополя, Енергодара, Маріуполя та Бердянська. Знайшла інформацію про ці міста, що там взагалі відбувається, як живуть люди, чи є з ними зв’язок, що показують у росії щодо цього. Це була інформаційна кампанія, щоб люди не забували та підтримували тих, хто в окупації. 

Був сонцелов-реліквія «Хліб-Сіль» про українську традицію зустрічати гостей з хлібом та сіллю. Я спеціально їздила в експедицію у Музей українського рушника, щоб дослідити старовинні вишивки та символи, і ми зробили свій рушник, на якому зібрали солярні знаки з інших. У наборі були хлібці, рушник, дві баночки — з сіллю та пшеницею, листівка та сонцелов з кристалом солі по центру.

Дарія створила сонцелов «Хліб-Сіль», щоб зберегти давню українську традицію зустрічати гостей з хлібом і сіллю. Фото: Дарія Терехова 

Зараз готую ще одну колекцію, яка буде виходити поступово. Вона натхненна темою вінтажу, Ренесансу та вікторіанським стилем. 

Від автомобільних прикрас до квіткових композицій

У нас є декілька категорій сонцеловів. Одні з них — автомобільні прикраси. Мені завжди було цікаво, чому ми будинок прикрашаємо, а в машину нічого не вішаємо, крім пахучки. 

Одразу скажу, що сонцелови безпечні для машин і будинків — нічого не загориться й не засліпить. Я б ніколи не запропонувала щось, що може якось зашкодити. Усе протестоване та перевірене.

Для дому є сонцелови прямі, каркасні, настільні, а також новинка цієї весни — для квітів. Найпопулярніші саме у квітку, особливо «Сонячна Симфонія» та «Орбіта Кристаліс». 

Каркасний сонцелов «Лотос на світанку» з’явився пару місяців тому, і це поки єдиний ловчик, який ми не встигаємо виготовляти. На нього приходять передзамовлення, хоча я навіть його не виставляю, — не знаю, як люди його знаходять. 

Також популярна «Лицарка Світла», на якій є мечі, кинджали, зверху герб і дуже-дуже багато кристалів. Цей ловчик — про жінок, які захищають себе, близьких, свій дім і землю.  

«Лицарка Світла» присвячена жінкам, які є світлом для себе та близьких, а також захищають свій дім. Фото: Дарія Терехова 

Також у нас є книжкові закладинки двосторонні та з гачком. Вони теж унікальні — з гачком більше ніхто у світі не робить. 

Маємо набори для творчості. Можна самостійно зробити сонцелов за відеоінструкцією. Нещодавно ще й з’явився набір карбування на фользі — усі трафарети є авторськими малюнками. В Україні цього теж ніхто не робить, а у світі це вже тренд. 

Раніше в нас були свічки й прикраси, але ми від них відмовилися. Чомусь вони не пішли, вийшли нам повністю збиткові. Зараз розпродаємо те, що залишилося.

Мрії, які стали реальністю

З дитинства я була, як сорока, — заглядала в кожну блискучу вітрину. Мене батьки не могли забрати звідти. В якомусь сенсі збулась моя дитяча мрія — тепер я кожного дня працюю з блискучими штучками. 

Також здійснилася наша з чоловіком довгоочікувана мрія жити у власному будинку. Ми відновили наш дім, але вирішили його продати — я вже не хотіла туди повертатися. Натомість там, де ми орендували будинок, через дорогу продавався інший, який ми й купили. Я кожного дня вдячна, що ми живемо у своєму домі.

Коли Дарія та її чоловік переїхали в орендований будинок, у них була 10-та річниця весілля, і вони вирішили поновити обітниці й обручки в тісному колі родини. Фото: Дарія Терехова 

Далі у планах розширити партнерську лінію, щоб наші сонцелови продавались у різних магазинах. І мрію про невеличкий шоурум на Подолі з великими вікнами, де вся стеля буде завішана сонцеловами, а на стінах бігатимуть мільйони сонячних зайчиків. 

Для мене сонцелов — це чиста радість, яку я хочу дарувати іншим. Уже три роки цим займаюся, і щоразу, коли спускаюсь на перший поверх, де багато сонцеловів, я радію сонячним зайчикам на стінах. Які б думки я не мала, коли їх бачу, відволікаюся від всього. 

Економіка і бізнес

Україна може стати першою країною поза ЄС, яку включать до зони безплатного роумінгу

Опубліковано

З 2026 року українці зможуть користуватися мобільним зв’язком у країнах Європейського Союзу без додаткової плати. Європейська комісія запропонувала додати Україну до зони безплатного роумінгу, яка охоплює 27 країн ЄС.

Про це повідомили на сайті Єврокомісії.

Якщо ініціативу підтримую, то дзвінки, SMS та мобільний інтернет за кордоном коштуватимуть українцям так само як удома. Такі ж умови діятимуть і для громадян ЄС, які приїжджають в Україну.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що це ще один крок до зближення України з ЄС:

«Ми хочемо, щоб українські громадяни залишалися на зв’язку зі своїми близькими по всьому ЄС, а також у своїй рідній країні. Саме тому ми пропонуємо, щоб Україна приєдналася до нашої роумінгової родини. Ще раз підтверджуємо нашу постійну відданість стояти поруч з Україною та її громадянами».

Читайте також: Засновник Spotify інвестує €600 млн в німецьку компанію, що постачає дрони Україні

Зараз українці вже мають можливість користуватись зв’язком у ЄС без доплат завдяки тимчасовій угоді між мобільними операторами. Ця угода діятиме до кінця 2025 року.

Нову пропозицію ще має схвалити Рада ЄС. Якщо це станеться, Україна стане першою країною, яка не є членом Євросоюзу, але буде мати ті самі переваги в роумінгу, що й самі держави-члени.

Нагадаємо, що Україна отримає 1,3 мільярда євро на виробництво зброї в межах «данської моделі».

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Економіка і бізнес

«Нова пошта» спільно з GIZ запустить мобільні відділення та капсули безпеки для громад біля фронту

Опубліковано

У прифронтових регіонах встановлять 14 мобільних поштових відділень та 28 «капсул безпеки» — спеціальних конструкцій, які захищатимуть працівників і клієнтів під час повітряної тривоги. «Нова пошта» спільно з GIZ втілює проєкт для підтримки громад, що постраждали від війни.

Про це повідомила німецька організація.

Мобільні відділення будуть розгортатися за п’ять хвилин, а поштові послуги можна буде відновити менш ніж за два дні.

«Ці рішення дозволяють швидко налаштувати поштові послуги протягом двох днів у районах, які їх найбільше потребують. Очікується, що співпраця сприятиме впровадженню гуманітарних та бізнес-ініціатив по всій Україні, одночасно забезпечуючи доступ до міжнародного досвіду, стандартів та фінансування інноваційних рішень», — повідомляють у дописі про новий проєкт.

Ініціативу реалізують у межах програми develoPPP, що фінансує Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ). Партнерство має на меті відновити доступ до поштових послуг і забезпечити фізичну безпеку в зонах, де інфраструктура постраждала від бойових дій.

Читайте також: «Нова пошта» оперативно доставила плату для ППО, яка допомогла збити «шахед»

Про GIZ Ukraine

GIZ — це державне агентство, засноване в 1975 році згідно з нормами права Німеччини. Основна мета діяльності — розвиток міжнародного співробітництва, забезпечення постійного світового політичного, економічного, екологічного та соціального розвитку, а також сприяння Уряду GIZ в досягненні цілей національної політики розвитку.

GIZ діє в Україні за дорученням п`яти німецьких міністерств, Європейського Союзу (ЄС), а також урядів Великої Британії та Швейцарії. Наприклад, у рамках напряму «Ефективне державне врядування» компанія підтримала систему електронних публічних закупівель ProZorro. Ця система сприяє чесній конкуренції та заощаджує публічні кошти. Мета організації в Україні – сприяння міжнародній співпраці задля сталого розвитку та проведення міжнародної освітньої роботи.

Нагадуємо, що в Україні ухвалили закон, який дозволить отримувати до $1 млрд грантів та інвестицій на відбудову.

Фото обкладинки: cайт «Нової пошти»

Читати далі

Економіка і бізнес

В Україні ухвалили закон, який дозволить отримувати до $1 млрд грантів та інвестицій на відбудову

Опубліковано

Парламент ухвалив у другому читанні закон про публічно-приватне партнерство. Це рішення дозволить залучати гранти та приватні інвестиції до відбудови.

Прийнятий законопроєкт оприлюднили на сайті Верховної Ради України.

Гібридне інвестування у відбудову

Перше читання провели ще в жовтні 2022 року. Міністерка економіки Юлія Свириденко пояснила, що завдяки законопроєкту Україна зможе відновлюватися не тільки з держбюджету, а й у партнерстві з бізнесом та інвесторами.

За словами політикині, попри те, що в Україні приватно-публічне партнерство існує вже давно, але за весь цей час уклали лише два великі концесійні договори.

Ініціатори законопроєкту розраховують, що механізм нарешті запрацює і принесе Україні в найближчі роки до 1 мільярда доларів інвестицій у конкретні проєкти. Свириденко зазначила, що це можуть бути порти, лікарні, муніципальні об’єкти.

Закон запроваджує гібридну модель публічно-приватного партнерства (ППП), яка поєднує бюджетне фінансування, гранти від міжнародних партнерів та приватні інвестиції. 

Читайте також: Посли G7 привітали Україну з ухваленням реформи АРМА

«Маленькі громади тепер зможуть реалізовувати проєкти без дорогих ТЕО — достатньо концепту. Наприклад, маленький реабілітаційний центр, садочок чи доступне житло. А державні компанії, як-от «Укрзалізниця», — запускати публічно-приватне партнерство без бюрократичного лабіринту. Це дозволить їм відновлювати вокзали, а «Укренерго» — електромережі», — пояснила міністерка економіки.

Серед змін Свириденко назвала те, що держава отримає право запускати спрощену процедуру для проєктів відновлення — у медицині, транспорті, енергетиці, освіті, соціальних послугах. Вона діятиме під час воєнного стану та ще сім років після для проєктів будь-якого розміру. 

Крім того, цей закон вводить додаткові гарантії для інвесторів, наприклад, стабільності умов договору. Також рішення про публічно-приватне партнерство оновлює 30 секторальних законів. Механізм можна буде застосовувати у тих сферах, де раніше це було майже неможливо через юридичні бар’єри. Це стосується медицини, освіти, культури, транспорту, житлового господарства.

Нагадуємо, що ексголову Тернопільської обласної ради засудили до 9 років ув’язнення за хабарництво.

Фото: фейсбук-сторінка Наталії Свириденко

Читати далі